علت های نشتی آب از لباس شویی و نحوه برطرف کردن آن

علت های نشتی آب از لباس شویی و نحوه برطرف کردن آن

پیدا کردن علت نشتی آب از لباس شویی یکی از دغدغه های اصلی افرادی است که با این مشکل مواجه شده اند. عوامل مختلفی باعث به وجود این مساله می شوند که در صورت داشتن اطلاعات کافی درباره آنها، می توان بهتر و سریع تر این مسئله را رفع کرد. آگاهی از این علت ها به تشخیص دقیق محل مشکل و عیب یابی کمک بزرگی می کند. خرابی شلنگ و پمپ تخلیه، معیوب شدن درب، ایرادات دیگ و … از مهمترین دلایل آبریزی لباس شویی محسوب می شوند که در این مقاله قصد داریم به صورت جامع و کامل به آنها بپردازیم.

علت نشتی آب ماشین لباس شویی چیست؟

وجود آب در اطراف لباس شویی نشان دهنده نشتی دستگاه است. دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند که برخی از آنها جدی نبوده و خودتان می توانید برطرف کنید. اما در مواقعی علت نشتی و محل آبریزش آب حساس و پیچیده بوده و نیاز به تخصص در زمینه تعمیرات لوازم برقی منزل و آشپزخانه است. در این صورت باید به یک تعمیرکار ماهر و باتجربه مراجعه کنید.

چرا ماشین لباسشویی نشتی آب دارد؟

از مهمترین علت های نشتی آب از لباس شویی می توان موارد زیر را نام برد:

1- ایراد در شلنگ ها

در اولین قدم شلنگ های لباس شویی را بررسی کنید. ممکن است شلنگ های ورودی یا خروجی دچار فرسودگی، تا خوردگی، پاره شدن و … شده باشند. در این صورت آب از آنها به بیرون نشت می کند. در صورت سالم بودن شلنگ ها باید اتصالات آنها را مورد بررسی قرار دهید و از محکم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

ایراد در شلنگ ها

گاهی اوقات این امکان دارد که شلنگ تخلیه توسط اجسام و اشیا ریز و درشتی مسدود شده باشد و به خاطر وارد آمدن فشار زیاد، آب از آن به بیرون نشت کند. به طور کلی، هرکدام از شلنگ ها در صورت خراب بودن و عامل نشت آب، باید با شلنگ جدید تعویض گردند.

2- خرابی دریچه ورودی آب

از دیگر دلایل می توان به خرابی دریچه ورودی آب اشاره کرد. این دریچه در قسمت پشتی لباس شویی قرار دارد و وظیفه آن کنترل ورود آب گرم و سرد به دستگاه است. اگر شیر دچار خرابی مانند ترک خوردگی، زنگ زدگی، شکستگی یا فرسودگی شده باشد، نشت آب اتفاق می افتد.

3- خرابی جا پودری

اگر مدام با مشکل نشت آب مواجه می شوید، حتما محفظه پودر لباس شویی را چک کنید. مواد شوینده می توانند به مرور زمان باعث خوردگی این محفظه شده و در نتیجه استفاده طولانی مدت از دستگاه، جاپودری ترک می خورد یا قطعات پلاستیکی آن فرسوده و خراب می شوند. در این صورت نشتی آب از لباس شویی اتفاق می افتد.

خراب شدن جا پودری لباسشویی

علاوه بر خرابی جاپودری، ممکن است این محفظه مسدود شده باشد. اگر جاپودری به خاطر جا نخوردن درست و پیچ خوردگی یا وجود اشیا و اجسام ریز و درشت گرفته شود، فشار وارد آمده به آن باعث خروج آب از لباس شویی می شود.

همچنین بخوانید: ارور لباسشویی سامسونگ

4- خرابی لاستیک دور درب

لاستیک دور درب لباس شویی برای محکم بسته شدن درب و جلوگیری از خروج آب هنگام فرایند شستشو طراحی شده است. اگر به هر دلیلی خراب شود نمی تواند به وظیفه خود عمل کند و از قسمت درب دستگاه خروج آب صورت می گیرد.

لاستیک دور درب ممکن است به خاطر استفاده طولانی مدت و ساییدگی زیاد فرسوده شود. یا این احتمال دارد به خاطر وارد آمدن فشار و ضربه زیاد در اثر استفاده نادرست از دستگاه و باز و بستن زیاد درب، این لاستیک پاره یا سوراخ شود که در این صورت برای جلوگیری از نشتی آب باید تعویض شود.

همچنین بخوانید: علت روشن نشدن یخچال

5- استفاده زیاد از مواد شوینده

یکی از دلایل نشتی آب لباس شویی که خیلی از افراد اطلاع ندارند، استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده است. اگر از آب گرم برای شستشوی لباس ها استفاده کنید، نیازی به مواد شوینده زیادی نیست. اما اگر لباس شویی شما با آب سرد فرایند شستشو را انجام می دهد، باید از مقدار بیشتری مواد شوینده استفاده کنید.

استفاده زیاد از مواد شوینده

اگر مقدار این مواد بیش از حد شود آب و کف و صابون بیشتری نیز تولید می شود که ممکن است از لباس شویی به بیرون نشت کند. توصیه می کنیم برای رفع این مشکل از آب گرم و غیر سخت و مواد شوینده مناسب به اندازه کافی استفاده کنید.

6- تراز نبودن

از دیگر دلایل رایج نشت آب لباس شویی می توان به نصب نادرست آن اشاره کرد. اگر لباس شویی تراز نباشد، به مرور زمان به خاطر تکان ها و ضربات مختلف از قسمت دیگ دچار نشتی آب شود.

7- سوراخ شدن دیگ

دیگ لباس شویی بر اثر فرسودگی به خاطر استفاده طولانی مدت، مواد شوینده نامناسب، وارد آمدن ضربات و … ممکن است سوراخ شود. ایجاد ریزترین شکاف هم باعث نشت آب حین فرآیند شستشو می شود.

8- خرابی پمپ تخلیه

پمپ تخلیه یکی از مهمترین قطعات لباس شویی محسوب می شود که آب را به بیرون منتقل می کند. اگر این پمپ دچار مشکل شود امکان دارد نشتی آب به بیرون از دستگاه رخ بدهد. پمپ تخلیه لباس شویی دارای یک پولی و یک قطعه پلاستیکی بر روی پولی است که اگر این لاستیک فرسوده شود، آب به صورت قطره قطره به بیرون درز می کند.

خرابی پمپ تخلیه

9- خرابی قفل درب

درب لباس شویی دارای یک قفل است که باعث محکم بسته شدن درب و جلوگیری از خروج آب می شود. اگر این قفل خراب شود، درب به خوبی بسته نشده و در نتیجه آب نشت پیدا می کند. زبانه درب یا همان قفل ممکن است به خاطر استفاده طولانی مدت فرسوده و یا به خاطر استفاده نادرست و باز و بستن محکم درب دچار آسیب می شود.

10- خرابی سوئیچ فشار و هیدرواستات

سوئیچ فشار قطعه ای در لباس شویی است که وظیفه کنترل میزان آب در دیگ را برعهده دارد. زمانی که آب به اندازه کافی برسد و فشار هوا نیز تنظیم شود، سوئیچ وارد عمل شده و شیر برقی را قطع می کند تا از ورود آب بیشتر جلوگیری شود. اگر به هر دلیلی این سوئیچ فشار و هیدرواستات خراب شود، مقدار آب بیشتر از اندازه شده و در نتیجه نشتی آب رخ می دهد.

سوالات متداول

1- مهمترین دلایل نشتی آب لباس شویی کدامند؟

از مهمترین و اصلی ترین دلایل می توان به خرابی درب، خرابی لاستیک دور درب، سوراخ شدن دیگ، خرابی سوئیچ فشار، فرسودگی شلنگ ها، معیوب شدن پمپ تخلیه و … اشاره کرد.

2- روش های جلوگیری از نشتی آب لباس شویی کدامند؟

بهترین روش برای پیشگیری از بروز این مشکل، سرویس دوره ای منظم است. با سرویس و نگهداری مناسب می توان از بروز مشکلات مختلف برای دستگاه جلوگیری کرد. از دیگر موارد می توان به استفاده درست از دستگاه و استفاده از مواد شوینده مناسب اشاره کرد.

نتیجه گیری

با آگاهی نسبت به علت نشتی آب از لباس شویی می توانید بهتر از بروز این مشکل جلوگیری کنید. یا در صورت بروز مشکل عیب یابی دقیقی انجام داده و به بهترین شکل مشکل را رفع کنید. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شده باشند.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543