علت سوختن سه فیوز اصلی پراید + دیگر خودروها

علت سوختن سه فیوز اصلی پراید + دیگر خودروها

چرا فیوز ماشین می سوزد ؟ این موضوعی است که قصد داریم در این محتوا به طور مفصل به آن بپردازیم. فیوزها قطعات محافظتی در خودرو هستند که از مدارهای الکتریکی و قطعات برقی ماشین در برابر افزایش غیرمجاز جریان برق محافظت می کنند. بنابراین جریان بیش از حد مجاز مدار الکتریکی باعث ذوب شدن و سوختن فیوز اتومبیل می شود. در این مقاله، تمامی دلایل سوختن فیوز خودرو، نحوه تشخیص و عیب یابی و همچنین نحوه تعویض آن را به صورت کامل و با زبانی ساده برای شما توضیح می دهیم.

نحوه عملکرد فیوز خودرو

ابتدا بیایید نحوه عملکرد این قطعه در ماشین را به شما توضیح دهیم. فیوزهای خودرو دارای دو تیغه فلزی هستند که با اتصال کوتاه به یکدیگر متصل می شوند. نوع اتصال در فیوزهای مختلف متفاوت است و هر کدام حد معینی از آمپر را قبول می کنند. حال اگر به دلیل نوسانات، میزان آمپر افزایش یابد، اتصال و در نتیجه جریان مربوط به آن قطع می شود. این مکانیزم باعث می شود تا نوسان جریان الکتریکی به قطعات برقی اتومبیل آسیبی نرساند زیرا تمام جریان های الکتریکی باید ابتدا از فیوز عبور کنند.

نحوه عملکرد فیوز خودرو به عبارت دیگر، فیوز نقش سپر بلای سیستم الکتریکی خودرو را دارد. همین موضوع باعث سوختن فیوز ماشین می شود. با دانستن منشا اصلی این نوسانات می توانید به طور موثری طول عمر فیوزهای خودرو را افزایش دهید.

همچنین بخوانید: تقویت باند ماشین بدون آمپلی

دلیل ذوب شدن فیوز اصلی پراید ( دیگر ماشین ها )

 • استفاده از فیوز بی کیفیت
 • باتری به باتری کردن غیر اصولی
 • اتصال مستقیم ادوات برقی خارجی به سیستم برق ماشین
 • معیوب شدن دینام
 • اتصالی کردن در سیستم سیم کشی خودرو
 • وارد کردن فشار بیش از حد به سیستم برق اتومبیل

همچنین بخوانید: سیم کشی نقشه نصب آمپلی فایر

توجه داشته باشید که تمامی مواردی که در این بخش به آن اشاره کرده ایم برای علت سوختن فیوز ضبط پراید نیز است. درواقع ما به سوال شما درباره علت سوختن فیوز ضبط پراید بصورت کامل توضیح داده ایم.

دلیل ذوب شدن فیوز اصلی پراید

1- استفاده از فیوز بی کیفیت

فیوزهای غیر استاندارد و بی کیفیت دوام خوبی ندارند و خیلی زود خراب می شوند. شرکت های مختلفی در ایران در زمینه تولید فیوز خودرو فعالیت دارند. توصیه می کنیم از برند های معتبر این محصول برای اتومبیل خود استفاده کنید. فیوزهای برندهای معتبر کیفیت ساخت بالایی دارند و با کوچکترین نوسان ذوب نمی شوند.

پیشنهاد دوره: آموزش صافکاری

2- باتری به باتری کردن غیراصولی

باتری به باتری کردن خودرو یک راه حل موقتی و سریع برای احیا باتری ماشین شما است. با این روش جریان برق در داخل سیستم برق رسانی خودرو برقرار می شود. اما اگر این کار به صورت غیر اصولی انجام شود، نوسانات شدیدی را در سیستم برق رسانی ماشین بوجود می آورد. نوسانات زیاد در نهایت منجر به ذوب شدن و سوختن فیوز ماشین می شود. توصیه می کنیم به هنگام باتری به باتری کردن حتما از اتصالات ایمن و استاندارد استفاده کنید. همچنین، به سرهای مثبت و منفی در زمان باتری به باتری کردن توجه داشته باشید.

باتری به باتری کردن غیراصولی

3- اتصال مستقیم ادوات برقی خارجی به سیستم برق ماشین

تجهیزاتی مانند پروژکتور، نورافکن و … مصرف برق بالایی دارند و اتصال آنها به سیستم سیم کشی خودرو فشار زیادی به مدارات الکتریکی داخل اتومبیل وارد می کند. از سوی دیگر این تجهیزات در صورت اتصال مستقیم به شبکه سیم کشی خودرو باعث ایجاد نوسانات شدیدی می شوند که آسیب به فیوز را به همراه خواهد داشت.

4- معیوب شدن دینام

دینام ماشین یکی از قطعات مهم در شبکه برق اتومبیل است. خرابی دینام می تواند نوسانات زیادی را در سیستم برق رسانی اتومبیل بوجود آورد که موجب سوختن فیوز خودرو می شود.

معیوب شدن دینام خودرو

5- اتصالی کردن در سیستم سیم کشی خودرو

یکی دیگر از اتفاقاتی که منجر به سوختن فیوز می شود، ایجاد اتصالی در سیستم برق ماشین است. برخی مواقع هنگام تعمیر خودرو ممکن است بین بدنه ماشین و سیستم برق رسانی اتصالاتی به وجود آید. این اتصالات منشاء ایجاد نوسانات مختلف در داخل شبکه برق اتومبیل می شوند. حتی در برخی موارد نادر ممکن است منجر به وقوع جرقه و آتش سوزی شوند. بنابراین بهتر است برای تعمیر خودرو به یک تکنسین ماهر و باتجربه مراجعه کنید.

6- وارد کردن فشار بیش از حد به سیستم برق اتومبیل

یکی دیگر از رفتارهای نادرست و سهل انگارانه، اضافه کردن تجهیزات یا دستگاه های غیر استاندارد به سیستم سیم کشی خودرو است. نصب سیستم های صوتی قوی بر روی اتومبیل یا پمپ های باد به فندکی می تواند فشار بیش از حدی به شبکه سیم کشی خودرو وارد کند. این فشار باعث ایجاد نوسانات مختلف و در نهایت آسیب دیدن فیوزهای خودرو می شوند.

همچنین بخوانید: علائم خرابی دینام

نحوه عیب یابی و تشخیص فیوز سوخته

عیب یابی و تشخیص به موقع فیوز سوخته تاثیر زیادی در طول عمر سیستم برق رسانی خودرو و کاهش هزینه های تعمیر اتومبیل دارد؛ چرا که عملکرد سایر قطعات برقی ماشین را مختل می کند. این کار چندان سخت نیست و هر راننده می تواند از عهده آن بربیاید.

نحوه عیب یابی و تشخیص فیوز سوخته ماشین قطعی در سیم وسط فیوز به راحتی قابل مشاهده است. برای این کار فیوز را در مقابل نور قرار دهید. اگر فیوز شیشه ای یا مستطیلی شفاف باشد، تیره شدن شیشه علامت خرابی آن است. برای عیب یابی فیوزهای غیر شفاف باید از مولتی متر استفاده کنید. مولتی متر را در دو سر فیوز قرار دهید. اگر چراغ تست روشن نشد به این معنا است که مولتی متر عبور جریان را نشان نمی دهد و فیوز سوخته است. فیوز سوخته قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.

همچنین بخوانید: علت دوده زدن شمع خودرو وبدکارکردن

علت سوختن سه فیوز اصلی پراید

یکی از دلایل اصلی سوختن سه فیوز پراید مشکل در سیستم برق پراید یا نصب کردن تجهیزات جانبی که بار زیادی را به مدار وارد میکند.

بهترین زمان تعویض فیوز سوخته خودرو

به یاد داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین توصیه می کنیم قبل از سوختن فیوزها نسبت به جایگزین کردن آنها با فیوزهای سالم اقدام کنید. بهترین روش برای تشخیص بهترین زمان تعویض فیوز خودرو تطبیق دادن رنگ آن با رنگ دفترچه راهنمای اتومبیل است. اگر رنگ فیوز با رنگ درج شده در دفترچه هماهنگی نداشته باشد به این معنا است که زمان تعویض آن فرا رسیده است. همچنین، سیاه شدن رنگ فیوز نیز یکی از نشانه های سوختن آن می باشد. یکی دیگر از روش های تست سلامت فیوز خودرو چک کردن میزان جریان عبوری از فیوز است. چنانچه جریان برق داخل فیوز مطابق دفترچه نباشد، باید آن را تعویض کنید. توجه داشته باشد قبل از تعویض ابتدا از شل بودن آن مطمئن شوید.

نحوه تعویض فیوز سوخته

فیوزها در جعبه فیوز اتومبیل شماره گذاری شده اند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شماره فیوز معیوب را بردارید و به سراغ دفترچه راهنمای خودرو بروید. در دفترچه راهنما اطلاعات مربوط به فیوز مورد نظر مانند نام، عملکرد، میزان ولتاژ و محل قرار گرفتن آن آورده شده است. با انطباق شماره فیوز دفترچه و جعبه فیوز به راحتی متوجه می شوید که کدام قسمت از سیستم برق رسانی اتومبیل خراب است. به هنگام جایگزین کردن فیوز سالم دقت داشته باشید که آمپر آن با آمپر فیوز قبلی مطابقت داشته باشد. در غیر اینصورت، ممکن است باعث ایجاد اتصالی و خسارت های بیشتر شود.

همچنین بخوانید: کدام فیوز باعث روشن نشدن ماشین میشود؟

نحوه تعویض فیوز سوخته

علت داغ شدن فیوز فن پراید

 • خرابی فن
 • خرابی سیستم خنک‌کننده
 • افزودن وسایل غیر استاندارد

علت سوختن فیوز وسطی پراید چیست؟

سوختن فیوز وسطی پراید احتمالاً به دلایل زیر می‌تواند وجود داشته باشد:

1. بار اضافی:

سوختن فیوز وسطی ممکن است به دلیل بار اضافی یا مصرف انرژی بیش از حد در مدارهای مربوطه باشد. این ممکن است در نتیجه عملکرد ناصحیح یا نقص در سیستم‌های برقی خودرو، مانند سیستم صوتی، سیستم نورپردازی یا تجهیزات الکترونیکی دیگر رخ دهد.

پیشنهاد دوره: آموزش نقاشی خودرو

2. کوتاهی:

کوتاهی در مدارهای برقی خودرو می‌تواند باعث سوختن فیوز وسطی شود. این ممکن است به علت قطعه‌های برقی خراب یا سیم‌ها و اتصالات دچار آسیب، ترمینال‌های برقی برون‌بر، یا اتصالات نادرست باشد.

3. فیوز نامناسب:

استفاده از فیوز با ظرفیت نامناسب می‌تواند باعث سوختن فیوز وسطی شود. اگر فیوز با ظرفیت بیش از اندازه استفاده شود، این می‌تواند در مواجهه با بار اضافی یا کوتاهی به نقص عملکرد بیشتر فیوز و حتی سوختن آن منجر شود. در هر صورت، بررسی و تعمیر مسئله توسط یک تکنسین متخصص و کارشناس خودرویی توصیه می‌شود تا دلیل دقیق سوختن فیوز وسطی در خودرو پراید شما تشخیص داده شود.

فیوز بوق پراید کجاست؟

فیوز بوق پراید معمولاً در جعبه فیوز خودرو قرار دارد که اغلب در زیر داشبورد، در سمت چپ فرمان یا در یک محفظه زیر کاپوت خودرو واقع شده است.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات موتور سیکلت

سوالات متداول

دلایل سوختن فیوز خودرو چیست؟

خرابی دینام، استفاده از قطعات غیر استاندارد، اتصالی در سیستم برق رسانی خودرو، اضافه کردن تجهیزات غیر استاندارد به ماشین، اتصال مستقیم و غیراصولی ادوات برقی خارجی به خودرو، نصب فیوز بی کیفیت و ارزان از رایج ترین دلایل است.

نحوه تشخیص فیوز سوخته چگونه است؟

فیوز سوخته اغلب به رنگ سیاه است. در فیوزهای غیرشفاف و فلزی با استفاده از مولتی متر و چک کردن جریان برق عبوری از فیوز می توانید از سلامت آن مطمئن شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

3/5 - (7 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • جواد گفت :

  باسلام.رانا ۹۳ دارم هر بار که بخاری میکشم فیوز میسوزونه یا فیوز آب می‌کنه لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • محسن گفت :

  سلام،خسته نباشید ماشین دنا مدل ۱۴۰۰که همش فیوزمیسوزونخ وخاموش میشه،حتی نمایندگی ها هم نتونستن عیبشو پیدا کنن چیه،؟ممنون میشم جواب بدید

 • علی گفت :

  سلام علی هستم پراید 85دارم چند روز پیش از دریچه کولر دود بلند شد سیم فندک رو قطع کردم وفیوز nواحد کنترل موتور آب میشه چندین بار عوض کردم فایده نداشته لطف کنید راهنمایی بفرمایید ممنون

 • اسماعیل گفت :

  باسلام ماشینم سمند هستش امرو ز تو حرکت بخاری ماشینم زد یک لحظه دیدم کمی دود از دریچه بخاری اومد داخل کابین وقفه مرکزی از کار افتاد دنبال مشکل گشتم دیدم فیوض اف ۱۵ سوخته میخواستم بدونم علت سوختن فیوز ودود وبو ی سوختگی از چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایم کنید

 • علی یاری گفت :

  با سلام ببخشید ماشین من پیکان وانت هست یه مدت هست فیوز شماره ۳۰ و ۱۵ میسوزد و کل برق ماشین میره بعد تعویض دوباره درست میشه الان یه مدت هست همینطوری هست بعد تعویض یه مدت خوب هست بعد دوباره میسوزه علت سوزندن فیوز ماشین چی هست؟

 • علیرضا گفت :

  سلام خسته نباشید من پراد صبا مدل 85دارم و این فیوز 15ابیرنگ مال چراغ کوچیک جلو چراغ پشت امپر وچراغ خطر ماشین سوخته دباره براش گرفتم دوباره سوخت میخواستم بدونم مشکل از کجاست
  فقط من دیروز کلید بخاری و کولرو عوض کردم میشه ماله این باشه که اتصالی کرده

 • M گفت :

  سلام وقت بخیرماشین ون دلیکا دارم یک طرف چراغ پایین جلوی ماشین میسوزه بقیه چراغ ها سالم هستند فیوز رو عوض کردم از دوباره همین اتفاق براش افتاد ومیزنه فیوز رو میسوزونه ممنون میشم راهنماییم کنید که مشکل از کجاست

 • خسرو گفت :

  سلام علت ذوب شدن فیوز پشت امپر پیکان وانت چیست

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. دلایل مختلفی برای ذوب شدن فیوز پشت امپر پیکان وانت وجود دارد. برخی از دلایل احتمالی عبارتند از: خرابی فیوز، خرابی تجهیزات برقی مانند چراغ‌ های جلو، عقب و راهنما، سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی و دزدگیر، خرابی سیم ‌کشی و خرابی دینام. برای تشخیص علت این مشکل، باید ابتدا فیوز را بررسی کنید. اگر فیوز سالم باشد، باید سایر تجهیزات برقی، سیم‌ کشی و دینام خودرو را بررسی کنید.

 • خسرو گفت :

  سلام
  دلیل داغ شدن وذوب شدن فیوز پشت آمپر پیکان وانت چیه حتی فیوز کمکی واسش گرفتیم ذوب میشه

 • کلانتر گفت :

  سلام وقتتون بخیر
  ماشین من پژو۴۰۵ ۲۰۰۰هست..اولا دور تند فنام یکیش کارنمیکنه و وقتیم میخوان فنا دور کند بزنن رله ها خیلی قطعووصل میکنن تا فنابزنن

  دوما ک خیلی مهمه وقتی ک باماشین شب رانندگی میکنم کولر یابخاری بگیرم فیوز کالسکه ای میسوزه و برق کل ماشین قطع میشع..ممنون میشم راهنماییم کنین

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. در مورد مشکل اول شما، احتمالات زیادی وجود دارد: خرابی موتور فن، خرابی رله فن، خرابی یونیت فن و خرابی سنسور دمای آب. برای تشخیص علت دقیق مشکل، باید هر یک از این قطعات را به صورت جداگانه تست کنید. در مورد مشکل دوم شما، احتمالاً مشکل از فیوز F25 است. این فیوز وظیفه حفاظت از مدار برق کولر و بخاری را بر عهده دارد. برای تشخیص علت دقیق مشکل، باید مدار برق کولر و بخاری را بررسی کنید. ممکن است یکی از قطعات این مدار دچار اتصال کوتاه شده باشد.

 • حسین گفت :

  فیوز اصلی پراید داغ میشد و میسوخت. با یک سیم تقویت از باطری به دینام درست شد.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. در موردی که شما مطرح کردید، علت داغ شدن و سوختن فیوز اصلی پراید، اتصالی در مدار برق خودرو بوده است. اتصالی می تواند در هر نقطه از مدار برق خودرو، از جمله سیم کشی، فیوزها، رله ها و تجهیزات برقی رخ دهد. با نصب سیم تقویت از باتری به دینام، جریان برق مستقیم بیشتری به دینام می رسد. این کار باعث می شود که دینام بتواند برق مورد نیاز خودرو را به طور کامل تامین کند و جریان برق در مدار اصلی خودرو کاهش یابد. با کاهش جریان برق در مدار اصلی خودرو، احتمال داغ شدن و سوختن فیوز اصلی نیز کاهش می یابد.
   البته، نصب سیم تقویت از باتری به دینام، تنها یک راه حل موقتی برای رفع مشکل داغ شدن و سوختن فیوز اصلی پراید است. برای رفع مشکل اصلی، باید ابتدا علت اتصالی در مدار برق خودرو را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

 • مهدی گفت :

  درود بر شما
  تیبا مدل 93 دارم که اخیرا دینام رو سرویس کردم. بعد از 2 روز ضبط ماشین قطع شد که متوجه شدم فیوزش خراب شده.
  تعویش کردم منتها بعد از 3 جهار روز باز ضبط از کار افتاد…ناگغته نماند که گاها موقع توقف و پیاده شدن دستم که به در ماشین میخوره یه جرقه کوچیک به دستم حس میکنم…اگر سیم کمکی از منفی باطری به بدنه وصل کنم حل میشه این مورد؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. در مورد ضبط ماشین، احتمال دارد که مشکل از دینام باشد. دینام وظیفه تولید برق برای شارژ باتری و تامین برق مصرفی خودرو را بر عهده دارد. اگر دینام به درستی کار نکند، ممکن است باعث ایجاد نوسانات برقی شود که باعث سوختن فیوز ضبط شود. برای اینکه مطمئن شوید که مشکل از دینام است، می توانید از یک دستگاه مولتی متر برای اندازه گیری ولتاژ برق خروجی دینام استفاده کنید. ولتاژ برق خروجی دینام باید در حدود 14.5 ولت باشد. اگر ولتاژ برق خروجی دینام کمتر از این مقدار باشد، نشان دهنده این است که دینام به درستی کار نمی کند.

   در مورد جرقه ای که در دست شما احساس می کنید، احتمال دارد که مشکل از اتصال بدنه خودرو باشد. اتصال بدنه خودرو به زمین، وظیفه انتقال جریان برق اضافه به زمین را بر عهده دارد. اگر اتصال بدنه خودرو به زمین به درستی انجام نشده باشد، ممکن است باعث ایجاد جرقه شود. برای اینکه مطمئن شوید که مشکل از اتصال بدنه خودرو است، می توانید از یک دستگاه مولتی متر برای اندازه گیری مقاومت اتصال بدنه خودرو به زمین استفاده کنید. مقاومت اتصال بدنه خودرو باید کمتر از 1 اهم باشد. اگر مقاومت اتصال بدنه خودرو بیشتر از این مقدار باشد، نشان دهنده این است که اتصال بدنه خودرو به زمین به درستی انجام نشده است.

   در مورد اینکه آیا اتصال سیم کمکی از منفی باطری به بدنه خودرو مشکل را حل می کند یا خیر، باید گفت که این احتمال وجود دارد که این کار مشکل را حل کند. اتصال سیم کمکی از منفی باطری به بدنه خودرو، باعث می شود که جریان برق اضافه از طریق این سیم به زمین منتقل شود و از ایجاد جرقه جلوگیری شود.

   با این حال، برای اینکه مطمئن شوید که این کار مشکل را حل می کند، بهتر است که ابتدا مشکل را به طور دقیق شناسایی کنید. برای این کار، بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید.

 • حامد گفت :

  با سلام دنا معمولی مدل ۹۷ دارم برق پشت آمپر میاد استارت میخوره اما روشن نمیشه ممنون از راهنمایی شما

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. مشکلی که شما دارید، روشن نشدن خودرو پس از استارت زدن است. این مشکل می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما شایع‌ ترین دلایل آن عبارتند از: ضعف باتری، خرابی استارت، خرابی سنسور دور موتور، خرابی پمپ بنزین، خرابی انژکتورها، خرابی شمع‌ ها و خرابی سیم‌کشی. برای عیب‌ یابی دقیق‌ تر مشکل، بهتر است خودروی خود را به یک تعمیرکار نشان دهید.

 • حسین گفت :

  سلام.تاکسی سمند مدل ۸۵x7 دارم پارسال رادیات بخاری رو تعویض کردم . بخاری میزنم فیوز آب میشه حتی پایه فیوز آب کرده ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. با توجه به اینکه رادیاتور بخاری شما سال گذشته تعویض شده است، احتمال خرابی آن کمتر است. بنابراین، احتمال‌های اصلی عبارتند از خرابی ترموستات بخاری، خرابی شیر برقی بخاری و خرابی اتصالات رادیاتور بخاری.

 • سینا گفت :

  سلام.فیوز بخاری ماشین من زمانی که سوییچ باز هست میسوزه.بخاری خاموش و روشن بودنش فرقی نداره فقط زمانی که سوییچ را باز میکنم فیوز میسوزه.به نظرتون ایراد کار ماشین از کجاست.با تشکر♥️

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. با توجه به اینکه فیوز بخاری شما زمانی که سوییچ باز هست میسوزه، احتمال خرابی این قطعات وجود دارد خرابی رله بخاری، خرابی سیم کشی بخاری و خرابی موتور بخاری. این موارد باید توسط یک تعمیرکار بررسی شود.

 • سعید گفت :

  سلام خدمت شما من یک ماشین پی کی دارم که چراغ روغن و چرا دینام وچراغ ترمزدستی پشت امپر قطع میشود وفیوز میسوزاند ولی موتور روشن است چراغها مشکلی ندارد وامپراب نیز کارمیکند دلیل راتوضیح دهید لطفا ممنون

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. با توجه به توضیحات شما، احتمال خرابی قطعات زیر بیشتر است: خرابی فیوز، خرابی رله دینام و خرابی سیم کشی چراغ‌ها یا دینام. تک تک این موارد رو چک کنید و ببینید مشکل از کدام قطعه هست.

 • حسین گفت :

  سلام فیوز بخاری ماشینم ذوب شده ولی نسوخته وسالم وبخاری کار می‌کنه دلیلش چیه میشه راهنماییم کنید ممنون

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. دلیل ذوب شدن فیوز بخاری ماشین شما می تواند به دلیل اتصال کوتاه در مدار بخاری، نقص در سیم کشی مدار بخاری، خرابی ترموستات بخاری یا خرابی موتور بخاری باشد. اگر فیوز بخاری شما ذوب شده ولی بخاری کار می کند، احتمالاً مشکل از اتصال کوتاه یا نقص در سیم کشی مدار بخاری است. برای تشخیص دقیق مشکل، باید مدار بخاری را توسط یک مکانیک حرفه ای بررسی کنید.

 • علی گفت :

  سلام ضمن تشکر از مطالب مفید میخواستم بپرسم ماشین سمند وقتی کلید تنظیم آیینه بغل رو میزنم فیوز میسوزه حتی فیش آیینه رو جدا کردم بازهم میسوزه ممنون میشم
  راهنمایی بفرمایید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. ابتدا فیوز را تعویض کنید. اگر بعد از تعویض فیوز، باز هم فیوز می سوزد، به احتمال زیاد مشکل از کلید تنظیم آیینه است. اگر فیوز بعد از تعویض، نمی سوزد، سیم کشی آیینه را بررسی کنید. اگر اتصالی در سیم کشی وجود داشته باشد، باید آن را برطرف کنید.

 • یحیی گفت :

  سلام من سمند ۱۴۰۰ سینه جدید دارم زود زود فیوز قفل مرکزی میسوزا

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. علت به وجو آمدن این مشکل می تواند برای وجود مشکل در سیم کشی قفل مرکزی، موتور قفل مرکزی و یا رله قفل مرکزی باشد.

 • محمد گفت :

  سلام من وانت کارا صفرخریدم بعداز۸ماه هروقت به دنده عقب میزنم فیوزمیسوزه چراغ عقب هم ازسوکت درآوردم بازم میزنم دنده عقب میسوزه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. این مشکل میتونه به دلیل خرابی چراغ عقب، رله دنده عقب و یا سیم کشی دنده عقب باشد. حتما ماشین را به یک تعمیرکار نشان دهید.

 • حامد گفت :

  سلام خسته نباشید فیوز شماره ۱۵ جعبه فیوز پراید ک مال چراغ پشت امپر و چراغا عقب هست رو عوض کردم دوباره ذوب کرد مشکل چیه

  • پشتیبان گفت :

   سلام. وقتتون بخیر. با توجه به اینکه شما فیوز شماره ۱۵ را که مربوط به چراغ پشت آمپر و چراغ‌ های عقب است، تعویض کردید و دوباره ذوب شده است، می‌ توان گفت که مشکل از اتصال کوتاه در مدار، چراغ‌ های عقب و یا سیم‌ کشی می باشد.

 • مجتبی گفت :

  سلام خسته نباشید ماشین من جک جی ۵ فیوز موتوره اون وقتی حدوده دو ساعت راه میره میسوزه اگر ماشین روشن باشه و راه نره نمیسوزه فقط بعد از دوساعت حرکت میسوزه سیم کشی موتور هم عوض کردیم ولی درست نشد

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. خسته نباشید. با توجه به اینکه شما فرمودید سیم‌ کشی موتور را تعویض کرده‌ اید و مشکل هنوز حل نشده است، می‌ توان گفت که مشکل از یکی از موارد زیر است:
   1- مشکل در موتور: اگر مشکل از موتور باشد، می‌ تواند باعث ایجاد جریان بیش از حد در مدار شود که منجر به ذوب شدن فیوز می‌ شود. برای بررسی این موضوع، باید موتور را برای عیب‌ یابی به یک مکانیک متخصص ببرید.
   2- مشکل در سیستم برق خودرو: اگر مشکل از سیستم برق خودرو باشد، می‌ تواند باعث ایجاد اتصال کوتاه در مدار شود که منجر به ذوب شدن فیوز می‌شود. برای بررسی این موضوع، باید سیستم برق خودرو را برای عیب‌ یابی به یک مکانیک متخصص ببرید.

 • ساجده گفت :

  سلام وقت بخیر
  فیوز acکولر میسوزه توی دو روز من دوتا فیوز عوض کردم و یک مرتبه باد کولر گرم میشه و وقتی فیوز عوض میشه مشکل حل می‌شود و باد سرد میشه پیش برقکار بردم میگه مشکل نداره امکان داره راهنمایی کنید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. با توجه به اطلاعات شما، احتمال دارد که مشکل از خرابی کمپرسور کولر، خرابی رله کولر و یا خرابی سیم کشی سیستم کولر باشد.

 • علی گفت :

  سلام خسته نباشید
  چررا موقع روشن کردن چراغ ها جلو جعبه فیوز داغ میشه بوی سوختنی میاد یکبار تمام چراغ ها کیلومتر جلو عقب قطع میشه دست که میزنی حعبه فیوز قطع وصل میشن
  میشه رهنمایی کنید پژو۴۰۵

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. این مشکل به دلیل خرابی رله چراغ جلو، سوختن فیوز چراغ جلو و سیم کشی معیوب چراغ های جلو می باشد.

 • مهدی گفت :

  سلام. فن ماشینم یکسره کار میکنه، دوربالا فیوز هم آب میکنه. جعبه فیوز عوض کردم مشکلم حل نشد. رله هارو عوض کردم نشد. یه وقتی هم فن کار نمیکنه ماشین امپر میکشه مجبور میشم یکسره کنم بعد از یک ساعت دوباره فن کار میکنه. دوبار فن عوض کردم مشکلم حل نشد.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. با توجه به اینکه فن و رله رو قبلا تعویض کردید، این مشکل می تونه به دلیل خرابی واتر پمپ، معیوب بودن فشنگی آب، خراب بودن ترموستات، یا خرابی سیم کشی فن باشد. حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

 • مهدی گفت :

  سلام دوست عزیز ماشین پراید هست فیوز فن ماشین داغ میکنه اب میشه چندبار هم فن ماشین کار نمیکرد امپر کشید جعبه فیوز کامل عوض کردم درست نشد دستگاه میزنم میکه

  • پشتیبان گفت :

   سلام. وقتتون بخیر. این مشکل می تونه به دلیل خراب بودن رله فن، خراب بودن سیستم خنک کننده و یا معیوب بودن سیم کشی فن باشد. حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

 • محمودعلی روشنی گفت :

  سلام. فیوز ماشین من همیشه داغ می کند. بردم پیش مکانیک و فیوزش را جدا کرده از تقسیم. باز فرقی نمیکند. چه کار کنم؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. این مشکل به دلیل استفاده از فیوز با آمپراژ نامناسب و یا معیوب بودن قطعه ای که فیوز آن را تامین می کند، می باشد.

 • اکبر گفت :

  سلام ماشین سمند ال ایکس مدل ۹۴دارم که چند وقت هست که فیوز فن داخل جعبه کالسکه مرتب میسوزه و فن کار نمیکند،و باوجود اینکه کلیه وسایل فن ازجمله موتور فن،جا رله،و سوکت تعویض کردم و باز هم فیوز میسوزد مخصوصا وقتی کولر ماشین روشن باشدخواهشا راهنمایی کنید تشکر

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. با توجه به توضیحات شما، احتمالاً مشکل از رله فن است. رله فن یک قطعه الکتریکی است که جریان برق را به موتور فن منتقل می کند. اگر رله فن خراب باشد، ممکن است باعث سوختن فیوز شود. برای بررسی رله فن، باید آن را با یک رله فن جدید تعویض کنید. اگر با تعویض رله فن، مشکل حل نشد، احتمال دارد مشکلی در سیم کشی فن و یا کامپیوتر ماشین وجود داشته باشد. برای بررسی این موارد، باید ماشین را به یک تعمیرکار خودرو ببرید.

 • احمدحمدانی گفت :

  سلام دوست عزیز. من پژو دوهزار دارم و فنهای ماشینم را یکسره کردم و برای دور تند هم یک دکمه دستی گذاشتم که هروقت امپر بخواد بره بالا دور تند را روشن میکنم که خنک بشه. الان چند روز کالسکه ای که جعبه فیوز است دوفیوز فن را ذوب می کند. عوض می کنم و باز هم ذوب میشه مشکل چیست؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. احتمال خیلی زیاد مشکل از مدار برق فن می باشد. به دلیل اینکه شما فن ها را یکسره کرده اید، جریان برق بیشتری از مدار می گذرد. اگر مدار برق فن مشکل داشته باشد، باعث سوختن فیوز ها می شود. برای حل این مشکل موارد زیر را چک کنید: مقاومت سیم های مدار برق فن، معیوب نبودن اتصالات مدار و سالم بودن خود فن ها. اگر باز هم نتوانستید مشکل را حل کنید، سوال تان را از کارشناسان ما بپرسید.

 • حسین گفت :

  سلام و درود
  وقتی چراغ جلو ها رو روشن میکنم فیوز بیش از حد داغ میشه و آب میکنه
  رله بزارم بین فیوز و چراغ درست میشه ؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. بله. هنگامی که چراغ خودروی شما روشن می شود، جریان برق زیادی از طریق فیوز عبور می کند. این جریان برق زیاد می تواند باعث داغ شدن فیوز و در نهایت سوختن آن شود. رله، جریان برق را به چراغ منتقل می کند، اما جریان برق را محدود می کند. این امر باعث می شود که جریان برق کمتر از حدی باشد که باعث داغ شدن فیوز شود. بنابراین، اگر چراغ جلو های ماشین شما فیوز را آب می کند، استفاده از رله می تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند. البته، ممکن است مشکل دیگری وجود داشته باشد که باعث سوختن فیوز شود. حتما چک کنید.

 • محمدرضا گفت :

  سلام وقت بخیر ماشین پژو اس ال ایکس دارم فیوز شیشه بالا بر وقتی سوئیچ باز میکنم میسوزه دلیلش چی میتونه باشع

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. امکان دارد مشکل در سیم کشی، شیشه بالابر و یا سوئیچ آن باشد که باعث ایجاد اتصال کوتاه یا جریان بیش از حد می شود و در نتیجه فیوز می سوزد.

 • ابی گفت :

  سلام
  ببخشید ماشین من پژو 405 هستش دو سه روزی یه بار فیوز های فن و میسوزونه همینجورکه تو حرکت هستم
  بعدش یه حرارتی هم واسه دما گذاشتم که تا ماشین گرم شد فن ها شروع بکار کنن مشکل از کجاست.؟؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. این مشکل می تونه به دلایل خراب شدن سنسور دمای آب (مسئول اندازه گیری دمای آب رادیاتور)، خرابی رله فن (مسئول روشن و خاموش کردن فن ها) و خرابی سیم کشی فن باشد که موجب افزایش جریان برق به فن‌ ها می شوند. برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید این سه مورد را بررسی کنید، اگر متوجه مشکل نشدید به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

 • مهدی گفت :

  سلام خودروی نیسان زامیاد وقتی سوئیچ رو باز میکنم فیوز اولی از سمت راست که فیوز انژکتور هست بلافاصله جرقه میزنه و میسوزه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. این مشکل میتونه به دلیل اتصال شل یا معیوب در سیم‌کشی انژکتور، خراب بودن فیوز، خراب بودن انژکتور و یا مشکل در سیستم سوخت رسانی باشد. اگر این موارد را بررسی کردید و مشکل از این بخش ها نبود حتما با یک تعمیرکار مشورت کنید.

 • علی گفت :

  سلام
  ۲۰۶مدل ۸۷ دارم چند روزی هست موقع استارت برقی قطع میشود لحظه ای،بعد استارت میخورد علت چه می‌تونه باشه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر
   این مساله میتونه به دلیل مشکل در سیم کشی خودرو، ضعیف بودن باتری، ضعیف بودن دینام و خرابی سیستم روشنایی ماشین باشد.

 • میلاد گفت :

  سلام ماشین 405 جی ال اکس دارم. دو روزه موقعی که می خواهم چراغ جلو روشن کنم، با اولین چرخش دسته چراغ، اول چراغ جلو روشن میشه و با دومین چرخش چراغ، کیلومتر روشن میشه. مشکل از کجاست؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. این مشکل امکان دارد به دلیل معیوب شدن سوئیچ چراغ ها، خرابی در سیستم برق خودرو و یا بروز خطا در پنل کنترل خودرو باشد.

02191009543
02191009543