علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن آن

علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن آن

شاید برای شما هم پیش آمده که لباس هایتان را برای شست و شو در لباس شویی می اندازید، ولی بعد از اتمام برنامه می بینید لباس های تان همچنان کثیف است. اگر متوجه شدید که بعد از گذراندن یک چرخه منظم هنوز لکه هایی روی لباس وجود دارد، ممکن است زمان آن باشد که بررسی کنید چه مشکلی در دستگاه وجود دارد.

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی

 • علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی
 • گرفتگی محفظه الیاف و پرز
 • عدم چرخش پودر دستگاه لباس شویی
 • مقدار بیش از حد لباس ها در لباس شویی
 • استفاده نادرست از تنظیمات شستشو لباس شویی
 • کثیف بودن دیگ لباس شویی
 • انسداد شیلنگ تخلیه
 • انسداد فیلتر پمپ تخلیه
 • خراب شدن المنت یا هیتر
 • خراب بودن خازن لباس شویی
 • استفاده از شوینده های نامناسب
 • عدم انتقال مواد شوینده به لباس شویی
 • کثیف بودن محفظه جا پودری لباس شویی
 • تراز نبودن دستگاه لباس شویی

2- گرفتگی محفظه الیاف و پرز

برخی از مدل های  لباس شویی دارای پرز گیر هستند که هنگام شستشوی لباس، پرز ها را می گیرد. هنگامی که این قطعه بسته یا معیوب باشد، می تواند بقایای غلیظی از پرز های مرطوب روی لباس باقی بماند. این اغلب یک رنگ خاکستری روشن یا سفید مایل به زرد است و حتی پس از شستن لباس به سختی می توان آن را از بین برد. گرفتگی محفظه الیاف و پرز یکی دیگر از علت های تمیز نشستن  لباس شویی است. این محفظه باید تمیز شود تا مشکل برطرف شود.

گرفتگی محفظه الیاف و پرز

برای تعیین محل محفظه پرز گیر  لباس شویی خود به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید تا مشخص کنید که آیا لباس شویی شما دارای پرز گیر است یا خیر. اگر لباس شویی با بارگیری از بالا با همزن مرکزی دارید، ممکن است محفظه الیاف و پرز داخل همزن قرار داشته باشد. پوشش را بردارید و به داخل نگاه کنید. تله گیر در پایین لوله همزن قرار می گیرد. هم چنین ممکن است پرز گیر را در زیر لبه بالایی واشر پیدا کنید. برخی از لباس شویی ها دارای صفحه پرز دار هستند که پمپ تخلیه را می ‌پوشاند. اگر این پرز گیر مسدود شود، در تخلیه نیز مشکل ایجاد می‌کند.

هنگامی که پرز گیر را پیدا کردید، آن را از دستگاه خارج کرده و با آب گرم و صابون بشویید. قبل از قرار دادن مجدد آن در دستگاه، اجازه دهید پرزگیر کاملاً خشک شود. اطمینان حاصل کنید که درب آن بسته می شود و هیچ نشانه ای از آسیب دیدن محفظه وجود ندارد. هنگامی که محفظه الیاف و پرز تمیز شد، لباس خود را بشویید.

3- عدم چرخش پودر دستگاه لباس شویی

برای تمیز شدن لباس ها نیاز است که پودر لباس شویی درون دستگاه چرخش مرتبی داشته باشد. به همین دلیل، عدم چرخش پودر لباس شویی درون دستگاه از دیگر دلایل تمیز شسته نشدن لباس ها می باشد. به منظور عیب یابی و رفع مشکل باید با بررسی بخش های مربوطه، قطعه معیوب را شناسایی کرده و اقدام به تعمیر یا تعویض آن پرداخت.

عدم چرخش پودر ماشین لباسشویی

4- مقدار بیش از حد لباس ها در لباس شویی

ممکن است فکر کنید وقتی مقدار زیادی لباس را همزمان در لباس شویی می شویید، در زمان، پودر شستشو، آب و … صرفه جویی کرده اید. غاقل از اینکه کارایی دستگاه را به مرور زمان پایین آورده و به آن آسیب می زنید. اگر لباس شویی را بیش از حد بار کرده اید، لباس ها نمی توانند به راحتی و آزادانه حرکت کنند و بنابراین احتمال از بین بردن آلودگی و کثیفی از آن ها کمتر است. برای جلوگیری از بار بیش از حد، مطمئن شوید که لباس ها خیلی محکم بهم گره نخورده اند و دیگ دستگاه بیش از سه چهارم پر نشده است.

همچنین بخوانید: علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

مقدار بیش از حد لباس ها در ماشین لباسشویی

5- استفاده نادرست از تنظیمات شستشو لباس شویی

شاید تعجب آور باشد اما همه آن دکمه ها و تنظیمات روی لباس شویی به دلیلی وجود دارند. اگر لباس های شما به طور مداوم از لباسشویی کثیف بیرون می آیند و انگار شسته نشده اند ، مقصر می تواند این باشد که شما برای همه لباس های خود از یک چرخه یکسان استفاده می کنید – بدون اینکه برایتان مهم باشد برچسب ها و برنامه های شستشو چه می گویند.

همچنین بخوانید: علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

استفاده نادرست از تنظیمات شستشو ماشین لباسشویی

تنظیمات عادی همیشه برای هر لباسی که شما دارید مناسب نیست. وقت بگذارید و به تمام برچسب های لباس خود نگاه کنید و به خاطر داشته باشید که کدام لباس ها باید به تنهایی ، در گروه های کوچک یا در یک چرخه ظریف شسته شوند.

6- کثیف بودن دیگ لباس شویی

آخرین باری که دیگ لباس شویی خود را تمیز کردید چه زمانی بوده است؟ اگر یادتان نمی آید، قبل از اینکه بخواهید دنبال دلیل دیگری برای تمیز نشستن لباس شویی بگردید، باید بدانید همین مورد ممکن است دلیلی برای به وجود آمدن این مشکل باشد.

کثیف بودن دیگ ماشین لباسشویی

اگرچه به نظر می رسد دستگاه شما بخاطر تمام مواد شوینده ای که درون آن قرار دارد ، خود به خود باید تمیز باشد، اما گاهی اوقات نیاز به تمیزکاری عمیق دارد تا تمام آلودگی ها و جرم هایی که به مرور زمان جمع می شوند ، از بین برود. برای تمیز کردن دیگ لباس شویی، به سرکه سفید، اسفنج همه منظوره و یک مسواک احتیاج دارید. پس از تهیه این لوازم، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ابتدا دو فنجان سرکه درون دستگاه بریزید و یک چرخه را روی آب گرم (بدون قرار دادن لباس) اجرا کنید. سرکه باعث از بین رفتن باکتری ها و هرگونه بوی کپک می شود.
 • سپس یک قسمت سرکه را با چهار قسمت آب گرم در یک سطل مخلوط کنید. با استفاده از اسفنج و مسواک، تمام گوشه ها و کنج ها را از داخل و بیرون تمیز کنید.
 • در آخر، یک چرخه خالی را روی آب گرم تنظیم کنید تا آخرین شستشو انجام شود. همچنین می توانید از پودرهای جرم گیر مخصوص نیز برای ضدعفونی کردن و تمیز کردن دیگ استفاده کنید.

همچنین بخوانید: علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

7- انسداد شیلنگ تخلیه

علت دیگر تمیز نشدن لباس ها در لباس شویی این است که وان لباس شویی به دلیل انسداد در شیلنگ تخلیه به درستی تخلیه نمی شود. دلیل انسداد و گرفتگی شیلنگ می تواند پرز فرش، حوله، پتو و پارچه های پشمی باشد که به مرور در خروجی انباشته شده اند، یا حتی می تواند اشیاء کوچک، مانند جوراب کودک، در آن جا گیر کرده باشد.

انسداد شیلنگ تخلیه

برای بررسی شیلنگ تخلیه، آن را جدا کنید و به دنبال هرگونه انقباض یا انسداد باشید. در صورت یافتن هر مورد، آنها را بردارید. اگر به نظر می رسد فرسوده یا آسیب دیده است، باید آن را تعویض کنید تا واشر بهتر تخلیه شود. اگر به وضوح چیزی از شلنگ جلوگیری نکرد ، آن را جدا کرده و دوباره وصل کنید – مشکل ممکن است در فیلتر پمپ تخلیه باشد.

همچنین بخوانید: ارور لباسشویی سامسونگ

8- انسداد فیلتر پمپ تخلیه

اگر دیگ به درستی تخلیه نمی شود و شما تشخیص داده اید که مشکل از شیلنگ تخلیه نیست، ممکن است فیلتر پمپ تخلیه شما مسدود شده باشد. هنگامی که فیلتر پمپ تخلیه مسدود می شود، می تواند از تخلیه آب جلوگیری کند و لباس شما بوی کپک بگیرد.

انسداد فیلتر پمپ تخلیه

اشیاء کوچک مانند کلیدها، جواهرات یا سنجاق می توانند توسط فیلتر جذب شوند، اما با گذشت زمان آنقدر مسدود می شود که بر عملکرد لباس شویی تأثیر می گذارد. برای پاک کردن فیلتر پمپ در یک لباس شویی درب جلو، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید.
 • بعد از قطع شدن برق، محل پمپ فیلتر را پیدا کنید. به طور معمول ، در پایین درب دسترسی وجود دارد (برای بررسی مجدد به دفترچه راهنما مراجعه کنید).
 • درب را باز کنید، یک ظرف کم عمق بگیرید و در زیر آن قرار دهید تا آب اضافی در ظرف بریزد. دکمه فیلتر را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و اجازه دهید آب درون ظرف تخلیه شود.
 • فیلتر پمپ را تا انتها برداشته و بقایای موجود در آن را پاک کنید. فیلتر را به عقب بکشید و در جهت عقربه های ساعت بچرخید تا جایی که خوب محکم شود. آن را ببندید و سپس یک چرخه را آزمایش کنید تا ببینید آیا آب به درستی تخلیه می شود یا خیر.

همچنین بخوانید: علت روشن نشدن یخچال

9- خراب شدن المنت یا هیتر

یکی دیگر از علل خوب شسته نشدن لباس ها و باقی ماندن لک بر روی آن ها، خرابی هیتر می تواند باشد. المنت یا هیتر، وظیفه گرم کردن آّب را در لباس شویی به عهده دارد. دمای آب به خوب تمیز شدن لباس ها کمک می کند.

خراب شدن المنت یا هیتر

10- خراب بودن خازن لباس شویی

خوب نچرخیدن لباس ها، باعث می شود آلودگی ها به خوبی و کامل از لباس زدوده نشوند. ضعیف یا خراب بودن خازن لباس شویی، خراب شدن موتور، یا حتی تسمه لباس شویی، می توانند دال بر نچرخیدن لباس ها، نرسیدن پودر لباس شویی به آن ها و درنتیجه کثیف ماندن لباس ها باشد.

11- استفاده از شوینده های نامناسب

در انتخاب شوینده خود دقت کنید. شوینده باید برای لباس شویی و لباس های شما مناسب باشد. کف کردن بیش از حد شوینده، اصطکاک بین لباس ها را کم می کند. در نتیجه، ساییده شدن لباس ها به همدیگر، که عامل مهمی در تمیز شدن لباس ها در کارکرد لباس شویی است، از بین رفته و لباس های شما به دلخواهتان تمیز نمی شوند.

استفاده از شوینده های نامناسب

پودر یا شوینده ای بهتر است که کف کمتر و آنزیم داشته باشد. مایع های مخصوص لباس شویی می توانند یک انتخاب بسیار خوب باشند. همچنین اگر صابون های پودری استفاده می کنید، به علت اینکه دیرتر در آب حل می شوند، باید قبل از روشن کردن دستگاه، آن را داخل مخزن بریزید. در غیر اینصورت این مواد بر روی لباس می ماند و بوی بسیار بد و لکه های زیاد، ایجاد می کند.

به موقع خارج نکردن لباس ها ماندن لباس های مرطوب برای مدت طولانی در لباس شویی، محیطی مناسب برای رشد قارچ ها و باکتری ها ایجاد می کند. به مجرد اینکه لباس ها شسته شد، آن ها را خارج کرده و پهن کنید تا بوی رطوبت در آن ها باقی نماند.

12- عدم انتقال مواد شوینده به لباس شویی

انسداد مسیر جا پودری موجب عدم انتقال مواد شوینده به لباس شویی و تمیز شسته نشدن لباس ها می شود. برای تشخیص این موضوع می توانید پس از اتمام عملیات شستشو به جا پودری دقت کرده و متوجه وجود مواد شوینده در دستگاه خواهید شد. به منظور بر طرف کردن گرفتگی مسیر جا پودری لازم است تمامی اتصالات را به دقت بررسی کنید.

عدم انتقال مواد شوینده به لباسشویی

13- کثیف بودن محفظه جا پودری لباس شویی

یکی دیگر از دلایل تمیز نشستن لباس شویی مربوط به کثیف بودن محفظه جا پودری لباس شویی می باشد. در این حالت وجود آلودگی در محفظه جا پودری به پودر لباس شویی و لباس ها منتقل شده و باعث تمیز شسته نشدن لباس ها می شود.  به منظور جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل لازم است پس از هر بار استفاده از دستگاه، جا پودری را به طور کامل تمیز کرد.

علت لکه دار شدن لباس در لباسشویی

14- تراز نبودن دستگاه لباس شویی

تراز نبودن دستگاه لباس شویی موجب اختلال در عملکرد عادی دستگاه شده و لازم است هنگام نصب آن از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنید. یکی دیگر از دلایل تمیز شسته نشدن لباس ها در دستگاه لباس شویی، تراز نبودن آن می باشد. به این ترتیب که مانع از توزیع مناسب آب و مواد شوینده بین لباس ها و در نتیجه شسته نشدن کامل لباس ها شود.

از بین بردن لکه لباس در لباسشویی

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543