موثرترین روش های رفع خط و خش ماشین

موثرترین روش های رفع خط و خش ماشین

وجود خط و خش روی بدنه ماشین همیشه باعث ناراحتی رانندگان به ویژه افرادی که روی ماشین خود بسیار حساس هستند، می شود. عوامل مختلفی مانند تصادف، برخورد شاخه های درختان، پرت شدن سنگ های مسیرهای ناهموار و خاکی به سمت بدنه، کشیدن اجسام سخت توسط افراد بر روی بدنه و … مهمترین دلایل ایجاد خش ماشین محسوب می شوند.

اگر از رفع خط و خش ماشین اطلاع داشته باشید، دیگر نگرانی نخواهید داشت؛ زیرا می توانید آن ها را برطرف کنید و زیبایی دوباره ای به ظاهر ماشین خود ببخشید. با ما همراه باشید تا با ترفندهای رفع خط و خش ماشین آشنا شوید.

انواع خط و خش ماشین

برای از بین بردن خط و خش های ماشین ابتدا باید شناخت کافی نسبت به آن ها داشته باشید. به طور کلی، خش های روی بدنه ماشین به دو دسته سطحی و عمیق تقسیم بندی می شوند. خط و خش های سطحی عمق زیادی ندارند و در واقع فقط رنگ از روی سطح فلزی بدنه پاک شده است. برای خش گیری مواردی که بدنه فلزی را آسیب نزده اند کار راحتی پیش رو دارید و حتی می توانید با استفاده از تکینیک هایی در منزل این کار را انجام دهید.

انواع خط و خش ماشین

اما در خط و خش های عمیق علاوه بر از بین رفتن رنگ، سطح فلزی بدنه نیز آسیب دیده است. برای برطرف کردن این نوع خط و خش نیاز به مهارت و تخصص بالایی است که توصیه می شود این امر را به دست افراد باتجربه و حرفه ای در زمینه صافکاری و نقاشی ماشین بسپارید.

 رفع خط و خش ماشین

 • استفاده از خمیر دندان
 • استفاده از قلم خشگیر
 • پولیش کردن
 • رنگ کردن
 • استفاده از کیت خشگیری
 • استفاده از اسپری رنگ

تکنیک های برطرف کردن خط و خش خودرو

1- استفاده از خمیر دندان

اگر خط و خش های ماشین شما سطحی هستند، می توانید به راحتی و با استفاده از خمیر دندان در منزل خش گیری را انجام دهید. پس از شستن و خشک کردن بدنه ماشین، مقداری خمیر دندان را با یک دستمال نرم بر روی خش های ماشین بکشید. حرکت دستمال باید به صورت دورانی و به آرامی با یک فشار مناسب صورت بگیرد تا کاملا خط و خش های کم عمق را پوشش دهد.

سپس با باقی مانده خمیر دندان، بر روی بدنه ماشین را تمیز کرده و دوباره محل خط و خش ها را بشویید. پس از خشک کردن بدنه اگر باز هم اثری از خش ها وجود داشت، این فرآیند را دوباره تکرار کنید تا کاملا برطرف شوند.

همچنین بخوانید: انواع سنسور خودرو

استفاده از خمیر دندان برای حذف خش های روش ماشین

2- استفاده از قلم خشگیر

از دیگر روش های از بین بردن خط و خش ماشین، استفاده از قلم خشگیر است. قلم خشگیر ابزاری است که می تواند برای برطرف کردن اثر خش های سطحی و عمیق مورد استفاده قرار بگیرد. این قلم حاوی مقداری رنگ است که شما باید قلمی را انتخاب کنید که رنگ آن متناسب با رنگ بدنه ماشین است.

همچنین بخوانید: علت استارت نخوردن ماشین

استفاده از قلم خشگیر خودرو

از انجایی که ممکن است نداشتن مهارت کافی برای کار با قلم خشگیر موجب سرایت رنگ آن به بخش های سالم بدنه ماشین شود، بهتر است این کار توسط افراد ماهر انجام شود. زمانی که این قلم بر روی خش ها کشیده می شود، ذرات رنگی به عمق خط و خش ها نفوذ کرده و بر روی آن ها می چسبد. البته باید بدانید که ممکن است کیفیت و نتیجه کار هنگام استفاده از قلم خشگیر آنچنان مطلوب نباشد. یعنی نباید انتظار داشته باشید که به کار گیری این قلم می تواند رنگ بدنه ماشین شما را مانند روز اول یکدست و بدون ایراد کند.

همچنین بخوانید: علت مصرف زیاد بنزین

3- پولیش کردن

یکی از رایج ترین انواع تکنیک های از بین بردن خط و خش های ماشین، پولیش کردن است. امروزه افراد زیادی برای ترمیم و همچنین براق کردن رنگ بدنه ماشین خود از پولیش استفاده می کنند. این روش برای خطوط سطحی کاملا جوابگو بوده و در مواردی می تواند خط و خش های عمیق را نیز برطرف کند.

پولیش کردن خودرو

در روش پولیش کردن مقداری از مایع مخصوص را به محل خط و خش ها می زنند و سپس با استفاده از یک پارچه تمیز و نرم آن را بر روی بدنه پخش می کنند. البته در روش پیشرفته تر از ابزارهای مخصوصی برای پولیش زدن استفاده می شود. معمولا بر روی یک مینی فرز تیغه ای نرم از جنس ابر، پنبه یا پارچه نصب کرده و پخش کردن محلول پولیش بر روی بدنه را با سرعت و دقت بالاتری انجام می دهند. این کار موجب می شود محلول به خوبی به عمق خط و خش ها نفوذ کند و اثر آن ها را از روی بدنه از بین ببرد.

4- رنگ کردن برای رفع خط و خش ماشین

اگر خط و خش های ایجاد شده بر روی بدنه ماشین بسیار عمیق باشند، چاره ای جز رنگ کردن آن ها باقی نمی ماند. برای انجام این کار نیاز به تخصص، مهارت و تجربه فراوانی است که فقط از عهده نقاشان ماشین بر می آید. در این روش پس از شستشو و خشک کردن بدنه ماشین، قسمت های مورد نظر را با سمباده صاف و صیقلی می کنند.

رنگ کردن خودرو

سپس سطح خراشیدگی را با مقدار مناسبی از بتونه پر می کنند و دوباره کار سمباده زنی را انجام می دهند. در مرحله آخر رنگ متناسب با رنگ بدنه ماشین را با استفاده از قلمو یا اسپری بر روی خط و خش ها و بتونه های آماده شده می پاشند. همانطور که گفته شد این روش نیازمند مهارت زیادی است، از این رو توصیه می کنیم به تعمیرگاه های مجاز و معتبر که کیفیت کار بالایی دارند مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: علائم خرابی دینام 

5- استفاده از کیت خشگیری برای رفع خط و خش ماشین

برای برطرف کردن خط و خش های بدنه ماشین کیت های مخصوصی طراحی و تولید شده است. در این کیت ها ابزارهای لازم مانند محلول خشگیر، پد های پارچه ای و پنبه ای تمیز، الکل برای تمیز کردن بدنه، پر کننده های رنگی و … وجود دارد. کیت های خشگیری برای خط و خش های سطحی کاربرد دارند و نمی توان با آن ها خش های عمیق را برطرف کرد. همچنین، استفاده از این روش دائمی نیست و یک راه حل موقت محسوب می شود.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات موتور سیکلت

استفاده از کیت خشگیری

6- استفاده از اسپری رنگ

گاهی اوقات می توان برخی از خط و خش ها به ویژه از نوع سطحی را با استفاده از اسپری رنگ مخصوص ماشین از بین برد. این اسپری ها حاوی رنگ های خاصی هستند که کد مشخصی دارند. شما باید اسپری با کد هماهنگ با رنگ بدنه ماشین را تهیه کنید.

همچنین بخوانید: علائم خرابی شفت گیربکس

استفاده از اسپری رنگ

برای این کار پس از شستشو و خشک کردن بدنه ماشین، باید محل خش ها را از سایر قسمت های سالم جدا کنید. بهترین کار استفاده از چسب های مخصوص است تا هنگام پاشش رنگ به قسمت های سالم آسیبی وارد نشود. سپس با اسپری کردن به صورت آهسته و با دقت بالا شیارهای ایجاد شده در اثر خط و خش را پر کنید. اگر از مهارت کافی برخوردار نیستید پیشنهاد می کنیم برای استفاده از این روش از یک نقاش با تجربه کمک بگیرید.

از تکنیک های گفته شده برای از بین بردن خط و خش ماشین سفید نیز استفاده می شود.

سوالات متداول

1- بهترین روش از بین بردن خط و خش ماشین کدام است؟

استفاده از قلم خشگیر، سمباده زنی و استفاده از بتونه و رنگ آمیزی، به کار گرفتن کیت های مخصوص خشگیری، رنگ کردن با اسپری، پولیش کردن و استفاده از خمیر دندان بهترین این تکینک ها محسوب می شوند.

2- برای از بین بردن خط و خش های عمیق بدنه ماشین چه باید کرد؟

برای برطرف کردن خش های عمیق که به جز رنگ به سطح فلزی بدنه ماشین نیز آسیب زده اند باید از روش های پیشرفته تری مانند پولیش کردن یا رنگ آمیزی تخصصی استفاده کنید. توصیه می شود انجام این کار را به نقاشان حرفه ای و با تجربه ماشین بسپارید تا نتیجه بهتری حاصل شود.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات دوچرخه

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بنده خدا گفت :

  سلام ببخشید خمیر دندان نمی بره خط جزعی رو

 • مهرداد گفت :

  دمتون گرم
  خوشحالم با صفحه شما آشنا شدم.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. ممنون از دیدگاه مثبت تون.

02191009543
02191009543