علت خاموش شدن لباسشویی در حین کار و نحوه عیب یابی

علت خاموش شدن لباسشویی در حین کار و نحوه عیب یابی

شاید برای شما پیش آمده که پس از روشن کردن لباسشویی و شروع فرآیند شستشو، ناگهان دستگاه خاموش و متوقف می شود. عوامل مختلفی مانند نبود برق، مشکلات برد الکترونیکی و … باعث بروز این مشکل می گردند که در این مقاله قصد داریم به طور جامع و کامل به بررسی دلایل خاموش شدن ماشین لباسشویی حین کار بپردازیم. با آموزشگاه پایتخت فناوری همراه باشید.

چرا ماشین لباسشویی حین کار خاموش می شود؟

در پاسخ به این سوال مهم باید موارد مختلفی را عنوان کرده و توضیح دهیم. این مشکل ممکن است هم برای ماشین های لباسشویی کارکرده و قدیمی و هم برای مدل های جدیدتر اتفاق بیفتد. شرایط بد نگهداری، عدم سرویس دوره ای مرتب و استفاده نادرست باعث می شوند بخش های مختلف ماشین لباسشویی دچار مشکل شده و در نهایت متوقف شدن دستگاه رخ می دهد.

چرا ماشین لباسشویی حین کار خاموش می شود؟

مهمترین دلایل خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار عبارتند از:

1- نبود برق

در ابتدا باید وضعیت برق دستگاه را بررسی کنید. در برخی از موارد به خاطر قطع برق یا ضعیف شدن ولتاژ آن، دستگاه خاموش می شود. اگر از وجود برق اطمینان پیدا کردید باید به سراغ موارد بعدی بروید.

2- خرابی دو شاخ یا سیم

دوشاخ و سیم برق لباسشویی ممکن است بر اثر گذشت زمان یا قرار گرفتن در شرایط نامناسب دچار عیب و ایراد شوند. در نتیجه انتقال برق به درستی صورت نمی گیرد و به خاطر قطع و وصل شدن جریان، دستگاه حین کار خاموش می شود.

خرابی دو شاخ یا سیم لباسشویی

3- خرابی میکروسوئیچ

یکی از مهمترین قطعات لباسشویی میکروسوئیچ است که وظیفه قفل کردن درب دستگاه و جلوگیری از باز شدن آن حین انجام کار را برعهده دارد. اگر این قطعه خراب شود درب دستگاه قفل نشده و در نتیجه ممکن است ماشین لباسشویی شروع به فعالیت نکند و یا حین فرایند شستشو خاموش شود.

4- معیوب بودن برد الکترونیکی

برد الکترونیکی لباسشویی اصلی ترین قطعه این دستگاه محسوب می شود که وظیفه دریافت و ارسال دستورات را برعهده دارد. عوامل مختلفی باعث خرابی این برد می شوند که یکی از اثرات آن خاموش شدن لباسشویی است. در صورت خرابی برد الکترونیکی باید آن را تعمیر یا تعویض کنید تا دیگر دستگاه در حین فرایند شستشو خاموش نشود.

معیوب بودن برد الکترونیکی لباسشویی

5- سوختن خازن پارازیت گیر

در بخش انتهایی سیم برق متصل درون دستگاه قطعه ای به نام خازن پارازیت گیر وجود دارد که نوسانات برق را از بین می برد تا به دستگاه آسیبی وارد نشود. اگر این قطعه معیوب شود نوسانات برق وارد دستگاه شده و لباسشویی خاموش می شود.

6- خرابی شیر ورودی آب یا شیر برقی

از دیگر علت های خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار می توان خرابی شیر ورودی آب یا خرابی شیر برقی را نام برد. زمانی که شیر ورودی آب یا شیر برقی خراب می شود، دستگاه به خاطر قطع شدن آب و نرسیدن مقدار آب کافی به مخزن فعالیت خود را قطع می کند و خاموش می شود.

خرابی شیر ورودی آب لباسشویی

7- گرفتگی فیلتر و پمپ تخلیه

گاهی اوقات ممکن است فیلتر ماشین لباسشویی به خاطر آلودگی ها و اجسام ریز مسدود شود. در نتیجه، خروج آب کثیف ناشی از شستشوی لباس ها با مشکل مواجه شده و دستگاه در حین کار خاموش می شود. برای برطرف کردن این مشکل باید انسداد و گرفتگی فیلتر و پمپ تخلیه را رفع کنید.

8- خرابی تایمر

یکی از قابلیت های ماشین های لباسشویی جدید، تایمر است. با استفاده از این ویژگی می توانید مدت زمان شستشو را تنظیم نموده تا پس از اتمام دستگاه به طور خودکار خاموش شود. اما گاهی اوقات تنظیمات این قابلیت برهم ریخته و باعث توقف فرایند شستشو و متوقف شدن ناگهانی ماشین لباسشویی می شود.

خرابی تایمر لباسشویی

9- معیوب شدن سنسور دما

سنسور دما وظیفه چک و کنترل دمای آب مورد نیاز برای شستشو را برعهده دارد. اگر دمای آب پایین باشد سنسور وارد عمل شده و اخطار داده یا باعث افزایش دمای آب می شود. زمانی که این سنسور معیوب شود این امور صورت نگرفته و به خاطر ورود آب سرد شستشو با مشکل مواجه می شود. در نهایت ماشین لباسشویی در حین کار خاموش خواهد شد.

10- استفاده بیش از حد از مواد شوینده

برخی از افراد تصور می کنند هرچقدر مقدار مواد شوینده در ماشین لباسشویی بیشتر باشد لباس ها بهتر شسته می شوند. اما باید بدانید که استفاده بیش از حد از مواد شوینده موجب می شود ماشین لباسشویی برای تخلیه کف زیاد و اضافی خاموش شود. معمولا این حالت در زمانی اتفاق می افتد که دستگاه بر روی دور تند و یا حالت خشک کن فعالیت می کند.

11- خرابی موتور

موتور لباسشویی باعث گردش مخزن می شود. در صورتی که موتور با مشکلی مواجه شده و قطعه ای از آن خراب شود، فعالیت آن متوقف شده و در نتیجه خاموش شدن لباسشویی حین کار اتفاق می افتد.

خرابی موتور لباسشویی

12- استفاده طولانی مدت از لباسشویی

استفاده زیاد و طولانی مدت از لباسشویی باعث فرسوده شدن بخش ها و قطعات مختلف آن می شود. با آسیب دیدن این قطعات و یا اتمام طول عمر آنها ممکن است حین فرایند شستشو دستگاه خاموش شود و از کار بیفتد.

نتیجه گیری

ماشین لباسشویی یکی از کاربردی ترین لوازم خانگی محسوب می شود که بروز مشکل در آن باید سریعا برطرف گردد. برخی از دلایل خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار ساده بوده و می توانید آنها را برطرف کنید. اما در برخی موارد باید برای تعمیر یا تعویض قطعات به تعمیرکار مجرب و متخصص مراجعه نمایید. فراموش نکنید که برای جلوگیری و پیشگیری از بروز این مشکل باید به طور مرتب سرویس دوره ای دستگاه را انجام دهید. همچنین قرار دادن ماشین لباسشویی در شرایط و وضعیت مناسب و استفاده درست از آن در جلوگیری از خاموش شدن آن تاثیر زیادی دارد. امیدواریم مطالب فوق مفید واقع شده باشند و بتوانید با برطرف کردن مشکلات دستگاه خود لباس هایی تمیز و خوشبو داشته باشید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628