دلایل و نشانه های خرابی سوئیچ ماشین

دلایل و نشانه های خرابی سوئیچ ماشین

سوئیچ یکی از اجزای مهم خودرو است که وظیفه تغذیه بخش های الکترونیکی را برعهده دارد. اگر سوئیچ خراب شود عملا امکان ارسال انرژی لازم از باتری به استارت و روشن شدن ماشین و فعال شدن چراغ ها، فن، بخاری و … وجود ندارد. به خاطر عملکرد مهم و ضروری سوئیچ، در صورت خراب شدن آن باید سریعا مشکل برطرف شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با دلایل و علائم خرابی سوئیچ خودرو آشنا شوید.

مهمترین دلایل خرابی سوئیچ خودرو

خرابی سوئیچ خودرو بر اثر عوامل مختلفی اتفاق می افتد که یکی از مهمترین آنها استفاده نادرست از سوئیچ است. سوئیچ را نباید با فشار و یا ضربه فعال کرد زیرا باعث آسیب رسیدن به آن می شود. گیر کردن سوئیچ و شکستن کلید آن یکی از رایج ترین دلایل خرابی این قطعه مهم محسوب می شود که در اثر استفاده غیراصولی صورت می گیرد.

دلایل خرابی سوئیچ خودرو

از دیگر دلایل می توان به خرابی شیارهای و برش های درون سوئیچ اشاره کرد. این شیارها ممکن است به خاطر آلودگی یا فرسودگی کارایی اولیه خود را نداشته باشند. در نتیجه، کلید به راحتی داخل سوئیچ قرار نگرفته یا نمی چرخد. در نتیجه، انرژی لازم از باتری به سوئیچ برای روشن شدن ماشین منتقل نمی شود.

سوئیچ نیز همانند سایر بخش های الکترونیکی خودرو به رایانه متصل است. اگر مشکلی برای رایانه به وجود آید این امکان وجود دارد که بر روی سوئیچ نیز تاثیر منفی گذاشته و باعث خرابی آن شود. معیوب بودن سوئیچ از ابتدا نیز یکی دیگر از دلایل خرابی سوئیچ خودرو به شمار می رود.

علائم و نشانه های خرابی سوئیچ خودرو

زمانی که سوئیچ خراب می شود، علائمی در خودرو بروز می کنند که با توجه به آن ها می توانید پی به خرابی سوئیچ ببرید. از مهمترین نشانه های معیوب شدن و وجود ایراد در سوئیچ ماشین می توان موارد زیر را نام برد.

علائم خرابی سوئیچ خودرو

1- روشن نشدن ماشین

برای روشن شدن خودرو ابتدا سوئیچ باید بر روی حالت روشن (ON) قرار بگیرد و سپس استارت بخورد. پس از استارت خوردن سیگنالی به موتور استارتر فرستاده می شود تا با چرخش خود انرژی باتری را برای روشن شدن ماشین به کار بگیرد. در صورت خراب شدن سوئیچ خودرو، این انتقال انرژی صورت نگرفته و در نتیجه ماشین روشن نمی شود.

2- چشمک زدن چراغ داشبورد و سایر لوازم الکترونیکی

اگر هنگام استفاده از خودرو متوجه چشمک زدن چراغ پشت آمپر یا همان چراغ داشبورد شدید، یعنی سوئیچ خراب است. دلیل این نوع خرابی می تواند به خاطر خوردگی یا ساییدگی صفحه اتصال سوئیچ باشد. در این صورت شما باید این قطعه را تعویض کنید زیرا تعمیر نمی شود. اما بد نیست بدانید که نیازی به تعویض کل سیستم سوئیچ نیست.

3- نچرخیدن کلید

اگر به مرور زمان شیارها و دندانه های داخلی سوئیچ یا روی کلید دچار ساییدگی و صاف شدن شوند، هنگام استارت زدن کلید درون سوئیچ نمی چرخد. در این صورت شما نمی توانید کلید را در موقعیت درست داخل سوئیچ قرار دهید و در نتیجه نمی توانید ماشین را روشن کنید.

4- توقف ماشین در حین رانندگی

از دیگر علائم خرابی سوئیچ، توقف خودرو در حین رانندگی است. اگر سوئیچ دچار مشکل شده باشد ممکن است در طول رانندگی به صورت ناگهانی بر روی حالت خاموش (OFF) قرار گرفته و بدین ترتیب ماشین خاموش شود.

همچنین بخوانید: علائم خرابی دینام

5- روشن نشدن سوئیچ

زمانی که شما کلید را وارد سوئیچ می کنید باید آن را چرخانده تا در حالت روشن قرار بگیرد. اگر سوئیچ معیوب و خراب شود، امکان دارد کلید نچرخیده و نتوانید سوئیچ را در حالت روشن قرار دهید. این مشکل معمولا به خاطر خراب شدن چرخ دنده های مخصوص داخل سوئیچ یا صاف شدن شیارهای درونی اتفاق می افتد.

همچنین بخوانید: اجزای موتور ماشین

6- نشنیدن صدای موتور استارتر

اگر دقت کرده باشید در زمانی که کلید را درون سوئیچ برای قرار دادن در حالت روشن می چرخانید، صدایی شنیده می شود. این صدا مربوط به روشن شدن استارتر است. اگر این صدا شنیده نشود نشان دهنده خرابی استارتر است و بدین ترتیب نمی توانید استارت بزنید و نیرو و انرژی لازم را برای روشن شدن ماشین از باتری تامین کنید.

7- گیر کردن فرمان

گیر کردن فرمان از دیگر نشانه های خرابی سوئیچ خودرو است. در سوئیچ خودرو یک قفل مکانیکی تعبیه شده که با کمک آن فرمان قفل می شود تا حرکتی نداشته باشد. اگر هنگام سوار شدن و روشن کردن خودرو متوجه گیر کردن فرمان شدید، یعنی این قفل سوئیچ خراب شده است و باید برای برطرف کردن مشکل آن را تعمیر یا تعویض کنید.

علائم خرابی مغزی سوئیچ پراید

سوالات متداول

روش های پیشگیری از خراب شدن سوئیچ کدامند؟

یکی از مهمترین موارد برای پیشگیری و جلوگیری از خراب شدن سوئیچ، استفاده درست از آن است. شما باید کلید را به درستی درون سوئیچ قرار داده و با آرامی و دقت آن را بچرخانید. اعمال زور و فشار می تواند باعث خرابی سوئیچ، شیارهای درونی یا شکستن کلید شود.

همچنین بخوانید: علت استارت نخوردن ماشین

 در صورت خراب شدن سوئیچ چه باید کرد؟

بهترین راه برای برطرف کردن مشکل خرابی سوئیچ، مراجعه به تعمیرگاه معتبر و مجاز و کمک گرفتن از کارشناسان و متخصصان در این زمینه است. البته اگر مشکل آنچنان جدی نباشد می توانید خودتان نیز آن را رفع کنید. برای مثال اگر کلید یا شیارهای درونی سوئیچ کثیف شده باشند با تمیز کردن احتمال دارد بتوانید مشکل را برطرف نمایید.

علائم خرابی سوئیچ استارت پژو 405 چیست؟

خودرو روشن نمی‌شود یا استارت نمی‌خورد.

موتور حین رانندگی خاموش می‌شود.

مشکلات در لوازم جانبی خودرو مانند رادیو یا چراغ‌ها.

خاموش نشدن خودرو پس از برداشتن کلید.

 

5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • روحی عینی گفت :

  واقعا مطالب اموزنده وبسیار مفید است

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقتتون بخیر. ممنون بابت اینکه وقت گذاشتید و این مقاله را مطالعه کردید و انرژی مثبت برای ما فرستادید.

 • Mehdi Babaei گفت :

  درود بر شما، سپاسگزارم از مطالب مفید و ارزشمند
  که بسیار موثر بودن.
  صمیمانه تشکر میکنم از سایت خوبتون و رساندن آگاهی لازمه🌹

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقت بخیر. ممنون از نظر مثبت تون

02191009543
02191009543