علائم خرابی اگزوز + رفع گرفتگی اگزوز

علائم خرابی اگزوز + رفع گرفتگی اگزوز

اگزوز یکی از اجزای مهم خودرو است که وظیفه تصفیه و خروج دود و آلاینده های حاصل از احتراق موتور را بر عهده دارد. این دود حاوی مواد سمی بوده و اگر انتشار آن به درستی انجام نشود، می تواند خسارت های مالی و جانی به همراه داشته باشد. از این رو آشنایی با علائم خرابی اگزوز خودرو می تواند کمک بزرگی به جلوگیری از آسیب به سرنشینان، محیط زیست و ماشین کند. در این مطلب به بررسی جامع و کامل نشانه های خراب شدن سیستم اگزوز خودرو می پرازیم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات لازم در این زمینه هستید، تا انتها همراه با پایتخت فناوری باشید.

اهمیت اطلاع از نشانه های خرابی اگزوز خودرو

همانطور که می دانید خودرو برای فعالیت خود نیاز به احتراق یا همان ترکیب سوخت و هوا دارد. این فرآیند باعث ایجاد دودی می شود که باید از محفظه موتور خارج شود وگرنه به اجزای دیگر آسیب می رساند. آلاینده های ناشی از موتور خودرو دارای ترکیبات سمی بوده و انتشار آن ها در هوای آزاد زیان بار است. به همین خاطر سیستم اگزوز طراحی شده است تا بتواند این دود را تصفیه کرده و اثر مواد سمی آن را کمتر کند.

حال اگر اگزوز خودرو خراب شود، خروج دود ناشی از احتراق به درستی انجام نمی گیرد. امکان دارد این دود راهی به درون کابین ماشین پیدا کرده و سلامتی راننده و سرنشینان خودرو را به خطر بیندازد. همچنین ممکن است عمل تصفیه و کنترل آلاینده ها به خوبی صورت نگرفته و مواد مضر و سمی وارد هوا شده و به محیط زیست آسیب برسانند.

در نتیجه آشنایی با علائم خرابی اگزوز خودرو اهمیت زیادی دارد تا افراد بتوانند با داشتن اطلاعات کافی از بروز این مشکل جلوگیری کنند یا در در زمان وقوع به موقع نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایند.

علائم خرابی اگزوز

 • لرزش زیاد و غیرعادی خودرو
 • صداهای عجیب و غریب از زیر ماشین
 • بالا رفتن مصرف سوخت
 • عدم شتاب گیری مناسب
 • استشمام بوی دود
 • روشن شدن چراغ چک
 • استشمام بوی سوختگی از محفظه موتور
 • بد کار کردن موتور
 • خروج دود زیاد و غیر طبیعی
 • زنگ زدگی لوله اگزوز

سیستم اگزوز خودرو از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است. وجود هر گونه عیب و ایراد در این اجزا می تواند باعث خرابی اگزوز و در نتیجه بروز نشانه های مختلفی شود. موارد زیر از مهمترین و اصلی ترین نشانه هایی هستند که می توان براساس آن ها خراب بودن اگزوز را تشخیص داد.

اصلی ترین علائم خرابی اگزوز خودرو

1- لرزش زیاد و غیرعادی خودرو

اگر در زمان رانندگی یا حتی در مواقعی که ماشین درجا و ثابت کار می کند متوجه لرزشی غیرعادی شدید، باید سیستم اگزوز را بررسی کنید. این لرزش بیشتر در قسمت فرمان یا پدال ها قابل احساس است یا اینکه ممکن است به خاطر شدت خرابی لرزش در کل خودرو احساس شود.

همچنین بخوانید: رفع خط و خش ماشین

2- صداهای عجیب و غریب از زیر ماشین

از دیگر نشانه های خراب شدن اگزوز ماشین می توان به انتشار صداهای غیر عادی و عجیب و غریب از زیر وسیله نقلیه اشاره کرد. اگر صدایی مانند کوبیدن یا تق تق از زیر ماشین خود شنیدید به احتمال زیاد یکی از زیرگیرهای اگزوز شل شده است یا امکان دارد لوله شکسته باشد. در این صورت صداگیر اگزوز یا لوله آن بر روی زمین افتاده و در طول حرکت روی زمین کشیده می شود.

همچنین بخوانید: کدام فیوز باعث روشن نشدن ماشین میشود

گاهی اوقات ممکن است در زمان خرابی اگزوز خودرو صدایی شبیه تکان دادن یک جعبه سنگ شنیده شود. در این صورت باید وضعیت مبدل کاتالیزوری را بررسی کنید. همچنین، ممکن است دیگر اجزا و قطعات داخلی سیستم اگزوز معیوب شده باشند و در اثر حرکت در جای خود یا حرکت در مسیر لوله باعث ایجاد صدایی غیر عادی شوند.

اگر با صدای معمولی اگزوز خودرو آشنا باشید حتما در زمان تغییر این صدا متوجه بروز مشکل خواهید شد. تولید صدایی خفه شده یا با شدت کم نیز می تواند از دیگر دلایل خرابی اگزوز باشد. در این صورت احتمال دارد لوله اگزوز یا دیگر مسیر سیستم اگزوز که دود از آن خارج می شود دچار گرفتگی و مسدودی شده باشد که بسیار خطرناک بوده و باید سریعا برطرف گردد.

3- بالا رفتن مصرف سوخت

بالا رفتن مصرف سوخت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما خرابی اگزوز نیز در آن تاثیرگزار است. از این رو اگر طی مدتی متوجه شدید ماشین شما سوخت زیاد از حدی مصرف می کند، باید وضعیت سلامت سیستم اگزوز را بررسی کنید. زمانی که اگزوز خراب شود فشار بیشتری به موتور وارد شده و در نتیجه ماشین به سختی کار می کند. همین امر موجب مصرف سوخت بیشتری می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو و نحوه رفع آن” را بخوانید.

بالا رفتن مصرف سوخت

4- عدم شتاب گیری مناسب

یکی دیگر از علائم خرابی اگزوز خودرو، شتاب آهسته یا به اصطلاح کند شدن ماشین است. معمولا به خاطر نشتی در بخشی از سیستم اگزوز این مشکل به وجود می آید و شما برای شتاب گیری مجبور خواهید بود پای خود را بیشتر و با توان زیادتری بر روی پدال گاز فشار دهید. اگر عدم شتاب گیری ناشی از خرابی اگزوز باشد باید توسط تعمیرکار حرفه ای هرچه زودتر برطرف شود. زیرا ممکن است به دیگر اجزای خودرو آسیب جدی وارد کند.

همچنین بخوانید: انواع سنسور خودرو

5- استشمام بوی دود

اگر در خودرو نشسته اید و در حال رانندگی و حرکت هستید، بوی دود به مشام تان می رسد، باید به سراغ بررسی اگزوز بروید. سیستم اگزوز به گونه ای طراحی شده است که مانع از ورود دود و گازهای سمی مضر حاصل از احتراق به درون کابین خودرو می شود.

استشمام بوی دود از ماشین

حال اگر بخشی از این سیستم دچار عیب و ایرادی شود، امکان دارد آلاینده ها وارد ماشین شده و تنفس گاز مونوکسید کربن سلامتی افراد را به خطر بیندازد. این مشکل زمانی رخ می دهد که گازها قبل از رسیدن به مبدل کاتالیزوری، به خاطر نشتی در لوله یا خرابی خود مبدل کاتالیزوری به اطراف منتشر می شوند.

6- روشن شدن چراغ چک

چراغ چک یا چراغ هشدار خودرو ممکن است بر اثر دلایل مختلف و بروز مشکلات متفاوت روشن شود. برخی از این مشکلات مانند خرابی اگزوز بسیار جدی بوده و باید سریعا به آن ها رسیدگی شود. خرابی اگزوز یکی از رایج ترین عوامل روشن شدن چراغ چک ماشین محسوب می شود.

روشن شدن چراغ چک

7- استشمام بوی سوختگی از محفظه موتور

یکی از اجزای سیستم اگزوز واشر منیفولد است که به موتور متصل می باشد. اگر این واشر دچار نشتی یا پارگی شده باشد، گرمای خروجی از محفظه احتراق به جای هدایت به سیستم خروج اگزوز به اطراف منتشر می شود. در نتیجه باعث سوختن سیم کشی ها یا قطعات پلاستیکی نزدیک می شود و بوی بد و نامطبوعی به مشام راننده و سرنشینان خواهد رسید.

همچنین بخوانید: ایسیو چیست؟

استشمام بوی سوختگی از محفظه موتور ماشین

8- بد کار کردن موتور

از دیگر نشانه ها و علائم خرابی اگزوز خودرو، بد کار کردن موتور است. در قسمت داخلی سرسیلندر محفظه سوپاپ سیستم اگزوز تعبیه شده که دود های خروجی ناشی از احتراق را به منیفولد و سپس لوله اگزوز هدایت می کند. اگر این مسیر دچار انسداد و گرفتگی شده باشد، بخارها و دودها به خوبی از سرسیلندر خارج نمی شوند و در نتیجه موتور به خوبی کار نمی کند.

9- خروج دود زیاد و غیر طبیعی

اگر کار کردن ماشین همراه با خروج دود بسیار زیاد و غیر طبیعی باشد، نشان دهنده خرابی اگزوز است. در صورت بروز مشکل برای اگزوز ممکن است دود به خوبی تصفیه و کنترل نشده و در حجم زیاد منتشر شود. همچنین تغییر رنگ دود اگزوز نیز می تواند از نشانه های خراب شدن آن باشد.

همچنین بخوانید: اجزای موتور ماشین

10- زنگ زدگی لوله اگزوز

سیستم اگزوز در زمان استراحت یا کار نکردن خودرو خنک شده و می تواند رطوبت جذب کند. در نتیجه، در طولانی مدت خوردگی یا زنگ زدگی در بخش صداگیر و انتهای لوله به وجود می آید. این زنگ زدگی به مرور به دیگر بخش های لوله اگزوز سرایت کرده و در نهایت باعث بروز مشکلات مختلفی می شود.

زنگ زدگی لوله اگزوز خودرو

این مشکل برای خودروهایی که مسافت های کوتاه طی می کنند بیشتر اتفاق می افتد. زیرا این ماشین ها آنقدر کار نمی کنند که لوله اگزوز بسیار داغ شود و رطوبت را تبخیر کند. بنابراین، تجمع رطوبت به خرابی اگزوز منجر می شود.

همچنین بخوانید: علائم خرابی دینام

رفع گرفتگی اگزوز

 • سرویس دوره ای مرتب اگزوز هر 6 ماه یا هر یک سال یکبار
 • تمیز کردن اگزوز از رسوبات مختلف
 • عدم کم کردن ارتفاع ماشین
 • عدم تردد در مسیرهای پر از چاله و سنگ
 • استفاده از سوخت مناسب
 • عدم خاموش کردن خودرو بلافاصله پس از روشن کردن

 

سوالات متداول

1- نشانه های خرابی اگزوز خودرو کدامند؟

در زمان خرابی اگزوز نشانه های مختلفی ممکن است بروز کنند که از مهمترین آن ها می توان به بالا رفتن مصرف سوخت، لرزش غیر عادی، صدای زیاد، استشمام بوی دود در کابین ماشین، زنگ زدگی لوله اگزوز، بد کار کردن موتور، روشن شدن چراغ چک، کاهش شتاب و … اشاره کرد.

2- در صورت مشاهده علائم خرابی اگزوز خودرو چه باید کرد؟

اگر در زمان استفاده از خودرو متوجه نشانه های خراب شدن اگزوز شدید، توصیه می کنیم هر چه سریعتر به تعمیرکار ماهر و با تجربه مراجعه کنید. سیستم اگزوز از اجزای مهم خودرو محسوب می شود که مشکلات آن باید سریعا برطرف گردند تا آسیبی به محیط زیست، ماشین و سرنشینان وارد نشود.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543