دلایل سیاه شدن شمع خودرو و نحوه برطرف کردن آن

دلایل سیاه شدن شمع خودرو و نحوه برطرف کردن آن

اگر برای شما هم این سوالات پیش آمده که علت سیاه شدن شمع خودرو چیست؟ نشانه ها و علائم خرابی شمع خودرو کدامند؟ چگونه دوده گرفتن شمع خودرو را برطرف کنیم؟ توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

شمع یکی از اصلی ترین اجزای موتور خودرو محسوب می شود که نقش مهمی در احتراق دارد. بروز یک سری از علائم نشان می دهد که شمع کیفیت خود را از دست داده و عملکرد صحیحی ندارد. در این صورت باید به دنبال علت سیاه شدن شمع خودرو بود و پس از عیب یابی دقیق مشکل، آن را برطرف کرد.

در این مقاله آموزشگاه پایتخت فناوری قصد دارد به طور جامع و کامل درباره وظیفه و نحوه عملکرد شمع خودرو و دلایل خرابی آن توضیحاتی ارائه دهد. امیدواریم مطالعه این مطلب به شما کمک کند تا پاسخ سوالات خود را بهتر دریافت کنید.

شمع خودرو و کاربرد آن

شمع قطعه ای کوچک اما بسیار مهم و کاربردی است که از اجزای مختلفی مانند بخش فلزی، عایق چینی، الکترود، واشر، مهره، پودر هوایند، مهره سر شمع و … تشکیل شده است. این قطعه وظیفه احتراق موتور و در نتیجه روشن شدن خودرو را برعهده دارد.

شمع خودرو و کاربرد آن

زمانی که در محفظه سیلندر هوا و سوخت با یکدیگر ترکیب می شوند نیاز به یک جرقه برای شروع احتراق وجود دارد که شمع وظیفه تولید آن جرقه را دارد. شمع خودرو با دریافت انرژی برق لازم از باتری باعث تولید جرقه می شود و همین امر به طور مرتب تکرار می شود تا سیکلی از جرقه و احتراق برای فعالیت موتور برقرار باشد.

علت سوختن فیوزهای خودرو و نحوه تشخیص و حل آن
ادامه مطلب

چرا شمع خودرو سیاه می شود؟

نحوه عملکرد شمع خودرو به گونه‌ای است که به طور مستقیم با بنزین، اکسیژن، برق و جرقه در خودرو سر و کار دارد. همین امر که به صورت مکرر انجام می گیرد اصلی ترین دلیل سیاه شدن شمع خودرو است. به عبارتی واکنش های شیمیایی و فیزیکی مداوم موجب می شوند رسوبات کربنی به رنگ قهوه ای تیره یا دودی بر روی شمع ایجاد شوند.

درواقع می توان گفت این قطعه به خاطر نحوه عملکرد خود پس از مدتی دچار این مشکل می شود و امری طبیعی است. یعنی هرچه به اتمام طول عمر شمع نزدیک شود میزان دوده های بیشتر می گردد. البته به جز این دلیل موارد دیگری نیز موجب سیاه شدن می شوند. این موارد شامل ایجاد اختلالات و مشکلات در موتور خودرو و سایر اجزا می باشد که عبارتند از:

1- کثیف بودن فیلتر هوا

اگر فیلتر هوا کارایی لازم خود را نداشته و کثیف باشد هوای کم یا آلوده وارد محفظه موتور شده و در نتیجه ترکیب نامناسب با سوخت و جرقه، احتراق به شکل درست صورت نمی گیرد. در نتیجه تاثیر واکنش های شیمیایی و فیزیکی بر روی شمع بیشتر شده و باعث سیاه شدن آن می شود.

کثیف بودن فیلتر هوای ماشین

2- ضعیف بودن برق خروجی از کویل

کویل قطعه ای است که وظیفه تامین برق لازم جهت جرقه زنی شمع را بر عهده دارد. از آنجایی که برای جرقه زنی و احتراق نیاز به اختلاف پتانسیل با ولتاژ بالا بوده و باتری خودروها معمولا بیشتر از 12 ولت نمی توانند تولید کنند، باید از کوئل کمک گرفت. درواقع کوئل ولتاژ تولیدی باتری را تقویت می کند و در زمان لازم به شمع می رساند تا احتراق صورت بگیرد.

حال اگر کوئل دچار مشکل شده و ضعیف باشد نمی تواند انرژی الکتریکی را با ولتاژ و قدرت مناسب به شمع رسانده و در نتیجه عملیات جرقه زنی و احتراق صحیح انجام نمی گیرد و امکان دوده گرفتن شمع خودرو بیشتر می شود. برای اطلاعات بیشتر از نشانه های ضعیف بودن برق خودرو کلیک کنید و مقاله را بخوانید.

3- معیوب بودن حسگرهای اکسیژن و بروز نشتی در آنها

یکی دیگر از فاکتورها احتراق اکسیژن است. ترکیب هوا و سوخت باید در اندازه مناسبی باشد تا پس از تولید جرقه یک احتراق سالم به وجود آید. گاهی اوقات ممکن است حسگرهای اکسیژن که مقدار هوای ورودی به محفظه سلندر برای احتراق را تعیین می کنند دچار مشکل شوند. آسیب دیدن این حسگرها و نشتی آنها موجب می شود میزان اکسیژن درستی با سوخت ترکیب نشود و یا حتی میزان سوخت بیشتر هم شود. در نتیجه هنگام جرقه زنی تاثیر واکنش های شیمیایی و فیزیکی بیشتر شده و سرشمع خودرو دوده گرفته و سیاه می شود.

از دیگر علت های سیاه شدن شمع خودرو می توان به برهم خوردن تنظیمات سیلندر هوای کاربراتور، خرابی سوزن سوپاپ کاربراتور، معیوب شدن سیستم خنک کننده، ضعیف شدن جریان برق از کوئل به شمع به خاطر خرابی سیم ها و اتصالات، سوخت نامناسب و … اشاره کرد.

علائم و نشانه های سیاه شدن شمع خودرو و خرابی آن

بروز یکسری از علائم باعث می شوند شما متوجه سیاه شدن شمع خودرو خود شوید. چک کردن وضعیت ظاهری شمع مهمترین نشانه است. یعنی در زمان سرویس دوره ای خودرو اگر دوده گرقتن سر شمع را مشاهده کردید نشان دهنده خرابی و درست کار نکردن آن است. به غیر از این بررسی ظاهری علائم دیگری نیز هستند که نشان دهنده سیاه شدن و عملکرد نادرست آن می باشند. مهمترین این علائم شامل موارد زیر می شوند.

نشانه های سیاه شدن شمع خودرو

1- استارت نخوردن یا استارت خوردن سخت

برخلاف تصور عموم افراد که فکر می کنند اصلی ترین دلیل بد استارت خوردن ماشین بروز مشکل در باتری است، باید بگوییم که این امکان وجود دارد سیاه شدن شمع خودرو و خرابی آن می تواند باعث این مشکل شود. دوده گرفتن و فرسودگی شمع موجب می شود فشار بیشتری برای جرقه زنی و احتراق به موتور وارد شود و در نتیجه در مواقع مختلف به سختی استارت بخورد.

2- بالا رفتن مصرف سوخت

اگر شمع سیاه شده و خراب شود عملیات جرقه زنی به سختی انجام می گیرد. از این رو برای جبران این مشکل موتور میزان سوخت بیشتری مصرف می کند اما مقداری از این سوخت به خاطر عدم عملکرد صحیح شمع به درستی سوزانده نمی شود و هدر می رود. ترکیب سوخت و هوا با میزان بالای سوخت و یا عدم احتراق صحیح هر کدام از سیلندرهای خودرو، باعث کاهش راندمان موتور و اتلاف سوخت می شود. در صورتی که مجبور به سوخت گیری به تعداد دفعات بیشتری نسبت به قبل هستید احتمالا شمع های خودرو خراب شده‌اند.

3- افت شتاب خودرو

در صورتی که شمع ماشین سیاه شده باشد، کاهش توان آن برای تولید جرقه مناسب جهت احتراق، شتاب وسیله نقلیه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. اگر متوجه شدید اتومبیل شما به کندی کار می کند و یا مانند قبل شتاب و سرعت لازم را ندارد، باید نسبت به بررسی شمع ها اقدام کنید.

افت شتاب خودرو

4- دود زیاد و بوی سوختن بد بنزین

همانطور که گفته شد خرابی شمع موجب عدم ترکیب شدن درست سوخت و هوا شده و فرآیند احتراق به خوبی صورت نمی گیرد. در نتیجه بنزین اضافی که می سوزد به سیستم اگزوز راه یافته و دود با مقدار و غلظت زیاد و بوی بد خارج می گردد.

نحوه برطرف کردن سیاه شدن شمع خودرو

بهترین راه حل برای برطرف کردن سیاه شدن و دوده گرفتن شمع خودرو تعویض آن است. اگر شمع خودروی شما دچار فرسودگی شده و به خاطر مدت زمان طولانی کارکرد سیاه شده باید آن را با یک شمع جدید و با کیفیت جایگزین کنید.

تعویض شمع خودرو

البته اگر سیاه شدن شمع به خاطر اتمام طول عمر این قطعه نباشد، باید عیب یابی صورت بگیرد و مشکل برطرف گردد. یعنی اگر ایراد از بخش دیگری از موتور باشد، خرید شمع جدید نیز می تواند بدون اثر باشد. زیرا شمع جدید نیز به زودی دوده گرفته و کارایی خود را از دست می دهد. بنابراین در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا در بررسی وضعیت ظاهری آن، به تعمیرگاه مجاز و معتبر مراجعه کنید.

علائم خرابی گیربکس خودرو چیست؟
ادامه مطلب

سوالات متداول

1- اصلی ترین علت سیاه شدن شمع خودرو چیست؟

مهمترین دلیل دوده گرفتن و سیاه شدن شمع خودرو واکنش های فیزیکی و شیمیایی زمان تولید جرقه و ایجاد احتراق است. شمع با تولید جرقه ترکیب سوخت و هوا را منفجر کرده و احتراق و روشن شدن موتور را شکل می دهد. به مرور زمان در اثر تکرار این امر رسوبات کربنی بر روی شمع نشسته و موجب سیاه شدن آن می شوند.

2- میزان و کیفیت هوای ترکیب شده با سوخت برای احتراق چه ارتباطی با سیاه شدن شمع خودرو دارد؟

اگر مقدار هوای کافی با سوخت ترکیب نشود و یا هوا به خاطر کثیف بودن فیلترها یا نشتی سنسورهای اکسیژن کیفیت لازم را نداشته باشد، مقدار سوخت بیشتری مصرف می شود. در نتیجه عدم مخلوط شدن صحیح هوا و سوخت عملیات احتراق به درستی صورت نمی گیرد و مقدار رسوبات بیشتر می گردد. در نهایت این امر موجب دوده گرفتن شمع خودرو می شود.

نتیجه گیری

اطلاع از علت های سیاه شدن شمع خودرو و نشانه ها و علائم خرابی آن می تواند به شما در جلوگیری از مشکلات جدی تر و خسارت های بیشتر به دیگر اجزا و بخش های موتور کمک فراوانی کند. این مشکل در نتیجه عوامل و مشکلات مختلفی به وجود می آید که اگر برطرف نگردد عملکرد صحیح موتور را به خاطر فرآیند احتراق نامناسب تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین توصیه می کنیم همیشه وضعیت سالم بودن شمع های اتوموبیل خود را بررسی کنید و در صورت نیاز شمع های سیاه شده را با شمع جدید جایگزین نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628