علت لرزش ماشین لباسشویی و نحوه رفع آن

علت لرزش ماشین لباسشویی و نحوه رفع آن

لرزش ماشین لباسشویی یکی از مشکلات متداول انواع مدل ها و برند های لباسشویی می باشد که معمولا در مراحل انتهایی شستشو رخ داده و نگران کننده است. ان مشکل بر عملکرد چرخه شستشو تاثیر گذار بوده و می تواند به دستگاه شما آسیب برساند. در این مواقع به نظر می رسد لباسشویی در حال انفجار است و شما از خودتان می پرسید علت لرزش ماشین لباسشویی و نحوه رفع آن چیست؟ در این مقاله دلایل لرزش ماشین لباسشویی را بررسی نموده و در ادامه راه حل بر طرف کردن آن را ارائه می دهیم.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آیا لرزش ماشین لباسشویی طبیعی است؟

بله، طبیعی است. تکان خوردن کم لباسشویی هنگام روشن بودن آن اشکالی ندارد. با این حال، اگر ماشین لباسشویی شما به شدت تکان می‌خورد و لرزش شدیدی دارد، باید به سرعت عیب یابی شود تا از آسیب به قطعات مکانیکی دستگاه جلوگیری شود.

مهمترین دلایل لرزش ماشین لباسشویی

مهمترین دلایل لرزش ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی و حرکت کردن آن در طول روشن بودن دستگاه غیر طبیعی بوده و در قدم اول برای برطرف کردن آن باید ببینیم دلیلش چیست و مربوط به کدام قطعه می شود. دلایلی متعددی در مدل های متنوع لباسشویی منجر به وقوع این مشکل می شود که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 • تراز نبودن ماشین لباسشویی
 • توزیع نا مساوی بار در دستگاه
 • پر کردن دستگاه بیش از حد ظرفیت آن
 • کثیف بودن یا گرفتگی فیلتر پمپ
 • جدا نکردن پیچ های حمل و نقل هنگام نصب ماشین لباسشویی
 • تنظیم نبودن پایه های زیر دستگاه
 • خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی
 • معیوب بودن فنر دیگ ماشین لباسشویی
 • شکسته شدن قطعات داخلی ماشین لباسشویی
 • وجود مشکل در برد الکترونیکی دستگاه
 • عدم تخلیه صحیح آب موجود در مخزن لباسشویی
 • خرابی قطعه پولی (فلکه آبکشی)
 • معیوب بودن قطعه تاخو

1- تراز نبودن ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی شما برای این که به درستی کار کند باید در سطح متعادل روی پایه خود قرار بگیرد. اگر ماشین لباسشویی شما به درستی تراز نشده و نا متعادل است، در حین کار به طور مرتب می لرزد. سعی کنید دستگاه را به آرامی از یک طرف به طرف دیگر یا جلو و عقب تکان دهید. اگر زیاد تکان می خورد، ممکن است کفپوش یا پایه دستگاه شما نا هموار باشد.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

راه حل این است که از دستگاه تراز برای بررسی تعادل ماشین لباسشویی استفاده کنید. در ابتدا ماشین لباسشویی را خاموش کنید و اتصال به پریز برق را قطع کنید. سپس مهره های قفل روی پایه های ماشین لباسشویی را پیدا کنید و کمی آن ها را شل کنید. سپس پایه ها را در جهت عقربه های ساعت یا خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که محکم با زمین تماس پیدا کنند. همه مهره های قفل را دوباره با دست ببندید.

2- توزیع نا مساوی بار در دستگاه

اگر بار داخل دیگ ماشین لباسشویی به طور نا برابر توزیع شود، ماشین لباسشویی شما ممکن است در حین کار لرزش پیدا کند یا تکان بخورد. در این حالت عموماً فرش و پتو باعث سنگینی دیگ ماشین لباسشویی در یک طرف شده و علت لرزیدن ماشین لباسشویی می شود. برای جلوگیری از توزیع نا متعادل لباس ها در لباسشویی، وسایل حجیم مانند پتو را با حداقل یک مورد سنگین دیگر مانند یک حوله بزرگ یا پتوی دیگر بشویید. البته توجه کنید وزن پتو ها از حد مجاز ظرفیت دستگاه بالا تر نرود.

هم چنین ممکن است به دلیل شستن بیش از حد لباس ها در یک زمان و کارکرد مداوم دستگاه، بار در ماشین لباسشویی شما نا متوازن باشد. راه حل این است که درب آن را باز کنید و لباس های شسته شده را در دستگاه پخش کنید. ممکن است لازم باشد چند مورد را بردارید تا ماشین لباسشویی به درستی کار کند. توجه کنید که وسایل قابل شستشو سخت تر، مانند کفش های کتانی کثیف، هرگز نباید به تنهایی در ماشین لباسشویی قرار داده شوند، بلکه باید همیشه با حوله یا سایر وسایل نرم تر همراه شوند.

3- پر کردن دستگاه بیش از حد ظرفیت آن

هر ماشین لباسشویی دارای ظرفیت مشخصی بوده که هنگام خرید باید به آن توجه داشت. اگر به برچسب روی بدنه ماشین لباسشویی خود دقت کنید می توانید متوسط وزن و ظرفیت دستگاه را ببینید. پر کردن دستگاه بیش از حد ظرفیت آن، موجب لرزش دستگاه و آسیب دیدن قطعات داخلی به مرور زمان خواهد شد. به منظور جلوگیری از لرزش شدید دستگاه و انجام صحیح چرخه شست و شو لازم است کمتر از ظرفیت دستگاه لباس بریزید. به علاوه توجه کنید که ریختن لباس کثیف خیلی کمتر از ظرفیت دستگاه خود می تواند مضر بوده و عملکرد صحیح دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد.

پر کردن دستگاه بیش از حد ظرفیت آن

4- کثیف بودن یا گرفتگی فیلتر پمپ

کثیف بودن یا گرفتگی فیلتر پمپ توسط یک جسم سخت ممکن است باعث لرزش ماشین لباسشویی شود. فیلتر پمپ که در گوشه سمت راست پایین ماشین لباسشویی شما قرار دارد، برای گرفتن اجسام خارجی مانند دکمه یا سکه و جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی به لوله تخلیه نصب شده است.

کثیف بودن یا گرفتگی فیلتر پمپ

برای دسترسی به فیلتر پمپ، درپوش را باز کنید تا آن را ببینید. در برخی از مدل های جدید لباسشویی برای خارج کردن آب داخل فیلتر، یک شیلنگ کوچک در پشت درپوش تعبیه شده است. در صورتی که مدل های قدیمی دارای شیلنگ نبوده و برای تخلیه آب لازم است فقط فیلتر را جدا کنید. در هر دو مورد، بهتر است که یک کاسه یا چند حوله زیر فیلتر قرار دهید و سپس اقدام به تخلیه آب و تمیز کردن آن نمایید.

برای برطرف کردن مشکل لرزش ماشین لباسشویی ناشی از کثیف بودن یا گرفتگی فیلتر پمپ لازم است ابتدا اتصال برق را قطع کرده و با پیدا کردن شیلنگ، آب موجود در دستگاه را تخلیه نمایید. سپس فیلتر را در خلاف جهت عقربه ساعت بپیچید تا خارج شود. تمام آلودگی های آن را به وسیله آب و مواد شوینده از بین ببرید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. می توانید از برس های نرم نیز استفاده نمایید. اگر میزان آلودگی در فیلتر پمپ زیاد است می توانید آن را با یک نمونه جدید تعویض نمایید. سپس فیلتر را در جای مخصوص خود قرار دهید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا محکم شود و سپس درپوش مخصوص را قرار دهید.

5- جدا نکردن پیچ های حمل و نقل هنگام نصب ماشین لباسشویی

پیچ های حمل و نقل از جنس پلاستیک سخت هستند که باعث می شود سیستم تعلیق فنری در جای خود محکم قرار بگیرد و از آسیب دیدن دستگاه هنگام حمل و نقل محافظت می کند. گاهی اوقات ممکن است جدا نکردن پیچ های حمل و نقل هنگام نصب ماشین لباسشویی باعث تکان خوردن بیش از حد دستگاه شما شود. برای بر طرف کردن مشکل لرزش لباسشویی می توانید با بررسی پشت دستگاه از عدم وجود آن ها اطمینان حاصل کرده و در صورتی که آن ها را هنگام نصب اولیه دستگاه جدا نکرده اید، به سادگی با بیرون کشیدن آن توسط یک آچار مشکل را بر طرف نمایید.

جدا نکردن پیچ های حمل و نقل هنگام نصب ماشین لباسشویی

به علاوه، جدا نکردن فوم محافظ در زیر دستگاه که با نام استایروفوم نیز شناخته می شود، یکی از علل لرزش ماشین لباسشویی می باشد. اگر نواری از قسمت پایینی لباسشویی به سمت جلو حرکت کرده است، آن را بکشید تا قوم آزاد شود و لرزش دستگاه متوقف شود.

6- تنظیم نبودن پایه های زیر دستگاه

معمولا تمام ماشین های لباسشویی دارای پایه هایی در زیر دستگاه هستند که برای جلوگیری از تکان های شدید مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از دلایل رایج لرزش ماشین لباسشویی، تنظیم نبودن پایه های زیر دستگاه بوده که برای رفع مشکل می تواند با استفاده از تراز ارتفاع پایه ها از سطح زمین را تنظیم کنید.

تنظیم نبودن پایه های زیر دستگاه

7- خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی

کمک فنر ماشین لباسشویی در بخش پشتی و داخلی دستگاه قرار گرفته و معمولا در تمام ماشین لباسشویی های اتوماتیک یافت می شود. کمک فنر به همراه قطعات مرتبط مانع از لرزش ماشین لباسشویی و تکان خوردن آن می شود. به علاوه این قطعا کیفیت بالایی دارند و معمولا بین 5 تا 7 سال عمر می کنند. خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی باید توسط تعمیر کار متخصص تشخیص داده شود و فورا به تعویض آن پرداخت. چرا که تنظیم محل دقیق آن در عملکرد آن موثر بوده و هر کسی از عهده آن بر نمی آید.

علت بوی بد ماشن لباسشویی و نحوه از بین بردن آن
ادامه مطلب

8- معیوب بودن فنر های تعلیق ماشین لباسشویی

فنر های تعلیق ماشین لباسشویی برای تثبیت مجموعه دیگ به پایه استفاده می شوند. این فنر ها به دستگاه اجازه می دهد تا لرزش درام را در حالی که دستگاه در حال چرخش است جذب کند. فنر های تعلیق ممکن است به مرور زمان آسیب ببینند، کشیده شوند یا به طور کامل جدا شده و باعث ایجاد صدای زیاد و لرزش لباسشویی شود.

معیوب بودن فنر های تعلیق ماشین لباسشویی

در صورتی که مطمئن نیستید علت لرزش لباسشویی به دلیل فنر های تعلیق است یا خیر، لازم است مراحل زیر را انجام دهید.

 • اتصال برق به لباسشویی را جدا کنید.
 • صفحه بالایی یا جلویی دستگاه را بردارید تا به فنر ها دسترسی داشته باشید.
 • از اتصال ایمن فنر ها به دو طرف و عدم وجود ساییدگی و خرابی در ان ها اطمینان حاصل کنید.
 • در صورت مشاهده هر گونه خرابی در فنر ها لازم است توسط یک متخصص تعویض شوند.

9- شکسته شدن قطعات داخلی

هم چنین ممکن است شکسته شدن قطعات داخلی ماشین لباسشویی مسبب لرزش دستگاه باشد. همه قطعات الکترونیکی و مکانیکی یک طول عمر نسبی داشته و به مرور زمان آسیب می بینند. هر تعدادی از قطعات معیوب، از کمک فنر گرفته تا میله‌های تعلیق و لنت ‌ها، می‌تواند باعث لرزش شدید ماشین لباسشویی شود.

10- وجود مشکل در برد الکترونیکی دستگاه

برد الکترونیکی در واقع مغز لوازم خانگی و به طور کلی تمام وسایل برقی می باشد. از دلایل رایج لرزش ماشین لباسشویی می توان به وجود مشکل در برد الکترونیکی لباسشویی به علت عدم کارکرد هماهنگ قطعات و ورود آب به دستگاه نام برد. به دلیل متشکل شدن برد الکترونیکی از انواع قطعات ریز و درشت لازم است برای از بین بردن مشکل لرزش زیاد دستگاه ناشی از خرابی برد از یک تعمیرکار برد لوازم خانگی کمک بگیریم. به دلیل گران بودن قطعه برد تعمیر آن به صرفه تر از تعویض کامل برد می باشد.

وجود مشکل در برد الکترونیکی دستگاه

راه حل بر طرف کردن لرزش ماشین لباسشویی

اکنون که با دلایل لرزش ماشین لباسشویی آشنا شدید، نوبت به راه حل بر طرف کردن لرزش ماشین لباسشویی می باشد. برای رفع مشکل لازم است دلایل گفته شده را تک به تک بررسی کرده و آن ها را برطرف نمایید. هنگام نصب ماشین لباسشویی از جدا کردن پیچ های نگهدارنده اطمینان حاصل کرده و دستگاه را تراز کنید. به علاوه در هنگام استفاده از لباسشویی بار در داخل لباسشویی را متعادل پر کنید و از حد مجاز ظرفیت دستگاه استفاده نمایید. در صورتی که قطعات داخلی معیوب شده و نیاز به تعمیر و تعویض دارند، فورا با کمک تعمیر کار لباسشویی اقدامات مربوطه را انجام دهید.

امروزه تجهیزات کاربردی برای رفع لرزش ماشین لباسشویی به بازار آمده است. لنت های ضد لرزش یک راه آسان و مقرون به صرفه برای جذب و بی صدا کردن ماشین لباسشویی لرزان است. این لنت ها تشک هایی هستند که از لاستیک قالبی ساخته شده اند که ماشین لباسشویی و خشک کن روی آن ها قرار می گیرد. هم چنین یک جایگزین کوچک تر و ارزان تر به نام پد های ضد لرزش وجود دارند که به طور جداگانه برای هر یک از پایه های دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند. این پد ها در پایین لنت ها قرار می گیرند.

لنت های ضد لرزش لباسشویی

نتیجه گیری

لرزش ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر دستگاهی از هر برندی اتفاق بیفتد. این مشکل را جدی بگیرید و از آن چشم پوشی نکنید. در این مقاله ما تمامی دلایل لرزش لباسشویی را با جزئیات کامل به همراه راه حل های برطرف کردنشان برای شما عزیزان توضیح دادیم. در صورتی که با انجام تمامی این موارد باز هم مشکل دستگاه تان حل نشد، حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

امتیاز دهید


بهترین دوره های برق، الکترونیک، تعمیرات و تاسیسات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628