علت بوی بد ماشین لباس شویی و نحوه از بین بردن آن

علت بوی بد ماشین لباس شویی و نحوه از بین بردن آن

بوی نامطبوع و بد لباس شویی یکی از مشکلات رایجی است که افراد زیادی با آن مواجه شده اند. برای برطرف کردن این مشکل باید علت بو دادن لباس شویی را پیدا کنید. مهمترین عاملی که موجب ایجاد این مشکل می شود، رشد و تکثیر باکتری ها و کپک ها است. اگر به دنبال این هستید که لباس های تمیز و خوشبو داشته باشید پیشنهاد می کنیم تا انتها این مطلب را مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل بو دادن لباس شویی و نحوه رفع آن بپردازیم.

مهمترین علت بوی بد لباس شویی

لباس شویی یکی از کاربردی ترین لوازم منزل محسوب می شود که فارغ از برند و توانایی آن، اگر یکسری موارد رعایت نشود، نمی تواند لباس ها را با کیفیت بالا تمیز کند. هیچ چیز بدتر از این نیست که هنگام باز کردن درب لباس شویی با بوی بد و نامطبوع مواجه شویم. همه ما دوست داریم لباس هایی تمیز و خوشبو داشته باشیم و به دنبال بهترین روش شستشو هستیم.

دلایل بو دادن لباس شویی

دلایل مختلفی برای انتشار بوی بد از لباس شویی وجود دارد که با اطلاع از آنها می توان از خوشبو بودن لباس ها و همچنین محیط اطمینان حاصل کرد. از مهمترین این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ماندن لباس ها برای مدت طولانی در لباس شویی

اگر پس از اتمام فرایند شستشو بلافاصله درب باز نشود و لباس های شسته شده به مدت طولانی در لباس شویی باقی بمانند، بوی بدی ایجاد می شود. این بوی بد ناشی از ایجاد رطوبت و بخار و فراهم شدن شرایط برای رشد باکتری ها است. زمانی که لباس ها درون لباس شویی باقی می مانند محیط مساعد تکثیر باتری ها ایجاد شده و در نتیجه با باز شدن درب هوای داخل دستگاه خارج می شود و همراه آن بوی بدی در محیط منتشر می گردد. همچنین، لباس ها نیز این بو را دریافت کرده و آنها نیز حتی با اینکه شسته شده اند بوی خوبی نخواهند داشت.

ماندن لباس ها برای مدت طولانی در لباس شویی

2- خشک نکردن لاستیک دور درب لباس شویی

یکی دیگر از دلایل خشک نکردن لاستیک دور درب لباس شویی پس از اتمام کار است. این لاستیک در بعضی قسمت ها دارای چین خوردگی است که رسوب مواد شوینده و آب در آن ها جمع می شود و باعث ایجاد بوی نامطبوعی می گردد. بنابراین، باید پس از اتمام فرایند شستشو و درآوردن لباس ها با یک پارچه تمیز این لاستیک را خشک کنید.

3- بستن درب لباس شویی بلافاصله بعد از اتمام شستشو

یکی از اشتباهات رایج افراد که منجر به تولید بوی بد لباس شویی می شود، بستن درب پس از اتمام فرایند شستشو است. با این کار هوای آزاد به داخل دستگاه وارد نشده و عملیات تهویه صورت نمی گیرد. در نتیجه، گرما و رطوبت داخل لباس شویی شرایط را برای رشد و تکثیر باکتری ها و کپک ها که عامل اصلی تولید بوی بد محسوب می شوند، مساعد می کنند.

4- عدم تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه لباس شویی

یکی از مهمترین اجزا و قطعات لباس شویی، فیلتر پمپ تخلیه است. در طولانی مدت آلودگی های مختلفی در این فیلتر جمع می شوند که تمیز نشدن آن ها باعث ایجاد بوی بد می گردد. این بوی بد علاوه بر اینکه درون دستگاه باقی می ماند و در محیط نیز منتشر می شود، می تواند لباس ها را حتی پس از شستشو بد بو کند.

عدم تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباس شویی

5- عدم سرویس دوره ای به صورت منظم

از دیگر مواردی که در لیست علت های بوی بد لباس شویی قرار دارد می توان عدم سرویس دوره ای منظم را نام برد. لباس شویی همانند دیگر وسایل منزل نیاز به نگهداری و سرویس به شکلی مرتب دارد. در صورتی که سرویس دوره ای دستگاه عقب بیفتد عواملی همچون رسوبات، الودگی ها، گرفتگی لوله های تخلیه و … باعث ایجاد بوی بد می شوند.

6- پایین بودن دمای آب

برخی از افراد برای صرفه جویی در انرژی ترجیح می دهند لباس های خود را با استفاده از آب سرد بشویند. شست و شوی لباس با لباس شویی و آب سرد یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بد و نامطبوع است. زمانی که دمای آب پایین باشد باکتری ها از بین نمی روند و بدین ترتیب با رشد و تکثیر موجب بو دادن لباس شویی می شوند.

7- خالی نشدن کامل آب از طریق لوله تخلیه

لوله تخلیه وظیفه خارج کردن آب کثیف و آلوده ناشی از فرایند شستشو را بر عهده دارد. همیشه پس از اتمام کار مقداری از این آب درون لوله باقی می ماند. اگر این آب به صورت کامل تخلیه نشود باعث ایجاد بوی نامطبوعی می گردد. گاهی اوقات نیز به خاطر وجود یک جسم کوچک درون لوله تخلیه راه خروج آب مسدود شده و در طول زمان به خاطر رسوب آلودگی ها بوی بد تولید می گردد.

8- عدم تمیز کردن به موقع جا پودری

مورد دیگر کثیف بودن جا پودری می باشد. گاهی اوقات مقداری از پودر لباس شویی در این بخش به دیواره ها چسبیده و باقی می ماند. با سفت شدن این پودر و گذشت زمان طولانی بوی بدی در دستگاه ایجاد می شود که باید با پاکسازی جاپودری آن را برطرف کنید.

عدم تمیز کردن به موقع جاپودری

9- عدم وجود سیفون در مسیر فاضلاب متصل به شلنگ تخلیه

گاهی اوقات ممکن است علت بوی بد لباس شویی فاضلاب باشد. زمانی که شلنگ تخلیه بدون وجود سیفون سر راه به مسیر فاضلاب متصل گردد، امکان دارد بوی فاضلاب از طریق این لوله به داخل دستگاه راه پیدا کند. در نتیجه با باز کردن درب لباس شویی با بوی نامطبوعی مواجه خواهید شد.

8 علت روشن نشدن ماشین لباسشویی
ادامه مطلب

سوالات متداول

1- روش های پیشگری از بوی بد لباس شویی کدامند؟

اگر می خواهید لباس هایی خوشبو داشته باشید و لباس شویی شما بوی بد و نامطبوع تولید نکند باید به مواردی همچون پاکسازی فیلتر پمپ تخلیه، خارج کردن به موقع لباسهای شسته شده، سرویس دوره ای مرتب، پاکسازی محفظه پودر، خشک کردن لاستیک دور درب و … توجه ویژه ای کنید.

2- بوی بد لباس شویی را چگونه برطرف کنیم؟

علاوه بر بررسی لباس شویی و پیدا کردن دلیل انتشار بوی بد و برطرف کردن مشکل باید برای رفع بوی بد لباس شویی از آب گرم و مواد شوینده مناسب برای شستشوی دیگ دستگاه استفاده کنید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166577378
02166577378