عیب یابی باند ماشین و روش تعمیر آن

عیب یابی باند ماشین و روش تعمیر آن

خرید قطعات با کیفیت بالا برای سیستم صوتی ماشین راه خوبی برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات رایج در آن است. با این حال، هر دستگاه پخش خودرو دیر یا زود با مشکلاتی مواجه خواهد شد. آموزشگاه پایتخت فناوری با برگزاری دوره آموزش نصب ضبط و باند خودرو به صورت تضمینی و کاملا کاربردی، نصب مطمئن و بی نقص سیستم صوتی را به کارآموزان آموزش می دهد.

آموزش نصب ضبط و باند خودرو

به طور کلی سه دلیل عمده برای مشکلات صوتی خودرو وجود دارد. مورد اول، قدیمی بودن آن است و مشکلات ناشی از این مسئله اجتناب ناپذیر است، درست مثل کهولت سن در انسان ها. دلیل دوم، اجزایی است که به درستی مطابقت ندارند و از تولید صدای با کیفیت بالا جلوگیری می کنند. دلیل نهایی، که اتفاقاً بسیار رایج نیز هست، نصب نادرست است که باعث بروز مشکلاتی در سیستم صوتی و باندها می شود.

علائم خرابی سیستم صوتی ماشین

در این مقاله ما تلاش کردیم لیست طولانی از مشکلات احتمالی سیستم صوتی خودرو، از مشکل گیرنده گرفته تا ایرادات مربوط به بلندگو و باند ماشین را به چند مشکل رایج کاهش دهیم. امید که با خواندن این مطلب، راه های ساده عیب یابی و حل مشکل را یاد بگیرید.

هرچند یادگیری اصولی زمانی اتفاق می افتد که فرد در دوره های آموزشی مرتبط شرکت کرده و تحت نظر اساتیدی مجرب مهارت های علمی و عملی را بیاموزد. آموزشگاه پایتخت فناوری بستری مناسب برای یادگیری انواع مباحث فنی برای علاقه مندان فراهم کرده است. از پرطرفدارترین دوره های ما، دوره آموزش مکانیک خودرو است. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص این دوره، با شماره 02166577378 تماس بگیرید.

  1. کم شدن صدای باند ماشین

کم شدن صدای باند ماشین نیز یکی از مسائلی ست که معمولا اتفاق می افتد. قبل از بررسی علت کم شدن صدای باند ماشین و امتحان راه های پیچیده تر، مطمئن شوید که پخش و اسپیکرها هر دو روشن هستند و صدای باند بر روی بیشترین مقدار صدا تنظیم است. دوم اینکه بررسی کنید حتما یک فایل صوتی در حال پخش باشد.

کم شدن صدای باند خودرو

مودهای مختلف دستگاه پخش ماشین را امتحان کنید و ببینید آیا تغییری در صدای باند ایجاد می شود یا خیر. گاهی اوقات نیز اتفاقات پیش پا افتاده ای باعث کم شدن صدای باند ماشین می شوند. مانند عدم اتصال بلوتوث بین گوشی شما و سیستم صوتی. یکی از راه های عیب یابی این مشکل، جفت کردن دوباره دستگاه با گوشی ست.

اگر شی فلزی در نزدیکی اسپیکرها است ، بهتر است آن ها را دور کنید. گاهی اوقات ممکن است هدفون وصل باشد و صدا از آن در حال پخش باشد. هدفون را جدا کنید. برای راه حلی نهایی، سیستم صوتی را از برق بکشید.

  1. باس نداشتن بلندگوها

شاید تا به حال به مشکل عدم وجود باس در صدایی که در داخل ماشین در حال پخش است، برخورده باشید. معمولا در هنگام نصب و تعمیر اسپیکرها، می توان این مورد را متوجه شد.

برای تولید باس، اسپیکرها باید همزمان هوا را فشار دهند. مشکل “اسپیکر بدون باس” زمانی رخ می دهد که یکی از باندها به هوا فشار می آورد در حالی که دیگری هوا را می کشد. این بیشتر زمانی اتفاق می افتد که باندها از قطبیت خارج باشند.

دلیل دیگر سناریوی “بدون باس” این است که اسپیکرهای فیک، سنگین تر و سخت تر از باندهای اوریجینال هستند. این بلندگوها کیفیت استریو ماشین شما را بهبود می بخشد اما صدای باس اسپیکرهای اوریجینال نصب شده روی ماشین را ندارند.

برای رفع این مشکل باید بررسی کنید که آیا سیم های بلندگو به درستی به آمپر استریو و یونیت اصل متصل شده اند یا خیر. ترمینال مثبت (+) بلندگو باید به قطب مثبت هر قطعه دیگر از جمله باتری وصل شود. همین مورد در مورد ترمینال منفی (-) نیز صدق می کند.

راه حل بالقوه دیگر نصب یک تقویت کننده خارجی است. برخی از افراد برای حل مشکل باس یا بیس، ارتقاء واحد هد را انتخاب می کنند. نکته اصلی این است که استریو ماشین به چیزی نیاز دارد که وات بیشتری مصرف کند.

  1. خش خش در سیستم صوتی خودرو

کاهش صدای باند ماشین

شنیدن صداهای عجیب و غریب از سیستم صوتی خودرو تجربه بسیار خسته کننده ای است. تقریباً هر راننده ای در یک برهه زمانی با صدای خش خش بلندگوها و باند اتومبیل مواجه شده است. برای حذف این صداها باید منشأ را شناسایی کنید.

منابع متعددی برای خش خش در بلندگوها وجود دارد. برخی از این منابع در زیر آورده شده است:

صدای دینام: این شایع ترین صدای استریو ماشین است و اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که زمین برای واحد اصلی یا تقویت‌کننده بلندگو به درستی انتخاب نشده باشد. وضعیت نامناسب سیستم شارژ و همچنین اتصالات بین اجزای سیستم صوتی و باتری نیز می تواند منجر به صدای ناله گونه دینام شود.

علامت: این صدا با دور در دقیقه دینام وسیله نقلیه در نوسان است. صدای دینام با دور موتور به طرز بسیار آزاردهنده ای بالا و پایین می رود.

پاپ لوازم جانبی: این نویز معمولاً با یک رویداد الکتریکی خاص مرتبط است. معمولاً لوازم جانبی مانند چراغ‌های جلو، برف پاک‌کن‌ها، چراغ راهنما و ترمزها جریان بالایی دارند و می‌توانند باعث افزایش ولتاژ شوند که سپس به سیستم صوتی می‌رود. این همان چیزی است که باعث “پاپ” می شود.

علامت: هنگامی که لوازم جانبی خودرو با جریان بالا را ، مانند موارد ذکر شده، روشن یا خاموش می کنید، صدای پاپ تیز شنیده می شود.

صداهای خش خش اسپیکر: این صدای خش خش اغلب به دلیل قدیمی بودن، کیفیت پایین ورودی یا اتصال بد رادیویی به وجود می آید.

علامت: وقتی موتور روشن است و ماشین در حال حرکت است، صدای خش خش بلندی را می شنوید.

پیش از یررسی راه های برطرف کردن صدای خش خش و نویز در بلندگو و سیستم صوتی، ذکر این نکته ضروری ست که برای انجام کارهای عملی و عیب یابی قطعات تخصصی در یک وسیله نقلیه مانند خودروهای سواری، بهتر است سر رشته ای در این زمینه داشته باشید. بدون داشتن اطلاعات اولیه و تجربه، ممکن است اقدام شما برای تعمیر، باعث بروز مشکلات ببیشتر نیز شود.

یکی از دوره های آموزشی که به شدت برای بهبود و تعمیر سیستم صوتی کارایی دارد، دوره آموزش برق خودرو است که آموزشگاه پایتخت فناوری آن را در لیست دوره های خود دارد. شما می توانید با ثبت نام در این دوره و کسب مهارت کافی، به عیب یابی مواردی که در ادامه گفته خواهد، به اضافه بسیاری از تکنیک های دیگر که در دوره ها آموزش داده می شوند، بپردازید.

راه های رفع خش خش سیستم صوتی

برای صدای دینام، قطعه ای را که نویز تولید می کند پیدا کرده و اتصال به زمین آن را چک کنید.

یک فلز شاسی تمیز منبع زمین ایده آلی است. همچنین باید مطمئن شوید که سیستم شارژ در وضعیت خوبی قرار دارد. تمام اتصالات (پست باتری، اتصالات دینام، هد یونیت ، تقویت کننده ها، پردازنده های سیگنال و تسمه زمین) باید ایمن باشند.

برای از بین بردن نویز ناشی از پارگی لوازم جانبی، یک خازن دو قطبی کوچک بین سیم برق لوازم جانبی تولید کننده صدا و زمین اضافه کنید. خازن نوسانات برق را جذب می کند و بنابراین از انتقال آنها به سیستم صوتی خودرو جلوگیری می کند.

اگر صدای خش خش بلندگو شنیده می شود، کانال را عوض کنید و بررسی کنید که آیا نویز هنوز وجود دارد یا خیر. اگر خش خش بدون توجه به کانالی که رادیو روی آن است اتفاق بیفتد به این معنی است که بلندگو خراب است و باید تعمیر یا تعویض شود.

  1.  قطع شدن ناگهانی صدای باند

قطع صدا معمولاً زمانی رخ می دهد که تقویت کننده بیش از حد گرم می شود یا سیم بلندگو شل شده است. آمپلی‌فایرها معمولاً گرمای زیادی تولید می‌کنند، به‌ویژه وقتی موسیقی با صدای بلند برای مدت طولانی پخش می‌شود. برای مدیریت این مقدار گرما، تقویت کننده باید جریان هوای کافی داشته باشد.

بلندگوی خودرو

وقتی سیستم صوتی ماشین ناگهان قطع می شود چه باید کرد؟ برای حل این مشکل، اطمینان حاصل کنید که جریان هوای کافی در محل نصب آمپلی فایر وجود دارد. جریان هوا آمپر را همیشه خنک نگه می دارد و باید از قطع ناگهانی صدا جلوگیری کند. همچنین باید سیم های بلندگو را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی وصل شده اند.

  1.  داغ شدن سیستم پخش ماشین

سیم کشی معیوب دلیل اصلی داغ شدن غیرعادی استریو خودرو است. بلندگوهای شما ممکن است سیم‌کشی نادرست داشته باشند یا سیم‌هایی که باید از هم جدا باشند، به اشتباه در تماس با هم قرار گرفته اند.

مقداری گرما در سیستم صوتی و باند ماشین نرمال است. زیرا دستگاه های الکتریکی مختلف در حین استفاده گرم می شوند. که صد البته قابل انتظار است. با این حال، تولید گرمای بیش از حد می تواند نشانه ای از نقص باشد. توجه به این نکته مهم است که تجمع غیرعادی گرما می تواند خطرناک باشد. گرما می تواند به قسمت های مختلف سیستم صوتی خودرو آسیب برساند و حتی باعث آتش سوزی شود.

علامت نشان دهنده این مشکل این است که استریو به اندازه ای داغ می شود که نمی توانید آن را لمس کنید.

وقتی پخش ماشین شما خیلی داغ می شود چه باید کرد؟ احتمالاً باید کل سیم کشی سیستم صوتی را بررسی کنید. اگر هیچ ایرادی در نصب یا سیم کشی پیدا نکردید و استریو همچنان داغ است، راه حل نهایی ممکن است سرویس کل سیستم باشد.

 

سیستم صوتی، بخشی از وسایل نقلیه است که ما بیشتر برای سرگرمی از آن استفاده می کنیم. در این مقاله به چند مورد از رایج ترین مشکلات ضبط و باند ماشین اشاره شد؛ اما موارد ریز و درشت دیگری نیز هستند که بیان و توضیح آن ها از حوصله این مقاله خارج است. پیشنهاد می کنیم برای مطالعه بیشتر مقاله تقویت سیستم صوتی خودرو به چه صورت است؟ را از دست ندهید.

امتیاز دهید
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه