معرفی لوازم صافکاری پی دی آر و سنتی

معرفی لوازم صافکاری پی دی آر و سنتی

روش های ترمیم بدنه خودرو با رنگ و بی رنگ برای جبران آسیب وارد شده مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از روش های مدرن صافکاری بی رنگ، ترمیم بدنه خودرو پی دی آر بوده که به دلیل هزینه کم و سرعت بالا مورد استقبال افراد قرار گرفته است.

اولین چیزی که قب از وزد به این حوزه سوال می شود این است که برای شروع کار نیاز به چه ابزارهایی داریم. به طور کلی، تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده در ترمیم بدنه خودرو شامل موارد زیر می باشد که در این مقاله تیم محتوای حرفه ای آموزشگاه پایتخت فناوری اسم وسایل صافکاری بصورت تک تک به شما معرفی می کند و کاربرد هر کدام را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهد.

ابزار صافکاری پی دی آر

 • میله PDR
 • دستگاه صافکاری
 • تگرگ کش
 • نیش گیر
 • نگهدارنده
 • چسب تفنگی
 • خشک کن رنگ موضعی
 • محافظ پنجره
 • سوراخ صاف کن
 • کیسه هوا
 • پنل نور
 • قاپک

1- میله پی دی آر یکی از ابزار پی دی ار

میله پی در آر از اصلی ترین تجهیزات مورد استفاده در صافکاری بدون رنگ پی در آر بوده که به منظور جدا کردن کاپوت، سقف و قسمت هی آسیب دیده خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. میله های پی دی آر به علت کاربری بالا جایگزین قالب تنه شده و معمولا در پکیج های چند تایی به فروش می رسد. پکیج ها معمولا از 22 پارچه شروع شده و به 60 پارچه هم می رسد.

همچنین بخوانید: اجزای موتور ماشین

میله های پی دی آر به دلیل دسترسی به تمام نقاط بدنه خودرو و رفع فرو رفتگی ها و قری های ایجاد شده ناشی از ضربه به یکی از پر کاربرد ترین ابزار های این حرفه تبدیل شده است.استفاده از این میله ها بسیار آسان بوده به طوری که با تمرین می توان به راحتی قلق استفاده از آن ها را یاد گرفت. این میله ها از فولاد سخت ساخته شده و باعث استحکام آن ها و طول عمر بیشتر می شود. قیمت میله پی دی آر بسته به شرکت سازنده و جنس آن متفاوت است.

میله PDR

انواع میله های پی دی آر ( ابزار پی دی ار )

با توجه به تفاوت در فرو رفتگی های ایجاد شده در بدنه خودرو، میله های پی دی آر در انواع مختلف به کار گرفته می شوند. ا

 • میله چرخشی: میله چرخشی در مکان هایی که فضای کافی برای چرخش میله وجود دارد استفاده می شود.
 • میله اهرمی: با اهرم کردن میله های اهرمی، می توان فرو رفتگی های ایجاد شده در کاپوت و سقف را برطرف نمود.
 • میله دم ماهی: در برخی تصادفات، فرو رفتگی به طوری است که استفاده از دستگاه های صافکاری به دلیل کمبود فضا ممکن نمی باشد. در این حالت لازم است از میله دم ماهی برای بیرون کشیدن قری ها استفاده نمود.

همچنین بخوانید: گژن پین چیست

نحوه کار کردن با میله های PDR ( ابزار پی دی ار )

میله های پی دی آر از اجزای مختلف سر میله، دسته میله و تکیه گاه تشکیل شده اند که برای از بین بردن فرو رفتگی ها تمام اجزا درگیر هستند. نیروی دست فرد تعمیر کار به دسته میله اعمال شده و قسمت تکیه گاه به فرو رفتگی بدنه خودرو متصل شده و نیروی وارد شده از طریق سر میله به محل مورد نظر وارد شده و قسمت فرو رفته پر می شود. برطرف کردن فرو رفتگی ها از طریق حرارت دادن سطح و اعمال نیرو در جهت عکس موجب افزایش کیفیت صافکاری پی دی آر می شود.

2- دستگاه صافکاری

به جرات می توان گفت، دستگاه صافکاری مهم ترین و اصلی ترین ابزار مورد نیاز برای انجام ترمیم بدنه خوردو پی دی آر بوده که به دستگاه Hot Box نیز معروف است. این دستگاه با ایجاد امواج گردابی و مغناطیسی اقدام به صاف نمودن سطح فرو رفته خودرو از طریق وصل نمودن کانکتور های دستگاه می نماید.

همچنین بخوانید: علت استارت نخوردن ماشین

دستگاه صافکاری موجب تسریع روند ترمیم بدنه خودرو شده به طوری که امکان صافکاری چندین خودرو را در روز برای صافکاران فراهم نموده است. از دستگاه صافکاری برای در آوردن شیشه خودرو به منظور جلوگیری از آسیب دیدن آن هنگام چکش خوردن بدنه و باز کردن پیچ و مهره های قدیمی استفاده می شود. این دستگاه در نمونه های مختلفی با ویژگی های متعدد طراحی و تولید شده و مورد استفاده افراد قرار می گیرد.

دستگاه صافکاری

3- تگرگ کش

یکی از ابزار تخصصی در انجام ترمیم بدنه خودرو پی دی آر، تگرگ کش بوده که به کمک چسب های مخصوص نقش موثری در بلند کردن فرو رفتگی های سطح خودرو داشته و به منظور کاهش مراحل چکش کاری می توان نواحی آسیب دیده را به کمک تگرگ کش به سطح عادی برگرداند.

نحوه کار با تگرگ کش بسیار آسان بوده به طوری که در ابتدا لازم است سری تگرگ کش را به وسیله چسب مخصوص پی دی آر به محل قری بدنه محکم کرده و دسته انبر تگرگ کش را حرکت داده و در انتها در جهت مخالف فرو رفتگی کششی وارد نمایید. لازم است در این مرحله دقت لازم را به خرج داده و مانع از آسیب به رنگ اصلی بدنه شوید.

تگرگ کش

4- نیش گیر

یکی از ابزار تخصصی برای صاف نمودن ضربات وارد شده به بدنه اتومبیل، نیش گیر بوده که شامل چکش نیش گیر (PDR Hammer) و سنبه نیش گیر  (Knock down Pen)می باشد. سنبه نیش گیر در واقع همان قلم نیش گیری بوده که به کمک چکش نیش گیر اقدام به خواباندن نیش های سطح کار و صاف و صیقلی نمودن فرو رفتگی ها می کند. قلم های نیش گیری انواع مختلفی داشته که در ابعاد و جنس بدنه با هم تفاوت دارند. استفاده از نیش گیر در صافکاری های سطوح وسیع کارآمد نمی باشد.

همچنین بخوانید: علائم خرابی شفت گیربکس

نیش گیر

5- نگهدارنده

یکی از نکات مهم در انجام ترمیم بدنه خودرو پی دی آر ثابت نگه داشتن بدنه خودرو و قسمت های آسیب دیده مانند درب خودرو، کاپوت و غیره می باشد. عدم حرکت قسمت آسیب دیده بدنه خودرو حین انجام صافکاری پی دی آر به انجام هر چه بهتر صافکاری کمک کرده و موجب کیفیت بالای صافکاری می شود. نگهدارنده یکی از ابزار صافکاری پی دی آر  بوده که در جهت تحقق این هدف مورد استفاده قرار گرفته و از قلاب نگهدارنده (Rope Ratchet) و پایه نگهدارنده (Hoop Prop) تشکیل شده است.

نگهدارنده

6- چسب تفنگی

استفاده از چسب تفنگی به منظور ذوب کردن و استفاده از چسب در هنگام صافکاری پی دی آر در هوای سرد به منظور انجام موثر صافکاری توصیه می شود. چسب تفنگی در مدل های متنوعی در بازار وجود داشته که یکی از نمونه های مرسوم چسب حرارتی تفنگی، نمونه 120 – 80  وات آن بوده که به صورت کلید دار مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب تفنگی

همچنین بخوانید: رفع گرفتگی اگزوز

7- خشک کن رنگ موضعی

یکی از دغدغه های صافکاران خودرو به روش پی دی آر خشک شدن سریع بدنه خودرو می باشد. خشک کن رنگ موضعی که از ابزار های نوین صافکاری پی دی آر محسوب می شود برای خشک کردن بدنه خودرو به کار رفته و باعث تسریع فرآیند صافکاری می شود. استفاده از لامپ های مادون قرمز در ساخت این دستگاه باعث شده زمان زیادی برای خشک شدن بدنه صرف نشود. از مزیت های خشک کن رنگ موضعی می توان به استفاده از آن در تمام قسمت های بدنه خودرو اشاره کرد.

خشک کن رنگ موضعی

8- محافظ پنجره

به منظور جلوگیری از آسیب دیدن شیشه های خودرو، باید محافظ پنجره را بین پانل و شیشه قرار داده و برای ایجاد فضای کار کردن با ابزار PDR شیشه را پایین کشیده و فرورفتگی های پانل جانبی را تعمیر کنید.

محافظ پنجره

9- سوراخ صاف کن

همان طور که از نام سوراخ صاف کن پی دی آر مشخص است برای صاف کردن سوراخ هایی که لبه آن ها به داخل برگشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

10- کیسه هوا

کیسه هوا صافکاری خودرو قابل شستشو و استفاده مجدد بوده و به طور کلی در مواردی که امکان دسترسی آسان برای انجام عملیات ترمیم بدنه خودرو وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است پس از وقوع تصادفات شدید، بخش هایی از بدنه خودرو به طور کامل به یکدیگر چسبیده و استفاده از میله های ترمیم بدنه خودرو پی دی آر ممکن نیست.

همچنین بخوانید: نحوه استفاده صحیح از دنده اتوماتیک

قرار دادن کیسه هوا بین دو سطح و فشردن پمپ باعث ایجاد فاصله بین دو سطح شده و انجام ترمیم بدنه خودرو  را تسهیل می بخشد. یکی از کاربرد های دیگر کیسه هوا صافکاری PDR مربوط به ایجاد فاصله بین شیشه درب خودرو و بدنه خودرو به منظور جلوگیری از وارد شدن ضربه به شیشه درب خودرو هنگام استفاده از ابزار صافکاری می باشد.

کیسه هوا صافکاری PDR

11- پنل نور

به منظور تشخیص موج های سطح بدنه خودرو آسیب دیده و ارائه تمیز و با کیفیت از پنل نور استفاده می شود. با تغییر شدت نور به وسیله دیمر به کار رفته در پنل نور می توان به راحتی در شرایط نوری متفاوت کار کرد. پنل نور در انواع متعددی طراحی و روانه بازار شده اند. برخورداری از پایه بلند و قابل تنظیم موجب کارکرد آسان پنل نوری شده و برخورداری از سه رشته نور که شامل دو رشته نور مهتابی و یک رشته نور آفتابی می باشد، باعث شده به یکی از تجهیزات محبوب تبدیل شود.

پنل نور صافکاری PDR

12- قاپک صافکاری

یکی از تجهیزات مورد استفاده برای بیرون کشیدن فرو رفتگی های نرم، قاپک صافکاری بوده که به واسطه مکش قوی آن می توان قری های نرم ناشی از سنگ و شیشه را تعمیر نمود.

قاپک صافکاری

4/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543