علائم ضعیف بودن اتصال بدنه خودرو و نحوه برطرف کردن آن

علائم ضعیف بودن اتصال بدنه خودرو و نحوه برطرف کردن آن

بروز ضعف در سیستم برقی ماشین یکی از مشکلاتی رایجی است که برای بسیاری از رانندگان پیش می آید. جلوگیری از این مشکلات و یا برطرف کردن آنها نیاز به آشنایی با نشانه های ضعیف بودن برق ماشین دارد. خودروها به عملکرد درست سیستم برقی خود بسیار متکی و وابسته هستند و اگر اجزا و قطعات آنها دچار عیب و ایرادی شود، ماشین از کار می افتد. بنابراین برای پیشگیری از بروز این مشکلات، بررسی منظم سیستم و توجه به نشانه های خرابی و ضعف در برق ماشین از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات کاربردی و مفید در این زمینه هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه پایتخت فناوری باشید. قصد داریم مهمترین علائم ضعیف شدن سیستم برق ماشین را به طور جامع و کامل معرفی و بررسی کنیم.

آموزش برق خودرو

علائم ضعیف بودن اتصال بدنه خودرو

 • موتور به درستی استارت نمی خورد
 • کم نور شدن چراغ ها
 • سوختن فیوزها
 • احساس بوی سوختگی
 • ریپ زدن ماشین
 • اختلال در عملکرد پخش سیستم موسیقی ماشین

بهتر است ابتدا با اجزای سیستم برقی آشنا شویم تا بهتر بتوانیم نشانه های ضعیف بودن برق ماشین را به درستی تشخیص دهیم. اصلی ترین بخش سیستم برق رسانی ماشین باتری است که وظیفه ذخیره انرژی و انتقال آن به سایر اجزا برای فعالیت سیستم برقی را برعهده دارد. دینام خودرو نیز قطعه ای است که وظیفه آن شارژ کردن باتری می باشد.

کوئل یکی دیگر از اجزای سیستم برق رسانی اتومبیل است که نوعی ترانسفورماتور بسیار قوی می باشد و برق دینام و باتری را تقویت می کند. دلکو، شمع، وایر و فیوزها دیگر قسمت های این سیستم محسوب می شوند. بروز عیب و خرابی در هر کدام از این قسمت ها می تواند موجب ضعیف شدن برق ماشین شود.

از مهمترین نشانه های ضعیف بودن برق ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- موتور به درستی استارت نمی خورد

یکی از شایع ترین علائم بروز مشکل و ضعف در سیستم برق رسانی خودرو، استارت نخوردن درست است. اگر سوئیچ را در جای خود بچرخانید ولی به جای روشن شدن فقط صدای تق تق بشنوید، قطعا یک بخش از سیم کشی اتومبیل دچار مشکل شده است.

موتور به درستی استارت نمی خورد

موتور برای روشن شدن نیاز به برق دارد. با حرکت سوئیچ باتری فعال شده و انرژی لازم را به شمع ها می رساند تا با جرقه زدن خود عمل اشتعال را آغاز نموده و موتور روشن شود. حال اگر چرخاندن سوئیچ و استارت زدن موتور روشن نشود و یا به سختی روشن گردد نشان دهنده ضعیف بودن سیم کشی خودرو است. این مشکل می تواند ناشی از خرابی سوئیچ، خرابی باتری، خرابی استارتر، معیوب بودن دینام، ایراد در شمع ها و … باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر مقاله راهنمای کامل علت استارت نخوردن ماشین و راه های رفع آن را بخوانید تا بتوانید این مشکل را دقیق تر بررسی و عیب یابی کنید.

همچنین بخوانید: سیم کشی نقشه نصب آمپلی فایر

2- کم نور شدن چراغ ها

از دیگر نشانه ها و علائم می توان به کم نور شدن چراغ ها اشاره کرد. کم نور بودن چراغ ها به ویژه چراغ های جلو و عقب نشان می دهند که به درستی برق مورد نیاز به آنها نمی رسد و به اصطلاح ولتاژ برق در ماشین پایین است.

کم نور شدن چراغ ها

این حالت ممکن است در اثر خراب شدن باتری، فرسودگی سیم ها، برهم خوردن اتصالات، خراب شدن دینام، بروز مشکل در سیم کشی و دیگر بخش های سیستم برق اتومبیل به وجود آید. در صورتی که می خواهید تمامی این عوامل را با جزئیات کامل بدانید، مقاله دلایل روشن نشدن چراغ های ماشین و نحوه تشخیص آن را بخوانید. یادتان نرود در صورت مشاهده نور ضعیف چراغ های جلو، عقب و یا داخل کابین حتما اجزا و قطعات مختلف سیستم سیم کشی خودرو را بررسی کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم خرابی دینام کلیک کنید.

3- سوختن فیوزها

اگر به صورت مداوم فیوزهای برق داخل جعبه فیوز یا همان جعبه تقسیم می سوزند، باید بدانید که این مشکل نشان دهنده ضعیف بودن سیم کشی خودرو است. این فیوزها برای جلوگیری از آسیب رساندن جریان با ولتاژ بالا تعبیه شده اند. زمانی که بار اضافی توسط باتری و دینام تولید می شوند، این فیوزها جریان برق را کنترل و یا قطع می کنند تا به قطعات مختلف صدمه ای وارد نشود.

سوختن فیوزهای خودرو

از آنجایی که این فیوزها قطعاتی مصرفی محسوب می شوند، گاهی اوقات می سوزند که با تعویض آنها با فیوز جدید مشکل برطرف می گردد. اما اگر فیوزها در فاصله زمانی کم و مرتب می سوزند باید حتما سیستم برقی را چک کنید. پیشنهاد ما این است که مقاله دلایل سوختن فیوز ماشین و نحوه عیب یابی و تعویض آن را بخوانید تا به صورت کامل این کار را یاد بگیرید.

4- احساس بوی سوختگی

ممکن است در زمان رانندگی بوی سوختگی به مشامتان برسد که از علائم ضعیف شدن سیم کشی اتومبیل است. چندین نوع بوی سوختگی وجود دارد که می تواند مربوط به بخش های مختلف ماشین مانند کلاچ، تسمه پروانه، نشت روغن، نشت آب رادیاتور، اگزوز، ترمز ها و … باشد.

احساس بوی سوختگی در خودرو

اگر این بو مانند بوی سوختگی پلاستیک باشد و یا همراه با کم سو شدن چراغ ها یا خرابی فیوزها، باتری و دینام همراه گردد، قطعا به سیم کشی ماشین محسوب می شود. در این صورت باید سریعا به تعمیرگاه و متخصصان سیستم برق رسانی ماشین مراجعه کنید تا با رفع مشکل از بروز اتفاقات و مشکلات بزرگتر جلوگیری شود.

5- ریپ زدن ماشین

گاهی اوقات حین حرکت متوجه ریپ زدن یا به اصطلاح دک زدن ماشین می شوید که ممکن است با شنیدن یک صدای بلند مانند ترکیدن ترقه نیز همراه باشد. در این مواقع احتمال دارد شمع ها و وایرها دچار مشکل شده باشند که این مسئله جزو علائم ضعف در سیستم سیم کشی ماشین به شمار می رود. برای حل این مشکل باید شمع ها و وایرها بررسی شده و در صورت نیاز تعویض شوند. در صورت علاقه مند بودن مقاله “علت ریپ زدن ماشین در حین حرکت” را بخوانید.

ریپ زدن ماشین

6- اختلال در عملکرد پخش سیستم موسیقی ماشین

عوامل مختلفی باعث قطع و وصل شدن صدای موزیک و یا بروز ایراد در سیستم پخش و باندهای ماشین می شوند. خرابی سیم کشی ها و یا انتقال نادرست برق به سیستم صوتی یکی از دلایل اصلی این مشکل است که نشان دهنده ضعف و اختلال در سیم کشی ماشین می باشد. در صورتی که ضبط و باند ماشین تان خراب شده است و نمیدانید مشکل از کجاست مقاله علائم خرابی سیستم صوتی ماشین را بخوانید. در این مقاله به صورت کامل برای شما عواملی را که موجب اختلال در عملکرد سیستم ضبط و باند ماشین تان شده است را به طور کامل به همراه راه حل های برطرف کردن شان توضیح می دهیم.

همچنین بخوانید: تقویت باند ماشین بدون آمپلی

اختلال در عملکرد پخش سیستم موسیقی ماشین

علائم ضعیف بودن اتصال بدنه پراید

1. صداهای خاص و ناشی از اتصالات لرزاننده بدنه، مانند صدای خراشیدگی یا صدای تقریباً سوراخ شدن

2. ترک‌های مشاهده شده در نقاط اتصال بدنه

3. لرزش‌های بیش از حد در هنگام رانندگی، به ویژه در سرعت‌های بالا

4. درزهای هوا یا آب اطراف دروازه‌ها یا پنجره‌ها

5. عدم تطابق یا فاصله نامناسب بین بخش‌های بدنه

علت ضعیف و قوی شدن برق خودرو

 • باتری ضعیف یا فرسوده
 • ژنراتور یا دینامو خراب
 • اتصالات برق فرسوده یا محروق
 • سیم ها یا فیوزهای خراب

 ۱. باتری ضعیف یا فرسوده

باتری تازه تعویض شده یا باتری فرسوده‌ای که قدرت خود را از دست داده، می‌توانند منجر به ضعف یا عدم عملکرد کافی سیستم برق شوند.

۲.ژنراتور یا دینامو خراب

اگر ژنراتور یا دینامو ناصحیح عمل کنند، ممکن است تولید برق آن‌ها کافی نباشد یا برق برای شارژ باتری به درستی منتقل نشود.

۳. اتصالات برق فرسوده یا محروق

اتصالات برقی که فرسوده شده یا آلوده به حرارت شده‌اند، می‌توانند باعث تضعیف برق یا قطع موقت آن شوند.

۴. سیم‌ها یا فیوزهای خراب

سیم‌های برق یا فیوزهای موجود در سیستم برق، اگر خراب یا منقطع باشند، ممکن است توزیع برق به درستی انجام نشود یا برق به قوت کافی نرسد.

۵.وسایل الکترونیکی اضافی

استفاده از وسایل الکترونیکی اضافی در خودرو ممکن است منجر به تقویت شدن باتری یا سیستم برق شود. در هر صورت، برای تشخیص و حل مشکل وقوع شده، توصیه می‌شود یک تعمیرکار ماهر یا کارگاه خودروسازی معتبر را مشاوره کنید. ادامه دادن به سوار کردن خودرو با مشکلات برقی ممکن است خطرناک باشد و منجر به مشکلات بیشتری تبدیل شود.

پیشنهاد دوره: آموزش نقاشی خودرو

سوالات متداول

1- اصلی ترین نشانه های ضعیف بودن سیم کشی اتومبیل کدامند؟

استارت نخوردن یا استارت خوردن نادرست، پخش بوی سوختگی، کم نور شدن چراغ ها، سوختن مداوم فیوزها، خرابی باتری، ریپ زدن ماشین، قطع و وصل شدن سیستم صوتی، روشن شدن چراغ چک و رفتن برق پشت آمپر را می توان اصلی ترین نشانه های اختلال و ضعف در سیستم سیم کشی اتومبیل در نظر گرفت.

2- در صورت مشاهده علائم ضعیف بودن سیم کشی ماشین چه باید کرد؟

اگر متوجه هر یک از این علائم و نشانه ها شدید، ابتدا بخش های مختلف سیستم برق مانند باتری، دینام، سیم کشی ها، فیوزها و … را بررسی کنید. برخی از مشکلات در این اجزا به راحتی قابل عیب یابی و برطرف شدن هستند. اما اگر مشکل حاد باشد باید به تعمیرکاران حوزه سیم کشی اتومبیل که از تجربه و تخصص کافی برخوردارند مراجعه کنید.

3-علت ضعیف شدن برق خودرو پراید

 • خرابی سوئیچ
 • خرابی بست فیوز
 • خرابی باتری
 • خرابی خازن

 

5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مطصفی حسینی گفت :

  با درود فامیلمون یه پژو۴۰۵ داره بنده خدا بخاطر یه اتصال استارت به دینام که شل بود به پنجاه تا مکانیک باطری ساز وبرق کار ودیاک وغیره رفته بود وخیلی هزینه رو دستش گذاشتن بودن درست نشده بود بهش گفته بودن کل سیم کشی باید عوض بشه توهین نشه به کسی ولی اونایی که پول الکی میگیرن وهیچی بارشون نیست حداقل دد روز برن یاد بگیرن ونون حلال در بیارن با تشکر

 • علی گفت :

  با سلام.بنده وقتی قفل مرکزی را را در خودرو میزنم موتور خودرو یک صدم ثانیه برق کم میآورد یا وسایل برقی دیگر مثل فن میخواستم اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید

02191009543
02191009543