علت رنگ پریدگی خودرو و نحوه رفع آن

علت رنگ پریدگی خودرو و نحوه رفع آن

زیبایی ظاهری خودرو به یکدست بودن و تمیزی رنگ بدنه آن بستگی دارد. به همین خاطر بسیاری از رانندگان به دنبال راهکاری برای نگهداری هرچه بهتر رنگ ماشین خود هستند. پریدن رنگ اتومبیل زمانی رخ می دهد که پیوند میان مولکول های رنگ کاهش یابد یا از بین رود. با اطلاع از دلایل رنگ پریدگی خودرو می توانید از این مشکل جلوگیری کنید و زیبایی بدنه ماشین تان را حفظ نمایید.

موارد مختلفی مانند شستشوی غیر اصولی، استفاده از مواد شوینده نامناسب، تابش نور خورشید و … باعث خرابی رنگ خودرو می شوند که برای برطرف کردن این مسئله راهکارهایی وجود دارد. اگر شما هم به دنبال بهترین روش های پیشگیری و رفع رنگ پریدگی و آفتاب سوختگی بدنه ماشین خود هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه پایتخت فناوری باشید.

مهمترین دلایل رنگ پریدگی ماشین

مولکول های رنگ با کمک پیوندی به یکدیگر متصل می شوند تا بتوانند به صورت یکدست سطحی را پوشش دهند. اگر فاصله ای میان این مولکول ها به وجود آید، رنگ پریدگی رخ می دهد. بدنه خودرو همیشه در معرض عوامل آسیب زننده مختلفی قرار دارد که منجر به کاهش یا از بین بردن قدرت پیوند مولکولی بین رنگ دانه ها می شود. هرچقدر این مولکول ها از یکدیگر فاصله بیشتری بگیرند، خرابی رنگ بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

مهمترین دلایل رنگ پریدگی ماشین

از مهمترین دلایل رنگ پریدگی بدنه ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نور خورشید

یکی از اصلی ترین علت های پریدن رنگ بدنه خودرو، تابش شدید و مستقیم نور خورشید است. همانطور که قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت مداوم به پوست انسان آسیب می رساند، باعث آسیب رساندن به رنگ بدنه اتومبیل نیز می شود.

نور آفتاب دارای اشعه مضر فرابنفش یا همان UV است که اگر به مدت زیادی به خودرو بتابد، باعث انجام واکنش هایی در ساختار مولکولی رنگ ماشین و خراب شدن آن می شود. رنگ خودرو از مواد شیمیایی مختلفی ساخته شده است که میزان تحمل مشخصی در برابر نور و گرما دارند. اگر یک ماشین برای مدت طولانی در هوای آزاد و زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، این مواد تشکیل دهنده رنگ خاصیت خود را از دست می دهند و منجر به تخریب ظاهری ماشین می شود.

این مسئله به ویژه در شهرهای گرمسیری و در فصول گرم تابستان بسیار اتفاق می افتد. همچنین، خودروهایی با رنگ تیره بیشتر در معرض رنگ پریدگی و آفتاب سوختگی هستند. زیرا جذب نور بیشتری دارند و نسبت به خودرهای رنگ روشن، اشعه بیشتری دریافت می کنند و آسیب می بینند.

باران اسیدی

برخی افراد تصور می کنند بارش باران موجب تمیز شدن سطح خارجی یا همان بدنه خودرو می شود. اما باید بدانید که اگر باران اسیدی باشد می تواند آسیب های زیادی به ویژه پریدن رنگ بدنه ماشین را به همراه داشته باشد. در شهرهایی که آلودگی هوا به خاطر وجود ماشین ها، کارخانه ها و صنایع مختلف بیشتر است، هنگام باراش باران، مواد آلوده منتشر شده در هوا با قطرات آب ترکیب می شوند.

باران اسیدی

در نتیجه، در زمان بارش این مواد که حاوی اسید سولفوریک و اسید نیتریک هستند، بدنه خودروها را خیس می کند و موجب تغییرات شیمیایی در ساختار رنگ می شود. مولکول های رنگ بدنه اتومبیل به خاطر این مسئله پیوند خود را از دست می دهند و رنگ پریدگی اتفاق می افتد. اگر بلافاصله بعد از بارش باران خودرو خود را تمیز نکنید ممکن است به خاطر تابش آفتاب، غلظت اسیدی قطرات ریخته بر روی ماشین بیشتر شود و جای قطرات بر روی رنگ خودرو بماند.

مواد شیمیایی و بخارهای مضر

در اطراف برخی از مکان ها مانند کارگاه های صنعتی، کارخانه ها، کوره ها، معادن و … آلودگی های مختلفی وجود دارد. این آلودگی ها به صورت بخار وارد هوا می شوند. در نتیجه، اگر ماشین شما به مدت زیادی در این مناطق قرار بگیرد، مواد شیمیایی مضر روی سطح بدنه آن می نشینند و باعث تخریب رنگ می شوند.

نمک

اگر دقت کرده باشید در فصل زمستان در برخی از مسیرها و جاده ها برای یخ زدایی از نمک استفاده می شود. این نمک ها در صورتی که روی بدنه خودرو به مدت طولانی باقی بمانند می توانند باعث واکنش های شیمیایی شده و به رنگ آسیب زنند.

فضولات پرندگان

به طور کلی هر ماده اسیدی برای رنگ بدنه خودرو مضر است؛ زیرا ساختار مولکولی رنگ را تغییر می دهد. فضولات پرندگان نیز اسیدی هستند و اگر بلافاصله آن ها را از روی سطح خودرو پاک نکنید، به رنگ آسیب می زنند.

فضولات پرندگان روی ماشین

چادر نامناسب

بسیاری از افراد برای جلوگیری از آسیب دیدن بدنه خودرو در برابر عوامل مختلف مانند تابش خورشید، تغییرات آب و هوا و … از چادرهای مخصوص استفاده می کنند. باید بدانید که استفاده از چادر بسیار مفید است اما نه هر چادری؛ روکش هایی که به عنوان چادر خودرو مورد استفاده قرار می گیرند باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند.

در صورتی که چادر ماشین از مواد پلاستیکی و شیمیایی با کیفیت ساخته نشود، می تواند باعث آسیب زدن به بدنه خودرو شود. زمانی که یک چادر بی کیفیت روی خودرو قرار می گیرد، در اثر تابش نور خورشید یا گرم شدن هوا، مواد شیمیایی موجود در آن روی رنگ بدنه تاثیر می گذارند و باعث خراب شدن آن می شوند.

واکس و پولیش بی کیفیت

با اینکه واکس و پولیش گزینه ای ایده آل برای زیبایی بیشتر خودرو و محافظت بدنه آن است، اما اگر از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد می تواند آسیب جدی به بدنه اتومبیل بزند. برخی از برندها برای ارزان تر شدن قیمت تمام شده محصولات واکس و پولیش خود از مواد اولیه بی کیفیت مانند مواد نفتی پالایش نشده استفاده می کنند. این مواد شیمیایی نامرغوب باعث به وجود آمدن منافذی در بین ذرات و مولکول های رنگ خودرو می شوند که به مرور زمان رنگ پریدگی را به همراه دارد.

واکس و پولیش بی کیفیت ماشین

شستشوی غیر اصولی

از دیگر دلایل اصلی و مهم رنگ پریدگی خودرو، شستشوی نامناسب و غیر اصولی است. فرقی ندارد که ماشینتان را در منزل می شویید یا آن را به کارواش می برید. اگر این کار به درستی صورت نگیرد، آسیب های مختلفی به رنگ بدنه وارد می شود.

استفاده از مواد شوینده بی کیفیت یا حاوی مواد اسیدی می تواند باعث تخریب رنگ خودرو و در نتیجه کاهش زیبایی آن شود. همچنین فشار آب قوی که معمولا در کارواش ها از آن برای تمیز کردن خودرو استفاده می شود، می تواند به رنگ خودرو آسیب بزند.

شیره درختان

شاید شما هم مانند بسیاری از رانندگان هنگام پارک کردن خودرو در خیابان و فضای باز به دنبال مکانی به دور از نور خورشید هستید. پارک کردن خودرو در سایه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کاملا کاربردی و مفید است اما شاید تعجب کنید اگر بگوییم که این امر ممکن است به رنگ بدنه آسیب بزند.

شیره درختان روی ماشین

شیره برخی درختان حاوی مواد اسیدی است و همانطور که گفته شد این مواد برای رنگ خودرو مضر محسوب می شوند. اگر خودرو شما به مدت طولانی زیر این درختان باشد و شیره ریخته شده روی رنگ ماشین را پاک نکنید، مواد اسیدی پیوند مولکولی رنگ دانه های بدنه خودرو را از بین می روند و خرابی رنگ رخ می دهد.

اصابت اجسام سخت

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که هنگام رانندگی در مسیرها و جاده های مختلف متوجه ضربه خوردن بدنه ماشین شوید. امکان دارد در مواقعی به ویژه در هنگام رانندگی در مسیرهای خاکی و سنگلاخ، اجسام سخت مانند سنگریزه، شاخه درختان و … به بدنه برخورد کنند. در نتیجه وارد آمدن ضربه از سوی این اجسام، رنگ بدنه ماشین آسیب می بیند.

آب و هوای نامناسب

آب و هوای غیر معمول در برخی از نقاط کشور، دیگر علت پریدن رنگ خودرو محسوب می شود. در هوای مناطقی مانند استان های کویری و خشک یا شهرهایی که به معادن سنگ و شن و ماسه نزدیک هستند، ذرات معلق وجود دارد. این ذرات به مرور زمان باعث آسیب زدن به رنگ خودرو می شوند. همچنین در شهرهای شمالی کشور که میزان رطوبت بسیار بالا است، واکنش های شیمیایی زیادی در طول زمان بر روی رنگ خودرو اتفاق می افتد که باعث کم شدن عمر آن می شود.

تصادف

در کشور ما و بسیاری از نقاط دیگر جهان، تصادفات را اصلی ترین علت رنگ پریدگی خودرو می دانند. وارد آمدن ضربات مختلف به ماشین در اثر تصادف موجب تخریب رنگ بدنه می شود. گاهی اوقات به خاطر شدت کم ضربه در تصادف پیوند مولکولی رنگ ها آسیب پذیر و ضعیف می شود و مقدار خسارت کم است. اما اگر تصادف شدیدی رخ دهد، امکان دارد قسمتی از بدنه خودرو دارای فرو رفتگی و برآمدگی شده و رنگ آن بریزد.

تصادف

پایین بودن کیفیت رنگ

برخی از خودروها دارای رنگ با کیفیت و مرغوبی نیستند. کارخانه های تولید کننده خودرو جهت ارزان تمام شدن بهای محصولات خودرو از رنگ های نامرغوب استفاده می کنند. این رنگ ها طول عمر کمی دارند و از مقاومت مناسب در برابر عوامل مختلف آسیب زا برخوردار نیستند. در نتیجه به مرور زمان رنگ پریدگی رخ می دهد یا ماشین زودتر از دیگر خودروها دچار آفتاب سوختگی می شود.

بالا رفتن سن خودرو

هر خودرو هر بخش از آن طول عمر مشخصی دارد. بعضی از قسمت ها مانند قطعات جلوبندی، مصرفی محسوب می شوند و زودتر خراب شده و نیاز به تعویض دارند. رنگ بدنه نیز از این قاعده مستثنی نیست و با بالا رفتن سن خودرو، از کیفیت و مقاومت اولیه آن کاسته می شود. در نتیجه هر چقدر یک خودرو قدیمی تر باشد، رنگ پریدگی بیشتری در آن رخ می دهد.

دستمال خشک و زبر

برخی از افراد دوست دارند خودروی خود را همیشه تمیز کنند و به اصطلاح روزانه دستی به سر و روی آن می کشند. گاهی اوقات تمیز کردن بیش از حد خودرو با دستمال های بی کیفیت، خشک و زبر می تواند علت تخریب رنگ بدنه اتومبیل باشد. در زمان هایی که روی خودرو گرد و غباری نشسته، یک دتسمال خشک می تواند مانند یک سمباده عمل کند. در نتیجه دستمال کشیدن بیش از حد می تواند ضخامت رنگ را روز به روز کمتر کرده و باعث خرابی آن شود.

دستمال خشک و زبر

روش های ترمیم رنگ پریدگی خودرو

اگر خودرو شما به هردلیلی دچار رنگ پریدگی شده است، باید از راهکار مناسب برای برطرف کردن آن استفاده کنید. گاهی اوقات شدت آسیب وارده به رنگ بدنه اتومبیل زیاد نیست؛ برای مثال در اثر ضربه یک سنگریزه کوچک خط و خش سطحی به وجود آمده و مقدار جزئی از رنگ پریده است. در این مواقع می توانید از روش های ساده تر مانند قلم خشگیر بهره ببرید. اما اگر شدت تخریب رنگ زیاد باشد باید به سراغ روش های فنی تر و تخصصی تر بروید که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

روش های ترمیم رنگ پریدگی خودرو

ترمیم رنگ خودرو با استفاده از پولیش

استفاده از پولیش یکی از کاربردی ترین و رایج ترین روش های ترمیم رنگ خودرو محسوب می شود. برای به کارگیری این روش باید چندین مرحله را اجرا کنید. گام اول مربوط به شستشوی خودرو و تمیز کردن آن از هرگونه آلودگی است. پاک کردن بدنه و رنگ از گرد و غبار، لکه های باران، چربی، اثر انگشتان دست، برخورد حشرات ریز، فضولات پرندگان و … از اهمیت خاصی برخوردار است.

ترمیم رنگ خودرو با استفاده از پولیش

در مرحله دوم باید بدنه ماشین را با پاک کننده های مخصوص دوباره تمیز کنید. زیرا ممکن است برخی از آلودگی ها با استفاده از آب و مواد شوینده به خوبی از سطح خودرو پاک نشوند. در نتیجه، نیاز به مواد مخصوص برای این کار است که آسیبی به رنگ نمی زند و در عین حال هرگونه آلودگی را از بین می برد.

مرحله بعدی به پولیش زدن یا همان عمل پولیش کاری اختصاص دارد. با استفاده از مواد مخصوص و ابزار پولیش زنی خط و خش های موجود را از بین می برید. همچنین، می توانید این کار را با استفاده از یک پارچه مناسب انجام دهید. بدین صورت که مقداری از ماده پولیش را روی قسمت رنگ پریدگی ریخته و با پارچه تمیز و خشک حرکاتی رفت و برگشتی بدون فشار اضافی روی بدنه خودرو انجام داده تا مواد کاملا جذب شوند.

بعد از پولیش کاری بدنه خودرو براق می شود و رنگ آن اصلاح می گردد. سپس برای تثبیت و ماندگاری این شفافیت از ماده مخصوصی به نام محافظ رنگ استفاده می کنید. سیلانت یا همان محافظ رنگ مانند یک لایه روی بدنه و رنگ آن قرار می گیرد و تا مدتی از آن محافظت می کند.

ترمیم رنگ خودرو با استفاده از قلم خشگیر

اگر رنگ پریدگی خودرو آنچنان عمیق و شدید نباشد، می توانید با ابزارهای ساده تر و روش های غیر تخصصی نیز این مسئله را حل کنید. اگر رنگ بدنه خودرو شما به خاطر خط و خش های کم عمق تاحدی از بین رفته است، استفاده از قلم خشگیر گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

ترمیم رنگ خودرو با استفاده از قلم خشگیر

همانند پولیش کاری ابتدا باید خودرو را از آلودگی ها تمیز کنید. سپس قلم خشگیر را که رنگ آن دقیقا با رنگ بدنه ماشین یکسان و همخوان است بر روی قسمت های رنگ پریده بکشید. پس از زمان مشخصی رنگی که با استفاده از قلم به سطح بدنه کشیده اید خشک می شود و دیگر اثری از تخریب رنگ دیده نخواهد شد.

ترمیم رنگ خودرو با استفاده از کلیر

با اینکه کلیر نوعی واکس یا پولیش نیست، اما می تواند به ترمیم رنگ خودرو کمک کند. اگر قسمت هایی از بدنه ماشین شما در اثر عوامل مختلف دچار رنگ پریدگی شده است، می توانید با کیلر آن قسمت را دوباره احیا کنید. کلیر ماده ای شفاف است که باعث شفافیت و برق انداختن رنگ بدنه خودرو می شود.

برای استفاده از این روش نیز همانند دیگر روش ها ابتدا در گام اول باید خودرو را تمیز بشویید و از آلودگی پاک کنید. سپس، قسمت مورد نظر را که رنگ پریده یا آفتاب سوخته شده کمی حرارت دهید و با یک سمباده آن را تمیز و مات کنید.

در مرحله بعدی باید ماده کلیر را روی این قسمت و اطراف آن بپاشید. این کار برای یکدست شدن محل رنگ پریده با سایر قسمت ها انجام می شود. پس از خشک شدن کلیر، با یک پارچه تمیز، بدنه خودرو را دوباره تمیز کنید. کلیر در انواع مختلف اسپری و صنعتی در بازار موجود است که باید باکیفیت ترین آن را انتخاب کنید تا با چند بار شستشو از بین نرود و مقاومت خوبی در برابر آب، بنزین، تینر، گرما، سرما و … داشته باشد.

روش های پیشگیری از رنگ پریدگی خودرو

اگر می خواهید همیشه ماشینی زیبا و بدون رنگ پریدگی داشته باشید، باید به یکسری از نکات توجه ویژه داشته باشید و مواردی را رعایت کنید. با اهمیت دادن به این موارد می توانید تا حد زیادی از آسیب دیدن رنگ بدنه ماشین جلوگیری کنید.

روش های پیشگیری از رنگ پریدگی خودرو

موارد زیر مهمترین روش های پیشگیری از تخریب رنگ خودرو به شمار می روند:

  • عدم پارک خودرو به مدت طولانی در زیر تابش مستقیم نور خورشید
  • عدم پارک خودرو در زیر درختانی که ریزش شیره دارند
  • تمیز کردن به موقع فضولات پرندگان
  • استفاده از مواد شوینده مناسب و با کیفیت
  • عدم استفاده از فشار آب قوی هنگام شستشو خودرو در کارواش
  • کشیدن چادر با جنس مناسب بر روی خودرو
  • به کارگیری واکس های محافظ رنگ بدنه
  • خشک کردن به موقع بدنه خودرو پس از بارندگی

نتیجه گیری

زیبایی خودرو برای هر راننده ای اهمیت زیادی دارد. این موضوع بر قیمت ماشین نیز تاثیرگذار است. از این رو باید نگهداری بهتری از وسیله نقلیه خود داشته باشید. دلایل زیادی باعث رنگ پریدگی خودرو می شوند که با داشتن اطلاعات کافی درباره آن ها می توانید جلوی جلوی این اتفاق ناخوشایند را به راحتی بگیرید. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شوند و بتوانید با استفاده از آن ها خودرویی زیبا با رنگی ثابت و جذاب داشته باشید.

1/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628