علت روشن نشدن چراغ های ماشین و راه های تشخیص آن

علت روشن نشدن چراغ های ماشین و راه های تشخیص آن

چراغ های اتومبیل شما روشن نمی شود؟ این مشکل ممکن است برای خیلی از صاحبان اتومبیل اتفاق بیفتد، مخصوصا کسانی که اتومبیل های قدیمی و مدل پایین دارند. چراغ های جلو و عقب ماشین نقش مهمی در ایمنی شما و سرنشینان اتومبیل دارد. زمانی که در شب و با چراغ خاموش رانندگی می کنید، سایر رانندگان نمی توانند شما را ببینند و این موضوع بسیار خطرناک است.

روشن نشدن چراغ های خودرو دلایل زیادی دارد. بنابراین نمی توان این مشکل را تنها به یک دلیل محدود کرد. در این محتوا رایج ترین دلایل روشن نشدن چراغ های ماشین را  بررسی می کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا ببینید کدامیک از موارد می تواند دلیل مشکل شما باشد.

نحوه عیب یابی روشن نشدن چراغ های جلو و عقب ماشین

 • لامپ سوخته است
 • نصب لامپ اشتباه
 • فیوز سوخته
 • سوئیچ کنترل معیوب
 • ضعیف شدن باتری
 • سوکت معیوب
 • سنسور معیوب
 • لمس قسمت شیشه ای لامپ هنگام تعویض
 • نقص در مدار سیم کشی

ما در این بخش به بررسی علت روشن نشدن چراغ جلو پراید،علت روشن نشدن چراغ خطر عقب پراید و دیگر ماشین ها پرداخته ایم:

عیب یابی دقیق روشن نشدن چراغ های اتومبیل نقش مهمی در برطرف کردن سریع مشکل و کاهش هزینه تعمیر یا تعویض چراغ یا قطعات معیوب اتومبیل دارد. عیب یابی قسمتهای برقی ماشین کار فنی و پیچیده ای است و باید توسط یک تعمیرکار مجرب انجام شود. با این وجود، شما هم می توانید با بررسی برخی موارد بفهمید مشکل از کجا است و نوع خرابی را پیدا کنید.

نحوه عیب یابی روشن نشدن چراغ های جلو و عقب ماشین

1- لامپ سوخته است

سوختن لامپ شایع ترین دلیل روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب اتومبیل از جمله علت روشن نشدن چراغ جلو پراید است. سیم پیچ داخل لامپ از فلز تنگستن است. این سیم پیچ بر اثر حرارت زیاد به نقطه ذوب نزدیک می شود. حال اگر در این شرایط ولتاژ برق به طور ناگهانی تغییر کند، درجه حرارت سیم پیچ بالاتر رفته و سیم ذوب و پاره می شود. این موضوع باعث خاموش شدن ناگهانی لامپ یا به اصطلاح سوختن آن می شود. هر چه لامپ خودرو باکیفیت تر باشد، مقاومت بالاتری در برابر سوختن خواهد داشت.

سوختن لامپ ماشین

2- نصب لامپ اشتباه

به هنگام تعویض چراغ های ماشین توجه داشته باشید که همیشه از یک مدل لامپ برای خودرویتان استفاده کنید. نصب لامپ اشتباه می تواند باعث روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب ماشین از جمله علت روشن نشدن چراغ خطر عقب پراید شود. توان مصرفی لامپ جدیدی که قرار است بر روی خودروی خود نصب کنید باید طبق دفترچه راهنمای خودرو و مطابق با استاندارد کارخانه سازنده، با آمپر و ولتاژ درج شده بر روی دینام و باتری اتومبیل هماهنگی داشته باشد. اگر هنوز لامپ قدیمی خودروی خود را دارید، لامپ جدید را با توجه به شماره کالای لامپ قدیمی خریداری کنید.

چراغ جلوی اتومبیل در برخی از مدل ها دوکانتکت و در برخی دیگر تک کانتکت است. چراغ جلوی دوکانتکت به طور همزمان دارای دو رشته نور بالا و پایین است. اما چراغ جلوی تک کانتتک تنها برای نور بالا یا نور پایین استفاده می شود. به هنگام تعویض لامپ چراغ های جلوی ماشین باید به این نکته توجه داشته باشید.

3- فیوز سوخته

سوختن جعبه فیوز چراغ جلو یا عقب، نیز علت روشن نشدن چراغ های اتومبیل است. وجود اتصالی در مدارات، خراب شدن دینام، اضافه کردن تجهیزات غیراستاندارد به اتومبیل از دلایل سوختن فیوزها است. برای اطمینان از سوختن فیوز می توانید سالم بودن آن را با یک چراغ تست یا مولتی متر بررسی کنید. اگر فیوز سالم باشد، مقاومت بین دو سر تقریبا نزدیک صفر خواهد بود. در صورتی که می خواهید درباره این موضوع بیشتر بدانید مقاله علت سوختن فیوزهای خودرو و نحوه تشخیص آن را بخوانید.

سوختن جعبه فیوز

4- سوئیچ کنترل معیوب

سوئیچ کنترل نقش اساسی در روشن شدن چراغ های جلو و عقب اتومبیل دارد. در واقع، سوئیچ کنترل فرمان روشن شدن چراغ های اتومبیل را صادر می کند. بنابراین، اختلال در عملکرد این قطعه باعث اختلال در عملکرد چراغ های خودرو می شود.

5- ضعیف شدن باتری

چراغ های ماشین برای اینکه روشن شوند به جریان الکتریسیته نیاز دارند. باتری اتومبیل جریان الکتریکی مورد نیاز چراغ های خودرو را تامین می کند. بنابراین یکی از دلایل روشن نشدن یا کم نور بودن چراغ های خودرو، ممکن است ضعیف بودن باتری اتومبیل یا خراب شدن آن می باشد. برای اطلاعات بیشتر، مقاله دلایل خراب شدن باتری خودرو را مطالعه کنید.

ضعیف شدن باتری ماشین

6- سوکت معیوب

خرابی سوکت یکی دیگر از دلایل روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب ماشین است. عواملی مانند خوردگی، رطوبت یا اتصال ضعیف سیم ها می تواند باعث خرابی سوکت شوند. بررسی منظم سوکت نقش موثری در طول عمر چراغ های اتومبیل دارد. بهترین زمان برای چک کردن سوکت ها، به هنگام تعویض لامپ خودرو است.

سوکت های خراب اغلب پین های شکسته یا خمیده دارند. تغییر رنگ سوکت به رنگ سفید، قهوه ای یا آبی یکی دیگر از نشانه های خراب شدن آن است. اگر بر روی سوکت آثار خوردگی مشاهده کردید، می توانید با استفاده از یک برس سیمی WD-40 سوکت را تمیز کنید.

9- سنسور معیوب

در ماشین های مدل بالا خرابی سنسور چراغ های پارک می تواند باعث از کار افتادن و روشن نشدن چراغ های ماشین شود. این سنسورها چراغ های پارک ماشین را به صورت اتوماتیک به هنگام شب روشن و در روز خاموش می کنند.

خرابی سنسور چراغ های پارک

7- لمس قسمت شیشه ای لامپ هنگام تعویض

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما لمس بخش های شیشه ای لامپ چراغ های ماشین به هنگام تعویض می تواند موجب سوختن لامپ و در نتیجه روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب ماشین شود. چربی روی انگشتان دست باعث می شود حرارت در یک نقطه حباب شیشه ای تمرکز پیدا کند و لامپ زوتر خراب شود. بنابراین هنگام تعویض لامپ ها، تا جایی که امکان دارد از لمس کردن قسمتهای شیشه ای لامپ خودداری کنید.

8- نقص در مدار سیم کشی

وجود ایراد در سیم کشی یا فرسودگی سیستم برق از دیگر دلایل است. معمولا در اتومبیل های قدیمی و مدل پایین به دلیل خردگی زیاد، فرسودگی در بخشی از سیم کشی موتور خودرو زیاد دیده می شود. این موضوع می تواند باعث از کار انداختن چراغ های جلو یا عقب ماشین شود.

نقص در مدار سیم کشی خودرو

رایج ترین علل قطع کامل سیم کشی خودرو و راه های رفع آن
ادامه مطلب

علت روشن نشدن نور پایین پارس

علت روشن نشدن نور پایین پارس می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. این مسائل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لامپ خراب:

اگر لامپ نور پایین خودرو (لامپ فرم) سوخته یا خراب شده باشد، نور روشن نمی‌شود و باید آن را تعویض کنید.

فیوزها:

یکی از دلایل روشن نشدن نور پایین ممکن است فیوز سوخته باشد. بررسی و تعویض فیوزها می‌تواند این مشکل را حل کند.

مشکل اتصالات:

اتصالات بین لامپ و مدار الکتریکی ممکن است با مشکلات مواجه شده باشند. بررسی اتصالات و تمیز کردن آنها می‌تواند به حل مشکل کمک کند.

کنترلر یا سوییچ خراب:

اگر کنترلر یا سوئیچ مربوط به نور پایین خودرو خراب شده باشد، ممکن است نور روشن نشود و نیاز به تعویض داشته باشد.

مشکلات در مدار الکتریکی:

ممکن است مشکلات غیر قابل تشخیص در مدار الکتریکی نور پایین وجود داشته باشد که نیاز به تعمیر توسط تکنسین خودرو دارد

چگونه طول عمر لامپ چراغ های ماشین را بالا ببریم؟

برای اینکه بتوانید طول عمر لامپ چراغ های اتومبیل تان را افزایش دهید و از خراب شدن شان جلوگیری کنید باید یک سری اقدامات را انجام دهید. در ادامه مهمترین این موارد را برای شما لیست کرده ایم.

 1. از لامپ های برندهای معتبر استفاده کنید
 2. در طول روز از روشن کردن چراغ های ماشین یا چراغ زدن های بی مورد خودداری کنید
 3. به هنگام رانندگی در شب، کمتر از چراغ های نوربالا استفاده کنید.
 4. از تغییر حالت مکرر و ممتد نور بالا به پایین لامپ ها و بالعکس در رانندگی شب خودداری کنید
 5. به هنگام رانندگی در شب، چراغ های ماشین را بیشتر از 5 ساعت روشن نگذارید
 6. هر چند وقت یکبار عملکرد تمام چراغ های جلو، عقب و ترمز را تست کنید
 7. چنانچه یکی از چراغ های جلوی ماشین بسوزد، به دلیل اینکه میزان جریان برق روی لامپ دیگر بیشتر می شود، احتمال اینکه چراغ دیگر نیز بعد از مدتی بسوزد وجود دارد. بنابراین توصیه می کنیم، در صورت سوختن یکی از آنها، هر دو لامپ را همزمان تعویض کنید.

سوالات متداول

1- علت روشن نشدن چراغ های ماشین چیست؟

سوختن لامپ چراغ های جلو یا عقب، ایراد در سیم کشی، سوکت معیوب، تنظیم نبودن چراغ های ماشین، ضعیف شدن باتری، سوختن فیوز، سوئیچ کنترل معیوب از مهمترین علل هستند.

2- چرا به هنگام سوختن یکی از لامپ های جلوی ماشین بهتر است هر دو لامپ را با هم تعویض کنیم؟

زمانیکه یکی از لامپ های چراغ های جلوی ماشین می سوزد، میزان برق بیشتری به لامپ دیگر وارد می شود که عمر لامپ را کوتاه می کند. از طرفی تعویض لامپ چراغ های جلوی اتومبیل کار سختی است. بنابراین، بهتر است هر دو لامپ با هم تعویض شوند

نتیجه گیری

چراغ های ماشین امنیت شما را به هنگام رانندگی در شب تامین می کنند. روشن نشدن هر یک از چراغ های خودرو ممکن است خطرات جدی برای راننده و سرنشینان بوجود آورد. خراب شدن باتری یا دینام، سوختن فیوز، سوئیچ کنترل معیوب یا نقص در سیم کشی همگی می تواند باعث روشن نشدن چراغ های اتومبیل شوند. در صورت بروز این مشکل، بهتر است ماشین را به نزدیک ترین تعمیرگاه اتومبیل قابل اعتماد ببرید تا ایراد به صورت تخصصی بررسی و برطرف شود.

3.2/5 - (4 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آرین گفت :

  با سلام پراید صبا چراغ عقب وپشت آمپر روشن نمی شود؟

 • علی گفت :

  سلام وقت بخیر
  جناب من ماشینم ۴۰۵
  بعضی وقتا کنتاک نور پایین قط‌میشه کامل بعد یکم که بگذره دوباره وصل میشه
  الان هدلایت انداختم یه مشکل دیگم درست شده
  بوق که میزنم چراغا قط میشن یا هدلایت قاطی میکنه رنگ هاش

 • مهدی سلیمانی از گرگان گفت :

  سلام چراغ کوچیهای روی صندوق عقب پراید که روی پلاک ماشین نصب میشه روشن نمیشه لامپهاشو عوض کردم بازهم روشن نشد علتش چی میتونه باشه خودم میتونم انجام بدم یا باید برم باطری سازی چونکه خودم ادم فنی هستم سوال کردم ممنون میشم راهنمایی کنید

 • ارسلان گفت :

  سلام‌. من‌ یک‌ پژو پارس‌ مدل ۹۳‌دارم‌ که‌ یهو‌ برق‌ کیلومتو‌ و چراغ‌ های‌ ماشین‌ قطع‌ شدن‌ و بخاری‌ هم‌ کار نکرد‌. علت چیست؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. دلایل مختلفی می‌ تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود. برخی از این دلایل عبارتند از: مشکل در فیوز ها، رله ها و سیم کشی مربوط به کیلومتر، چراغ‌ ها و بخاری. این موارد را به صورت دقیق بررسی کنید.

 • ارمین گفت :

  سلام وقت بخیر . ماشینم پراید صبا هستش ۱۳۱ . وقتی درب راننده باز میکنم جفت راهنما میزنه و چراغ سقف روشن میشه . ولی بقیه درب ها نه چراغ سقف روشن میشه نه جفت راهنما میزنه مشکل از کجاست؟تشکر

  • پشتیبان گفت :

   سلام. وقت بخیر. با توجه به توضیحاتی که دادید، احتمال دارد که مشکل از خرابی رله، خرابی سیم‌ کشی، قطعی یا اتصالی در سیم‌ کشی مربوط به چراغ راهنما و چراغ سقف باشد.

 • علی گفت :

  سلام قبلا وقتی نزدیک ماشین میشدم چراغ های داخل خودرو روشن میشد ولی الان دیگه روشن نمیشه مگه با ریموت قفلو باز کنم یا درو باز کنم و ضمنا قبلا وقتی ماشینو با ریموت قفل میکردم یه فلاشر میزد که آدم مطمئن میشد ماشین قفل شده ولی الان فقط قفل میکنه دیگه چراغ نمیزنه.
  بقیه موارد درست کار میکنه و سالمه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. با توجه به توضیحاتی که دادید، احتمال دارد که مشکل از خرابی سنسور نزدیک‌ سنجی، خرابی رله چراغ‌ های داخل خودرو و خرابی سیم‌ کشی مربوط به سنسور نزدیک‌ سنجی و چراغ‌ های داخل خودرو باشد. این موارد را بررسی کنید.

 • abbasi63 گفت :

  سلام من در پژو 405مدل 90 دوتا مشکل دارم.مورد اول این هست که وقتی نور پایین روشن میکنم چراغ ها بعد از 30ثانیه روشن میشوند و مورد دوم این هست که زمانی که از فندک برای شارژ گوشی استفاده میکنم برف پاک‌کن های ماشین شروع به کار میکند😳.جعبه فیوز کالسکه ای و فیوزهای داخل داشبورد را نیز تعویض کردم.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. برای مشکل اول، ممکن است مشکل از رله نور پایین باشد. رله نور پایین یک قطعه الکتریکی است که وظیفه روشن کردن چراغ های پایین را بر عهده دارد. وقتی شما نور پایین را روشن می کنید، رله نور پایین برق را از باتری به چراغ های پایین منتقل می کند. اگر رله نور پایین خراب باشد، ممکن است چراغ های پایین به درستی روشن نشوند یا با تاخیر روشن شوند.
   برای مشکل دوم، ممکن است مشکل از سیم کشی بین فندک و برف پاک کن ها باشد. سیم کشی بین فندک و برف پاک کن ها ممکن است دچار اتصال کوتاه شده باشد. اتصال کوتاه باعث می شود که برق از فندک به برف پاک کن ها منتقل شود و برف پاک کن ها شروع به کار کنند.

 • علی اکبر گفت :

  سلام من ۴۰۵ دارم یدفه نور بالا میزنم روشن میشه ولی دسته را رها میکنم خاموش میشه علتش چیست

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. این مشکل می تواند به دلیل خرابی سیم کشی نور بالا، خرابی رله نور بالا، خرابی سوئیچ نور بالا و خرابی چراغ های جلو باشد.

 • حمید گفت :

  سلام پراید دارم چراغهای جلو کنتاکی بالا روشن میشههر دوش ولی کنتاک پایین یکی از لامپا روشن میشه لامپش رو تعویش کردم ولی بازم روشن نمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پشتیبان گفت :

   سلام. مشکل شما احتمالا مربوط به یکی از موارد زیر است: سوختن فیوز چراغ جلو، خرابی رله چراغ جلو، مشکل در سیم کشی چراغ جلو و خرابی کلید چراغ جلو. حتما این موارد را با دقت چک کنید و ببینید مشکل از کدام بخش است.

 • امین گفت :

  سلام و عرض ادب
  خودرو من 405 هست چراغ جلوی ماشین بعضی اوقات خاموش شده و چند ثانیه بعد خودش روشن میشه. به خصوص وقتی نور بالا میزنم و به حالت نور پایین برمیگردم نور پایین خاموش شده و چند ثانیه بعد روشن میشه

  • پشتیبان گفت :

   سلام و عرض ادب. علت خاموش و روشن شدن چراغ جلوی خودروی شما می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله: سوختن لامپ، خرابی فیوز، خرابی رله چراغ جلو و مشکل در سیم کشی چراغ جلو.
   اگر مشکل خاموش و روشن شدن چراغ جلوی شما فقط زمانی اتفاق می افتد که نور بالا را روشن می کنید و به حالت نور پایین برمی گردید، احتمال بیشتری دارد که مشکل از رله چراغ جلو باشد. در این صورت، می توانید با تعویض رله، مشکل را برطرف کنید. برای عیب یابی دقیق تر، می توانید به یک مکانیک یا برقکار خودرو مراجعه کنید.

 • رضااربابی گفت :

  سلام وقت بخیر
  بنده پارس موتور جدید ۱۴۰۱ دارم چراغ های مه شکن روی سپر به یک باره هردو قطع شدن و هنگام باز و بسته کردن درب ها با قفل مرکزی هیچ چراغی روشن نمیشه نه چراغ پارک نه چراغ روی آیینه
  هنگام راهنما زدن هم چراغ روی آیینه کار نمیکنه!لطفا راهنمایی کنید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. با توجه به توضیحاتی که دادید، احتمال دارد که مشکل شما از خرابی فیوز، خرابی رله و یا خرابی سیم کشی باشد.

 • محمد رضا گفت :

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون.
  فکر نمی کنم این بند درست باشه.
  چنانچه یکی از چراغ های جلوی ماشین بسوزد، به دلیل اینکه میزان جریان برق روی لامپ دیگر بیشتر می شود، احتمال اینکه چراغ دیگر نیز بعد از مدتی بسوزد وجود دارد. بنابراین توصیه می کنیم، در صورت سوختن یکی از آنها، هر دو لامپ را همزمان تعویض کنید.

 • ناصر گفت :

  سلام خسته نباشید. می‌بخشین من ماشینم سمند مالتی پلکس هست. و سو پایین روشن میشه ولی سو بالا میکنم روشن نمیشه. عیب‌ش چیه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. با توجه به اطلاعات شما، احتمال دارد که مشکل از خرابی لامپ نور بالا، خرابی رله نور بالا و یا خرابی سیم کشی نور بالا باشد. حتما ماشین تان را به یک برقکار خودرو نشان دهید.

 • بهروز گفت :

  با سلام
  ببخشین چراغ بالای پراید یورو4 روشن میشه
  ولی چراغ پایین و چراغ زمینه و چراغ عقب ماشین روشن نمیشه
  یکبار مغزی مسی داخل کیت دسته راهنما رو عوض کردم ولی دوباره این مشکل پیش اومد! چه کار باید کنم؟ مشکل از کجاست؟
  ممنونم از راهنماییتون

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. مشکل شما احتمالاً ناشی از خرابی فیوز، رله، سیم کشی و یا خرابی لامپ ها می باشد. حتما این مورد را به یک تعمیرکار نشان دهید.

 • شعیب گفت :

  سلام نور بالا که میزنم چراغ کلیلومتر ضعیف میشه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. علت به وجود آمدن این مشکل موارد زیر می باشد:
   • خرابی یا ضعیف شدن دینام: دینام وظیفه تامین برق مورد نیاز سیستم های الکتریکی خودرو را بر عهده دارد. اگر دینام ضعیف باشد، ممکن است نتواند برق کافی را برای روشن کردن چراغ های جلو تامین کند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “علت ها و نشانه های خرابی دینام ماشین” را بخوانید.
   • خرابی سیم کشی: اگر سیم کشی بین دینام و چراغ های جلو دچار مشکل باشد، ممکن است برق مورد نیاز چراغ ها به طور کامل تامین نشود.
   • خرابی چراغ کیلومتر: اگر چراغ کیلومتر خراب باشد، ممکن است در شرایط مختلف، از جمله هنگام روشن کردن نور بالا، نور آن ضعیف شود.

 • بهمن گفت :

  سلام چراغ کوچیک یک طرف سالم ولی طرف دیگر کار نمیکنه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر. این مساله می تونه به دلیل مشکل در سیم کشی، لامپ، سوئیچ چراغ و یا فیوز چراغ باشد. لطفا از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

 • محمد گفت :

  سلام خسته نباشید
  من نور بالای ماشین رو که میزنم کار میکه ولی میخوام ثابتش کنم روشن نمیشه. علتش چیه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. باتوجه به اینکه لامپ نور بالای شما سالم است باید رله نور بالا و سیم کشی نور بالا را چک کنید. برای چک کردن رله، آن را از سوکت جدا کرده و با یک اهم متر مقاومتش را چک کنید. در صورتی که مقاومت مقدار مناسبی نداشت مشکل از همین بخش است. برای چک کردن سیم کشی، تمامی سیم ها را از نظر پارگی و اتصال بررسی کنید. اگر بازهم متوجه نشدید حتما به یک مکانیکی مراجعه کنید.

02166577378
02166577378