لیست کامل ارور های لباسشویی سامسونگ و نحوه رفع آن ها

لیست کامل ارور های لباسشویی سامسونگ و نحوه رفع آن ها

ممکن است تجربه مواجه شدن با خطاهای ماشین لباسشویی سامسونگ در حین انجام کار با آن را داشته باشید. دیدن کدهای خطا روی نمایشگر دیجیتال لباسشویی اصلا اتفاق جالبی نخواهد بود. اما می توانید آن ها را بشناسید و برای برطرف کردنشان اقدام کنید. در این مقاله سعی داریم تا در رابطه با انواع خطاهای لباسشویی سامسونگ که متداول و رایج هستند، بحث کنیم و راه حل هایی برای رفع ارور آن بیابیم.

انواع خطا و ارورهای ماشین لباسشویی سامسونگ

علاوه بر این که در این مقاله در مورد چندین کد خطا لباسشویی سامسونگ اطلاعاتی به دست می آورید، می توانید دفترچه راهنمای مربوط به مدل دستگاه خود را نیز مطالعه کنید. ممکن است با خواندن مطالب این مقاله عیب سیستم خود را متوجه شوید، اما باید بدانید برای تعمیر ماشین لباسشویی باید حتما مهارت کافی داشته باشید. در صورتی که قادر به عیب یابی نیستید و در کار تعمیر سر رشته ندارید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

کد خطا HE1 یا HE2 ماشین لباسشویی سامسونگ

زمانی که این دو کد خطا بر روی صفحه نمایش دیجیتال نشان داده شود این بدان معنی است که بخش هیتر یا گرمکن این وسیله ایراد پیدا کرده است. از جمله اتصال کوتاه در هیتر و ایجاد قطعی در اتصالات می تواند دلیل این قطعی باشد. دلیل دیگر نشان دادن علامت HE1 و HE2 می تواند بروز خطا در سنسور NTC که به هیتر متصل است، باشد. در نتیجه، با دیدن این دو خطا باید دانست که کد HE1 به گرم شدن بیش از حد ماشین لباسشویی و کد HE2 مربوط به از کار افتادن هیتر می باشد.

جهت رفع این دو کد خطا توسط یک متخصص و تعمیر کار باید موارد زیر چک شود:

ابتدا باید مواردی مانند آب هیتر، سنسور دما، عملکرد هیتر، مقدار مقاومت سنسور دما، اتصالات و بخش های مربوط به هیتر بررسی شود. سپس، ماشین لباسشویی را به مدت 5 دقیقه خاموش کنید. در صورتی همچنان کد خطا بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود باید با تعمیر کار تماس گرفت.

کد خطای E6 و E5 ماشین لباسشویی سامسونگ

در صورتی که این ارورها بر روی صفحه نمایش ظاهر شوند نشانه ی خراب شدن هیتر و یا المنت مربوط به گرم کردن آب خواهد بود.

کد خطای C4 یا E4 ماشین لباسشویی سامسونگ

این کد خطای لباسشویی سامسونگ زمانی بر روی صفحه نماش نشان داده می شود که در ورود آب به دستگاه مشکلی وجود داشته باشد. به کل زمانی کد خطای C4 یا E4 ظاهر می شود که لوله آب ورودی خراب باشد و آسیب دیده باشد. برای رفع این دو کد خطا می توانید از راه های زیر استفاده کنید.

کد خطای C4 یا E4 ماشین لباسشویی سامسونگ

ممکن است مشکل از شیر آب متصل به دستگاه باشد و کامل باز نشده باشد، در نتیجه ابتدا آن را چک کنید که این لوله نشتی و یا خم شدگی و …. را نداشته باشد. فیلتر شبکه لوله آب را نیز بررسی کنید، ممکن است مسدود شده باشد. برای آن که از مسدود شدن فیلتر شبکه آب جلوگیری شود باید حداقل دو بار در سال آن را تمیز کنید تا رسوبات آب نیز از فیلتر تمیز گردد.

برای آن که این بخش را تمیز کنید می توانید از راه کار های زیر استفاده کنید:

 • ابتدا لوله متصل به جریان آب را جدا کنید و فیلتر شبکه را از انتهای لوله جدا کنید و آن را بشویید و سپس در جای خودش قرار دهید. لوله آب را که جدا کرده بودید از نو نصب کنید و از اتصال صحیح شیر اطمینان حاصل کنید که نشتی نداشته باشد.
 • ماشین لباسشویی را روشن کنید. ارور 4C می تواند به دلیل جای پودر در ماشین لباس شویی باشد. در نتیجه می توان این بخش را تمیز کرد و از دوباره جا انداخت. در صورتی که این خطاها با این راهکار هایی که ارائه دادیم حل نشد نیاز به یک تعمیرکار خواهد بود.

ارور UE در ماشین لباسشویی سامسونگ

زمانی که با این کد خطا برخورد کردید به این معنا می باشد که ماشین لباسشویی تعادل ندارد و ممکن است هنگام انداختن لباس ها در دیگ لباس شویی مشکلی روی داده باشد. برای حل این مشکل می توان دوباره دستگاه را راه اندازی کرد. در نتیجه، باید لباس ها به صورت متعادل در دیگ لباس شویی پخش کرد تا هنگام چرخش به دیگ آسیب نرساند.

ارور DC لباسشویی سامسونگ

ارور DC نیز مانند ارور UE یا E4 نشان دهنده این است که دستگاه شما به صورت متعادل قرار نگرفته است و لباس ها در دیگ آن به صورت یکنواخت پخش نشده اند.

ارور DC لباسشویی سامسونگ

کد خطای E2 ماشین لباسشویی سامسونگ

ماشین لباسشویی سامسونگ دارای یک سری چراغ LED می باشد. هنگامی که این چراغ ها چشمک بزنند و پیغام E2 و E4 بر روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی ظاهر شود نشان دهنده وجود خطایی در هنگام تخلیه آب می باشد. در نتیجه برای آن که این مشکل را رفع کنید می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

 • باید تمام آب باقی مانده در دیگ را تخلیه کنید و می توانید از لوله تخلیه استفاده کنید. می توان لوله تخلیه را در سطحی قرار داد که از سطح آب پایین تر باشد و یا از سیکل چرخشی برای تخلیه آب باقی مانده استفاده کرد.
 • پمپ تخلیه باید بررسی شود، زیرا ممکن است فیلتر آن مسدود شده باشد. همینطور باید اتصالات خروجی مانند لوله تخلیه ارزیابی شود زیرا ممکن است خم شدگی یا گرفتگی داشته باشد. به کمک یک مولتی متر می توان پمپ تخلیه را آزمایش کرد. عددی که بر روی مولتی متر نمایش داده می شود، باید عددی بین 100 تا 300 اهم را نمایش دهد. اگر عدد صفر یا بیشتر را نمایش دهد این به معنای خراب شدن پمپ می باشد و باید تعویض گردد.

کد خطای 5E یا SE ماشین لباسشویی سامسونگ

این کد هشدار می دهد که در تخلیه لباس و آب مشکل دارد. هنگام خواندن این کد خطا آن را با SE اشتباه نگیرید.

کد خطای DE یا ED ماشین لباسشویی سامسونگ

هنگامی که با این ارور مواجه شدید به این معنا می باشد که در درب لباسشویی مشکلی رخ داده است. هنگامی که درب را با فشار بکشید، زبانه ای که در اطراف درب قرار می گیرد حالت متعادل خود را از دست می دهد. در نتیجه حالت تماس سوئیچ با گیرنده برقرار نمی شود و ارور می دهد. اگر سوکت مربوط به سوئیچ قفل شکسته باشد و یا درست وصل نشده باشد، ممکن است ارور DE نمایان شود.

همچنی DE می تواند ناشی از ایجاد مشکل در برد دستگاه باشد. برای آنکه این کد خطا را در دستگاه خود حل کنید می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • چک کنید که درب ماشین لباسشویی سامسونگ به درستی بسته شده باشد. قفل درب و اجزاء آن نیز سالم باشد و درست بسته شده باشد. اگر مشکلی در آن دیده شد بهتر است که تعویض گردد.
 • امکان دارد اتصالات قفل درب دچار خرابی و سوختگی شده باشد و یا اتصال کوتاه رخ داده باشد. اگر نتوانستید ارورها را رفع کنید حتما یک متخصص و تعمیرکار مربوط به ماشین لباس شویی سامسونگ را با خبر کنید.

کد خطای 8E و 3E ماشین لباسشویی سامسونگ

زمانی که این ارورها را بر روی صفحه ماشین لباسشویی خود دیدید به این معنا می باشد که موتور دستگاه مشکل پیدا کرده است. رفع این خطا نیاز به مهارت و تخصص خواهد داشت و یک کاربر عادی نمی تواند مشکل به این پیچیدگی را حل کند. در نتیجهt یک تکنیسین کار حرفه ای را باید در جریان قرار دهید تا موتور دستگاه را عیب یابی کند. هنگام حل این ارورها باید مواردی را نیز بررسی کنید، از قبیل اینکه ممکن است برد دستگاه مشکل داشته باشد یا این مشکل از عملکرد مدار کنترل باشد.

علت ایجاد خطاهای ماشین لباسشویی سامسونگ 8E و 3E، اتصال نادرست کانکتور دستگاه و وجود مشکل در آن، خواهد بود. اگر حرکت موتور پر سروصدا باشد و در حرکت ثبات نداشته باشد و همچنین سنسور مربوط به موتور ماشین لباسشویی خراب باشد، ممکن است با این علامت ها مواجه شوید.

کد خطای UC ماشین لباسشویی سامسونگ

اگر در برق ورودی به ماشین لباس شویی مشکلی رخ دهد این ارور نمایش داده خواهد شد. این مشکل نیز باید توسط فرد ماهر رفع گردد. باید ولتاژ برق ورودی به لباسشویی بررسی شود. می توانید برای بررسی ولتاژ از یک ولت متر استفاده کنید و آن را به ترمینال ورودی دستگاه وصل کنید و در نیتجه عملکرد دستگاه را بسنجید.

اگر افت بار یا اضافه بار در جریان ایجاد شود نیز کد خطای UC رخ خواهد داد. دوشاخه را نیز چک کنید زیرا هر چه طول سیم دستگاه بیشتر باشد امکان اینکه یک افت ولتاژ در حدود 10 ولت ایجاد شود طبیعی خواهد بود. حتی امکان دارد به خاطر PBA MAIN این مشکل رخ داده باشد.

کد خطای UC ماشین لباسشویی سامسونگ

کد خطای CE ماشین لباسشویی سامسونگ

اگر دمای آبی که وارد ماشین لباسشویی میشود بالا باشد با کد خطای CE روبه رو خواهید شد. این دما نباید بیشتر از 55 درجه سانتی گراد باشد. زیرا با این دمای بالا عملیات تخلیه آب نیز صورت نمی گیرد. به طور کل استفاده از آب با این دما اشتباه است. همینطور اگر سنسور حرارتی خراب شده باشد نیز امکان دارد کد خطای CE را ببینید.

کد خطای LE ماشین لباسشویی سامسونگ

این کد ارور به این معنا است که دستگاه نشتی آب را شناسایی کرده است. از آنجایی که نقاط زیادی در ماشین لباس شویی ممکن است نشتی دهد در نتیجه باید موارد زیادی بررسی گردد تا محل دقیق نشتی پیدا شود. ممکن است نشتی در محل اتصال هیتر رخ داده باشد. اگر لوله هوا سر جای خود محکم نباشد آنگاه با هر بار سیکل چرخشی ماشین لباسشویی، نشتی آب اتفاق خواهد افتاد.

اگر در محل سفت شدن پیچ دیگ عقب شکسته شده باشد و مایع لباس شویی کف زیادی ایجاد کند و همچنین لوله ای که به محفظه ماده شوینده وصل شده است ایراد داشته باشد، آنگاه در قسمت جلوی دستگاه، ماشین نشتی آب خواهد داشت.

حتی ممکن است کیس فیلتر مربوط به پمپ تخلیه به درستی سرجایش قرار نگرفته باشد و یا لوله تخلیه، نشتی آب داشته باشد. اگر سنسور نشتی نیز خراب شده باشد دلیل نشان دادن ارور LE خواهد بود.

کدخطای IE و 1E ماشین لباسشویی سامسونگ

اگر آب مورد نیاز برای شست و شو به اندازه نباشد این علامت ها را بر روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی خواهید دید. ممکن است شیر جریان آب ورودی به ماشین بسته شده باشد. ممکن است قطعاتی که باید جریان آب متعادل را تامین کنند خراب باشند. آسیب دیدن سنسور سطح آب نیز این کد ها را نمایش خواهد داد. در نتیجه بهتر است موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرد:

سنسور دستگاه که سطح آب را نمایش می دهد را چک کنید. اتصالات مربوط به سنسور نیز چک شود. PCB و یا کنترلر الکترونیکی می تواند دلیل ایجاد این مشکل باشند. فشار آب وارد شده به ماشین باید چک شود. از سالم بودن شیر ورودی آب اطمینان حاصل کنید. فیلترها نیز باید بررسی گردد زیرا ممکن است مسدود شده باشد.

ارور لباسشویی سامسونگ SUD

زمانی که از مایع و پودر لباسشویی زیاد استفاده شود و یا سنسور دستگاه تشخیص دهد که مقدار زیادی کف ایجاد شده است، این علامت بر روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی نمایش داده خواهد شد. خود دستگاه معمولا این ارور را برطرف می کند اما در صورت حل نشدن می توانید شست و شوی بهینه درام را انتخاب کنید. از آنجایی که ممکن است این حالت در همه ماشین لباسشویی های سامسونگ وجود نداشته باشد در نتیجه می توانید از حالت شست وشو بدون لباس و سپس شست و شوی لباس نخی شروع کنید. اگر این علامت SUD همچنان دیده شد هر چه زودتر با یک تکنیسین تماس بگیرید.

ارور لباسشویی سامسونگ SUD

کد خطای OE و E3 ماشین لباسشویی سامسونگ

این علامت هشدار می دهد که امکان سر ریز شدن وجود دارد و دلیل آن استفاده از پودر یا مایع لباس شویی به میزان زیاد است. اگر فورا دستگاه را از برق بیرون بکشید و زمانی حدود یک دقیقه منتظر بمانید این مشکل حل خواهد شد. پس از روشن کردن ماشین لباسشویی پمپ تخلیه آن باید کار کند در غیر این صورت نیاز به تعمیر خواهد داشت.

کد خطای BE2 ماشین لباسشویی سامسونگ

اگر یکی از دکمه های دستگاه گیر کرده باشد با این علامت روبه رو خواهید شد. ممکن است با کمی فشار دادن دکمه از فشردگی خارج شود در غیر این صورت نیاز به تعمیر خواهد داشت.

کد خطای H2 و H3 و H4 ماشین لباسشویی سامسونگ

این علائم خطا، نشانگر ارور نیستند و مختص برنامه هایی است که شست و شوی با زمان زیادی صورت می گیرد. کد H2 میتواند نشان دهنده ی ایجاد مشکل فنی باشد. این کد خطا را با H2 اشتباه نگیرید. به طور کل کد H2 و H3 و H4 خطاهایی را نشان نمی دهند، بلکه بدان معنی است که زمان شست و شو می باشد. کد 2H می تواند نشان دهنده ی اتمام زمان شست و شو باشد.

کد خطای AE

ارور AE مربوط به عدم اتصال بردهای MAIN و SUB با برد اصلی است. برای رفع این مشکل حتما از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید زیرا برد از قطعات اصلی و بسیار حساس لباسشویی است و کوچکترین خطا در عیب یابی و تعمیر آن می تواند آسیب های بیشتری به دستگاه وارد کند.

کد خطای C1 ماشین لباسشویی سامسونگ

ارور C1 مربوط به خرابی سنسور سطح آب است. زمانیکه کد خطای C1 ظاهر شد ابتدا دستگاه را خاموش کنید. بعد از گذشت 30 ثانیه، دوباره دستگاه را روشن و یک برنامه سشتشو را انتخاب کنید. اگر خطای 1C هنوز نمایش داده می شود، باید سنسور را تعویض کنید.

کد خطای C1 ماشین لباسشویی سامسونگ

کد خطای DE1 ماشین لباسشویی سامسونگ

ارور DE1 نشان دهنده باز بودن درب ماشین لباسشویی است. برای رفع این مشکل ابتدا درب را ببندید. 30 ثانیه بعد دوباره دستگاه را روشن کنید. چنانچه کد خطای DE1 هنوز نمایش داده می شود، ایراد از میکروسوئیچ های روی درب است که باید تعویض شوند. در برخی موارد ممکن است ایراد از برد الکتریکی باشد. برای تشخیص و عیب یابی از یک تعمیرکار باتجربه کمک بگیرید.

کد خطای E1

ظاهر شدن ارور E1 به این معنی است که فرایند آبگیری به درستی عمل نمی کند. در این شرایط، ابتدا مطمئن شوید آب ساختمان قطع نشده باشد. سپس، شیر ورودی آب دستگاه، شیلنگ و شیر برقی را بررسی کنید. اگر این سه قطعه سالم هستند. احتمال دارد ایراد از هیدروستات باشد. برای رفع مشکل باید هیدروستات تعمیر یا تعویض شود.

کد خطای E9

ارور E9 به معنی نشتی آب از لباسشویی است. برای رفع این مشکل باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • پارگی یا مسدود شدن شیلنگ ورودی
 • خرابی پمپ تخلیه
 • پر کردن بیش از خد جاپودری دستگاه
 • ترک یا پارگی لاستیک دور درب لباسشویی
 • خرابی واشر آب بندی، شیر برقی، بلبرینگ یا کاسه نمد نیز از دلایل نشتی آب در ماشین لباسشویی سامسونگ هستند.

کد خطای E7

ارور E7 نشاندهنده ایراد در عملکرد سنسور فشار آب و هیدروستات است. برای رفع این مشکل این دو قطعه را از نظر سالم بودن بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله لیست تمامی ارور های لباسشویی سامسونگ را برای شما آوردیم و علت به وجود آمدن و راه های برطرف کردن هر کدام را به صورت جداگانه برای شما توضیح دادیم. در ثورتی که سوالی دارید، می توانید در انتهای همین صفحه از کارشناسان ما بپرسید تا سریعا پاسخ دهند.

4.8/5 - (6 امتیاز)


بهترین دوره های برق، الکترونیک و تعمیرات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628