علت بوی بد ماشین لباسشویی و نحوه از بین بردن آن

علت بوی بد ماشین لباسشویی و نحوه از بین بردن آن

بوی بد ماشین لباسشویی علت های گوناگونی دارد که ما سعی کرده ایم در این مقاله به بررسی انواع علت های بوی بد ماشین لباسشویی بپردازیم. با ما همراه باشید.

9 علت بوی بد ماشین لباسشویی

  • ماندن لباس ها برای مدت طولانی در لباس شویی
  • خشک نکردن لاستیک دور درب لباس شویی
  •  بستن درب لباس شویی بلافاصله بعد از اتمام شستشو
  • عدم تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه لباس شویی
  • عدم سرویس دوره ای به صورت منظم
  • پایین بودن دمای آب
  • خالی نشدن کامل آب از طریق لوله تخلیه
  • عدم تمیز کردن به موقع جا پودری
  • عدم وجود سیفون در مسیر فاضلاب متصل به شلنگ تخلیه

 

 

علت بوی بد ماشین لباسشویی

1- ماندن لباس ها برای مدت طولانی در لباس شویی

اگر پس از اتمام فرایند شستشو بلافاصله درب باز نشود و لباس های شسته شده به مدت طولانی در لباس شویی باقی بمانند، بوی بدی ایجاد می شود. بدلیل ایجاد بوی بد و بخار در ماشین لباسشویی باعث ایجاد باکتری در لباسشویی شده که زمانی درب ماشین لباسشویی را باز می کنیم بوی بد ناشی از ایجاد این باکتری ها اتفاق می افتد.

ماندن لباس ها برای مدت طولانی در لباس شویی

2- خشک نکردن لاستیک دور درب لباس شویی

حتما پس از پایان کار لاستیک دور لباسشویی را خشک کنید. بوی بد ماشین لباسشویی بیشتر مواقع بدلیل لاستیک دور لباسشویی است که مواد شوینده و آب ترکیب شده و باعث ایجاد رسوب می گردند.

3- بستن درب لباس شویی بلافاصله بعد از اتمام شستشو

خیلی از افراد پس از اتمام شستشوی لباسشویی درب ماشین لباسشویی را می بندند که این کار کاملا اشتباه است . لطفا پس از اتمام کار درب لباسشویی را باز بگذارید تا هوای آزاد وارد ماشین لباسشویی شود.

4- عدم تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه لباس شویی

یکی از مهمترین اجزا و قطعات لباس شویی، فیلتر پمپ تخلیه است. در طولانی مدت آلودگی های مختلفی در این فیلتر جمع می شوند که تمیز نشدن آن ها باعث ایجاد بوی بد می گردد. این بوی بد علاوه بر اینکه درون دستگاه باقی می ماند و در محیط نیز منتشر می شود، می تواند لباس ها را حتی پس از شستشو بد بو کند.

عدم تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباس شویی

5- عدم سرویس دوره ای به صورت منظم

از دیگر مواردی که در لیست علت های بوی بد لباس شویی قرار دارد می توان عدم سرویس دوره ای منظم را نام برد. لباس شویی همانند دیگر وسایل منزل نیاز به نگهداری و سرویس به شکلی مرتب دارد. در صورتی که سرویس دوره ای دستگاه عقب بیفتد عواملی همچون رسوبات، الودگی ها، گرفتگی لوله های تخلیه و … باعث ایجاد بوی بد می شوند.

همچنین بخوانید: ارور لباسشویی سامسونگ

6- پایین بودن دمای آب

برخی از افراد برای صرفه جویی در انرژی ترجیح می دهند لباس های خود را با استفاده از آب سرد بشویند. شست و شوی لباس با لباس شویی و آب سرد یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بد و نامطبوع است. زمانی که دمای آب پایین باشد باکتری ها از بین نمی روند و بدین ترتیب با رشد و تکثیر موجب بو دادن لباس شویی می شوند.

7- خالی نشدن کامل آب از طریق لوله تخلیه

لوله تخلیه وظیفه خارج کردن آب کثیف و آلوده ناشی از فرایند شستشو را بر عهده دارد. همیشه پس از اتمام کار مقداری از این آب درون لوله باقی می ماند. اگر این آب به صورت کامل تخلیه نشود باعث ایجاد بوی نامطبوعی می گردد. گاهی اوقات نیز به خاطر وجود یک جسم کوچک درون لوله تخلیه راه خروج آب مسدود شده و در طول زمان به خاطر رسوب آلودگی ها بوی بد تولید می گردد.

8- عدم تمیز کردن به موقع جا پودری

مورد دیگر کثیف بودن جا پودری است. گاهی اوقات مقداری از پودر لباس شویی در این بخش به دیواره ها چسبیده و باقی می ماند. با سفت شدن این پودر و گذشت زمان طولانی بوی بدی در دستگاه ایجاد می شود که باید با پاکسازی جاپودری آن را برطرف کنید.

همچنین بخوانید: علت روشن نشدن یخچال

عدم تمیز کردن به موقع جاپودری

9- عدم وجود سیفون در مسیر فاضلاب متصل به شلنگ تخلیه

گاهی اوقات ممکن است علت بوی بد لباس شویی فاضلاب باشد. زمانی که شلنگ تخلیه بدون وجود سیفون سر راه به مسیر فاضلاب متصل گردد، امکان دارد بوی فاضلاب از طریق این لوله به داخل دستگاه راه پیدا کند. در نتیجه با باز کردن درب لباس شویی با بوی نامطبوعی مواجه خواهید شد.

سوالات متداول

1- روش های پیشگری از بوی بد لباس شویی کدامند؟

اگر می خواهید لباس هایی خوشبو داشته باشید و لباس شویی شما بوی بد و نامطبوع تولید نکند باید به مواردی همچون پاکسازی فیلتر پمپ تخلیه، خارج کردن به موقع لباسهای شسته شده، سرویس دوره ای مرتب، پاکسازی محفظه پودر، خشک کردن لاستیک دور درب و … توجه ویژه ای کنید.

2- بوی بد لباس شویی را چگونه برطرف کنیم؟

علاوه بر بررسی لباس شویی و پیدا کردن دلیل انتشار بوی بد و برطرف کردن مشکل باید برای رفع بوی بد لباس شویی از آب گرم و مواد شوینده مناسب برای شستشوی دیگ دستگاه استفاده کنید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543