دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی و نحوه رفع آن

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی و نحوه رفع آن

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که پس از اتمام شستشوی ظروف در کف ماشین ظرفشویی مقداری آب باقی می ماند. دلایل مختلفی برای تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی وجود دارند که با اطلاع از آن ها می توان بهتر این مشکل را برطرف کرد. برخی از این علت ها به سادگی و توسط خودتان قابل رفع شدن هستند و برای برطرف کردن برخی دیگر نیاز به کمک تعمیرکاران و متخصصان این حوزه است. با پایتخت فناوری همراه باشید تا بیشتر با علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی و راه های رفع آن آشنا شوید.

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود؟

یکی از رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی، عدم تخلیه آب پس از تمام شدن فرآیند شستشو است. عدم تخلیه آب خود باعث بروز مشکلات دیگری مانند انتشار بوی بد، از کار افتادن ماشین ظرفشویی، نشت آب، آسیب رسیدن به قطعات مختلف و … می شود. دلایل مختلفی باعث ماندن آب در ماشین ظرفشویی می شوند که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود؟

1- مسدود شدن فیلتر تخلیه

از اصلی ترین دلایل این مشکل می توان به مسدود شدن فیلتر اشاره کرد. در کف ماشین ظرفشویی فیلتری وجود دارد که در ابتدای مسیر خروجی آب قرار گرفته است. این فیلتر وظیفه دارد تا از ورود آشغال های ریز و درشت به لوله تخلیه جلوگیری کند. گاهی اوقات این فیلتر بیش از حد کثیف می شود و خروج آب را با مشکل مواجه می کند. در این صورت آب پس از شستشو در کف ظرفشویی باقی می ماند. بنابراین، باید فیلتر را به صورت مرتب تمیز کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید تا خروج آب به درستی صورت بگیرد.

مسدود شدن فیلتر تخلیه ظرفشویی

2- پیچ خوردن شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی یک شلنگ پلاستیکی و سبک است که نباید تحت فشار زیادی قرار بگیرد. اگر این شلنگ در قسمتی دچار پیچ خوردگی شده و به اصطلاح تا بخورد، خروج آب از ظرفشویی با مشکل مواجه می شود. گاهی اوقات ممکن است شلنگ تخلیه پیچ خورده، بعد از صاف شدن دوباره به همان شکل اول برگردد؛ اگر این اتفاق بیفتد، باید شیلنگ تخلیه را تعویض کنید. حتما هنگام نصب ماشین ظرفشویی دقت داشته باشید تا شلنگ به درستی و در محل مناسبی به دور از فشار و ضربه قرار بگیرد.

3- خرابی پمپ تخلیه

یکی از قطعات ماشین ظرفشویی پمپ تخلیه است. این پمپ با فعالیت خود آب داخل دستگاه را به بیرون پمپاژ می کند. اگر پمپ دچار عیب و ایرادی شود یا تکه های مواد غذایی در آن گیر کند، نمی تواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد. در نتیجه، آب ماشین ظرفشویی به صورت کامل و درست تخلیه نمی گردد. تمیز کردن پمپ از آشغال ها کار بسیار راحتی است اما اگر این قطعه مهم خراب شود، باید برای رفع مشکل آن به تعمیرکاران مجاز و باتجربه مراجعه کنید.

خرابی پمپ تخلیه ظرفشویی

5- گرفتگی مسیر فاضلاب

گاهی اوقات تمامی بخش های ماشین ظرفشویی به درستی کار می کنند اما بازهم آب در آن باقی می ماند. در این صورت باید به سراغ بررسی فاضلاب بروید. لوله تخلیه ماشین ظرفشویی باید به صورت مستقیم به فاضلاب متصل شود تا آب خروجی از دستگاه به مجرای فاضلاب منتقل گردد. در صورتی که مجرای فاضلاب دچار گرفتگی شود، آب نمی تواند خارج شود و به دستگاه بر می گردد. در نتیجه آب در کف ماشین ظرفشویی باقی می ماند.

6- مسدود شدن شلنگ تخلیه

گرفتگی شلنگ تخلیه از اصلی ترین دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی محسوب می شود. هنگام تخلیه آب پس از اتمام فرآیند شستشو ممکن است برخی از آشغال ها مانند مواد غذایی ریز و چربی ها از فیلتر عبور کنند. به مرور زمان این مواد درون شلنگ چسبیده و رسوب می کنند. در نتیجه باعث گرفتگی لوله تخلیه و عدم خروج درست آب می شوند. برای برطرف کردن این مشکل می توانید مقداری آب داغ در شلنگ تخلیه بریزید تا تمیز شود. در غیر این صورت باید آن را با شلنگ جدید تعویض کنید.

مسدود شدن شلنگ تخلیه

6- خرابی شیر تخلیه

اکثر مدل های ماشین ظرفشویی دارای یک شیر تخلیه مخصوص هستند. این شیر یا دریچه از برگشت آب هنگام خروج به داخل ظرفشویی جلوگیری می کند. در صورتی که شیر تخلیه یا همان دریچه خروج آب دچار مشکل و عیب شود، نمی تواند وظیفه خود را انجام دهد. در نهایت آب دوباره باز می گردد و در کف دستگاه باقی می ماند.

7- خرابی شکاف هوا

برخی از مدل های ماشین ظرفشویی دارای شکاف هوا می باشند که به صورت یک استوانه کوچک پلاستیکی با پوشش فلزی بوده و در نزدیکی سینک قرار می گیرد. اگر این شکاف توسط مواد، اشیا و آشغال های ریز و درشت مسدود شود، باعث برگشت آب و تخلیه نشدن آن می گردد.

برای پیشگیری از تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چه باید کرد؟

اگر می خواهید با مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی روبرو نشوید، باید نکاتی را رعایت کنید. از مهمترین این نکات می توان به تمیز کردن به موقع و مرتب شلنگ و فیلتر تخلیه، انجام سرویس دوره ای منظم، استفاده درست از ماشین ظرفشویی، عدم استفاده از مواد شوینده نامناسب، نصب ظرفشویی به صورت اصولی و در مکان مناسب، خالی کردن ظروف از مواد غذایی پیش از قرار دادن در ظرفشویی و … اشاره کرد.

روش تخلیه آب ماشین ظرفشویی در صورت خالی نشدن

ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و شیر آب ورودی به ماشین را ببندید. اگر ماشین ظرفشویی پر از ظرف است، قبل از تخلیه دستی آن ها را بیرون بیاورید. برای تخلیه آب ماشین ظرفشویی روش های متعددی وجود دارد که در ادامه توضیح می دهیم:

  • تخلیه دستی آب: به کمک یک فنجان یا کاسه آب داخل دستگاه را به آرامی خارج کنید. سپس، با استفاده از یک دستمال جذب کننده، باقی مانده آب را جمع و داخل ظرفشویی را کاملا خشک کنید.
  • تخلیه آب با تمیز کردن فیلتر: در قسمت پایین بیشتر ماشین های ظرفشویی یک فیلتر تخلیه وجود دارد. فیلتر را بچرخانید تا باز شود. سپس آن را با آب داغ و شوینده و به کمک یک مسواک تمیز کنید.
  • تخلیه آب با تمیز کردن شکاف هوا: اگر ماشین ظرفشویی شما شکاف هوا دارد، قسمت بالای شکاف هوا را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و آن را تمیز کنید.
  • تخلیه آب با تمیز کردن شلنگ تخلیه: چنانچه شلنگ تخلیه به دلیل کثیفی یا پیچ خوردگی مسدود شده باشد، با رفع این مشکل می توانید آب درون ماشین ظرفشویی را خالی کنید.
  • تخلیه آب با رفع گیر لوله فاضلاب آشپزخانه: اگر لوله فاضلاب آشپزخانه شما بوی بدی یا صدای گیر بودن  می دهد، با تمیز کردن آن به راحتی آب ماشین ظرفشویی تخلیه می شود.

نتیجه گیری

عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات رایج این دستگاه محسوب می شود که باید سریعا برطرف گردد. زیرا ممکن است مشکلات دیگری را نیز به وجود آورد. شما با دانستن علت ماندن آب در ماشین ظرفشویی می توانید در صورت بروز این مشکل سریع تر و بهتر عیب یابی را انجام داده و در نتیجه به خوبی مشکل را رفع کنید. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شده باشند و بتوانید یک شستشوی عالی را با ماشین ظرفشویی خود تجربه کنید. در صورتی که مشکل تان حل نشد از طریق کامنت در پایین همین صفحه از ما بپرسید تا شما را راهنمایی کنیم و یا اینکه با یک تعمیرکار لوازم خانگی تماس بگیرید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628