آموزش حصیر بافی

حصیر بافی به عنوان یکی از صنایع دستی سنتی ایران محسوب می شود که بیشتر در روستا های جنوب ایران رایج است. در این هنر، حصیر ها، زیلو ها و ظروف مختلف با استفاده از گیاهانی مانند بامبو و انواع نی بافته می ‌شوند. با توجه به افزایش محبوبیت حصیر بافی بین رشته های صنایع دستی، آموزشگاه پایتخت فناوری دوره جامع و کاربردی آموزش حصیر بافی را برگزار می کند.

 • به طور کلی، در دوره حصیر بافی پایتخت فناوری به شما بافت حصیر با نی، برگ نخل و بامبو را از صفر تا صد یاد می دهیم. در این مسیر، شما انواع روش های حصیر بافی از جمله بافت زیرورو، شش ضلعی، شعاعی، جناغی، مارپیچی، جفت بافی و … را آموزش دیده و به صورت کامل با اصول کف بافی، پایه بافی، لبه بافی، دسته بافی و دربافی آشنا می شوید.
 • علاوه بر این، نحوه کار با تمامی ابزار ها و تجهیزات مورد نیاز حصیر بافی یاد گرفته و همچنین نحوه تزئین محصولات حصیر بافی مانند گلدوزی، لاک زنی، تزئین با مرووارید و صدف و … را به صورت حرفه ای یاد می گیرید.
 • تمامی سرفصل های آموزشی ویژه بازار کار بوده و شما به صورت کاملا عملی در کارگاه های مجهز مهارت های مورد نیاز در این حوزه را به دست می آورید.
 • آموزش حصیر بافی از مبتدی تا پیشرفته بوده و تمامی مباحث توسط اساتید خبره به زبانی ساده و به صورت کامل تدریس می شود.
 • مدرک فنی حرفه ای حصیر بافی به کاراموزانی که بتوانند در آزمون های کتبی و عملی نمره قابل قبولی دریافت کنند، اهدا خواهد شد که به آن ها در مسیر اشتغال چه در داخل و چه در خارج از کشور کمک خواهد کرد.
 • پشتیبانی نامحدود و امکان بازآموزی رایگان از ویژگی های مثبت حضور در این دوره می باشد و افراد پس از پایان دوره می توانند در کلاس مشاوره راه اندازی کسب و کار که به طور رایگان برگزار می شود، شرکت کنند.
نمایش بیشتر

ویدئو معرفی دوره آموزش حصیر بافی

آموزش حصیر بافی با نی
آموزش حصیر بافی ساده
آموزش حصیر بافی با بامبو
آموزش حصیر بافی سبد
آموزش حصیر بافی زنبیل
آموزش حصیر بافی با بافت زیر و رو

سرفصل های آموزش حصیر بافی فنی حرفه ای

لیست مطالب آموزشی

آشنایی با تاریخچه حصیر بافی و مراکز تولید محصولات حصیر بافی شامل:

معرفی تاریخچه حصیر بافی

آشنایی با مقهوم کلی حصیر بافی

شناسایی مراکز تولید حصیر بافی

یادگیری اصول کلی حصیر بافی

معرفی مواد اولیه حصیر بافی و شناسایی آن ها

معرفی گیاه بامبو و مشخصات آن

آشنایی با تاریخچه کشت گیاه بامبو در ایران و کشور های خارجی شامل:

نحوه استفاده از گیاه بامبو برای حصیر بافی در ایران و کشور های جهان

آشنایی با مدل های مختلف بامبو و روش کاشت و قطع آن ها

آشنایی با نخل، نخل بیابانی و الیاف آن ها

معرفی مروار در حصیر بافی

آموزش نحوه شناسایی ساقه نی باتلاقی، نی زابلستان، نی یا لیغ و بوریا

معرفی مور و موسن

آشنایی با نی خیزران در حصیر بافی

معرفی پوست درختان و نوار های باریک چوب برای بافت حصیر

شناسایی ریشه و الیاف برگ گیاهان مورد استفاده در حصیر بافی

آشنایی با مواد اولیه حصیر بافی و شیوه شناسایی آن ها

نمایش بیشتر
لیست مطالب آموزشی

یادگیری روش های مختلف حصیر بافی شامل:

یادگیری اصول بافت زیر و رو برای حصیر بافی

آموزش بافت شش ضلعی در حصیر بافی

آشنایی با نحوه بافت شعاعی در حصیر بافی

شناسایی بافت حصیری و خورشیدی در حصیر بافی و اجرای عملی آن ها

انجام بافت جناغی یا گیس بافت در حصیر بافی

آموزش انجام بافت مارپیچی یا مغزی دار در حصیر بافی

شناسایی روش جفتی بافی در حصیر بافی

یادگیری اصول کف و پایه بافی

آموزش لبه بافی و اصول آن

معرفی دسته بافی در حصیر بافی و نکات آن

آشنایی با نحوه دربافی در حصیر بافی

شناسایی ابزار و تجهیزات مورد نیاز در حصیر بافی

معرفی مدل های مختلف بافت در حصیر بافی

آموزش اصول بامبو بافی

شناسایی اصول مهم در بافت حصیر ها

یادگیری عملی مروار بافی

آموزش حصیر بافی با ساقه نی باتلاقی، نی زابلی، نی یا لیغ و بوریا بافی

آموزش عملی بافت مور

آشنایی با اصول ترکه بافی و چم بافی

معرفی روش های کپو بافی و اصول آن

یادگیری چپغ بافی و اصول آن

شناخت نکات مهم در بافت ساقه گندم

آموزش نحوه تزئین محصولات حصیر بافی شامل: 

آموزش نحوه تزئین محصولات حصیر بافی

شناخت اصول رنگ آمیزی الیاف در حصیر بافی

معرفی رنگ های طبیعی الیاف در حصیر بافی

یادگیری روش رنگ آمیزی الیاف حصیر بافی

نحوه نقاشی کردن روی حصیر

شناخت اصول کوک زنی الیاف های حصیر بافی برای تزئین آن ها

آشنایی با نحوه گلدوزی محصولات حصیر بافی

یادگیری شیوه لاک ردن الیاف حصیر بافی

شناخت اصول تزئین محصولات حصیر بافی با مهره و صدف

نمایش بیشتر

رزرو کلاس / مشاوره

فرم مشاوره رایگان

"*" indicates required fields

نمایش بیشتر

مهارت های به دست آمده در کلاس حصیر بافی:

 • مهارت در روش های بافت حصیر با بامبو
 • مهارت در روش های بافت حصیر با نخل
 • شناخت کامل مور، موسن، مروار، ساقه نی، ریشه و الیاف برگ گیاهان برای حصیر بافی
 • یادگیری بافت شش ضلغی و شعاعی در حصیر بافی
 • مهارت در اصول بافت زیر و رو و دسته بافی
 • مهارت در بافت مور، مروار و بامبو
 • مهارت در رنگ آمیزی الیاف حصیر بافی
 • مهارت در گلدوزی روی الیاف حصیر
 • مهارت در تزئین حصیر های بافته شده با کمک مهره و صدف
 • تسلط کامل بر کار با ابزار های مورد نیاز برای بافت انواع حصیر ها

مزیت‌های آموزشگاه پایتخت فناوری برای شما

مجوز فعالیت

مجوز فعالیت دارای مجوز معتبر از سازمان فنی و حرفه ای کشور

مدرک فنی و حرفه ای

مدرک فنی و حرفه ای اعطا مدرک معتبر بین المللی

دوره های عملی

دوره های عملی برگزاری دوره ها در کارگاه مجهز بصورت عملی

پشتیبانی

پشتیبانی پشتیبانی کار آموزان پس از اتمام دوره ی آموزشی

سرفصل های استاندارد

اساتید با تجربه اساتید با تجربه در صنعت

دسترسی سریع

دسترسی آسان نزدیک بودن آموزشگاه به وسایل حمل و نقل عمومی و خوابگاه

هزینه دوره حصیر بافی

آموزش حصیر بافی هزینه دوره: 3/600/000 هزینه با تخفیف: 2/500/000 دوره خصوصی: 4/300/000

سوالات متداول

بله. به افرادی که بتوانند دوره حصیر بافی را با موفقیت به پایان رسانده و حد نصاب نمره قبولی را در ازمون های کتبی و عملی فنی و حرفه ای کسب کنند، مدرک معتبر و دو زبانه فنی و حرفه ای تعلق خواهد گرفت. با داشتن این مدرک می توانید کمک هزینه راه اندزای شغل جدید خود را از بانک های دولتی دریافت کرده و برای مهاجرت کاری از آن استفاده نمایید.

برای ثبت نام در این دوره نیازی به گذراندن دوره ای به عنوان دوره پیش نیاز نمی باشد. چرا که کارآموزان با ثبت نام در این دوره تمام مباحث را از سطح پایه آموزش می بینند و مرحله به مرحله بر روی سرفصل های پیشرفته تر مسلط خواهند شد. بنابراین، هیچ نگرانی بابت نداشتن تجربه قبلی در هنر های دستی و حصیر بافی نداشته باشید.

مدت زمان یادگیری دوره آموزشی حصیر بافی 40 ساعت می باشد حدودا دو الی سه هفته طول می کشد.

بله. از طریق گذراندن این کلاس جامع آموزشی و کسب مهارت های تخصصی به راحتی می توانید فعالیت خود را در بازار کار حصیر بافی آغاز کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن به درامد برسید.

برای راحتی افراد علاقه مندان به ثبت نام در آموزش حصیر بافی فنی حرفه ای، روش های مختلفی در نظر گرفته شده است. در صورتی که می خواهید به صورت حضوری با کارشناسان آموزشگاه مشورت نمایید، می توانید به آدرس مندرج در سایت آموزشگاه مراجعه نمایید. هم چنین، می توانید از ساعت 9 الی 18 با شماره تماس های مندرج در سایت تماس حاصل فرموده و اطلاعات تکمیلی برای نام نویسی در دوره دریافت نمایید. به علاوه، امکان ثبت نام اینترنتی از طریق تکمیل فرم ثبت نام فراهم شده است. پس از پر کردن فرم مربوطه و ارسال آن به مشاورین آموزشگاه، منتظر تماس آن ها باشید. آن ها ظرف 24 ساعت با شما تماس گرفته و ثبت نام شما قطعی خواهد شد.

به منظور راحتی کارآموزان برای پرداخت شهریه دوره، 2 راه در نظر گرفته شده است. در صورتی که می خواهید شهریه دوره را به طور نقدی بپردازید، می توانید قبل از شروع کلاس تسویه حساب خود را انجام دهید. در غیر این صورت اگر تمایل دارید مبلغ شهریه دوره را به صورت قسطی بپردازید، لازم است نصف شهریه را قبل از شروع و نصف دیگر را در اغاز هفته دوم دوره پرداخت کنید.

شما با داشتن مدرک تحصیلی سیکل می توانید در این دوره نام نویسی کنید. برای حضور در این دوره نیازی به داشتن مدارک تحصیلی بالا نبوده و تنها لازم است سواد خواندن و نوشتن داشته باشید. به این علت که تمام مطالب آموزشی دوره به طور مقدماتی تا پیشرفته توسط اساتید مجرب و حرفه ای آموزش داده می شود.

نحوه برگزاری کلاس های آموزشی حصیر بافی به طور ترکیب نظری و عملی می باشد. مباحث تئوری این دوره در قالب جزوه های آموزشی کامل در اختیار کاراموزان قرار گرفته تا بتوانند با مفاهیم و اصول حصیر بافی آشنا شده و سپس با یادگیری انجام بافت حصیر به طور عملی در کارگاه های مجهز به یک حصیر باف حرفه ای تبدیل خواهند شد.

شرکت در دوره حصیر بافی از صفر تا صد برای کسانی که به هنر های دستی علاقه مند هستند و می خواهند از این طریق به درآمد برسند مناسب است. هم چنین، شرکت در این دوره را به افرادی که به دنبال اخذ مدرک معتبر حصیر بافی هستند تا بتوانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند، مناسب است. هم چنین، خانم های خانه داری که به دنبال یادگیری یک مهارت هنری جذاب هستند، می توانند در این دوره ثبت نام کنند.

بله. پشتیبانی نامحدود از کارآموزان حتی پس از پایان دوره یکی از ویژگی های منحصر به فرد آموزشگاه می باشد که باعث شده است نگرانی های افراد برای اشتغال در آینده را از بین می رود. تجدید دوره رایگان برای تمام کارآموزان در نظر گرفته شده است تا در صورت وجود مشکل در یادگیری مباحث بتوانند مجددا در کلاس حضور پیدا کنند.

کلاس های آموزشی این دوره یادگیری حصیر بافی به صورت حضوری می باشد که افراد سر کلاس های حضوری می روند و در کارگاه آموزشی به بافتن حصیر می پردازند.

این دوره توسط اشخاص حرفه ای در مبحث حصیر بافی تدریس شده به طوری که دوره های تخصصی تدریس هنر های دستی را گذرانده و مهارت کاملی در این زمینه دارند.

بله. شرایط خاصی برای ثبت نام حضوری کارآموزان شهرستانی در نظر گرفته است تا بتوانند با هزینه مناسب در طول دوره در تهران ساکن شوند. آموزشگاه ضمن معرفی خوابگاه هایی با امکانات مناسب نزدیک به محل آموزشگاه، شرایط خوبی را برای اسکان افراد شهرستانی در نظر گرفته است.

زمان برگزاری کلاس ها طوری در نظر گرفته شده است که تمام افراد علاقه مند به یادگیری هنر حصیر بافی با هر شرایطی بتوانند در این دوره ثبت نام کنند. دوره های مخصوص افراد عادی که زمان کافی را برای کسب مهارت دارند ترتیب داده شده است تا در روز های هفته در دو نوبت صبح و بهد از ظهر در کلاس شرکت کنند. هم چنین، دوره های آخر هفته مخصوص افراد شاغل برنامه ریزی شده است تا بتوانند با شرکت در کلاس های فشرده در کوتاه ترین زمان به مهارت کامل برسند.

معرفی جامع دوره اموزش حصیر بافی از صفر تا صد

حصیر بافی از هزاران سال قبل (حدود پنج هزار سال پیش بر طبق شواهد تاریخی) در بین مردمِ ساکن مناطق مختلف دنیا از جمله ایران، کشورهای آسیایی مانند عراق، مصر، چین، اندونزی، تایلند و کشورهای آمریکایی (سرخ پوستان) و سایر بخش های جهان رواج داشته است و انسان ها از مواد اولیه مختلف (مانند برگ درخت خرما، برگ نخل، ساقه های گیاهان متنوع از جمله گندم و برنج و نی خیزران، پوست و ترکه نرم درختان و …) استفاده می کردند تا محصولات متنوعی را با حصیر تولید کنند.

در ایران نیز از حدود سه هزار و پانصد سال قبل مردم شروع به حصیر بافی کردند و امروزه در مناطق گوناگون کشور (مانند کرمان، سیستان، بلوچستان، خوزستان، اصفهان، لرستان، گیلان، مازندران، کردستان و …) از سبک های مختلف بافت حصیر مانند تگرد، کپو، ارغوان، بوریا، مروار، بامبو و … برای تولید کالاهای حصیری متنوع بهره گرفته می شود.

این روزها کالاهای حصیری در انواع مختلف مانند سبد، زنبیل خرید، فرش و زیر انداز، باکس و جعبه، گلدان، سینی، کاسه، جا شکلاتی و قندان، محل جمع آوری (بانکه) حبوبات، جا قاشقی، سبد نان و جا نونی، نی نی خواب، جعبه کادو و جواهرات، سطل، جای دمنوش، زیر بشقابی و زیر لیوانی، صندلی، جای ادویه، پرده، سایبان، باد بزن، لوستر و … تولید می شوند و از آن ها به عنوان وسایل ضروری و مهم منزل و همچنین ابزارهایی کاربردی برای دکوراسیونِ کلاسیک و سنتی خانه بهره گرفته می شود.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای حصیر بافی

محصولات حصیری به دو شکل مشبک (به کارگیری روش هندسی و منظم برای بافت ساقه ها و رشته ها) و پیچشی یا مارپیچ (متصل کردن مواد اوليه به صورت طناب و نوار و مارپیچ در کنار هم) بافته می شوند. در هر دو روشِ بافتِ کالاهای حصیری، یک سری وسایل و لوازم خاص مورد نیاز هستند که در ادامه فهرست کاملی از آن ها را برای شما آورده ایم.

 • مواد اولیه شامل برگ، پوست، ترکه و شاخه های نازک درختان، پوست و ساقه گیاهان مختلف از جمله گندم، برنج، نی خیزران و …
 • قیچی و چاقوی مخصوص به منظور بریدن ساقه ها و الیاف نازک و یا ضخیم گیاهان و درختان
 • درفش در انواع نوک تیز و نوک پهن به جهت سوراخ کردن حصیر و بریدن ترکه ها در مواقع ضروری
 • چسب برای به هم متصل کردن بخش های مختلف و یا جای گذاری کردن متعلقات و اضافات در محصول
 • خط کش نوع متری و فلزی به منظور اندازه گیری ابعاد محصولات و بافتن کالاها به صورت منظم و موزون
 • گاز و یا چراغ به جهت از بین بردن و یا سوزاندن پرزها و بخش های اضافی از روی محصولات حصیری
 • مقوا برای کشیدن طرح مورد نظر خود و سپس بافتن حصیر بر اساس نقشه و طرح به صورت اصولی و دقیق

در انتها لازم است توضیح دهیم؛ برای شرکت در کلاس حصیر بافی آموزشگاه پایتخت فناوری لازم نیست وسایل و تجهیزات را هر جلسه با خودتان به سر کلاس بیاورید؛ زیرا این دوره در کارگاه های به روز و پیشرفته برگزار می شود که مجهز به همه ابزارها و لوازم مورد نیاز برای یادگیری صفر تا صد این رشته بوده و شما هنرجويان گرامی می توانید ضمنِ استفاده از راهنمایی و آموزشِ اساتید با تجربه و مجرب؛ فقط بر روی آموختن تکنیک های بافت محصولات حصیری و پرورشِ مهارت های هنری خود تمرکز کنید.

به علاوه؛ در صورتی که تمایل داشته باشید در حین و یا پس از دوره، برای تمرین کردن در منزل و یا شروع فعالیت و درآمدزایی از این رشته، خودتان وسایل و لوازم را تهیه کنید؛ اساتید راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار می دهند تا در نهایت بتوانید مرغوب ترین و مناسب ترین تجهیزات و مواد اولیه را خریداری نموده و محصولاتی با کیفیت تولید و روانه بازار کنید و به درآمدهای خوبی دست یابید.

نمایش بیشتر

محبوب ترین دوره های دپارتمان صنایع دستی پایتخت فناوری

دیدگاه ها

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166577378
02166577378