علت مصرف زیاد بنزین چیست؟

علت مصرف زیاد بنزین چیست؟

از دغدغه های اصلی رانندگان، میزان مصرف سوخت است که به عنوان یکی از معیارهای انتخاب خودرو نیز محسوب می شود. دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو متعدد هستند و دانستن آنها می تواند به کاهش مصرف و در نتیجه کاهش هزینه سوخت کمک بزرگی کند. اگر میانگین مصرف سوخت ماشین شما هم بالا رفته است، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه با آموزشگاه پایتخت فناوری باشید.

علت مصرف زیاد بنزین

 • تنظیم نبودن باد لاستیک ها
 • روغن موتور بی کیفیت
 • خرابی شمع ها و وایرها
 • رانندگی اشتباه
 • پایین بودن کیفیت بنزین
 • تعمیر و نگهداری ضعیف
 • کثیف شدن فیلتر هوا
 • خرابی سنسور فشار منیفولد هوا
 • ایراد در انژکتورها
 • گرفتگی کاتالیزور
 • خرابی سنسور اکسیژن
 • ایراد در تسمه تایم
 • استفاده مداوم از کولر و سیستم تهویه

همانطور که می دانید به سوخت مصرف شده در یک مسافت مشخص، مصرف سوخت گفته می شود. این مقدار به صورت لیتر در صد کیلومتر اندازه گیری می شود و همیشه مورد توجه رانندگان است. هر خودرو با توجه به عواملی مانند نوع موتور، وزن، سیستم سوخت رسانی و … مصرف سوخت مشخصی دارد.

چرا مصرف سوخت خودرو زیاد می شود؟

گاهی اوقات مشکلاتی در خودرو باعث بالا رفتن میزان سوخت می شوند که باید سریعتر برطرف گردند؛ زیرا علاوه بر افزایش هزینه ممکن است به بخش ها و اجزای دیگر خودرو نیز آسیب وارد شود.

1- تنظیم نبودن باد لاستیک ها

اگر باد لاستیک ها کم باشد، اصطکاک بیشتری با سطح زمین پیدا می کنند. در نتیجه فشار بیشتری به موتور برای چرخاندن آنها وارد می شود. همین افزایش فشار موجب بالا رفتن مقدار سوخت می گردد. پس به صورت منظم به آپاراتی بروید و باد لاستیک ماشین تان را تنظیم کنید.

تنظیم نبودن باد لاستیک ها

2- روغن موتور بی کیفیت

استفاده از روغن موتور بی کیفیت علاوه بر آسیب زدن به قطعات مختلف موتور خودرو، باعث بالا رفتن میزان سوخت می شود. زمانی که روغن به اندازه کافی و با کیفیت مناسب برای فعالیت اجزای موتور فراهم نشود، موتور با فشار و توان بیش از حدی فعالیت می کند. همین امر موجب می شود مصرف سوخت ماشین تان افزایش یابد.

3- خرابی شمع ها و وایرها

همانطور که می دانید وظیفه شمع ها ایجاد جرقه لازم برای فرآیند احتراق است و زمانی که شمع ها خراب باشند، جرقه زنی به خوبی صورت نمی گیرد و در نتیجه مصرف سوخت بالا می رود. همچنین، وایرها انرژی و برق لازم را تامین و به باتری می رسانند تا سپس به شمع ها جهت جرقه زنی منتقل گردند. اگر وایرها دچار عیب و ایرادی شوند این انتقال انرژی به درستی صورت نمی گیرد و در عملکرد شمع ها اختلال به وجود می آید.

خرابی شمع ها و وایرها

4- رانندگی اشتباه

رانندگی اشتباه و غیر اصولی یکی از مهمترین علت های بالا رفتن مصرف سوخت خودرو محسوب می شود. عادات اشتباه رانندگی مانند دور موتور بالا، شتاب گرفتن های بیجا، ترمز زدن های ناگهانی و به طور کلی افزایش و کاهش نامناسب سرعت خودرو علاوه بر استهلاک بیشتر اجزای مختلف و آسیب رساندن به آن ها، باعث افزایش مقدار سوخت مصرفی می گردد.

5- پایین بودن کیفیت بنزین

اگر از بنزین بی کیفیتی استفاده کنید، احتراق به خوبی صورت نمی گیرد. بنزین بی کیفیت ممکن است نتواند در اولین مرحله فرایند احتراق را کامل کند. در نتیجه، در این زمان بنزین دوباره باید وارد سیلندر و متراکم شود که این امر افزایش مصرف سوخت را در پی دارد.

6- تعمیر و نگهداری ضعیف

زمانی که قطعات و اجزای خودرو به خوبی نگهداری و سرویس نشوند، عملکرد آنها ضعیف شده و در نتیجه با فشار زیاد مجبور به فعالیت می شوند. این امر باعث کاهش توان خودرو و درنتیجه بالا رفتن مصرف سوخت برای جبران این کاهش توان می گردد.

7- کثیف شدن فیلتر هوا

فیلتر هوا وظیفه تصفیه هوای ورودی به موتور خودرو را بر عهده دارد. اگر این فیلتر کثیف و آلوده شود، هوای تمیزی به موتور نمی رسد. در نتیجه برای جبران این مسئله و بهتر انجام شدن فرایند احتراق، سوخت بیشتری مصرف می گردد.

کثیف شدن فیلتر هوا

8- خرابی سنسور فشار منیفولد هوا

سنسور فشار هوا یکی از قطعات مهم خودروها است که وظیفه اندازه گیری و کنترل فشار هوای داخل منیفولد را قبل و بعد از استارت برعهده دارد. اگر این سنسور دچار مشکل شود، اطلاعات غلطی را به کامپیوتر خودرو ارسال کرده و در نتیجه میزان سوخت در سیلندرها تغییر می کند و افزایش می یابد.

9- ایراد در انژکتورها

انژکتورها وظیفه مهم پاشش سوخت به محفظه سیلندر را برعهده دارند که براساس دستور ارسال شده از طرف کامپیوتر خودرو مقدار سوخت لازم را به سیلندر می رسانند. اگر این انژکتورها دچار مشکلاتی نظیر گرفتگی، فرسودگی یا هر عیب و ایراد دیگری شوند، مقدار بنزین بیشتر از حد مصرف می شود. با بالا رفتن مقدار بنزین، علاوه بر اینکه مقدار هزینه ها افزایش می یابد، نسبت سوخت به هوا نیز بیشتر شده و مشکلات دیگری ممکن است به وجود آیند.

ایراد در انژکتورها

10- گرفتگی کاتالیزور

کاتالیزور قطعه ای است که در مسیر اگزوز قرار دارد و گازهای سمی تولید شده توسط موتور خودرو را قبل از خروج از اگزوز کاهش می دهد. زمانی که این کاتالیزور گرفته باشد، گازهای خطرناک و سمی حاصل از احتراق به صورت کامل خارج نشده و فشار دود برای خارج شدن بیشتر می شود. زمانی که دود بخواهد با فشار بیشتری خارج شود نیاز به بالا رفتن توان موتور است. همین امر موجب می شود سوخت زیادی مصرف شود.

11- خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن وظیفه اندازه گیری میزان اکسیژن سوخته نشده در گازهای خروجی را برعهده دارد. این قطعه که در قسمت خروجی دود حاصل از احتراق قرار دارد، در صورت خراب شدن، اطلاعات غلطی را به کامپیوتر خودرو می فرستد. در نتیجه میزان مصرف و پاشش سوخت بالاتر می رود.

خرابی سنسور اکسیژن

12- ایراد در تسمه تایم

تسمه تایم برای تنظیم میل لنگ و میل سوپاپ و برقراری هماهنگی بین این دو بخش در خودرو تعبیه شده است. زمانی که تسمه تایم خراب شود، باز و بسته شدن منظم سوپاپ ها و حرکت پیستون ها تحت تاثیر قرار گرفته و عملکرد درست و اولیه خود را نخواهند داشت. در نتیجه مصرف سوخت برای جبران این مسئله و افزایش فشار و توان موتور بالا می رود.

13- استفاده مداوم از کولر و سیستم تهویه

استفاده مداوم از سیستم تهویه و کولر باعث وارد آمدن فشار زیادی به موتور می شود. زیرا این سیستم انرژی خود را از موتور دریافت می کند. در نتیجه وقتی کولر را به مدت طولانی روشن می کنید، موتور باید با توان بالاتری کار کند. برای کار کردن با توان بالای موتور نیز باید بنزین بیشتری مصرف شود.

استفاده مداوم از کولر و سیستم تهویه

علت بالا رفتن مصرف سوخت پراید

سوالات متداول

1- چگونه از بالا رفتن مصرف سوخت خودرو جلوگیری کنیم؟

با رعایت یکسری از نکات و استفاده از تکنیک هایی می توانید به سادگی از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید. از مهمترین این نکات می توان به مواردی همچون تعمیر و سرویس منظم، رانندگی مناسب، پرهیز از عادات اشتباه، استفاده از بنزین و روغن باکیفیت و … اشاره کرد.

2- تعویض روغن چه نقشی در مصرف سوخت دارد؟

اگر روغن ماشین خود را به موقع تعویض کنید، موتور دیگر با روغن بی کیفیت کار نمی کند. در نتیجه فشاری به آن و اجزای مختلف وارد نمی شود و مصرف سوخت بالا نمی رود.

معرفی آموزشگاه پایتخت فناوری

آموزشگاه پایتخت فناوری یک آموزشگاه فنی و حرفه ای است که آموزش کابینت سازی، آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش تعمیرات برد، آموزش طراحی برد و… را با 30 درصد تخفیف برگزار می‌کند.

 

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166577378
02166577378