علائم روغن سوزی خودرو

علائم روغن سوزی خودرو

شما در حال رانندگی در جاده هستید، و ناگهان چراغ روغن شما روشن می شود، هیچ گودالی در زیر ماشین شما وجود ندارد و می دانید که زمان تعویض روغن دیگر، فرا نرسیده است. اگر هیچ نشانه قابل مشاهده ای از نشت نمی بینید، ممکن است موضوع کاملا چیز دیگری باشد. به خواندن ادامه دهید تا بدانید چرا خودروی شما روغن از دست می دهد اما نشتی ندارد و برای رفع آن چه کاری می توانید انجام دهید.

آموزش کامل مبحث روغن سوزی خودرو را می توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو در آموزشگاه پایتخت فناوری ببینید. در این دوره که توسط اساتیدی زبردست و باسواد تدریس می شود، کارآموز می تواند به صورت بصری و عملی با دنیای مکانیک آشنا شده و آموزش ببیند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02166577378 تماس بگیرید.

آموزش مکانیک خودرو

بررسی روغن خودرو و به طور کلی مایعات خودرو، یکی از ساده ترین راه ها برای سالم نگه داشتن خودرو است. با این حال، این یکی از نادیده گرفته ترین جنبه های تعمیر و نگهداری خودرو نیز می باشد. مردم اغلب منتظر می مانند تا چراغ روغن روشن شود، سپس آن را برای سرویس می برند.

با این حال، بسیار مهم است که به طور مکرر روغن خودرو را چک کنید تا مطمئن شوید که موردی از مصرف بیش از حد روغن را پیدا نکرده است. و بله، حتی ماشین های جدید هم روغن می سوزند، پس در این رابطه کوشا باشید.

ویدئو علائم روغن سوزی خودرو

چگونه بفهمیم که روغن خودروی ما می سوزد؟

برای خودروهای جدیدتر، تشخیص اینکه وسیله نقلیه شما روغن سوزی می کند، ممکن است آسان نباشد. این امر به این دلیل است که اتومبیل های جدیدتر به گونه ای ساخته می شوند که مبدل کاتالیزوری علائم سوختن روغن را پوشش می دهد. بنابراین ممکن است وسیله نقلیه شما در حال سوختن روغن باشد، اما شما نمی دانید.

با این حال، در خودروهای قدیمی، علائم سوختن روغن بسیار محسوس است و به راحتی قابل تشخیص است. آنها عبارتند از:

روشن شدن چراغ روغن موتور: یکی از رایج ترین نشانه های روغن سوزی خودرو ، روشن شدن چراغ چک روغن است. لطفاً وقتی این چراغ را می بینید آن را نادیده نگیرید.

سطح خنک کننده پایین: نشتی با روغن روی زمین مشاهده می شود. اما اگر متوجه کاهش مداوم سطح روغن بدون هیچ اثری از نشت فیزیکی شدید، این نشانه روشنی است که روغن در داخل می سوزد. در این مرحله، مصرف روغن به طور قابل توجهی بالا می‌رود، زیرا موتور شما بیش از آنچه که باید از مایع خنک‌کننده استفاده می‌کند.

سوختن ناقص موتور: یکی دیگر از علائم قابل توجه خودرویی است که در حال سوختن روغن است. اغلب بخاطر وجود میزان کم خنک کننده ناشی می شود. وقتی مایع خنک‌کننده کم است و نمی‌تواند موتور را خنک نگه دارد، باعث گرم شدن بیش از حد موتور می‌شود که باعث می‌شود موتور از کار بیفتد.

روغن در شمع: وقتی روغن در موتور می سوزد به شمع ها آسیب می رساند. روغن موجود در شمع ها نشانه خراب بودن شمع هاست.

رنگ دود: دود آبی که از لوله اگزوز شما ساطع می‌شود، نشانه‌ای از روغن سوزی ماشین شما است. معمولاً هنگام استارت زدن خودرو، این دود را مشاهده می کنید.

روغن سوزی ماشین

بوی روغن سوزی: این بوی بد اغلب زمانی احساس می شود که روغن از موتور نشت می کند و روی اجزای اطراف آن می ریزد. این اجزا در اکثر مواقع داغ هستند. بنابراین وقتی این نشتی ها با یک سطح داغ برخورد می کنند، بوی روغن سوزی را احساس می کنید.

دلایل روغن سوزی خودرو

احتمالاً شما متوجه برخی از علائم ذکر شده در بالا شده اید. نکته بعدی این است که بفهمیم چرا این اتفاق می افتد. دو روش برای روغن سوزی خودرو شما وجود دارد.

روغن سوزی داخلی: اگر روغن شما می سوزد، ممکن است قطعاتی که با هم کار می کنند تا روغن را از محفظه احتراق دور نگه دارند، فرسوده شده اند. به عنوان مثال، شیرها، آب بند، حلقه ها یا رینگ ها، واشرها و غیره معیوب هستند. محفظه احتراق مکانی است که هوا و سوخت را با هم ترکیب می کند، که وقتی توسط شمع ها مشتعل می شود، انرژی لازم برای روشن شدن خودرو را فراهم می کند. هنگامی که این اجزا معیوب باشند، روغن به داخل این مخلوط سوخت و هوا نفوذ می کند و باعث سوختن روغن می شود.

روغن سوزی خارجی: روغن سوزی خارجی زمانی اتفاق می افتد که روغن از موتور خارج می شود و روی سطح داغ بیرون موتور قرار می گیرد. نشانه این که روغن در بیرون می سوزد بوی روغن سوخته است.

اگر خودروی شما چه در داخل و چه در خارج روغن می سوزاند، ممکن است به دلایل زیر باشد:

واشر سر سیلندر: واشر سر سیلندر کمک می کند تا فشار شلیک سیلندرها به مهار شود و روغن موتور یا مایع خنک کننده را از ورود به داخل یا خارج سیلندرها محدود می کند. ورم و انفجار واشر سر از گرمای بیش از حد موتور ناشی می شود. گرمای بیش از حد موتور اغلب به دلیل کمبود مایع خنک کننده، پمپ های آب ناکارآمد و رادیاتورها ایجاد می شود.

هنگامی که این واشر منفجر می شود یا از جای خود خارج می شود، روغن موتور به داخل سیلندرها راه پیدا می کند. خنک کننده ها در سیلندر باعث انتشار دود سفید از لوله اگزوز و از دست دادن مایع خنک کننده بدون هیچ نشانه ای از نشتی می شوند. سایر علائم واشر سر سیلندر منفجر شده، باقی مانده سفید در روغن، پرتاب مایع خنک کننده در مخزن خنک کننده و رادیاتور و همچنین گرم شدن بیش از حد موتور است.

مخزن روغن آسیب دیده: مخزن روغن جزئی از سیستم روغن کاری موتور است. به قسمت پایین موتور متصل می شود و به نگه داشتن روغن مورد نیاز برای روغن کاری تمام قطعات موتور کمک می کند. برخورد وسایل نقلیه به سطوح ناهموار یا ناهموار می‌تواند باعث نشت روغن شود و منجر به کمبود روغن شود. این نیز اجازه روغن کاری مناسب قطعات موتور را نخواهد داد. نشانه ای از نشت مخزن، روغن قابل رویت روی زمین است.

رینگ پیستون فرسوده: رینگ پیستون به رینگ کنترل روغن نیز معروف است. به گونه‌ای عمل می‌کند که دیواره ‌های سیلندر و قطعات متحرک موتور را بدون اجازه ورود دادن به روغن به داخل محفظه احتراق، روغن کاری کند. لازم به ذکر است که یک رینگ پیستون گیر کرده، شکسته یا فرسوده به روغن اجازه نمی دهد تا قطعات موتور را به خوبی روان کند. و به این ترتیب، روغن راه خود را به محفظه احتراق پیدا می کند.

اگر رینگ ها از کار می افتند، گاهی اوقات با آتش سوزی موتور و انتشار دود آبی در هنگام شتاب مواجه می شوید. یکی دیگر از نشانه های خرابی رینگ پیستون، مصرف روغن بیشتر است حتی زمانی که نشتی خارجی وجود ندارد. رینگ پیستون فرسوده نیز باعث ایجاد روغن در فیلتر هوا می شود.

استفاده از روغن نامناسب: برخی از موتورها در حین کار حرارت بسیار بالایی تولید می کنند. استفاده از روغنی که نمی تواند گرمای موتور را تحمل کند، احتمالاً باعث می شود روغن شما به سرعت بسوزد.

علائم روغن سوزی خودرو

سوپاپ خراب PCV: سوپاپ‌ های PCV که به عنوان دریچه‌ های تهویه مثبت میل لنگ شناخته می‌شوند، کانالی دارند که از طریق آن فشار موتور از موتور خارج می‌شود. هنگامی که موتور فشار را آزاد می کند، از PCV عبور می کند و وارد منیفولد (مشابه مخزن سوخت عمل می کند) ورودی می شود.

گرفتگی، گیرکردن یا خرابی سوپاپ PCV اجازه نمی دهد فشار موتور از موتور خارج شود. در عوض، فشار موتور را در سوپاپ PCV ایجاد می ‌کند و آن را به موتور باز می ‌گرداند، آب‌ بندی ‌ها را منفجر می‌ کند و روغن را به داخل سیلندرها فشار می‌ دهد. روغن سوزاندن سوپاپ PCV نشان می دهد که سوپاپ PCV معیوب است و قادر به انتقال فشار موتور نیست.

راهنمای سوپاپ و نشت آب بند: سوپاپ های ورودی و خروجی کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که خودروی شما روان کار می کند. در حالی که مخلوط سوخت و هوا از طریق سوپاپ های ورودی وارد سیلندرها می شود، مخلوط سوخته از طریق دریچه های خروجی، سیلندر را ترک می کند. این سوپاپ ها به طور مداوم روغن کاری می شوند تا بدون اینکه روغن وارد مخلوط سوخت و هوا شود، به خوبی کار کنند.

هنگامی که درزگیر / راهنماهای سوپاپ آسیب می بینند، به روغن اجازه می دهند تا در محفظه احتراق در حالی که سوپاپ ها کار می کنند. دود مایل به آبی که در هنگام راه اندازی از اگزوز خارج می شود، نشان دهنده ساییده شدن این درزگیرها است.

اقدامات ضروری در مواجه با روغن سوزی ماشین

هر زمان که متوجه شدید ماشین شما در حال روغن سوزی است، ممکن است نیاز باشد این موارد را انجام دهید.

ماشین را متوقف کنید و بررسی نمایید: اگر متوجه روشن شدن چراغ چک روغن شدید، توقف کنید و بررسی کنید که چه خبر است. می توانید سطح روغن را بررسی کنید. برای بررسی سطح روغن، اجازه دهید روغن خنک شود. میله اندازه گیری را از مایع خنک کننده بیرون بیاورید، روغن را پاک کنید سپس آن را برگردانید. دوباره آن را بردارید تا سطح روغن را ببینید. اگر کم است، می توانید آن را بالا ببرید.  با این حال، اگر همچنان سطح روغن پایین و بدون اثری از نشتی تکرار می شود، ممکن است لازم باشد خودرو را برای معاینه مناسب ببرید.

اگزوز را بررسی کنید: دود خروجی از لوله اگزوز را بررسی کنید. دود مایل به آبی که از لوله اگزوز شما می آید نشان می دهد که روغن شما در حال سوختن است. پس از تایید، خودرو را برای تشخیص صحیح به مکانیک ببرید تا علت آن را بدانید.

بررسی وضعیت موتور: برای تایید ظن خود، بررسی کنید تا ببینید موتور چگونه است. سوختن ناقص موتور یا کارکرد نامناسب موتور نشانه سوختن روغن موتور است. هنگامی که روغن سوزی خودرو اتفاق می افتد، می تواند به شمع ها نیز آسیب برساند. بررسی کنید تا ببینید دوشاخه ها چگونه کار می کنند. شمع های بد به صورت خیس، روغنی یا دوده به نظر می رسند. تعویض شمع ها گامی عالی برای برداشتن خواهد بود. اما این کار پس از دانستن اینکه چه چیزی باعث سوختن روغن می شود، قابل انجام خواهد بود.

اغلب سطح روغن خود را بررسی کنید: برخی از وسایل نقلیه با عملکرد بالا، اغلب بیشتر از روغن مورد نیاز استفاده می کنند. این به دلیل نقص موتور نیست. این دقیقاً نحوه تولید ماشین است. بررسی ‌های مکرر شما را از زمانی که روغن نیاز به پر کردن مجدد دارد مطلع می‌سازد. خودرویی که بیشتر از روغن توصیه شده سازنده مصرف می کند، باید قبل از زمان توصیه شده پر شود.

اقدامات ضروری در مواجه با روغن سوزی ماشین

تعیین اینکه آیا خودرو را تعمیر کنید یا خیر: پس از تایید ظن خود، بهترین علت اقدام، بردن خودرو به مکانیک متخصص برای تشخیص صحیح است. سپس مشکل را زودتر برطرف کنید. اگر هیچ کاری را به موقع انجام ندهید، ممکن است وسیله نقلیه شما خشن کار کند، و در حالت بدتر، ممکن است خطر آتش سوزی ایجاد کند.

در موارد دیگر ممکن است به دلیل کم بودن روغن موتور به اجزای دیگر مانند مبدل کاتالیزوری، شمع ها و حتی موتور ضربه وارد کند. اما اگر پس از تشخیص تأیید کردید که بسیاری از قطعات قبلاً پاره شده اند، ممکن است لازم باشد خودروی خود را بفروشید.

اکثر قطعات مرتبط با مسائل مربوط به روغن سوزی گران هستند. و گاهی اوقات می تواند باعث شود که فقط برای چند تعمیر بیشتر از ارزش ماشین خود خرج کنید. بنابراین اگر نمی خواهید به این مرحله برسید، مشکل را به موقع برطرف کنید.

تعمیر خودروی روغن سوز شده

ساده ترین راه برای تعمیر خودرویی که روغن را می سوزاند این است که با هر چیزی که باعث روغن سوزی آن می شود مقابله کنید. این کار باید پس از انجام تشخیص مناسب انجام شود. چه نشتی داخلی و یا خارجی باشد، مهم این است که روغن را از دست می دهید که برای موتور یا جیب شما خوب نیست. برای تعمیر روغن سوزی ماشین نیاز است که کارهای زیر را انجام دهید؛

  • واشرهای سر دمیده را تعویض کنید
  • مطمئن شوید که هر چیزی که باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود را تعمیر کنید.
  • اگر ماشین شما به دلیل کارایی بالا روغن مصرف می کند، همیشه آن را چک کرده و پر کنید.
  • شمع های بد و خراب را تعویض کنید.
  • پیستون های رینگ فرسوده را تعمیر کنید.
  • از انواع روغن مناسب استفاده کنید.
  • یک ظرف روغن که ممکن است آسیب دیده باشد را تعمیر کنید.

تعدادی از سؤالات رایج در مورد روغن سوزی

روغن سوزان چه بویی می دهد؟

سوختن روغن خودرو بوی روغن پخت و پز می دهد. اما برخلاف بوی مطبوع روغن خوراکی، این روغن قوی و تند است. و می تواند باعث ناراحتی معده شود. این ناراحتی همچنین می تواند باعث بی قراری فردی شود.

چرا ماشین من بعد از تعویض روغن روغن می سوزاند؟

خودروی شما پس از تعویض روغن همچنان روغن می‌سوزاند زیرا مقصران اصلی آن برطرف نشده است. وقتی ماشینی روغن می سوزد، علت اصلی مشکل را پیدا کنید، سپس آن را برطرف کنید. اگر تنها مقصر روغن نباشد، تعویض روغن کاری انجام نمی دهد.

چه روغنی برای خودرویی که روغن می سوزاند بهتر است؟

اگر از خودرویی با مسافت پیموده شده زیاد استفاده می کنید و تشخیص نشان داده است که مشکل ناشی از نوع روغن شما است، از روغن مصنوعی استفاده کنید. روغن سنتتیک حاوی مقدار زیادی مواد افزودنی و نرم کننده برای مقاومت در برابر حرارت موتور و لجن است. همچنین به جلوگیری از سایش و پارگی موتور کمک می کند و می تواند درزگیرهای سخت شده را که باعث نشتی می شود، نرم کند.

وقتی روغن می سوزانید چه اتفاقی می افتد؟

وقتی روغن می سوزانید، کمبود مایع خنک کننده وجود خواهد داشت. و بنابراین، موتور شما روغن کافی برای عملکرد صحیح دریافت نمی کند، که در نتیجه منجر به خرابی خودرو می شود. کمبود مایع خنک کننده و خرابی خودروها به معنای صرف پول نقد بیشتر است.

آیا سوختن روغن یک مشکل رایج است؟

هیچ خودرویی نباید روغن بسوزاند، اما بسیاری از خودروها دچار این مشکل می شوند. طبق گزارش های اعلام شده، حتی خودروهای جدید نیز قربانی مصرف بیش از حد روغن می شوند. و از نظر خودروسازان، این امر به عنوان یک مشکل تلقی می شود. روغن بیش از حد به خودی خود دقیقاً خطرناک نیست، فراخوان ها و گارانتی های خودرو بیشتر نگران آسیب به سرنشین هستند.

اما چک کردن روغن موتور و اطمینان از اینکه هر چند وقت یکبار از آن پر شده است، مصرف بیش از حد روغن را به نشانه‌ای تبدیل می‌کند که بسیاری با آن زندگی می‌کنند. نشت روغن دلیلی برای هشدار است، اما سوختن روغن با بالا رفتن سن خودرو اتفاق می‌افتد. بنابراین اگر می‌خواهید مطمئن شوید که عمر خودرویتان طولانی شده است، حتماً هر 1000 کیلومتر را بررسی کنید.

کلام آخر

روغن سوزی خودرو عمدتاً از اجزای معیوب موتور مانند درزگیر، سوپاپ، واشر و غیره ناشی می شود. عدم استفاده از نوع صحیح روغن نیز می تواند باعث سوختن روغن موتور شود. بله، این اجزا می توانند فرسوده شوند و باعث سوختن روغن شوند. اما رها کردن آنها باعث آسیب بیشتر و احتمالاً خاموش شدن موتور شما می شود.

روغن روی فیلتر هوا، دود سفید یا آبی از لوله اگزوز و مصرف بیش از حد روغن، از علائم روغن سوزی خودرو هستند. توصیه می شود سریعاً ماشین خود را نزد یک مکانیک حرفه ای ببرید تا به موقع آن را بررسی و تعمیر کند. خاطر نشان می سازد که شما می توانید زندگی و پول زیادی را صرفه جویی کنید و به موقع به این موضوع رسیدگی کنید.

آموزشگاه پایتخت فناوری دوره های دیگری نیز در ارتباط با وسایل نقلیه برگزار می کند. دوره هایی مانند آموزش برق خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعمیرات موتورسیکلت و … برخی از کلاس های مرتبط با مکانیک خودرو هستند که برای تکمیل مهارت های خود می توانید در چند کلاس ثبت نام کرده و آموزش ببینید

امتیاز دهید
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه