ارور لباسشویی سامسونگ و نحوه رفع آن ها

ارور لباسشویی سامسونگ و نحوه رفع آن ها

به محض مشاهده ارور لباسشویی سامسونگ به شما توصیه میکنیم برای رفع ارور اقدام کنید. در ادامه به معرفی انواع ارور لباسشویی سامسونگ و نحوه رفع این ارورها پرداخته ایم . با ما همراه باشید.

ارور لباسشویی سامسونگ

 • ارور HE1 یا HE2
 • ارور E6 و E5
 •  C4 یا E4
 •  UE
 •  DC
 •  خطای E2
 • خطای 5E یا SE
 •  DE یا ED
 •  8E و 3E
 •  UC
 • CE
 •  LE
 •  IE و 1E
 •  SUD
 • OE و E3
 • BE2
 •  H2 و H3 و H4
 •  AE
 •  DE1
 • E1
 • E9
 •  E7

کد خطا HE1 یا HE2 لباس شویی سامسونگ

زمانی که این دو کد خطا بر روی صفحه نمایش دیجیتال نشان داده شود این بدان معنی است که بخش هیتر یا گرمکن لباسشویی ایراد پیدا کرده است. از جمله اتصال کوتاه در هیتر و ایجاد قطعی در اتصالات می تواند دلیل این قطعی باشد. دلیل دیگر نشان دادن علامت HE1 و HE2 می تواند بروز خطا در سنسور NTC که به هیتر متصل است، باشد. در نتیجه، با دیدن این دو خطا باید دانست که کد HE1 به گرم شدن بیش از حد لباس شویی و کد HE2 مربوط به از کار افتادن هیتر می باشد.

جهت رفع این دو کد خطا توسط یک متخصص و تعمیر کار باید موارد زیر چک شود:

ابتدا باید مواردی مانند آب هیتر، سنسور دما، عملکرد هیتر، مقدار مقاومت سنسور دما، اتصالات و بخش های مربوط به هیتر بررسی شود. سپس، لباس شویی را به مدت 5 دقیقه خاموش کنید. در صورتی همچنان کد خطا بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود باید با تعمیر کار تماس گرفت.

همچنین بخوانید: علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

کد خطای E6 و E5  لباس شویی سامسونگ

در صورتی که این ارورها بر روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی ظاهر شوند نشانه ی خراب شدن هیتر و یا المنت مربوط به گرم کردن آب خواهد بود.

کد خطای C4 یا E4 لباس شویی سامسونگ

این کد خطای لباس شویی سامسونگ زمانی بر روی صفحه نماش نشان داده می شود که در ورود آب به دستگاه مشکلی وجود داشته باشد. به کل زمانی کد خطای C4 یا E4 ظاهر می شود که لوله آب ورودی خراب باشد و آسیب دیده باشد. برای رفع این دو کد خطا می توانید از راه های زیر استفاده کنید.

کد خطای C4 یا E4 ماشین لباسشویی سامسونگ

ممکن است مشکل از شیر آب متصل به دستگاه باشد و کامل باز نشده باشد، در نتیجه ابتدا آن را چک کنید که این لوله نشتی و یا خم شدگی و …. را نداشته باشد. فیلتر شبکه لوله آب را نیز بررسی کنید، ممکن است مسدود شده باشد. برای آن که از مسدود شدن فیلتر شبکه آب جلوگیری شود باید حداقل دو بار در سال آن را تمیز کنید تا رسوبات آب نیز از فیلتر تمیز گردد.

همچنین بخوانید: علت روشن نشدن یخچال

برای آن که این بخش را تمیز کنید می توانید از راه کار های زیر استفاده کنید:

 • ابتدا لوله متصل به جریان آب را جدا کنید و فیلتر شبکه را از انتهای لوله جدا کنید و آن را بشویید و سپس در جای خودش قرار دهید. لوله آب را که جدا کرده بودید از نو نصب کنید و از اتصال صحیح شیر اطمینان حاصل کنید که نشتی نداشته باشد.
 •  لباس شویی را روشن کنید. ارور 4C می تواند به دلیل جای پودر در لباس شویی باشد. در نتیجه می توان این بخش را تمیز کرد و از دوباره جا انداخت. در صورتی که این خطاها با این راهکار هایی که ارائه دادیم حل نشد نیاز به یک تعمیرکار خواهد بود.

ارور UE در لباس شویی سامسونگ

زمانی که با این کد خطا برخورد کردید به این معنا است که لباس شویی تعادل ندارد و ممکن است هنگام انداختن لباس ها در دیگ لباس شویی مشکلی روی داده باشد. برای حل این مشکل می توان دوباره دستگاه را راه اندازی کرد. در نتیجه، باید لباس ها به صورت متعادل در دیگ لباس شویی پخش کرد تا هنگام چرخش به دیگ آسیب نرساند.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات لوازم خانگی

ارور DC لباس شویی سامسونگ

ارور DC نیز مانند ارور UE یا E4 نشان دهنده این است که دستگاه شما به صورت متعادل قرار نگرفته است و لباس ها در دیگ آن به صورت یکنواخت پخش نشده اند.

ارور DC لباسشویی سامسونگ

کد خطای E2 لباس شویی سامسونگ

لباس شویی سامسونگ دارای یک سری چراغ LED می باشد. هنگامی که این چراغ ها چشمک بزنند و پیغام E2 و E4 بر روی صفحه نمایش لباس شویی ظاهر شود نشان دهنده وجود خطایی در هنگام تخلیه آب می باشد. در نتیجه برای آن که این مشکل را رفع کنید می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 • باید تمام آب باقی مانده در دیگ را تخلیه کنید و می توانید از لوله تخلیه استفاده کنید. می توان لوله تخلیه را در سطحی قرار داد که از سطح آب پایین تر باشد و یا از سیکل چرخشی برای تخلیه آب باقی مانده استفاده کرد.
 • پمپ تخلیه باید بررسی شود، زیرا ممکن است فیلتر آن مسدود شده باشد. همینطور باید اتصالات خروجی مانند لوله تخلیه ارزیابی شود زیرا ممکن است خم شدگی یا گرفتگی داشته باشد. به کمک یک مولتی متر می توان پمپ تخلیه را آزمایش کرد. عددی که بر روی مولتی متر نمایش داده می شود، باید عددی بین 100 تا 300 اهم را نمایش دهد. اگر عدد صفر یا بیشتر را نمایش دهد این به معنای خراب شدن پمپ می باشد و باید تعویض گردد.

همچنین بخوانید: ارور لباسشویی سامسونگ

کد خطای 5E یا SE لباس شویی سامسونگ

این کد هشدار می دهد که در تخلیه لباس و آب مشکل دارد. هنگام خواندن این کد خطا آن را با SE اشتباه نگیرید.

کد خطای DE یا ED لباس شویی سامسونگ

هنگامی که با این ارور مواجه شدید به این معنا می باشد که در درب لباس شویی مشکلی رخ داده است. هنگامی که درب را با فشار بکشید، زبانه ای که در اطراف درب قرار می گیرد حالت متعادل خود را از دست می دهد. در نتیجه حالت تماس سوئیچ با گیرنده برقرار نمی شود و ارور می دهد. اگر سوکت مربوط به سوئیچ قفل شکسته باشد و یا درست وصل نشده باشد، ممکن است ارور DE نمایان شود.

همچنی DE می تواند ناشی از ایجاد مشکل در برد دستگاه باشد. برای آنکه این کد خطا را در دستگاه خود حل کنید می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • چک کنید که درب لباس شویی سامسونگ به درستی بسته شده باشد. قفل درب و اجزاء آن نیز سالم باشد و درست بسته شده باشد. اگر مشکلی در آن دیده شد بهتر است که تعویض گردد.
 • امکان دارد اتصالات قفل درب دچار خرابی و سوختگی شده باشد و یا اتصال کوتاه رخ داده باشد. اگر نتوانستید ارورها را رفع کنید حتما یک متخصص و تعمیرکار مربوط به لباس شویی سامسونگ را با خبر کنید.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات لباسشویی

کد خطای 8E و 3E لباس شویی سامسونگ

زمانی که این ارورها را بر روی صفحه لباس شویی خود دیدید به این معنا می باشد که موتور دستگاه مشکل پیدا کرده است. رفع این خطا نیاز به مهارت و تخصص خواهد داشت و یک کاربر عادی نمی تواند مشکل به این پیچیدگی را حل کند. در نتیجهt یک تکنیسین کار حرفه ای را باید در جریان قرار دهید تا موتور دستگاه را عیب یابی کند. هنگام حل این ارورها باید مواردی را نیز بررسی کنید، از قبیل اینکه ممکن است برد دستگاه مشکل داشته باشد یا این مشکل از عملکرد مدار کنترل باشد.

علت ایجاد خطاهای لباس شویی سامسونگ 8E و 3E، اتصال نادرست کانکتور دستگاه و وجود مشکل در آن، خواهد بود. اگر حرکت موتور پر سروصدا باشد و در حرکت ثبات نداشته باشد و همچنین سنسور مربوط به موتور لباس شویی خراب باشد، ممکن است با این علامت ها مواجه شوید.

همچنین بخوانید: علت بوی بد ماشین لباسشویی

کد خطای UC لباس شویی سامسونگ

اگر در برق ورودی به لباس شویی مشکلی رخ دهد این ارور نمایش داده خواهد شد. این مشکل نیز باید توسط فرد ماهر رفع گردد. باید ولتاژ برق ورودی به لباس شویی بررسی شود. می توانید برای بررسی ولتاژ از یک ولت متر استفاده کنید و آن را به ترمینال ورودی دستگاه وصل کنید و در نیتجه عملکرد دستگاه را بسنجید.

اگر افت بار یا اضافه بار در جریان ایجاد شود نیز کد خطای UC رخ خواهد داد. دوشاخه را نیز چک کنید زیرا هر چه طول سیم دستگاه بیشتر باشد امکان اینکه یک افت ولتاژ در حدود 10 ولت ایجاد شود طبیعی خواهد بود. حتی امکان دارد به خاطر PBA MAIN این مشکل رخ داده باشد.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات ظرفشویی

کد خطای UC ماشین لباسشویی سامسونگ

کد خطای CE لباس شویی سامسونگ

اگر دمای آبی که وارد لباس شویی میشود بالا باشد با کد خطای CE روبه رو خواهید شد. این دما نباید بیشتر از 55 درجه سانتی گراد باشد. زیرا با این دمای بالا عملیات تخلیه آب نیز صورت نمی گیرد. به طور کل استفاده از آب با این دما اشتباه است. همینطور اگر سنسور حرارتی خراب شده باشد نیز امکان دارد کد خطای CE را ببینید.

کد خطای LE لباس شویی سامسونگ

این کد ارور به این معنا است که دستگاه نشتی آب را شناسایی کرده است. از آنجایی که نقاط زیادی در لباس شویی ممکن است نشتی دهد در نتیجه باید موارد زیادی بررسی گردد تا محل دقیق نشتی پیدا شود. ممکن است نشتی در محل اتصال هیتر رخ داده باشد. اگر لوله هوا سر جای خود محکم نباشد آنگاه با هر بار سیکل چرخشی لباس شویی، نشتی آب اتفاق خواهد افتاد.

اگر در محل سفت شدن پیچ دیگ عقب شکسته شده باشد و مایع لباس شویی کف زیادی ایجاد کند و همچنین لوله ای که به محفظه ماده شوینده وصل شده است ایراد داشته باشد، آنگاه در قسمت جلوی دستگاه، ماشین نشتی آب خواهد داشت.

حتی ممکن است کیس فیلتر مربوط به پمپ تخلیه به درستی سرجایش قرار نگرفته باشد و یا لوله تخلیه، نشتی آب داشته باشد. اگر سنسور نشتی نیز خراب شده باشد دلیل نشان دادن ارور LE خواهد بود.

همچنین بخوانید: علت کار نکردن ماشین لباسشویی بعد از آبگیری

کدخطای IE و 1E لباس شویی سامسونگ

اگر آب مورد نیاز برای شست و شو به اندازه نباشد این علامت ها را بر روی صفحه نمایش لباس شویی خواهید دید. ممکن است شیر جریان آب ورودی به ماشین بسته شده باشد. ممکن است قطعاتی که باید جریان آب متعادل را تامین کنند خراب باشند. آسیب دیدن سنسور سطح آب نیز این کد ها را نمایش خواهد داد. در نتیجه بهتر است موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرد:

سنسور دستگاه که سطح آب را نمایش می دهد را چک کنید. اتصالات مربوط به سنسور نیز چک شود. PCB و یا کنترلر الکترونیکی می تواند دلیل ایجاد این مشکل باشند. فشار آب وارد شده به ماشین باید چک شود. از سالم بودن شیر ورودی آب اطمینان حاصل کنید. فیلترها نیز باید بررسی گردد زیرا ممکن است مسدود شده باشد.

ارور لباسشویی سامسونگ SUD

زمانی که از مایع و پودر لباس شویی زیاد استفاده شود و یا سنسور دستگاه تشخیص دهد که مقدار زیادی کف ایجاد شده است، این علامت بر روی صفحه نمایش لباس شویی نمایش داده خواهد شد. خود دستگاه معمولا این ارور را برطرف می کند اما در صورت حل نشدن می توانید شست و شوی بهینه درام را انتخاب کنید. از آنجایی که ممکن است این حالت در همه لباس شویی های سامسونگ وجود نداشته باشد در نتیجه می توانید از حالت شست وشو بدون لباس و سپس شست و شوی لباس نخی شروع کنید. اگر این علامت SUD همچنان دیده شد هر چه زودتر با یک تکنیسین تماس بگیرید.

ارور لباسشویی سامسونگ SUD

کد خطای OE و E3 لباس شویی سامسونگ

این علامت هشدار می دهد که امکان سر ریز شدن وجود دارد و دلیل آن استفاده از پودر یا مایع لباس شویی به میزان زیاد است. اگر فورا دستگاه را از برق بیرون بکشید و زمانی حدود یک دقیقه منتظر بمانید این مشکل حل خواهد شد. پس از روشن کردن لباس شویی پمپ تخلیه آن باید کار کند در غیر این صورت نیاز به تعمیر خواهد داشت.

کد خطای BE2 لباس شویی سامسونگ

اگر یکی از دکمه های دستگاه گیر کرده باشد با این علامت روبه رو خواهید شد. ممکن است با کمی فشار دادن دکمه از فشردگی خارج شود در غیر این صورت نیاز به تعمیر خواهد داشت.

کد خطای H2 و H3 و H4 لباس شویی سامسونگ

این علائم خطا، نشانگر ارور نیستند و مختص برنامه هایی است که شست و شوی با زمان زیادی صورت می گیرد. کد H2 میتواند نشان دهنده ی ایجاد مشکل فنی باشد. این کد خطا را با H2 اشتباه نگیرید. به طور کل کد H2 و H3 و H4 خطاهایی را نشان نمی دهند، بلکه بدان معنی است که زمان شست و شو می باشد. کد 2H می تواند نشان دهنده ی اتمام زمان شست و شو باشد.

کد خطای AE

ارور AE مربوط به عدم اتصال بردهای MAIN و SUB با برد اصلی است. برای رفع این مشکل حتما از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید زیرا برد از قطعات اصلی و بسیار حساس لباس شویی است و کوچکترین خطا در عیب یابی و تعمیر آن می تواند آسیب های بیشتری به دستگاه وارد کند.

کد خطای C1 لباس شویی سامسونگ

ارور C1 مربوط به خرابی سنسور سطح آب است. زمانیکه کد خطای C1 ظاهر شد ابتدا دستگاه را خاموش کنید. بعد از گذشت 30 ثانیه، دوباره دستگاه را روشن و یک برنامه سشتشو را انتخاب کنید. اگر خطای 1C هنوز نمایش داده می شود، باید سنسور را تعویض کنید.

کد خطای C1 ماشین لباسشویی سامسونگ

کد خطای DE1 لباس شویی سامسونگ

ارور DE1 نشان دهنده باز بودن درب لباس شویی است. برای رفع این مشکل ابتدا درب را ببندید. 30 ثانیه بعد دوباره دستگاه را روشن کنید. چنانچه کد خطای DE1 هنوز نمایش داده می شود، ایراد از میکروسوئیچ های روی درب است که باید تعویض شوند. در برخی موارد ممکن است ایراد از برد الکتریکی باشد. برای تشخیص و عیب یابی از یک تعمیرکار باتجربه کمک بگیرید.

کد خطای E1

ظاهر شدن ارور E1 به این معنی است که فرایند آبگیری به درستی عمل نمی کند. در این شرایط، ابتدا مطمئن شوید آب ساختمان قطع نشده باشد. سپس، شیر ورودی آب دستگاه، شیلنگ و شیر برقی را بررسی کنید. اگر این سه قطعه سالم هستند. احتمال دارد ایراد از هیدروستات باشد. برای رفع مشکل باید هیدروستات درست یا تعویض شود.

کد خطای E9

ارور E9 به معنی نشتی آب از لباس شویی است. برای رفع این مشکل باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • پارگی یا مسدود شدن شیلنگ ورودی
 • خرابی پمپ تخلیه
 • پر کردن بیش از خد جاپودری دستگاه
 • ترک یا پارگی لاستیک دور درب لباس شویی
 • خرابی واشر آب بندی، شیر برقی، بلبرینگ یا کاسه نمد نیز از دلایل نشتی آب در لباس شویی سامسونگ هستند.

کد خطای E7

ارور E7 نشاندهنده ایراد در عملکرد سنسور فشار آب و هیدروستات است. برای رفع این مشکل این دو قطعه را از نظر سالم بودن بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

علت ارور دادن ماشین لباسشویی سامسونگ در جدول

کد خطا علت ارور
کد خطا HE1 یا HE2

 

گرمکن هیتر مشکل پیدا کرده است
کد خطای E6 و E5

 

ورود آب به دستگاه مشکل پیدا کرده است
ارور UE

 

لباس شویی تعادل ندارد و ممکن است هنگام انداختن لباس ها در لباس شویی مشکل ایجاد شود
ارور DC

 

لباس ها در لباسشویی به صورت یکنواخت پخش نشده اند
کد خطای E2

 

خطا در هنگام تخلیه آب
کد خطای 5E یا SE

 

تخلیه لباس و آب مشکل دارد
کد خطای DE یا ED

 

درب لباسشویی مشکل دارد
کد خطای 8E و 3E

 

موتور دستگاه مشکل پیدا کرده است
کد خطای UC

 

مشکل در درب ورودی لباسشویی
کد خطای CE

 

مای آبی که وارد لباس شویی میشود بالا است
کد خطای LE

 

دستگاه نشتی آب را شناسایی کرده است
کدخطای IE و 1E

 

آب مورد نیاز برای شست و شو به اندازه نیست
ارور لباسشویی سامسونگ SUD

 

مایع و پودر لباس شویی زیاد استفاده شده است
کد خطای OE و E3

 

امکان سر ریز شدن وجود دارد و دلیل آن استفاده از پودر یا مایع لباس شویی به میزان زیاد است
کد خطای C1

 

ارور C1 مربوط به خرابی سنسور سطح آب است
کد خطای AE

 

مربوط به عدم اتصال بردهای MAIN و SUB با برد اصلی است
کد خطای H2 و H3 و H4

 

این علائم خطا، نشانگر ارور نیستند و مختص برنامه هایی است که شست و شوی با زمان زیادی صورت می گیرد
کد خطای DE1

 

باز بودن درب لباس شویی
کد خطای E1

 

فرایند آبگیری به درستی عمل نمی کند
کد خطای E9

 

نشتی آب از لباس شویی
کد خطای BE2

 

یکی از دکمه های دستگاه گیر کرده است

 

4.8/5 - (6 امتیاز)


بهترین دوره های برق، الکترونیک و تعمیرات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • الینا گفت :

  سلام وقت بخیر . ببخشید من لباس شویم در حالت دستی کلا گیر میکنه و خطای C1 میده . گفتم ببینم مشکلش چیه و چه طور میتونم درستش کنم

02191009543
02191009543