علت روشن نشدن چراغ های ماشین و راه های تشخیص آن

علت روشن نشدن چراغ های ماشین و راه های تشخیص آن

چراغ های اتومبیل شما روشن نمی شود؟ این مشکل ممکن است برای خیلی از صاحبان اتومبیل اتفاق بیفتد، مخصوصا کسانی که اتومبیل های قدیمی و مدل پایین دارند. چراغ های جلو و عقب ماشین نقش مهمی در ایمنی شما و سرنشینان اتومبیل دارد. زمانی که در شب و با چراغ خاموش رانندگی می کنید، سایر رانندگان نمی توانند شما را ببینند و این موضوع بسیار خطرناک است.

روشن نشدن چراغ های خودرو دلایل زیادی دارد. بنابراین نمی توان این مشکل را تنها به یک دلیل محدود کرد. در این محتوا رایج ترین دلایل روشن نشدن چراغ های ماشین را  بررسی می کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا ببینید کدامیک از موارد می تواند دلیل مشکل شما باشد.

نحوه عیب یابی روشن نشدن چراغ های جلو و عقب ماشین

عیب یابی دقیق روشن نشدن چراغ های اتومبیل نقش مهمی در برطرف کردن سریع مشکل و کاهش هزینه تعمیر یا تعویض چراغ یا قطعات معیوب اتومبیل دارد. عیب یابی قسمتهای برقی ماشین کار فنی و پیچیده ای است و باید توسط یک تعمیرکار مجرب انجام شود. با این وجود، شما هم می توانید با بررسی برخی موارد بفهمید مشکل از کجا است و نوع خرابی را پیدا کنید.

نحوه عیب یابی روشن نشدن چراغ های جلو و عقب ماشین

1- لامپ سوخته است

سوختن لامپ شایع ترین دلیل روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب اتومبیل است. سیم پیچ داخل لامپ از فلز تنگستن است. این سیم پیچ بر اثر حرارت زیاد به نقطه ذوب نزدیک می شود. حال اگر در این شرایط ولتاژ برق به طور ناگهانی تغییر کند، درجه حرارت سیم پیچ بالاتر رفته و سیم ذوب و پاره می شود. این موضوع باعث خاموش شدن ناگهانی لامپ یا به اصطلاح سوختن آن می شود. هر چه لامپ خودرو باکیفیت تر باشد، مقاومت بالاتری در برابر سوختن خواهد داشت.

سوختن لامپ ماشین

2- نصب لامپ اشتباه

به هنگام تعویض چراغ های ماشین توجه داشته باشید که همیشه از یک مدل لامپ برای خودرویتان استفاده کنید. نصب لامپ اشتباه می تواند باعث روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب ماشین شود. توان مصرفی لامپ جدیدی که قرار است بر روی خودروی خود نصب کنید باید طبق دفترچه راهنمای خودرو و مطابق با استاندارد کارخانه سازنده، با آمپر و ولتاژ درج شده بر روی دینام و باتری اتومبیل هماهنگی داشته باشد. اگر هنوز لامپ قدیمی خودروی خود را دارید، لامپ جدید را با توجه به شماره کالای لامپ قدیمی خریداری کنید.

چراغ جلوی اتومبیل در برخی از مدل ها دوکانتکت و در برخی دیگر تک کانتکت است. چراغ جلوی دوکانتکت به طور همزمان دارای دو رشته نور بالا و پایین است. اما چراغ جلوی تک کانتتک تنها برای نور بالا یا نور پایین استفاده می شود. به هنگام تعویض لامپ چراغ های جلوی ماشین باید به این نکته توجه داشته باشید.

3- فیوز سوخته

سوختن جعبه فیوز چراغ جلو یا عقب، نیز علت روشن نشدن چراغ های اتومبیل است. وجود اتصالی در مدارات، خراب شدن دینام، اضافه کردن تجهیزات غیراستاندارد به اتومبیل از دلایل سوختن فیوزها است. برای اطمینان از سوختن فیوز می توانید سالم بودن آن را با یک چراغ تست یا مولتی متر بررسی کنید. اگر فیوز سالم باشد، مقاومت بین دو سر تقریبا نزدیک صفر خواهد بود. در صورتی که می خواهید درباره این موضوع بیشتر بدانید مقاله علت سوختن فیوزهای خودرو و نحوه تشخیص آن را بخوانید.

سوختن جعبه فیوز

4- سوئیچ کنترل معیوب

سوئیچ کنترل نقش اساسی در روشن شدن چراغ های جلو و عقب اتومبیل دارد. در واقع، سوئیچ کنترل فرمان روشن شدن چراغ های اتومبیل را صادر می کند. بنابراین، اختلال در عملکرد این قطعه باعث اختلال در عملکرد چراغ های خودرو می شود.

5- ضعیف شدن باتری

چراغ های ماشین برای اینکه روشن شوند به جریان الکتریسیته نیاز دارند. باتری اتومبیل جریان الکتریکی مورد نیاز چراغ های خودرو را تامین می کند. بنابراین یکی از دلایل روشن نشدن یا کم نور بودن چراغ های خودرو، ممکن است ضعیف بودن باتری اتومبیل یا خراب شدن آن می باشد. برای اطلاعات بیشتر، مقاله دلایل خراب شدن باتری خودرو را مطالعه کنید.

ضعیف شدن باتری ماشین

6- سوکت معیوب

خرابی سوکت یکی دیگر از دلایل روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب ماشین است. عواملی مانند خوردگی، رطوبت یا اتصال ضعیف سیم ها می تواند باعث خرابی سوکت شوند. بررسی منظم سوکت نقش موثری در طول عمر چراغ های اتومبیل دارد. بهترین زمان برای چک کردن سوکت ها، به هنگام تعویض لامپ خودرو است.

سوکت های خراب اغلب پین های شکسته یا خمیده دارند. تغییر رنگ سوکت به رنگ سفید، قهوه ای یا آبی یکی دیگر از نشانه های خراب شدن آن است. اگر بر روی سوکت آثار خوردگی مشاهده کردید، می توانید با استفاده از یک برس سیمی WD-40 سوکت را تمیز کنید.

9- سنسور معیوب

در ماشین های مدل بالا خرابی سنسور چراغ های پارک می تواند باعث از کار افتادن و روشن نشدن چراغ های ماشین شود. این سنسورها چراغ های پارک ماشین را به صورت اتوماتیک به هنگام شب روشن و در روز خاموش می کنند.

خرابی سنسور چراغ های پارک

معرفی جامع سنسورهای خودرو
ادامه مطلب

7- لمس قسمت شیشه ای لامپ هنگام تعویض

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما لمس بخش های شیشه ای لامپ چراغ های ماشین به هنگام تعویض می تواند موجب سوختن لامپ و در نتیجه روشن نشدن چراغ های جلو یا عقب ماشین شود. چربی روی انگشتان دست باعث می شود حرارت در یک نقطه حباب شیشه ای تمرکز پیدا کند و لامپ زوتر خراب شود. بنابراین هنگام تعویض لامپ ها، تا جایی که امکان دارد از لمس کردن قسمتهای شیشه ای لامپ خودداری کنید.

8- نقص در مدار سیم کشی

وجود ایراد در سیم کشی یا فرسودگی سیستم برق از دیگر دلایل است. معمولا در اتومبیل های قدیمی و مدل پایین به دلیل خردگی زیاد، فرسودگی در بخشی از سیم کشی موتور خودرو زیاد دیده می شود. این موضوع می تواند باعث از کار انداختن چراغ های جلو یا عقب ماشین شود.

نقص در مدار سیم کشی خودرو

رایج ترین علل قطع کامل برق خودرو و راه های رفع آن
ادامه مطلب

چگونه طول عمر لامپ چراغ های ماشین را بالا ببریم؟

برای اینکه بتوانید طول عمر لامپ چراغ های اتومبیل تان را افزایش دهید و از خراب شدن شان جلوگیری کنید باید یک سری اقدامات را انجام دهید. در ادامه مهمترین این موارد را برای شما لیست کرده ایم.

 1. از لامپ های برندهای معتبر استفاده کنید
 2. در طول روز از روشن کردن چراغ های ماشین یا چراغ زدن های بی مورد خودداری کنید
 3. به هنگام رانندگی در شب، کمتر از چراغ های نوربالا استفاده کنید.
 4. از تغییر حالت مکرر و ممتد نور بالا به پایین لامپ ها و بالعکس در رانندگی شب خودداری کنید
 5. به هنگام رانندگی در شب، چراغ های ماشین را بیشتر از 5 ساعت روشن نگذارید
 6. هر چند وقت یکبار عملکرد تمام چراغ های جلو، عقب و ترمز را تست کنید
 7. چنانچه یکی از چراغ های جلوی ماشین بسوزد، به دلیل اینکه میزان جریان برق روی لامپ دیگر بیشتر می شود، احتمال اینکه چراغ دیگر نیز بعد از مدتی بسوزد وجود دارد. بنابراین توصیه می کنیم، در صورت سوختن یکی از آنها، هر دو لامپ را همزمان تعویض کنید.

سوالات متداول

1- علت روشن نشدن چراغ های ماشین چیست؟

سوختن لامپ چراغ های جلو یا عقب، ایراد در سیم کشی، سوکت معیوب، تنظیم نبودن چراغ های ماشین، ضعیف شدن باتری، سوختن فیوز، سوئیچ کنترل معیوب از مهمترین علل هستند.

2- چرا به هنگام سوختن یکی از لامپ های جلوی ماشین بهتر است هر دو لامپ را با هم تعویض کنیم؟

زمانیکه یکی از لامپ های چراغ های جلوی ماشین می سوزد، میزان برق بیشتری به لامپ دیگر وارد می شود که عمر لامپ را کوتاه می کند. از طرفی تعویض لامپ چراغ های جلوی اتومبیل کار سختی است. بنابراین، بهتر است هر دو لامپ با هم تعویض شوند

نتیجه گیری

چراغ های ماشین امنیت شما را به هنگام رانندگی در شب تامین می کنند. روشن نشدن هر یک از چراغ های خودرو ممکن است خطرات جدی برای راننده و سرنشینان بوجود آورد. خراب شدن باتری یا دینام، سوختن فیوز، سوئیچ کنترل معیوب یا نقص در سیم کشی همگی می تواند باعث روشن نشدن چراغ های اتومبیل شوند. در صورت بروز این مشکل، بهتر است ماشین را به نزدیک ترین تعمیرگاه اتومبیل قابل اعتماد ببرید تا ایراد به صورت تخصصی بررسی و برطرف شود.

4/5 - (3 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • شعیب گفت :

  سلام نور بالا که میزنم چراغ کلیلومتر ضعیف میشه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. علت به وجود آمدن این مشکل موارد زیر می باشد:
   • خرابی یا ضعیف شدن دینام: دینام وظیفه تامین برق مورد نیاز سیستم های الکتریکی خودرو را بر عهده دارد. اگر دینام ضعیف باشد، ممکن است نتواند برق کافی را برای روشن کردن چراغ های جلو تامین کند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “علت ها و نشانه های خرابی دینام ماشین” را بخوانید.
   • خرابی سیم کشی: اگر سیم کشی بین دینام و چراغ های جلو دچار مشکل باشد، ممکن است برق مورد نیاز چراغ ها به طور کامل تامین نشود. در صورت علاقه مند بودن مقاله “نحوه عیب یابی سیم کشی خودرو” را بخوانید.
   • خرابی چراغ کیلومتر: اگر چراغ کیلومتر خراب باشد، ممکن است در شرایط مختلف، از جمله هنگام روشن کردن نور بالا، نور آن ضعیف شود.

 • بهمن گفت :

  سلام چراغ کوچیک یک طرف سالم ولی طرف دیگر کار نمیکنه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر. این مساله می تونه به دلیل مشکل در سیم کشی، لامپ، سوئیچ چراغ و یا فیوز چراغ باشد. لطفا از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

 • محمد گفت :

  سلام خسته نباشید
  من نور بالای ماشین رو که میزنم کار میکه ولی میخوام ثابتش کنم روشن نمیشه. علتش چیه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. باتوجه به اینکه لامپ نور بالای شما سالم است باید رله نور بالا و سیم کشی نور بالا را چک کنید. برای چک کردن رله، آن را از سوکت جدا کرده و با یک اهم متر مقاومتش را چک کنید. در صورتی که مقاومت مقدار مناسبی نداشت مشکل از همین بخش است. برای چک کردن سیم کشی، تمامی سیم ها را از نظر پارگی و اتصال بررسی کنید. اگر بازهم متوجه نشدید حتما به یک مکانیکی مراجعه کنید.

  02166477628
  02166477628