علت استارت نخوردن ماشین و ترفندهای برطرف کردن آن

علت استارت نخوردن ماشین و ترفندهای برطرف کردن آن

پیش از هر چیزی باید بدانید که استارت نخوردن ماشین با استارت خوردن ولی روشن نشدن آن، دو موضوع متفاوت هستند. پس به هیج وجه این دو را با هم اشتباه نگیرید چون دلایل هر یک از این موارد با هم فرق می کند. در این مقاله از پایتخت فناوری با عواملی آشنا خواهید شد که ماشین استارت نمیخوره یا روشن نمی شود؟ با ما همراه باشید.

آموزش برق خودرو

استارت نخوردن ماشین اتومات

هنگامی که ماشین های گیربکس دستی در دنده باشند به هیچ وجه استارت نمیخوردند و این موضوع درباره ماشین اتومات نیز صدق می کند. فقط توجه کنید که به هیچ عنوان ماشین اتومات را هل ندهید.

علت استارت نخوردن ماشین

 • ضعیف بودن باتری
 • معیوب شدن و خرابی باتری
 • پوسیدگی یا خوردگی اتصالات باتری
 • یاتاقان های میل لنگ یا شاتون ها
 • خراب شدن دینام خودرو
 • پوسیدگی یا خوردگی اتصالات باتری
 • تست کردن سوئیچ و استارت ماشین
 • خراب بودن استارتر

ضعیف بودن باتری

تمام شدن باتری یا خراب شدن آن، یکی از مشکلات رایجی هستند که باعث بروز این مشکل می شود
معیوب شدن و خرابی باتری هر باتری، به اصطلاح تاریخ انقضا و مصرفی دارد که پس از به پایان رسیدن آن و عدم توجه رانندگان، مشکلاتی برای وسیله نقلیه به وجود می آورد
پوسیدگی یا خوردگی اتصالات باتری زمانیکه از خودرو زیاد استفاده شود و یا پس از گذشت چندین سال مشکل خوردگی اتصالات باطری اتفاق می افتد که این مورد طبیعی است که باعث قطع ارتباط باتری با سایر قطعات خودرو و در نهایت استارت نخوردن آن می شود
یاتاقان های میل لنگ یا شاتون ها اگر ماشین استارت نخورد این مورد را بررسی کنید
خراب شدن دینام خودرو مشکل در دینام ماشین یکی دیگر از موارد مهم در علت استارت نخوردن ماشین است که باید بررسی گردد و پس از بررسی و رفع مشکل دینام، خودرو شروع به استارت خوردن می کند
پوسیدگی یا خوردگی اتصالات باتری برای حصول اطمینان بهتر است، فیوز ماشین را بررسی و امتحان کنید. اگر دیدید که مشکل از فیوز نیست، سریعا با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا کل سیم کشی خودرو تان را چک کند
تست کردن سوئیچ و استارت ماشین

در اینجور مواقع سوئیچ و استارت ماشین را همانطور که در این بخش اشاره شده است تست کنید

دلیل استارت نخوردن ماشین

بارها شده با چرخاندن سوئیچ یک صدای آرام ب گوشمان می رسد که بدلیل ضعیف بودن باتری این مشکل پیش می آید. توجه داشته باشید که زمانیکه این اتفاق پیش بیاید به معنای خراب شدن باتری نیست فقط باتری ضعیف شده است.

علت اغلب این اتفاق ها، دینام است. دینام خودرو، قطعه ای است که وظیفه تولید سیم کشی خودرو را بر عهده داشته و انرژی الکتریکی اضافی را در باتری ماشین ذخیره می کند. این کار باعث می شود تا ماشین در دفعات بعدی نیز استارت خورده و روشن شود. با خراب شدن دینام، خرابی باتری هم به ماشین صدمه می زند که نتیجه آن استارت نخوردن ماشین است.

 ضعیف بودن باتری

اولین چیزی که 90 درصد مواقع ذهن شما را درگیر می کند، باتری ماشین است. تمام شدن باتری یا خراب شدن آن، یکی از مشکلات رایجی هستند که باعث بروز این مشکل می شود.

علت استارت نخوردن و روشن نشدن ماشین پراید

معیوب شدن و خرابی باتری:

از آن جایی که باتری یکی از قطعات مهم و مصرفی هر ماشینی است، لذا باید مراقب فرسوده شدن آن در طول زمان باشید. هر باتری، به اصطلاح تاریخ انقضا و مصرفی دارد که پس از به پایان رسیدن آن و عدم توجه رانندگان، مشکلاتی برای وسیله نقلیه به وجود می آورد.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات موتور سیکلت

یکی از این مشکلات، استارت نخوردن ماشین است. طول عمر باتری را می توانید از طریق «آمپر استارت»، بررسی نموده و در صورت نیاز باید فورا نسبت به تعویض آن اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل خراب شدن باتری خودرو کلیک کنید.

پوسیدگی یا خوردگی اتصالات باتری:

زمانیکه از خودرو زیاد استفاده شود و یا پس از گذشت چندین سال مشکل خوردگی اتصالات باطری اتفاق می افتد که این مورد طبیعی است که باعث قطع ارتباط باتری با سایر قطعات خودرو و در نهایت استارت نخوردن آن می شود. حتما در چنین مواقعی با یک تعمیرکار حرفه ای صحبت کنید.

همچنین بخوانید: اجزای موتور ماشین

یاتاقان های میل لنگ یا شاتون ها:

قفل شدن موتور خودرو یکی دیگر از علت های استارت نخوردن ماشین است. اگر ماشین استارت نخورد این مورد را بررسی کنید.

 خراب شدن دینام خودرو

مشکل در دینام ماشین یکی دیگر از موارد مهم در علت استارت نخوردن ماشین است که باید بررسی گردد و پس از بررسی و رفع مشکل دینام، خودرو شروع به استارت خوردن می کند.

علت استارت نخوردن پراید

پوسیدگی یا خوردگی اتصالات باتری

برای حصول اطمینان بهتر است، فیوز ماشین را بررسی و امتحان کنید. اگر دیدید که مشکل از فیوز نیست، سریعا با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا کل سیم کشی خودرو تان را چک کند.

استارت نخوردن ماشین

تست کردن سوئیچ و استارت ماشین

از دیگر مشکلاتی که باعث استارت نخوردن خودرو می شود مینتوان به سوئیچ خودرو اشاره کرد. در اینجور مواقع سوئیچ و استارت ماشین را همانطور که در این بخش اشاره شده است تست کنید.

همچنین بخوانید: علائم خرابی شفت گیربکس

 • سوئیچ را در حالت باز قرار دهید، اگر چراغ های هشدار دهنده روشن نشدند، سوئیچ ماشین شما خراب شده و فورا برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید.

دلیل استارت نخوردن ماشین

راهکارهای ساده ای که می توانند علت استارت نخوردن ماشین باشند!

 • تمام شدن سوخت اتومبیل
 • کثیفی فیلتر هوا
 • خرابی شمع ها
 • گیر کردن یا بسته شدن فرمان ماشین
 • خرابی رله یا پمپ سوخت
 • خرابی تسمه تایم

دوره پیشنهادی: آموزش تعمیرات ایسیو

علت استارت نخوردن پراید

 • باتری ضعیف یا خراب
 • سوخت کم یا تمام شده
 • مشکل در سیستم ایجاد جریان همپوشانی (مثل سیستم آی‌سیو)
 • سیستم ایجاد جریان (مثل سیستم کلاچ) خراب یا فعال نبودن

همچنین بخوانید: گژن پین چیست

۱. باتری ضعیف یا خراب:

واحد باتری ضعیف می‌تواند باعث عدم روشن شدن خودرو و استارت نخوردن آن شود. بررسی و کنترل وضعیت باتری شامل بررسی ولتاژ و اتصالات باتری می‌تواند مشکل را مشخص کند. در صورت لزوم، باتری را شارژ یا تعویض کنید.

۲. سوخت کم یا تمام شده:

اگر میزان سوخت در مخزن خودرو کم است یا تمام شده است، خودرو نمی‌تواند روشن شود. چک کنید که آیا میزان سوخت کافی است و در صورت لزوم، مخزن سوخت را پر کنید.

۳. سیستم ایجاد جریان (مثل سیستم کلاچ) خراب یا فعال نبودن:

وقتی که سیستم کلاچ یا بخش دیگری از سیستم ایجاد جریان خودرو خراب یا فعال نباشد، ممکن است خودرو نتواند استارت بزند. بررسی کنید که آیا کلاچ درست عمل می‌کند و همچنین سیم‌ها و اتصالات سیستم را نیز بررسی کنید.

۴. مشکل در سیستم ایجاد جریان همپوشانی (مثل سیستم آی‌سیو):

اگر سیستم آی‌سیو یا سیستم ایجاد جریان دیگری دچار مشکل شود، ممکن است خودرو روشن نشود. این مشکلات می‌توانند با عیب یابی و تعمیر ایسیو حل شوند. در هر صورت، برای تشخیص دقیق علت استارت نخوردن و عدم روشن شدن ماشین پراید، توصیه می‌شود بهتر است به یک تعمیرکار ماهر و تخصصی مراجعه کرده و وضعیت خودروی خود را بررسی کنید.

همچنین بخوانید: کدام فیوز باعث روشن نشدن ماشین میشود

سوالات متداول

آیا استارت نخوردن ماشین تنها در فصول سرد اتفاق می افتد؟

خیر. این موضوع به فصل یا ماهی از سال مربوط نمی شود و دلایل خاص خود را دارد.

شایع ترین دلیل استارت نخوردن ماشین کدامند؟

خرابی یا تمام شدن باتری خودرو، خرابی تسمه تایم، تمام شدن سوخت اتومبیل، کثیفی فیلتر هوا، خرابی شمع ها، قطع شدن فیوزها، قفل شدن فرمان خودرو و … از عواملی است که موجب استارت نخوردن ماشین می شود. در این مقاله تمامی این دلایل با جزئیات کامل توضیح داده شده است.

1.5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حمید گفت :

  توضیحات بسیار خوبی بود. ممنون

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. ممنون از نظر مثبت تون

02191009543
02191009543