مهمترین علائم واشر زدن پژو و راه های جلوگیری از آن

مهمترین علائم واشر زدن پژو و راه های جلوگیری از آن

عوامل مختلفی باعث واشر زدن پژو می شوند که کسب اطلاعات لازم درباره آنها می تواند در جلوگیری از آنها بسیار کمک کننده باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر با علائم واشر زدن پژو ( علائم ترساندن واشر سر سیلندر پژو )، دلایل خرابی و راهکارهای جلوگیری از واشر زدن بیشتر آشنا شوید.

آموزش مکانیک خودرو

عناوین این نوشته:

واشر سر سیلند چیست و چه وظیفه ای دارد؟

واشر سرسیلندر قطعه ای است که میان سیلندر یا همان بلوک موتور و سرسیلندر قرار می گیرد. وظیفه اصلی این قطعه ایجاد یک آب بندی کامل است تا از فرار گاز محفظه احتراق، نشت آب از کانال ها و نشت روغن محافظت کند. درواقع واشر با این کار فشار سیلندر را در بهترین حالت نگه می دارد.

علائم ترساندن واشر سر سیلندر پژو

برای خنک کردن موتور نیاز به مایع خنک کننده است که این مایع همان آب از طریق کانال ها و مسیرهای درون واشر سرسیلندر به گردش در می آید و دمای سوپاپ ها را خنک و تنظیم می کند. همچنین، در واشر سرسیلندر مسیرهایی برای عبور روغن نیز وجود دارد که واشر باید از ترکیب شدن آب و روغن با یکدیگر جلوگیری کند.

همچنین بخوانید: اجزای موتور ماشین

علائم واشر زدن پژو چیست؟

 • ایجاد بخار در اگزوز
 • کاهش قدرت موتور
 • مشاهده روغن در سیستم آب ماشین
 • سیستم مدیریت نور
 • مشاهده آب در روغن
 • مصرف بیش از حد روغن ماشین
 • کم شدن آب ماشین
 • نشتی آب یا روغن به خارج از ماشین
 • نشتی روغن در داخل ماشین
 • تغییر رنگ روغن
 • تغییر رنگ آب
 • بد کار کردن موتور

همچنین بخوانید: علائم خرابی شفت گیربکس

واشر زدن پژو همراه با یکسری علائم و نشانه هاست. اگر با این نشانه ها آشنا باشید در زمان بروز آنها به راحتی و به سرعت می توانید متوجه خرابی واشر شده و متناسب با نوع علامت راه حل مناسب را اتخاذ کنید. گاهی اوقات فهمیدن هر چه زودتر واشر زدن می تواند از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

علت سوختن واشر سر سیلندر پژو

1- ایجاد بخار در اگزوز

یکی از علائم واشر زدن پژو خروج بخار یا همان دود سفید از اگزوز است. اگر در زمان روشن بودن موتور یک دود سفید رنگ غلیظ از اگزوز خارج شود، نشانه ورود آب به دورن محفظه سیلندر و سوختن مایع خنک کننده به همراه بنزین و هوا است. این اتفاق وقتی می افتد که واشر سر سیلندر نتواند وظیفه آب بندی خود را به درستی انجام دهد.

همچنین بخوانید: رفع گرفتگی اگزوز

ایجاد بخار در اگزوز

2- کاهش قدرت موتور

زمانی که واشر سر سیلندر دچار مشکل شود، فعالیت موتور دستخوش تغییر می گردد و به درستی کار نمی کند. در نتیجه قدرت آن کاهش می یابد. اگر در زمان رانندگی متوجه کم شدن قدرت موتور شدید در اولین اقدام باید وضعیت واشر سر سیلندر را چک کنید.

همچنین بخوانید: گژن پین چیست

3- مشاهده روغن در سیستم آب ماشین

طراحی واشر سر سیلندر به نحوی صورت گرفته که آب و روغن در مسیرهای جداگانه از کنار یکدیگر عبور می کنند و به جریان می افتند. زمانی که این مسیرها با یکدیگر برخورد کنند نشانه خراب شدن واشر است. ترکیب شدن آب و روغن یکی از خطرناک ترین مشکلات برای موتور ماشین است که می تواند آسیب های زیادی را برای اجزای مختلف به همراه داشته باشد. اگر در سیستم آب ماشین مانند رادیات، روغن مشاهده کردید باید بدانید که خودرو پژو شما واشر زده است.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات موتور سیکلت

4- سیستم مدیریت نور

اجزای ماشین همه به یکدیگر مرتبط می باشند. زمانی که موتور به درستی کار نکند، دینام که وظیفه تولید برق و ذخیره و انتقال آن به باتری را دارد نیز عملکرد مناسبی نخواهد داشت. در نتیجه، سیستم برقی ماشین به مشکل برمی خورد و ممکن است در مدیریت کردن نورهای مختلف دچار مشکل شوید.

5- مشاهده آب در روغن

زمانی که واشر خراب شود، مسیر گردش آب و روغن با یکدیگر ترکیب شده و در نتیجه عملکرد سیلندر را تحت الشعاع قرار می دهد. ترکیب آب با روغن و گردش این دو با یکدیگر در موتور باعث آسیب رسیدن به سوپاپ ها شده و گاهی اوقات منجر به قفل شدن موتور و خسارت های جدی می گردد. اگر هنگام تعویض روغن و یا چک کردن وضعیت روغن آب داخل آن مشاهده کردید، حتما باید به سراغ تعمیر یا تعویض واشر سر سیلندر بروید.

6- مصرف بیش از حد روغن ماشین

مصرف روغن ماشین زمان مشخصی دارد که با توجه به نوع آن مشخص می شود. برخی از روغن ها تا 8000 کیلومتر کار کرد و برخی دیگر بیشتر یا کمتر طول عمر دارند. هنگامی که زمان مفید استفاده از روغن تمام شود، خاصیت آن از دست می رود. در نتیجه، بر عملکرد موتور تاثیر منفی می گذارد و باعث افزایش دما و فشار و خراب شدن واشر سر سیلندر می شود.

7- کم شدن آب ماشین

یکی دیگر از نشانه های واشر زدن پژو کم شدن آب ماشین است. اگر با کم شدن میزان آب رادیاتور ماشین مواجه شدید، در گام اول لوله ها و شلنگ ها را بررسی کنید. در صورت سالم بودن آنها قطعا ایراد از واشر سر سیلندر است که آب بندی آن دچار مشکل شده و نشتی آب و کم شدن آن اتفاق می افتد.

8- نشتی آب یا روغن به خارج از ماشین

اگر واشر سر سیلندر نتواند به خوبی وظیفه آب بندی خود را انجام دهد و در حین جریان و گردش آب و روغن مقداری از آنها به بیرون درز کند، باید سریعتر مورد تعمیر قرار بگیرد. ممکن است ماشین خود را پارک کرده و پس از مدتی متوجه شوید مقداری روغن یا آب در زیر موتور بر روی زمین ریخته است. امکان دارد این روغن از درزهای میان سرسیلندر و سیلندر که واشر وظیفه آب بندی آن را دارد ریخته شده باشد.

نشتی آب یا روغن به خارج از ماشین

10- نشتی روغن در داخل ماشین

برخی از رانندگان با نشتی روغن در داخل قسمت محفظه موتور مواجه می شوند. عوامل مختلفی مانند فرسودگی شلنگ ها، بلبرینگ ها و دیگر قطعات باعث نشتی روغن می شوند. اما یکی از مهمترین این عوامل خرابی واشر سر سیلندر است. اگر آب بندی این قطعه به خوبی صورت نگرفته است و یا مسیرهای گردش روغن در آن دچار مشکل شده باشند، روغن به بیرون نشت می کند و این مورد یکی از مهمترین علائم واشر زدن پژو محسوب می شود.

11- تغییر رنگ روغن

تغییر رنگ روغن ناشی از جریان و گردش نامناسب آن در موتور و یا ترکیب شدن آب با آن است. این مورد نیز از علائم واشر زدن پژو به شمار می رود که باید هرچه سریعتر نسبت به برطرف کردن آن اقدام شود تا از بروز آسیب های جدی تر جلوگیری به عمل آید.

12- تغییر رنگ آب

آب به عنوان مایع خنک کننده به صورت مداوم درون موتور به گردش در می آید. گاهی اوقات ممکن است مقداری رسوبات با آب ترکیب شوند. و یا اینکه به خاطر خراب شدن آب بندی بخش های سیلندر و سر سیلندر روغن نیز با آب ترکیب شود. در نتیجه رنگ آب تغییر می کند. این تغییر رنگ را می توان نشانه خراب شدن واشر در نظر گرفت زیرا نتوانسته وظیفه خود را مبنی بر جداسازی آب و روغن به خوبی انجام دهد.

13- بد کار کردن موتور

اگر هنگام روشن کردن موتور خودرو متوجه صدای نا به هنجار یا لرزش آن و به اصطلاح بد کار کردن موتور شدید، احتمال دارد واشر سر سیلندر دچار مشکل شده باشد. زمانی که واشر پژو خراب یا دچار عیب شود عملکرد موتور دچار اختلال شده و مانند همیشه به خوبی فعالیت نمی کند.

علائم ترساندن واشر سر سیلندر پژو

ما در تصویر زیر بصورت کلی درباره علائم ترساندن واشر سر سیلندر پژو توضیح داده ایم:

علائم ترساندن واشر سر سیلندر پژو

علت واشر زدن پژو چیست؟

 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • خرابی واشر سر سیلندر
 • تغییرات ناگهانی دما
 • مسافت پیموده شده زیاد
 • رسوب آب در رادیاتور
 • عملکرد نا مناسب پروانه خودرو
 • خرابی ترموستات
 • کمبود آب رادیاتور
 • گرفتگی مسیر های عبور آب در رادیاتور
 • تا خوردگی شیلنگ های ورودی و خروجی
 • رانندگی طولانی در فصل گرما
 • رانندگی نامناسب
 • وجود رسوب در قسمت های داخلی موتور و سیلندر

مانند هر خودرو دیگری در خودروهای پژو نیز عوامل مختلفی باعث واشر زدن می شوند. از مهمترین علت واشر زدن پژو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین بخوانید: علت استارت نخوردن ماشین

1- گرم شدن بیش از حد موتور

گرم شدن بیش از حد موتور یکی از اصلی ترین علت واشر زدن پژو محسوب می شود. واشر سرسیلندر به گونه ای طراحی شده تا یک دمای مشخص را کنترل کند و میزان تحمل معینی دارد. زمانی که موتور در اثر درست کار نکردن اجزای خنک کننده مانند فن، رادیاتور، ترموستات و … زیاد گرم شود، واشر نمی تواند مقاومت کند و در نتیجه تاب برمی دارد و یا باعث بروز ترک در سرسیلندر و سیلندر موتور می شود.

علت سوختن واشر سر سیلندر پژو

2- خرابی واشر سر سیلندر

گاهی اوقات ممکن است در فرایند احتراق کامل که شامل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه است، گرما و فشار زیادی در سیلندر ایجاد شود. این امر یکی دیگر از دلایل واشر زدن پژو به شمار می رود و در اثر فشار بیش از حد واشر سرسیلندر خراب می شود.

3- تغییرات ناگهانی دما

منبسط و منقبض شدن واشر سرسیلندر با توجه به دمای موتور صورت می گیرد. زمانی که یک تغییر ناگهانی دما اتفاق بیفتد، شوک و فشار زیادی به واشر وارد شده و در نتیجه باعث خرابی آن می شود. وقتی موتور سرد است و بلافاصله بعد از روشن کردن آن شروع به حرکت کنید، این تغییر ناگهانی دما موجب واشر زدن پژو می شود.

4- مسافت پیموده شده زیاد

واشر سر سیلندر نیز همانند قطعات دیگر خودرو دارای طول عمر مشخصی است. زمانی که عمر این قطعه تمام شود و فرسودگی رخ دهد، واشر زدن اتفاق می افتد. کارکرد موتور، قرار گرفتن در معرض گازهای حاصل از احتراق و رسوبات آب، قرار گرفتن در سرما و گرما و استفاده پس از چندین سال از مهمترین عوامل فرسودگی واشر سر سیلندر محسوب می شوند.

5- رسوب آب در رادیاتور

یکی دیگر از مهمترین دلایل واشر زدن پژو رسوب آب در رادیاتور است. آب دارای مواد معدنی مختلفی است که برخی از آنها به مرور زمان ته نشین می شوند. همچنین ممکن است جنس رادیاتور به دلیل اتمام طول عمر کیفیت اولیه خود را حفظ نکرده و به اصطلاح بخش هایی از آن زنگ بزند و خرده شود. این رسوبات موجب گرفته شدن مسیرهای رادیات شده و درنتیجه گردش آب و خنک شدن موتور به خوبی صورت نمی گیرد. در نهایت گرما افزایش یافته و واشر سر سیلندر پژو خراب می شود.

رسوب آب در رادیاتور خودرو

6- عملکرد نا مناسب پروانه خودرو

پروانه خودرو نقش مهمی در کاهش دما دارد و با چرخش خود در مواقع مورد نیاز از افزایش دما جلوگیری می کند. زمانی که پروانه خراب باشد و یا به درستی عمل نکند، فرآیند کاهش دما به خوبی صورت نمی گیرد. بنابراین با گرم شدن موتور فشار به سر سیلندر وارد می شود و باعث سوختن و خراب شدن آن می گردد.

7- خرابی ترموستات

مهمترین وظیفه ترموستات در خودرو به گردش درآوردن مایع خنک کننده در موتور است. زمانی که موتور روشن شده و گرم می شود ترموستات وارد عمل شده و اجازه می دهد مایع خنک کننده به جریان بیفتد تا دمای موتور بیش از حد افزایش نیابد. حال اگر این فرایند به درستی صورت نگیرد دمای بالا، فشار و آسیب جدی به سیلندر و سر سیلندر وارد می کند. به همین خاطر خراب شدن ترموستات را از دیگر عوامل مهم واشر زدن پژو در نظر می گیرند.

خرابی ترموستات خودرو

8- کمبود آب رادیاتور

آب به عنوان یک مایع خنک کننده نقش کلیدی در عملکرد موتور خودرو دارد. با گردش آب در بخش های مختلف مانند رادیات و سر سیلندر، دمای موتور کنترل می شود. اگر آب درون رادیاتور کم باشد، عملیات خنک سازی به درستی انجام نمی شود و در نتیجه با افزایش دمای موتور، واشر پژو می زند.

9- گرفتگی مسیر های عبور آب در رادیاتور

رادیاتور به گونه ای طراحی شده که دارای مسیرهای مختلفی برای عبور آب است. آب از درون این لوله ها به گردش درآمده و باعث کاهش دما و خنک شدن موتور می شود. حال اگر این مسیرها گرفته باشند و آب به خوبی در آنها جریان نیابد، رادیاتور نمی تواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد و کنترل دما صورت نمی گیرد. در نتیجه به واشر سر سیلندر فشار وارد شده و باعث خرابی آن می شود.

10- تا خوردگی شیلنگ های ورودی و خروجی

برای ورود و خروج مایع خنک کننده به رادیاتور و موتور، شلنگ های مخصوصی تعبیه شده است. آب از طریق این شلنگ ها از رادیاتور به موتور راه پیدا می کند و با گردش خود موتور را خنک می کند. بروز هرگونه آسیب در این شلنگ ها مانند تا خوردگی، پارگی، سوراخ شدن و یا فرسودگی جریان آب را مختل کرده و در نتیجه دمای موتور بیش از حد بالا می رود و واشر خراب می شود.

11- رانندگی طولانی در فصل گرما

علاوه بر گرمای حاصل از کار کردن خود موتور، گرمای محیط نیز تاثیر بسیار زیادی در گرم شدن محیط موتور ماشین دارد. زمانی که در فصل گرما مدت زمان طولانی با ماشین رانندگی کنید، ممکن است مایع خنک کننده نتواند به خوبی خنک سازی را انجام دهد. گرمای محیط به موتور فشار آورده و بیش از حد داغ می شود. در نتیجه این امر باعث واشر زدن پژو می شود.

پیشنهاد دوره: آموزش تعویض روغنی و آپاراتی

12- رانندگی نامناسب

گاز دادن بیش از حد و فشار آوردن به موتور، تعویض دنده های ناگهانی، رانندگی به مدت خیلی طولانی بدون استراحت دادن به موتور، خاموش کردن بلافاصله ماشین پس از رانندگی طولانی، روشن کردن موتور و بلافاصله حرکت کردن در زمانی که هوا و موتور سرد است و … مواردی هستند که باید از آنها خودداری کنید تا با واشر زدن مواجه نشوید.

رانندگی نامناسب

13- وجود رسوب در قسمت های داخلی موتور و سیلندر

گاهی اوقات قسمت داخلی موتور و سیلندر در اثر فشار زیاد یا مدت زمان طولانی استفاده پس از چندین سال، کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و به مرور تحلیل می روند. همچنین ماندن آب یا روغن در این بخش ها به دلیل گردش و جریان نامناسب باعث جمع شدن یکسری رسوبات می شود. این رسوبات باعث گرفته شدن مسیرهای مایع خنک کننده شده و در نتیجه با افزایش دما واشر سر سیلندر دچار مشکل می شود.

چگونه واشر زدن پژو را برطرف کنیم؟

برطرف کردن واشر زدن پژو با توجه به دلیل آن متفاوت است. گاهی اوقات مشکل بسیار جدی بوده و واشر به طور کامل خراب می شود که باید آن را با واشر سر سیلندر جدید جایگزین کرد. اما در برخی مواقع میزان خسارت کم بوده و می توان با تعمیر واشر دوباره از آن استفاده کرد.

دوره پیشنهادی: آموزش کارشناسی خودرو

برای برطرف کردن واشر زدن پژو باید به تعمیرگاه های مجاز مراجعه کنید تا یک تعمیرکار حرفه ای و مجرب با عیب یابی دقیق، به درستی این مشکل را حل کند.

راههای جلوگیری از سوختن واشر سرسیلندر پژو

اگر بصورت مرتب و در زمان مشخص روغن ماشین را تعویض کنید ( از روغن با کیفیت استفاده شود ) و بصورت مناسب بدون فشار آوردن به ماشین رانندگی کنید از سوختن واشر سر سیلندر پژو جلوگیری می کنید.

اگر واشر سر سیلندر شما شروع به خرابی کرده است چه باید کرد؟

اولین قدم دست نگه داشتن از رانندگی است. اگر در محیطی که قرار دارید دسترسی به یک مکانیکی خودرو وجود داشت ماشین را به تعمیرگاه ببرید تا توسط یک مکانیک بررسی و مشکل را رفع کند در صورتی که مکانیکی در نزدیکی شما نبود با بکسول کردن خودرو، ماشین را به یک تعمیرگاه ببرید.

پیشنهاد دوره: آموزش صافکاری

3.4/5 - (10 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • رحمت سلیمانی گفت :

  عالی

  • پشتیبان گفت :

   خیلی ممنون از شما دوست عزیز

 • بهنام گفت :

  بعد از 30سال تولید موتور پژو هنوز نتونستن مشکل واشر زدنش رو برطرف کنن حداقل یه سنسور کاهش آب روش میبستن نه اینکه هر دم و دقیقه درب رادیاتور باز بشه و چک بشه

02191009543
02191009543