دلایل صدا دادن ماشین لباسشویی هنگام خشک کردن لباس ها

دلایل صدا دادن ماشین لباسشویی هنگام خشک کردن لباس ها

صدا دادن ماشین لباسشویی هنگام خشک کن  یکی از مشکلات رایجی است که استفاده نادرست از دستگاه یا خراب شدن برخی از اجزا و قطعات آن موجب می شود هنگام خشک شدن لباس ها سر و صدای غیر عادی تولید شود. داشتن اطلاعات کافی درباره دلایل این مشکل می تواند به برطرف کردن هرچه بهتر آن کمک بزرگی کند. اگر از ماشین لباسشویی شما هم هنگام خشک کردن لباس ها پس از فرآیند شستشو، سر و صدای زیادی شنیده می شود، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه آموزشگاه فنی حرفه ای پایتخت فناوری باشید.

مهمترین دلایل صدای لباسشویی هنگام خشک کردن لباس

لباسشویی یکی از لوازم خانگی مهم و کاربردی است که در اکثر خانه ها وجود دارد. بروز هرگونه مشکل برای این دستگاه باید سریع تر برطرف گردد. صدای زیاد و غیرعادی هنگام خشک کردن لباس ها یکی از مشکلات رایج لباسشویی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند و باید در قدم اول با عیب یابی دقیق علت آن مشخص شود.

پس از پیدا شدن دلیل اصلی این مشکل شما می توانید با به کارگیری یکسری راهکارها و رعایت چندین نکته این مشکل را رفع یا پیشگیری کنید. از مهمترین علت های تولید صدای لباسشویی در زمان خشک کردن لباس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- حجم نامناسب لباس ها

اگر مقدار لباس ها درون دیگ دستگاه کمتر یا بیشتر از حد استاندارد باشد، پس از فرآیند شستشو و در زمان چرخش با سرعت دیگ جهت خشک کردن لباس ها، صدایی غیر عادی تولید می شود. توصیه می شود قبل از روشن کردن لباسشویی حتما به ظرفیت دستگاه و حجم لباس ها دقت کنید. باید پس از پر کردن دیگ از لباس ها، به اندازه یک کف دست در بالای آن ها فضای خالی وجود داشته باشد.

حجم نامناسب لباس ها

2- وجود اشیا فیزیکی و سخت همراه لباس ها

گاهی اوقات ممکن است همراه لباس ها اشیا مختلفی مانند سنجاق، سکه، گل سر، سگک کمربند درون دیگ لباسشویی قرار بگیرد. این اشیا سخت و فیزیکی هنگام چرخش دیگ به خصوص در زمان خشک کردن لباس ها که سرعت کار دستگاه بالاتر است، به بدنه دیگ یا درب لباسشویی برخوردر می کنند.

همین امر موجب می شود که صدایی ایجاد شود؛ از این رو توصیه می کنیم قبل از انداختن لباس ها درون لباسشویی ابتدا آن ها را بررسی کنید. جیب های لباس ها را خالی کنید تا هرگونه شی فیزیکی وارد دیگ دستگاه نشود. وجود این وسایل و اشیا علاوه بر تولید صدا هنگام خشک شدن لباس ها می تواند باعث خرابی دیگ یا درب شیشه ای لباسشویی شود.

3- خرابی پمپ تخلیه

لباسشویی از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه ای دارند. یکی از اصلی ترین این اجزا پمپ تخلیه است که جهت خروج آب از دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. بروز هرگونه مشکل برای پمپ تخلیه می تواند منجر به تولید صدای زیاد هنگام خشک کردن لباس ها شود.

خرابی پمپ تخلیه

زمانی که این پمپ خراب یا مسدود شود، خروج آب با مشکل مواجه می گردد. در نتیجه، پمپ با فشار بیشتری کار می کند تا بتواند به وظیفه خود عمل کند. این موضوع موجب می شود تعادل دستگاه برهم خورده و لرزش به وجود آید. در نتیجه صدای غیر عادی و زیادی تولید می گردد.

اگر علت صدا دادن لباسشویی هنگام خشک کن خرابی پمپ تخلیه باشد، باید این قطعه را از جای خود خارج کرده و آن را مورد بررسی قرار داد. عیب یابی پمپ تخلیه و تعمیر یا تعویض آن امری تخصصی محسوب می شود که نیاز به مهارت، دانش و تجربه دارد. به همین دلیل باید توسط تکنسین و تعمیرکار حرفه ای و مجرب انجام شود.

4- معیوب شدن تسمه

در برخی از مدل های ماشین لباسشویی تسمه ای جهت انتقال نیرو از موتور به دیگر اجزا برای به چرخش درآوردن دیگ تعبیه شده است. این تسمه موجب به حرکت درآوردن پولی و شفت می شود و در نتیجه فرآیند شستشو صورت می گیرد. خرابی این تسمه در اثر کارکرد زیاد و اتمام طول عمرش و همچنین فرسودگی این قطعه موجب صدا دادن لباسشویی در زمان خشک کردن لباس ها می شود که باید سریعا تعمیر و یا تعویض شود.

5- خرابی بلبرینگ

بلبرینگ از دیگر اجزای ماشین لباسشویی است که نقش مهمی در چرخش دیگ و فرآیند شسشتشو دارد. این قطعه ممکن است در اثر عوامل مختلف مانند استفاده بیش از حد یا نامناسب از دستگاه، تمام شدن طول عمر و … دچار مشکل شود. در نتیجه، نمی تواند به خوبی کار کند و همین موضوع منجر به تولید صدا در زمان کار کردن دستگاه مخصوصا هنگام خشک کردن لباس ها می شود.

خرابی بلبرینگ لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما سر و صدای زیادی دارد باید از یک تعمیرکار حرفه ای بخواهید تا وضعیت اجزای مختلف آن به ویژه بلبرینگ را بررسی کند تا در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض نماید.

6- تراز نبودن لباسشویی

از دیگر دلایل صدای لباسشویی هنگام خشک شدن لباس ها می توان تراز نبودن دستگاه را نام برد. در زیر لباسشویی پایه های مخصوصی تعبیه شده که باید برای قرارگیری درست دستگاه روی زمین آن ها را تنظیم کرد. به طور کلی، لباسشویی باید بر روی سطحی صاف نصب شود تا هنگام کار کردن ثابت باشد.

اگر این پایه ها تنظیم نباشند و به اصطلاح لباسشویی به صورت تراز نصب نشود، هنگام خشک کردن لباس ها به خاطر چرخش سریع دیگ، لرزش غیر عادی و صدای زیادی ایجاد می گردد.

7- خرابی کوپلینگ

در لباسشویی های بدون تسمه از قطعه ای به نام کوپلینگ برای انتقال قدرت موتور استفاده شده است. کوپلینگ از دو قطعه پلاستیکی ساخته شده که در اثر گذر زمان و استفاده زیاد فرسوده می شوند. همین امر باعث می شود کوپلینگ کارایی اولیه خود را از دست داده و به خوبی نتواند نیروی موتور را منتقل کند.

خرابی کوپلینگ لباسشویی

در نتیجه لرزش ها و صداهای غیر عادی و زیادی از دستگاه هنگام فرآیند شستشو یا در زمان خشک کردن لباس ها شنیده می شود. اگر ماشین لباسشویی شما از نوع بدون تسمه یا همان دایرکت درایو است، در صورت صدا دادن هنگام خشک کن باید جهت تعویض کوپلینگ به سراغ تعمیرگاه های مجاز و معتبر لوازم خانگی و افراد متخصص در این زمینه بروید.

8- خرابی کمک های دیگ

برای کمک به چرخش دیگ لباسشویی و کنترل حرکت آن در زمان شستشوی لباس ها، کمک های مخصوصی در نظر گرفته شده است. این کمک ها در سه گوشه دیگ ماشین لباسشویی قرار دارند و از جنس پلاستیک هستند. به مرور زمان این قطعات دچار فرسودگی شده و دیگر نمی توانند به خوبی حرکت دیگ به ویژه در زمان آبکشی و خشک کردن لباس ها را کنترل کنند. در نتیجه، دیگ در اثر چرخش با سرعت بالا به شدت تکان می خورد و به خاطر برخورد با بدنه سر و صدای زیادی ایجاد می شود.

بهترین روش های جلوگیری از صدا دادن لباسشویی هنگام خشک کن

برای پیشگیری از صدای زیاد لباسشویی در زمان خشک کردن لباس ها می توانید به سراغ راهکار های ساده اما کاربردی بروید. با استفاده از این روش ها، علاوه بر اینکه از تولید صدا جلوگیری می کنید، موجب می شوید طول عمر دستگاه و قطعات آن نیز بالاتر برود و مشکلات مختلف دیگر به وجود نیاد. موارد زیر را می توان مهمترین راهکارهای پیشگیری در نظر گرفت.

  • توجه به ظرفیت لباسشویی و قرار دادن لباس ها به اندازه و حجم مناسب درون دیگ
  • نصب صحیح و اصولی لباسشویی بر روی سطحی صاف و به صورت کاملا تراز
  • بررسی جیب های لباس ها قبل از انداختن درون دیگ و جلوگیری از ورود اشیا سخت و فیزیکی
  • سرویس دوره ای منظم جهت اطمینان از سلامت قطعات مختلف مانند موتور، بلبرینگ، تسمه و …
  • عدم استفاده طولانی مدت از لباسشویی
  • قرار ندادن وسایل و اشیا سنگین بر روی لباسشویی
  • تخلیه به موقع پمپ و تمیز کردن آن از آلودگی ها و جلوگیری از مسدود شدن جهت خروج درست آب

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی جامع و کامل علت صدا دادن ماشین لباسشویی هنگام خشک کن پرداختیم. با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می توانید در زمان بروز این مشکل، با عیب یابی دقیق، دلیل اصلی و سرمنشا آن را پیدا کنید. همچنین می توانید با رعایت چند نکته ساده مانند متعادل کردن حجم لباسها با توجه به ظرفیت دستگاه، نصب صحیح و تراز بودن لباسشویی و … تا حد زیادی مانع از تولید سر و صدا هنگام آبکشی و خشک کردن لباس ها شوید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628