علت رنگ پریدگی ماشین و نحوه رفع آن

علت رنگ پریدگی ماشین و نحوه رفع آن

زیبایی ظاهری خودرو به یکدست بودن و تمیزی رنگ بدنه آن بستگی دارد. به همین خاطر بسیاری از رانندگان به دنبال راهکاری برای نگهداری هرچه بهتر رنگ ماشین خود هستند. پریدن رنگ اتومبیل زمانی رخ می دهد که پیوند میان مولکول های رنگ کاهش یابد یا از بین رود. با اطلاع از رنگ پریدگی ماشین می توانید از این مشکل جلوگیری کنید و زیبایی بدنه ماشین تان را حفظ نمایید.

موارد مختلفی مانند شستشوی غیر اصولی، استفاده از مواد شوینده نامناسب، تابش نور خورشید و … باعث خرابی رنگ ماشین می شوند که برای برطرف کردن این مسئله راهکارهایی وجود دارد. اگر شما هم به دنبال بهترین روش های پیشگیری و رفع رنگ پریدگی و آفتاب سوختگی بدنه ماشین خود هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه پایتخت فناوری باشید.

مهمترین دلایل رنگ پریدگی ماشین

 • نور خورشید
 • باران اسیدی
 • مواد شیمیایی و بخارهای مضر
 • نمک
 • فضولات پرندگان
 • چادر نامناسب
 • واکس و پولیش بی کیفیت
 • شستشوی غیر اصولی
 • شیره درختان
 • اصابت اجسام سخت
 • آب و هوای نامناسب
 • تصادف
 • پایین بودن کیفیت رنگ
 • بالا رفتن سن خودرو
 • دستمال خشک و زبر

از مهمترین دلایل رنگ پریدگی بدنه ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نور خورشید

یکی از اصلی ترین علت های پریدن رنگ بدنه ماشین، تابش شدید و مستقیم نور خورشید است. همانطور که قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت مداوم به پوست انسان آسیب می رساند، باعث آسیب رساندن به رنگ بدنه اتومبیل نیز می شود.

نور آفتاب دارای اشعه مضر فرابنفش یا همان UV است که اگر به مدت زیادی به ماشین بتابد، باعث انجام واکنش هایی در ساختار مولکولی رنگ ماشین و خراب شدن آن می شود. رنگ ماشین از مواد شیمیایی مختلفی ساخته شده است که میزان تحمل مشخصی در برابر نور و گرما دارند. اگر یک ماشین برای مدت طولانی در هوای آزاد و زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، این مواد تشکیل دهنده رنگ خاصیت خود را از دست می دهند و منجر به تخریب ظاهری ماشین می شود.

همچنین بخوانید: اجزای موتور ماشین

این مسئله به ویژه در شهرهای گرمسیری و در فصول گرم تابستان بسیار اتفاق می افتد. همچنین، ماشین هایی با رنگ تیره بیشتر در معرض رنگ پریدگی و آفتاب سوختگی هستند. زیرا جذب نور بیشتری دارند و نسبت به خودرهای رنگ روشن، اشعه بیشتری دریافت می کنند و آسیب می بینند.

باران اسیدی

برخی افراد تصور می کنند بارش باران موجب تمیز شدن سطح خارجی یا همان بدنه ماشین می شود. اما باید بدانید که اگر باران اسیدی باشد می تواند آسیب های زیادی به ویژه پریدن رنگ بدنه ماشین را به همراه داشته باشد. در شهرهایی که آلودگی هوا به خاطر وجود ماشین ها، کارخانه ها و صنایع مختلف بیشتر است، هنگام باراش باران، مواد آلوده منتشر شده در هوا با قطرات آب ترکیب می شوند.

باران اسیدی

در نتیجه، در زمان بارش این مواد که حاوی اسید سولفوریک و اسید نیتریک هستند، بدنه ماشین ها را خیس می کند و موجب تغییرات شیمیایی در ساختار رنگ می شود. مولکول های رنگ بدنه اتومبیل به خاطر این مسئله پیوند خود را از دست می دهند و رنگ پریدگی اتفاق می افتد. اگر بلافاصله بعد از بارش باران ماشین خود را تمیز نکنید ممکن است به خاطر تابش آفتاب، غلظت اسیدی قطرات ریخته بر روی ماشین بیشتر شود و جای قطرات بر روی رنگ ماشین بماند.

همچنین بخوانید: ایسیو چیست؟

مواد شیمیایی و بخارهای مضر

در اطراف برخی از مکان ها مانند کارگاه های صنعتی، کارخانه ها، کوره ها، معادن و … آلودگی های مختلفی وجود دارد. این آلودگی ها به صورت بخار وارد هوا می شوند. در نتیجه، اگر ماشین شما به مدت زیادی در این مناطق قرار بگیرد، مواد شیمیایی مضر روی سطح بدنه آن می نشینند و باعث تخریب رنگ می شوند.

همچنین بخوانید: علائم خرابی شفت گیربکس

نمک

اگر دقت کرده باشید در فصل زمستان در برخی از مسیرها و جاده ها برای یخ زدایی از نمک استفاده می شود. این نمک ها در صورتی که روی بدنه ماشین به مدت طولانی باقی بمانند می توانند باعث واکنش های شیمیایی شده و به رنگ آسیب زنند.

فضولات پرندگان

به طور کلی هر ماده اسیدی برای رنگ بدنه ماشین مضر است؛ زیرا ساختار مولکولی رنگ را تغییر می دهد. فضولات پرندگان نیز اسیدی هستند و اگر بلافاصله آن ها را از روی سطح ماشین پاک نکنید، به رنگ آسیب می زنند.

فضولات پرندگان روی ماشین

چادر نامناسب

بسیاری از افراد برای جلوگیری از آسیب دیدن بدنه ماشین در برابر عوامل مختلف مانند تابش خورشید، تغییرات آب و هوا و … از چادرهای مخصوص استفاده می کنند. باید بدانید که استفاده از چادر بسیار مفید است اما نه هر چادری؛ روکش هایی که به عنوان چادر ماشین مورد استفاده قرار می گیرند باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند.

در صورتی که چادر ماشین از مواد پلاستیکی و شیمیایی با کیفیت ساخته نشود، می تواند باعث آسیب زدن به بدنه ماشین شود. زمانی که یک چادر بی کیفیت روی ماشین قرار می گیرد، در اثر تابش نور خورشید یا گرم شدن هوا، مواد شیمیایی موجود در آن روی رنگ بدنه تاثیر می گذارند و باعث خراب شدن آن می شوند.

همچنین بخوانید: انواع سنسور خودرو

واکس و پولیش بی کیفیت

با اینکه واکس و پولیش گزینه ای ایده آل برای زیبایی بیشتر ماشین و محافظت بدنه آن است، اما اگر از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد می تواند آسیب جدی به بدنه اتومبیل بزند. برخی از برندها برای ارزان تر شدن قیمت تمام شده محصولات واکس و پولیش خود از مواد اولیه بی کیفیت مانند مواد نفتی پالایش نشده استفاده می کنند. این مواد شیمیایی نامرغوب باعث به وجود آمدن منافذی در بین ذرات و مولکول های رنگ ماشین می شوند که به مرور زمان رنگ پریدگی را به همراه دارد.

واکس و پولیش بی کیفیت ماشین

شستشوی غیر اصولی

از دیگر دلایل اصلی و مهم رنگ پریدگی ماشین، شستشوی نامناسب و غیر اصولی است. فرقی ندارد که ماشینتان را در منزل می شویید یا آن را به کارواش می برید. اگر این کار به درستی صورت نگیرد، آسیب های مختلفی به رنگ بدنه وارد می شود.

همچنین بخوانید: از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد

استفاده از مواد شوینده بی کیفیت یا حاوی مواد اسیدی می تواند باعث تخریب رنگ ماشین و در نتیجه کاهش زیبایی آن شود. همچنین فشار آب قوی که معمولا در کارواش ها از آن برای تمیز کردن ماشین استفاده می شود، می تواند به رنگ ماشین آسیب بزند.

شیره درختان

شاید شما هم مانند بسیاری از رانندگان هنگام پارک کردن ماشین در خیابان و فضای باز به دنبال مکانی به دور از نور خورشید هستید. پارک کردن ماشین در سایه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کاملا کاربردی و مفید است اما شاید تعجب کنید اگر بگوییم که این امر ممکن است به رنگ بدنه آسیب بزند.

شیره درختان روی ماشین

شیره برخی درختان حاوی مواد اسیدی است و همانطور که گفته شد این مواد برای رنگ خودرو مضر محسوب می شوند. اگر خودرو شما به مدت طولانی زیر این درختان باشد و شیره ریخته شده روی رنگ ماشین را پاک نکنید، مواد اسیدی پیوند مولکولی رنگ دانه های بدنه ماشین را از بین می روند و خرابی رنگ رخ می دهد.

اصابت اجسام سخت

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که هنگام رانندگی در مسیرها و جاده های مختلف متوجه ضربه خوردن بدنه ماشین شوید. امکان دارد در مواقعی به ویژه در هنگام رانندگی در مسیرهای خاکی و سنگلاخ، اجسام سخت مانند سنگریزه، شاخه درختان و … به بدنه برخورد کنند. در نتیجه وارد آمدن ضربه از سوی این اجسام، رنگ بدنه ماشین آسیب می بیند.

آب و هوای نامناسب

آب و هوای غیر معمول در برخی از نقاط کشور، دیگر علت پریدن رنگ ماشین محسوب می شود. در هوای مناطقی مانند استان های کویری و خشک یا شهرهایی که به معادن سنگ و شن و ماسه نزدیک هستند، ذرات معلق وجود دارد. این ذرات به مرور زمان باعث آسیب زدن به رنگ ماشین می شوند. همچنین در شهرهای شمالی کشور که میزان رطوبت بسیار بالا است، واکنش های شیمیایی زیادی در طول زمان بر روی رنگ ماشین اتفاق می افتد که باعث کم شدن عمر آن می شود.

تصادف

در کشور ما و بسیاری از نقاط دیگر جهان، تصادفات را اصلی ترین علت رنگ پریدگی ماشین می دانند. وارد آمدن ضربات مختلف به ماشین در اثر تصادف موجب تخریب رنگ بدنه می شود. گاهی اوقات به خاطر شدت کم ضربه در تصادف پیوند مولکولی رنگ ها آسیب پذیر و ضعیف می شود و مقدار خسارت کم است. اما اگر تصادف شدیدی رخ دهد، امکان دارد قسمتی از بدنه ماشین دارای فرو رفتگی و برآمدگی شده و رنگ آن بریزد.

تصادف

پایین بودن کیفیت رنگ

برخی از خودروها دارای رنگ با کیفیت و مرغوبی نیستند. کارخانه های تولید کننده خودرو جهت ارزان تمام شدن بهای محصولات خودرو از رنگ های نامرغوب استفاده می کنند. این رنگ ها طول عمر کمی دارند و از مقاومت مناسب در برابر عوامل مختلف آسیب زا برخوردار نیستند. در نتیجه به مرور زمان رنگ پریدگی رخ می دهد یا ماشین زودتر از دیگر خودروها دچار آفتاب سوختگی می شود.

بالا رفتن سن خودرو

هر خودرو هر بخش از آن طول عمر مشخصی دارد. بعضی از قسمت ها مانند قطعات جلوبندی، مصرفی محسوب می شوند و زودتر خراب شده و نیاز به تعویض دارند. رنگ بدنه نیز از این قاعده مستثنی نیست و با بالا رفتن سن خودرو، از کیفیت و مقاومت اولیه آن کاسته می شود. در نتیجه هر چقدر یک خودرو قدیمی تر باشد، رنگ پریدگی بیشتری در آن رخ می دهد.

دستمال خشک و زبر

برخی از افراد دوست دارند خودروی خود را همیشه تمیز کنند و به اصطلاح روزانه دستی به سر و روی آن می کشند. گاهی اوقات تمیز کردن بیش از حد خودرو با دستمال های بی کیفیت، خشک و زبر می تواند علت تخریب رنگ بدنه اتومبیل باشد. در زمان هایی که روی خودرو گرد و غباری نشسته، یک دتسمال خشک می تواند مانند یک سمباده عمل کند. در نتیجه دستمال کشیدن بیش از حد می تواند ضخامت رنگ را روز به روز کمتر کرده و باعث خرابی آن شود.

دستمال خشک و زبر

روش های رفع کیلر پریدگی

 • رفع کیلر پریدگی با استفاده از پولیش
 • رفع کیلر پریدگی با استفاده از قلم خشگیر
 • رفع کیلر پریدگی با استفاده از قلم خشگیر

اگر خودرو شما به هردلیلی دچار رنگ پریدگی شده است، باید از راهکار مناسب برای برطرف کردن آن استفاده کنید. گاهی اوقات شدت آسیب وارده به رنگ بدنه اتومبیل زیاد نیست؛ برای مثال در اثر ضربه یک سنگریزه کوچک خط و خش سطحی به وجود آمده و مقدار جزئی از رنگ پریده است. در این مواقع می توانید از روش های ساده تر مانند قلم خشگیر بهره ببرید. اما اگر شدت تخریب رنگ زیاد باشد باید به سراغ روش های فنی تر و تخصصی تر بروید که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

روش های ترمیم رنگ پریدگی خودرو

ترمیم رنگ ماشین با استفاده از پولیش

استفاده از پولیش یکی از کاربردی ترین و رایج ترین روش های ترمیم رنگ ماشین محسوب می شود. برای به کارگیری این روش باید چندین مرحله را اجرا کنید. گام اول مربوط به شستشوی ماشین و تمیز کردن آن از هرگونه آلودگی است. پاک کردن بدنه و رنگ از گرد و غبار، لکه های باران، چربی، اثر انگشتان دست، برخورد حشرات ریز، فضولات پرندگان و … از اهمیت خاصی برخوردار است.

ترمیم رنگ خودرو با استفاده از پولیش

در مرحله دوم باید بدنه ماشین را با پاک کننده های مخصوص دوباره تمیز کنید. زیرا ممکن است برخی از آلودگی ها با استفاده از آب و مواد شوینده به خوبی از سطح خودرو پاک نشوند. در نتیجه، نیاز به مواد مخصوص برای این کار است که آسیبی به رنگ نمی زند و در عین حال هرگونه آلودگی را از بین می برد.

مرحله بعدی به پولیش زدن یا همان عمل پولیش کاری اختصاص دارد. با استفاده از مواد مخصوص و ابزار پولیش زنی خط و خش های موجود را از بین می برید. همچنین، می توانید این کار را با استفاده از یک پارچه مناسب انجام دهید. بدین صورت که مقداری از ماده پولیش را روی قسمت رنگ پریدگی ریخته و با پارچه تمیز و خشک حرکاتی رفت و برگشتی بدون فشار اضافی روی بدنه خودرو انجام داده تا مواد کاملا جذب شوند.

همچنین بخوانید: علت استارت نخوردن ماشین

بعد از پولیش کاری بدنه خودرو براق می شود و رنگ آن اصلاح می گردد. سپس برای تثبیت و ماندگاری این شفافیت از ماده مخصوصی به نام محافظ رنگ استفاده می کنید. سیلانت یا همان محافظ رنگ مانند یک لایه روی بدنه و رنگ آن قرار می گیرد و تا مدتی از آن محافظت می کند.

ترمیم رنگ ماشین با استفاده از قلم خشگیر

اگر رنگ پریدگی ماشین آنچنان عمیق و شدید نباشد، می توانید با ابزارهای ساده تر و روش های غیر تخصصی نیز این مسئله را حل کنید. اگر رنگ بدنه ماشین شما به خاطر خط و خش های کم عمق تاحدی از بین رفته است، استفاده از قلم خشگیر گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

ترمیم رنگ خودرو با استفاده از قلم خشگیر

همانند پولیش کاری ابتدا باید خودرو را از آلودگی ها تمیز کنید. سپس قلم خشگیر را که رنگ آن دقیقا با رنگ بدنه ماشین یکسان و همخوان است بر روی قسمت های رنگ پریده بکشید. پس از زمان مشخصی رنگی که با استفاده از قلم به سطح بدنه کشیده اید خشک می شود و دیگر اثری از تخریب رنگ دیده نخواهد شد.

ترمیم رنگ ماشین با استفاده از کلیر

با اینکه کلیر نوعی واکس یا پولیش نیست، اما می تواند به ترمیم رنگ  ماشین کمک کند. اگر قسمت هایی از بدنه ماشین شما در اثر عوامل مختلف دچار رنگ پریدگی شده است، می توانید با کیلر آن قسمت را دوباره احیا کنید. کلیر ماده ای شفاف است که باعث شفافیت و برق انداختن رنگ بدنه ماشین می شود.

برای استفاده از این روش نیز همانند دیگر روش ها ابتدا در گام اول باید ماشین را تمیز بشویید و از آلودگی پاک کنید. سپس، قسمت مورد نظر را که رنگ پریده یا آفتاب سوخته شده کمی حرارت دهید و با یک سمباده آن را تمیز و مات کنید.

در مرحله بعدی باید ماده کلیر را روی این قسمت و اطراف آن بپاشید. این کار برای یکدست شدن محل رنگ پریده با سایر قسمت ها انجام می شود. پس از خشک شدن کلیر، با یک پارچه تمیز، بدنه ماشین را دوباره تمیز کنید. کلیر در انواع مختلف اسپری و صنعتی در بازار موجود است که باید باکیفیت ترین آن را انتخاب کنید تا با چند بار شستشو از بین نرود و مقاومت خوبی در برابر آب، بنزین، تینر، گرما، سرما و … داشته باشد.

روش های پیشگیری از رنگ پریدگی ماشین

اگر می خواهید همیشه ماشینی زیبا و بدون رنگ پریدگی داشته باشید، باید به یکسری از نکات توجه ویژه داشته باشید و مواردی را رعایت کنید. با اهمیت دادن به این موارد می توانید تا حد زیادی از آسیب دیدن رنگ بدنه ماشین جلوگیری کنید.

روش های پیشگیری از رنگ پریدگی خودرو

موارد زیر مهمترین روش های پیشگیری از تخریب رنگ ماشین به شمار می روند:

 • عدم پارک خودرو به مدت طولانی در زیر تابش مستقیم نور خورشید
 • عدم پارک خودرو در زیر درختانی که ریزش شیره دارند
 • تمیز کردن به موقع فضولات پرندگان
 • استفاده از مواد شوینده مناسب و با کیفیت
 • عدم استفاده از فشار آب قوی هنگام شستشو خودرو در کارواش
 • کشیدن چادر با جنس مناسب بر روی خودرو
 • به کارگیری واکس های محافظ رنگ بدنه
 • خشک کردن به موقع بدنه خودرو پس از بارندگی
1/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543