آموزش ترمه بافی

ترمه بافی یکی از با ارزش ترین میراث فرهنگی ایران است که امروزه با رویکردی نوین می تواند منشا خلق آثار هنری زیبا و جذاب باشد. طرح ها و نقش های ترمه می تواند الهام بخش خلق محصولاتی نو و خلاقانه در حوزه طراحی داخلی، مد و پوشاک، صنایع دستی و غیره باشد. با توجه به افزایش طرفداران این رشته، آموزشگاه پایتخت فناوری دوره آموزش ترمه بافی را به طور جامع و کامل برای علاقه مندان برگزار می کند.

 • در آموزش بافت ترمه از صفر تا صد، با نحوه انتخاب انواع الیاف طبیعی و نخ متناسب با طرح و بافت ترمه آشنا خواهید شد و با شناخت اجزای تشکیل دهنده دستگاه ترمه، روش ماسوره پیچی را یاد گرفته و می توانید دستگاه ترمه را برای شروع بافت آماده کنید.
 • در ادامه مسیر، روش های چله دوانی ترمه دستباف، انتقال چله روی دستگاه و موم مالی کردن چله را به صورت جامع آموزش می دهیم. سپس، مدل های مختلف طرح های ترمه مانند بته جقه، بته کشمیری، نیلوفر و غیره را به شما معرفی کرده و روش انتقال طرح روی کاغذ شطرنجی و رنگ آمیزی نقشه ها را متناسب با رنگ زمینه را به صورت کامل یاد می دهیم.
 • در نهایت، ضمن معرفی مفهوم گوشواره و روش کار با آن، به تنظیم دستگاه ترمه بافی بر اساس نقشه در کارگاه عملی خواهید پرداخت و مهارت پیاده سازی طرح روی دستگاه را یاد می گیرید و می توانید ترمه دستباف را برش زده و تزئین کنید.
 • آموزش ترمه بافی از مقدماتی تا پیشرفته می باشد و تمامی سرفصل های آموزشی با جدیدترین روش ها و به زبان ساده توسط اساتید برتر تدریس می شوند.
 • برای آسان تر شدن فرآیند اشتغال در داخل کشور و مهاجرت کاری، به کسانی که بتوانند در آزمون های کتبی و عملی نمره قابل قبولی کسب کنند، مدرک فنی و حرفه ای ترمه بافی اهدا خواهد شد.
 • اگر به دنبال آموزش ترمه بافی در تهران هستید، پایتخت فناوری یکی از آموزشگاه های فنی حرفه ای معتبر برای یادگیری است چرا که صفر تا صد ترمه بافی را به صورت حرفه ای به شما یاد می دهد.
آموزش ترمه بافی
دوره ترمه بافی صفر تا صد
دوره کامل و جامع ترمه دوزی
دوره آموزشی از صفر تا صد ترمه دوزی

سرفصل های دوره ترمه دوزی فنی حرفه ای

لیست مطالب آموزشی

تهیه مواد اولیه و آماده کردن دستگاه ترمه بافی شامل:

معرفی الیاف طبیعی (ابریشم و پشم) و ویژگی های آن

روش آماده کردن انواع الیاف طبیعی

آشنایی با انواع نخ (پلی استر ،ابریشم مصنوعی و مرسریزه) و خواص آن

روش انتخاب نخ متناسب با ضخامت، طرح و بافت ترمه

یادگیری روش ماسوره پیچی و قرار دادن در ماکو

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده دستگاه ترمه (گرت، شانه، گوشواره، دفتین، نورت، وزن و منجنیق (

آماده سازی دستگاه ترمه بافی

آموزش چله دوانی ترمه شامل:

یادگیری شیوه محاسبه تراکم پارچه ترمه

حساب کردن تعداد تار ها براساس تراکم پارچه ترمه

آموزش چله دوانی ترمه دستباف

روش چله پیچی بر اساس تعداد تار های ترمه دستباف

بررسی روش منتقل کردن چله بر روی دستگاه ترمه بافی

روش مهیا کردن موم

موم مالی کردن چله به طور عملی

یادگیری طراحی نقشه ترمه بافی و رنگ آمیزی آن شامل:

آشنایی با انواع طرح های ترمه (بته جقه، بته کشمیری، گل شاه عباسی، گل اقاقیا، نیلوفر و مهرنگار(

بررسی نحوه انتقال طرح بر روی کاغذ شطرنجی

انجام رنگ آمیزی طرح متناسب با رنگ زمینه

انتقال طرح بر روی کاغذ شطرنجی

روش انتخاب طرح متناسب با نوع کار

آموزش تنظیم دستگاه ترمه طبق نقشه شامل:

آموزش روش انتقال طرح بر روی کارت

معرفی مفهوم گوشواره و روش کار با آن

یادگیری پیاده سازی طرح روی دستگاه ترمه بافی به وسیله گوشواره

نحوه انتخاب رنگ مناسب متناسب با ایجاد نقش

آشنایی با شماره گذاری رنگ ها

نحوه مشخص کردن تعداد گوشواره های هر طرح

آموزش بافت ترمه دستباف شامل:

یادگیری کار با گوشواره کش حین بافت

آموزش عملی روش بافت ترمه

معرفی روش برش پارچه ترمه

ساخت طرح و نقش به وسیله گوشواره کش درحین بافت

دوخت عملی آستری و اضافه کردن تزئینات به ترمه

نمایش بیشتر

رزرو کلاس / مشاوره

فرم مشاوره رایگان

"*" indicates required fields

نمایش بیشتر

مهارت های به دست آمده در کلاس ترمه بافی:

 • مهارت انتخاب نخ و الیاف طبیعی بسته به ضخامت و طرح ترمه
 • شیوه ماسوره پیچی و قرار دادن در ماکو
 • مهیا کردن دستگاه ترمه بافی
 • مهارت محاسبه تار و تراکم پارچه مورد نیاز برای ترمه بافی
 • مهارت چله دوانی ترمه دستباف
 • منتقل کردن چله روی دستگاه بافت ترمه
 • آماده کردن موم
 • موم مالی کردن چله
 • طراحی نقشه ترمه
 • رنگ آمیزی طرح ترمه با توجه به رنگ زمینه آن
 • منتقل کردن طرح ترمه روی کاغذ شطرنجی
 • انتقال طرح روی کارت
 • پیاده سازی طرح روی دستگاه ترمه بافی با کمک گوشواره
 • اجرای نقش ترمه به وسیله گوشواره کش در حین بافت
 • برش صحیح پارچه ترمه
 • دوخت آستری به ترمه
 • تزئین ترمه

مزیت‌های آموزشگاه پایتخت فناوری برای شما

مجوز فعالیت

مجوز فعالیت دارای مجوز معتبر از سازمان فنی و حرفه ای کشور

مدرک فنی و حرفه ای

مدرک فنی و حرفه ای اعطا مدرک معتبر بین المللی

دوره های عملی

دوره های عملی برگزاری دوره ها در کارگاه مجهز بصورت عملی

پشتیبانی

پشتیبانی پشتیبانی کار آموزان پس از اتمام دوره ی آموزشی

سرفصل های استاندارد

اساتید با تجربه اساتید با تجربه در صنعت

دسترسی سریع

دسترسی آسان نزدیک بودن آموزشگاه به وسایل حمل و نقل عمومی و خوابگاه

هزینه دوره ترمه بافی

شهریه آموزش ترمه بافی هزینه دوره: 4/500/000 هزینه با تخفیف: 3/000/000 دوره خصوصی: 5/500/000

سوالات متداول

بله. کارآموزان پس از گذراندن دوره ‌های آموزشی، می ‌توانند در آزمون‌ های کتبی و عملی شرکت کنند. اگر نمرات آن ها از حد نصاب لازم بالا تر باشد، مدرک بین ‌المللی ترمه بافی به آن ها تعلق خواهد گرفت. این مدرک می ‌تواند به عنوان ضمانت ‌نامه ‌ای برای فعالیت آن ها در بازار کار داخلی و خارجی ترمه بافی باشد و به راه ‌اندازی کارگاه شخصی کمک کند. هم چنین، اگر قصد مهاجرت به کشور های خارجی از طریق شغلی دارند، داشتن این مدرک و ترجمه آن می‌ تواند روند مهاجرت کاری آن ها را تسریع کند.

لازم نیست قبل از شروع یادگیری ترمه بافی، دوره ‌های پیش ‌نیازی را بگذرانید. زیرا سرفصل‌ های آموزشی از آسان ‌ترین مباحث توسط استاد مجرب این حوزه به کارآموزان آموزش داده می ‌شود. پس اگر هیچ سابقه قبلی در صنایع دستی ندارید، می ‌توانید بدون مشکل یادگیری را شروع کنید.

مدت زمان کلاس آموزش ترمه بافی 60 ساعت است. در این دوره، کارآموزان از صفر تا صد آماده سازی دستگاه ترمه بافی و بافت ترمه دستباف را یاد می ‌گیرند. این دوره کمتر از یک ماه طول می ‌کشد و با شرکت در دوره فشرده می ‌توانید ظرف 2 تا 3 هفته به یک ترمه باف ماهر تبدیل شوید.

بله، این دوره با هدف اشتغال کارآموزان برگزار می ‌شود. شرکت ‌کنندگان با بهره ‌گیری از سرفصل‌ های تخصصی و جامع این دوره و استفاده از مشاوره ‌های استاد، می‌ توانند فعالیت خود را در بازار کار آغاز کرده و کسب ‌و کار شخصی خود را راه ‌اندازی نمایند.

برای ثبت نام در این دوره راه‌ های مختلفی وجود دارد. علاقه‌ مندان می‌ توانند برای بازدید از آموزشگاه و کارگاه ‌های عملی، به صورت حضوری به آدرس مندرج در سایت مراجعه کنند. هم چنین، امکان تماس تلفنی با شماره ‌های مندرج در سایت و مشاوران ثبت‌ نام نیز وجود دارد. علاوه بر این، فرم الکترونیکی ثبت ‌نام در سایت قرار داده شده است که پس از تکمیل و ارسال آن، کارشناسان ثبت‌ نام برای انجام مراحل نهایی با علاقمندان تماس خواهند گرفت.

راه ‌های مختلفی برای پرداخت شهریه دوره آموزش ترمه بافی در نظر گرفته شده است تا ثبت ‌نام ‌کنندگان بتوانند متناسب با شرایط خود، بهترین روش را انتخاب کنند. یک روش، پرداخت یک‌ جای کل شهریه به صورت نقدی است که می ‌تواند قبل از شروع کلاس‌ ها انجام شود. روش دیگر، پرداخت دو قسطی است که در آن نیمی از شهریه قبل از شروع کلاس و مابقی آن در هفته دوم آموزش پرداخت می‌ شود.

هر فرد بالای 14 سال دارای مدرک دیپلم می ‌تواند در این دوره ثبت ‌نام کند، بدون اینکه نیازی به تجربه قبلی یا مدارک تحصیلی بالا داشته باشد. زیرا تمام سرفصل‌ های آموزشی این دوره به صورت ساده و گام به گام، از مبتدی‌ ترین سطوح و تحت نظارت اساتید مجرب تدریس می‌شود.

کلاس‌ های آموزشی این دوره به صورت ترکیبی از بخش‌ های تئوری و عملی برگزار می ‌شود. در ابتدای دوره، مباحث پایه و مفاهیم مرتبط به صورت جزوات و مطالب نظری به شرکت ‌کنندگان آموزش داده می ‌شود. سپس، در کارگاه‌ های مجهز و پیشرفته، با استفاده از ابزار های تخصصی به بافت مدل های مختلف ترمه و تزئین آن ها خواهند پرداخت.

آموزش ترمه بافی فنی حرفه ای مناسب افرادی است که قصد دارند با یادگیری کامل این هنر جذاب، کسب ‌و کار شخصی خود را راه ‌اندازی کرده و به درآمد زایی برسند. تمام افراد علاقه مند به کار های دستی که تمایل دارند در مدت زمان کوتاهی به ترمه بافی مسلط شوند می توانند در این کلاس نام نویسی کنند.

بله، کارآموزان این دوره از پشتیبانی نامحدود برخوردار هستند تا بتوانند تا آخر عمر از خدمات آموزشگاه استفاده کرده و در صورت بروز هرگونه سوال یا مشکلی در روند آموزش و اشتغال، از راهنمایی‌ ها و مشاوره ‌های آموزشگاه بهره ‌مند شوند.

کلاس ‌های آموزش ترمه بافی به صورت حضوری برگزار می ‌شود که تدریس در کارگاه ‌های عملی و مجهز به جدیدترین تجهیزات انجام می ‌شود.

این دوره آموزشی تحت نظارت اساتیدی برگزار می ‌شود که سابقه طولانی ‌مدت کار در زمینه بافت حرفه ای ترمه دارند و تجربه کافی در این زمینه دارند. این اساتید با سبک ویژه خود در این حوزه شناخته می‌ شوند و مدارک معتبری در رشته هنر های تجسمی و صنایع دستی دارند که می‌ توانند در مسیر موفقیت شما کمک کننده باشند.

بله، برای کارآموزانی که مایل هستند در دوره حضوری شرکت کنند ولی ساکن شهرستان هستند، خوابگاه‌ هایی با امکانات مناسب و نزدیک به محل آموزشگاه در نظر گرفته شده است. با پرداخت هزینه مقرون ‌به ‌صرفه این خوابگاه‌ ها، آن ‌ها می‌ توانند تمامی مهارت‌ های عملی را در این زمینه کسب کنند.

زمان ‌بندی دوره آموزش ترمه بافی به گونه ‌ای تنظیم شده است تا همه‌ افراد علاقه ‌مند اعم از دانش ‌آموزان، دانشجویان و حتی افراد شاغل بتوانند به راحتی در کلاس ثبت ‌نام کنند. کلاس ‌های روز های عادی هفته در دو نوبت صبح و عصر برای افرادی که شرایط مناسبی دارند، برگزار می ‌شود. افراد شاغل نیز می ‌توانند در کلاس ‌های فشرده ‌تر روز های آخر هفته شرکت کنند که در مدت ‌زمان کوتاه‌ تری به پایان می ‌رسد.

محبوب ترین دوره های دپارتمان صنایع دستی پایتخت فناوری

دیدگاه ها

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543