علت روشن نشدن یخچال و نحوه برطرف کردن آن

علت روشن نشدن یخچال و نحوه برطرف کردن آن

گاهی اوقات برخی از عوامل باعث خرابی این دستگاه می شوند که باید آن ها را عیب یابی و برطرف کرد. علت روشن نشدن یخچال به عنوان یکی از مشکلات متداول این دستگاه، می تواند به خاطر قطع جریان برق ورودی، ایراد در برد الکترونیکی، خرابی قطعات مختلف مانند رله، خازن، ترموستات و … باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی جامع و کامل دلایل کارنکردن یخچال و معرفی بهترین روش های رفع این مسئله بپردازیم. با آموزشگاه پایتخ فناوری همراه باشید.

علت روشن نشدن یخچال چیست؟

 • ایراد جریان برق ورودی
 • خرابی کمپرسور
 • خرابی خازن یخچال، رله استارت یا اورلود
 • خرابی برد الکترونیک
 • خرابی ترموستات
 • ایراد در سیستم لوله کشی و کندانسور
 • آب خوردگی قطعات الکترونیکی
 • خرابی سیم کشی داخلی
 • خرابی تایمر دیفراست

هر دستگاه یخچال فریزر با هر مدل و برندی ممکن است به خاطر مواردی دچار مشکلات فنی شود و از کار بیفتد. اگر یخچال فریزر شما نیز به صورت ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نمی شود، باید یکی از موارد زیر را بررسی کنید.

علت روشن نشدن یخچال چیست؟

1- ایراد جریان برق ورودی

ایراد پیدا کردن ورودی جریان برق به دستگاه باعث می شود عملکرد آن مختل شده و از کار بیفتد. این مشکل می تواند به خاطر معیوب بودن پریز برق یا دو شاخه و سیم یخچال باشد.

گاهی اوقات افت جریان و ایراد در شبکه برق منطقه باعث روشن نشدن یخچال می شود. پریدن فیوز و مشکلات کنتور برق نیز می توانند باعث بروز این مشکل شوند. اگر از ترانس یا همان محافظ برق استفاده می کنید، در زمان خاموش شدن یخچال حتما وضعیت این وسیله را بررسی کنید. ممکن است محافظ برق شما دچار عیب و ایراد شده باشد و انتقال برق به یخچال به درستی صورت نمی گیرد.

برای رفع این مشکل در اولین گام وضعیت برق را بررسی کنید. از سالم بودن پریز، دوشاخه، سیم برق، محافظ، فیوزها، ترانس و کنتور اطمینان حاصل کنید. در صورتی که این موارد عامل خاموشی دستگاه نباشند باید به سراغ بررسی سایر موارد بروید.

همچنین بخوانید: علت بوی بد ماشین لباسشویی

2- خرابی کمپرسور

کمپرسور می تواند به خاطر عوامل مختلفی مانند نوسانات جریان، وارد آمدن ضربه و فشار شدید، نشت مبرد و … دچار ایراداتی شود. در نتیجه، این امر خاموشی یخچال فریزر رخ می دهد.

این قطعه در صورت خرابی باید توسط تکنسین و تعمیرکاران ماهر تعمیر یا تعویض شود. البته بهترین گزینه تعویض کمپرسور است زیرا ممکن است باز هم دچار مشکلاتی شود و در این صورت تعمیر آن مقرون به صرفه نخواهد بود.

خرابی کمپرسور یخچال فریزر

3- خرابی خازن یخچال، رله استارت یا اورلود

گاهی اوقات ممکن است با اینکه جریان برق برقرار بوده و نمایشگر یا چراغ خچال فریزر روشن است، اما باز هم موتور کار نمی کند. در این صورت باید وضعیت قطعاتی مانند خازن، رله استارت و اورلود را بررسی کنید. با استفاده از این قطعات برق رسانی به کمپرسور انجام می شود و در صورت بروز هرگونه عیب و ایراد در آن ها، موتور فعال نشده و یخچال فریزر روشن نمی شود.

خازن قطعه ای است که وظیفه کنترل برق ورودی به موتور یخچال فریزر را برعهده دارد. این قطعه که در سر راه کمپرسور قرار گرفته است، موجب می شود موتور برق زیادی از ساختمان دریافت نکند. پیام ترموستات برای روشن شدن موتور ابتدا به خازن می رسد و این قطعه با تنظیم جریان برق اجازه روشن شدن موتور را می دهد. در نتیجه، اگر معیوب شود این فرآیند صورت نگرفته و دستگاه روشن نمی شود.

در لحظه روشن شدن موتور، رله استارت برق لازم برای این کار را فراهم می کند و پس از اندک زمانی ولتاژ سیم پیچ ها را قطع کرده تا موتور با کمک سیم پیچ های خود به کار ادامه دهد. خرابی رله استارت موجب می شود برق اولیه برای روشن شدن کمپرسور تامین نشود.

همچنین بخوانید: علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

برای محافظت بیشتر از کمپرسور در برابر گرمای زیاد و داغ کردن، از اورلود استفاده شده است. این قطعه در زمان گرم شدن بیش از اندازه موتور، برق را قطع می کند تا کمپرسور خاموش شود. پس از سرد شدن کمپرسور، اورلود دوباره برق را وصل کرده و موتور روشن می شود. اگر اورلود خراب شود، در زمانی که موتور سرد است، دیگر برق وصل نشده و یخچال روشن نمی شود.

4- خرابی ترموستات

برای تنظیم دما در یخچال فریزر قطعه ای به نام ترموستات تعبیه شده است. این قطعه زمانی که دمای داخل یخچال کمتر یا بیشتر از دمای تعیین و تنظیم شده باشد، فرمان های لازم برای فعالیت یا کار نکردن کمپرسور را صادر می کند. بنابراین، زمانی که ترموستات خراب می شود، پیام لازم برای فعالیت موتور نیز ارسال نشده و دستگاه روشن نمی گردد.

درصورت خرابی ترموستات پیشنهاد می کنیم این قطعه را با مدل جدید تر و با کیفیت تر تعویض کنید. در صورتی که قصد تعمیر آن را دارید، باید به تعمیرگاه های مجاز و افراد حرفه ای در این زمینه مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

خرابی ترموستات یخچال فریزر

5- خرابی برد الکترونیک

در نسل جدید یخچال فریزرها از برد الکترونیکی استفاده شده است که اهمیت و کاربرد بسیار زیادی دارد. این قطعه مدیریت و کنترل تمام بخش های یخچال را در دست دارد و از حساسیت زیادی برخوردار است. عواملی همچون رطوبت، نوسان برق، سوختن قطعات و اجزای آن، فشار، ضربه، حرارت و دمای بالا و … باعث خرابی برد الکترونیک می شوند.

برای مثال اگر برد الکترونیک معیوب شود، ممکن است کمپرسور از کار بیفتد و در نتیجه یخچال روشن نمی شود. یا امکان دارد در اثر عملکرد نادرست برد، فرآیند تبرید به درستی صورت نگیرد و یخچال خنک نشود. همانطور که گفته شد برد الکترونیک قطعه ای حساس و مهم است که در صورت خرابی باید توسط بهترین و حرفه ای ترین تعمیرکاران لوازم برقی منزل و آشپزخانه و افرادی که در زمینه تعمیر بردهای الکترونیکی آموزش دیده و تجربه کافی دارند، تعمیر شود.

6- ایراد در سیستم لوله کشی و کندانسور

یکی از مهمترین علت های روشن نشدن یخچال فریزر، جابجایی نادرست و غیر اصولی این دستگاه است. شاید برای شما هم پیش آمده که بعد از اسباب کشی با مشکل روشن نشدن و از کار افتادن یخچال خود مواجه شده اید. اگر در زمان جابجایی یخچال آسیبی به لوله ها و کویل ها وارد شود، نشتی گاز رخ می دهد و در نتیجه کندانسور به درستی عمل نکرده و دستگاه خاموش می شود.

همچنین، گرفتگی کویل ها به خاطر تجمع گرد و غبار و سایر آلودگی های محیطی موجب می شود عمل تبدیل گاز به مایع یا همان فرایند تبرید مختل شود. بدین ترتیب فشار مضاعفی به دستگاه وارد شده و خرابی آن را در پی دارد.

ایراد در سیستم لوله کشی و کندانسور

7- آب خوردگی قطعات الکترونیکی

از دیگر دلایل روشن نشدن یخچال می توان به نفوذ رطوبت به قطعات الکترونیکی و خرابی آن ها اشاره کرد. برخی از افراد برای شستشوی یخچال از آب فراوان استفاده می کنند که کاملا اشتباه است. زیرا ممکن است قطعات مختلف الکترونیکی در معرض نفوذ آب و رطوبت قرار بگیرند و دچار ایراداتی شوند. در نتیجه، مشکلات مختلفی برای دستگاه پیش می آید که یکی از مهمترین آن ها خاموش شدن و از کار افتادن است.

تمیز کردن یخچال باید با رعایت نکاتی انجام شود. بهتر است از دستمال های پارچه ای و مواد تمیز کننده مناسب استفاده شود و هیچگونه فشار یا ضربه ای به بخش های مختلف دستگاه وارد نگردد. قطعاتی مانند کلیدها، لامپ، سنسورها، ترموستات، فن، المنت و … به شدت در معرض آسیب دیدن هستند و نباید رطوبت به آن ها برسد.

همچنین بخوانید: ارور لباسشویی سامسونگ

8- خرابی سیم کشی داخلی

درون یخچال فریزر سیم کشی پیچیده و زیادی انجام شده است که هر کدام از سیم ها و مدارها مربوط به فعالیت یک بخش از دستگاه هستند. گاهی اوقات ایراد در این سیم کشی ها می تواند بر عملکرد یخچال تاثیر منفی بگذارد و باعث بروز مشکلاتی مانند روشن نشدن گردد.

همچنین بخوانید: ارور لباسشویی ال جی

خرابی سیم کشی داخلی یخچال

9- خرابی تایمر دیفراست

کویل های یخچال فریزر پس از مدتی کار کردن و تامین دمای مطلوب محفظه داخلی برفک می زنند. برای آب کردن این یخ ها و فعالیت دوباره موتور و تکرار چرخه تبرید هیتر دستگاه باید روشن شود. این هیتر با استفاده از قطعه ای به نام دیفراست فعال می شود که درواقع وظیفه تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر را برعهده دارد.

اگر دیفراست خراب شود، هیتر روشن نشده و گرمای لازم برای آب کردن برفک های کویل های اوپراتور تامین نمی شود. در نتیجه، کمپرسور دوباره روشن نشده و یخچال از کار می افتد. برای برطرف کردن این مشکل، باید دیفراست را با مدل جدیدتر و با کیفیت تر تعویض کنید.

سوالات متداول

 • خرابی ترموستات چگونه باعث روشن نشدن یخچال می شود؟

بروز هرگونه عیب و ایراد در این قطعه موجب می شود تنظیم دما با مشکل مواجه شود. زمانی که ترموستات از کار بیفتد نمی تواند دمای محفظه یخچال را اندازه گیری کند و پیام لازم برای فعال شدن کمپرسور صادر نمی شود. در نتیجه، روشن شدن موتور یخچال نیز روشن نمی شود.

 • چگونه مشکل از کار افتادن یخچال فریزر را رفع کنیم؟

برای این کار ابتدا باید علت دقیق رخ دادن این مشکل را شناسایی کنید. با بررسی موارد مختلف و سلامت اجزا و قطعات یخچال می توانید عیب یابی انجام داده و با توجه به نوع مشکل بهترین راهکار که می تواند شامل تعمیر یا تعویض کردن قطعه باشد را انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • زهره پولادی گفت :

  سلام وقت بخیر
  یخچال فریزر قدیمی داریم قسمت بالا روشن میشه
  قسمت پایین که فریزر هست رو شن نمیشه
  میشه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

02191009543
02191009543