علائم خرابی دینام

علائم خرابی دینام

اگر به دنبال علائم و خرابی دینام خودروی شخصی خود هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. دینام خودرو قطعه ای است که با فعالیت خود انرژی لازم را برای سیستم برق رسانی تامین می کند. دینام این انرژی را برای ذخیره سازی و سپس انتقال به بخش های دیگر به باتری منتقل می کند. بنابراین، اگر دینام معیوب شود نمی تواند به خوبی باتری را شارژ کند و عملا برق مورد نیاز ماشین تامین نمی شود. فاکتورهای مختلفی باعث خرابی دینام می شوند و نشانه های گوناگونی وجود دارند که خرابی دینام را مشخص می کنند. با آموزشگاه پایتخت فناوری همراه باشید تا بیشتر با این دلایل و علائم آشنا شوید.

مهمترین دلایل خرابی دینام

گاهی اوقات افراد در مواجهه با مشکلات برقی خودرو اولین چیزی که به ذهن شان می رسد خرابی باتری است. اما در برخی از مواقع به خاطر بروز مشکل در دینام، مشکلات مختلفی برای سیستم الکتریکی ماشین رخ می دهد.

دلایل خرابی دینام خودرو

همانطور که می دانید دینام وظیفه تامین انرژی لازم سیستم برقی خودرو و انتقال آن به باتری برای ذخیره سازی را برعهده دارد. درواقع دینام انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و اگر دچار خرابی و عیب شود کل سیستم برق خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد. عوامل مختلفی باعث خرابی دینام خودرو می شوند که اطلاع از آن ها می تواند به جلوگیری از مشکلات جدی تر کمک کند. از مهمترین علت های خراب شدن دینام ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین بخوانید: سیم کشی نقشه نصب آمپلی فایر

1- اتمام طول عمر دینام

یکی از اصلی ترین عوامل خرابی دینام، اتمام طول عمر یا همان کهنه شدن آن است. طول عمر دینام با توجه به نوع و کیفیت آن معمولا بین 5 تا 8 سال است. پس از گذشت این زمان، دینام کارایی اولیه خود را از دست می دهد و به خاطر فرسودگی نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. در نتیجه مشکلات مختلف برقی برای خودرو به وجود می آید که باید هرچه زودتر برای برطرف کردن آنها، دینام را تعویض کرد.

همچنین بخوانید: رفع خط و خش ماشین

اتمام طول عمر دینام

2- مشکلات کامپیوتر خودرو

خودروهای جدید دارای کامپیوتر یا همان ECU هستند که وظیفه مدیریت همه بخش های سیستم برقی و الکترونیکی خودرو را برعهده دارد. گاهی اوقات بروز مشکل در رایانه ماشین باعث شارژ نشدن درست دینام و عملکرد ضعیف آن می شود. در صورت علاقه مند بودن می توانید مقاله دلایل و علائم خرابی ایسیو خودرو را بخوانید.

مشکلات کامپیوتر خودرو

3- سیم کشی معیوب

در سیستم برقی خودرو سیم کشی های مختلف و زیادی وجود دارد. تعداد زیادی از این سیم ها به دینام متصل هستند و اگر دچار خرابی، فرسودگی، پارگی و مشکل شوند، باعث می گردند دینام به درستی کار نکند.

سیم کشی معیوب ماشین

همچنین بخوانید: تقویت باند ماشین بدون آمپلی

4- خرابی تسمه یا پولی

دینام با استفاده از یک تسمه انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. این تسمه یا پولی بعد از مدت ها فرسوده و کهنه می شود. در نتیجه نمی تواند به دینام برای تبدیل انرژی کمک کند و خرابی دینام رخ می دهد.

5- گرما و درجه حرارت بالا

یکی از مضرترین موارد برای دینام، درجه حرارت بالا است. زمانی که گرمای افزایش می یابد مقاومت الکتریکی نیز بالا می رود. در نتیجه دینام تلاش می کند تا با حداکثر توان خود کار کند. همین امر باعث وارد آمدن فشار زیادی به دینام می شود که نتیجه آن خرابی این قطعه مهم است.

همچنین بخوانید: علت مصرف زیاد بنزین

علائم خرابی دینام

 • تغییر وضعیت نور چراغ های ماشین
 • عملکرد کند و ضعیف لوازم جانبی خودرو
 • مشکل در استارت زدن
 • خاموش شدن پی در پی خودرو
 • استشمام بوی پلاستیک سوخته
 • روشن شدن چراغ هشدار
 • شنیدن صداهای عجیب و غیرعادی
 • خالی شدن سریع باتری

1- تغییر وضعیت نور چراغ های ماشین

اگر نور چراغ های ماشین شما به طور غیر عادی کم یا زیاد می شوند، باید دینام را بررسی کنید. وقتی دینام کارایی خود را از دست داده و عملکرد آن ضعیف می شود، ولتاژ ناپایداری را به بخش های الکتریکی خودرو مانند چراغ ها انتقال می دهد. در این صورت چراغ ها کم نور یا پر نورتر از حالت عادی می شوند.

تغییر وضعیت نور چراغ های ماشین

2- عملکرد کند و ضعیف لوازم جانبی خودرو

بسیاری از لوازم جانبی خودرو مانند بالابر برقی پنجره ها، گرم کن و سرد کن صندلی ها، سیستم صوتی و … نیاز به انرژی الکتریکی دارند. این انرژی الکتریکی توسط دینام و باتری تامین می شود. حال اگر دینام خراب باشد ممکن است عملکرد این موارد کند و ضعیف شود. برای مثال در زمان خرابی دینام پنجره ها با سرعت بسیار کم بالا و پایین می شوند و یا گرم کن صندلی در مدت زمان طولانی تری نسبت به قبل صندلی ها را گرم می کند.

3- مشکل در استارت زدن

علت های مختلفی باعث استارت نخوردن یا بد استارت خوردن ماشین می شوند که یکی از آنها خرابی دینام است. زمانی که دینام خراب باشد نمی تواند باتری را به درستی شارژ کند و در نتیجه انرژی لازم از باتری به استارت منتقل نمی شود و قدرت لازم برای روشن شدن ماشین تامین نمی گردد.

مشکل در استارت زدن خودرو

4- خاموش شدن پی در پی خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی دینام خودرو، خاموش شدن ناگهانی و مکرر ماشین است. زمانی که دینام خراب است انرژی کافی برای روشن نگه داشتن موتور را به شمع ها و کوئل ها منتقل نمی کند. در نتیجه خودرو خاموش می شود.

5- استشمام بوی پلاستیک سوخته

از دیگر نشانه های خرابی دینام، استشمام بوی نامطبوع و غیر عادی مانند بوی پلاستیک یا سیم سوخته است. بوی بد سوخت لاستیک نشان دهنده فرسودگی بخش هایی از دینام مانند تسمه محرک است که تحت اصطکاک قرار دارد.

6- روشن شدن چراغ هشدار

از رایج ترین علائم خرابی دینام ماشین می توان به روشن شدن چراغ چک یا همان چراغ هشدار اشاره کرد. زمانی که این چراغ روشن می شود، نشان دهنده مشکل جدی در سیستم الکتریکی ماشین است. دینام به خاطر طراحی خاص خود در یک ولتاژ خاص فعالیت می کند و زمانی که این ولتاژ کاهش یابد، چراغ چک روشن می شود.

روشن شدن چراغ چک خودرو

در واقع چراغ هشدار به رایانه‌ داخل خودرو متصل است و خروجی ولتاژ دینام را کنترل می ‌کند؛ در صورت کاهش ولتاژ دینام یا افزایش آن، چراغ چک ماشین روشن می‌ شود.

7- شنیدن صداهای عجیب و غیرعادی

در صورت خراب شدن دینام ممکن است صداهای عجیب و غیرعادی به گوش برسد. خودروها معمولا صداهای مختلفی تولید می کنند اما اگر زمانی صدایی شبیه غرر یا ناله را شنیدید، باید فورا دینام را بررسی کنید. این صدا معمولا زمانی ایجاد می شود که پولی یا تسمه دینام دچار مشکل شده است.

8- خالی شدن سریع باتری

همانطور که گفته شد دینام انرژی الکتریکی را تولید و به باتری برای ذخیره سازی و استفاده جهت بخش ها و قطعات مختلف سیستم برقی خودرو منتقل می کند. زمانی که دینام خراب باشد و انرژی لازم را تولید نکند، باتری سریعا خالی می شود.

خالی شدن سریع باتری

سوالات متداول

1- چرا دینام از کار می افتد؟ عوامل مختلفی باعث خرابی دینام و از کار افتادن آن می شوند که از مهمترین آنها می توان به مشکل در پولی یا تسمه، بالا رفتن درجه حرارت و افزایش گرمای موتور، تمام شدن عمر دینام، مشکلات کامپیوتر ای سی یو خودرو، سیم کشی معیوب و … اشاره کرد.

2- چگونه متوجه خرابی دینام شویم؟ در زمان خرابی دینام نشانه ها و علائم مختلفی بروز پیدا می کنند که با توجه به آنها می توانید از وضعیت دینام اطلاع پیدا کنید. خالی شدن باتری، استارت نخوردن خودرو، کم نور یا پر نور شدن چراغ ها، بوی نامطبوع، صداهای غیرعادی و … مهمترین علائم خرابی دینام خودرو به شمار می روند.

علائم و نشانه های خرابی دینام خودرو

3/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • افسانه گفت :

  سلام من داری کویی ار هستم هنوز یکسال نیم هست که ایم ماشین خریدم آیا می‌شود دینام ش خراب شده باشد با مطالعه های بالا متوجه عیب ماشینم ش ده ام

02191009543
02191009543