روغن سوزی موتور سیکلت و نحوه حل آن

روغن سوزی موتور سیکلت و نحوه حل آن

روغن سوزی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که برای موتور و وسایل نقلیه ممکن است به وجود آید. موارد مختلفی در لیست دلایل روغن سوزی موتور قرار می گیرند که با اطلاع از آنها و نحوه برطرف کردنشان می توان از این مشکل جلوگیری کرد. در این مقاله قصد داریم به طور جامع و کامل روغن سوزی موتور سیکلت را بررسی کنیم و اطلاعات لازم در این زمینه را به شما ارائه دهیم. اگر موتور شما هم دچار روغن سوزی شده و به دنبال یافتن دلیل آن هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه ما باشید.

مهمترین علت روغن سوزی موتور سیکلت

 • خرابی رینگ ها و پیستون ها
 • معیوب بودن سیلندر و سرسیلندر
 • خرابی سوپاپ هوا
 • خرابی سوپاپ دود

1- خرابی رینگ ها و پیستون ها یکی از دلایل روغن سوزی موتور سیکلت

یکی از اصلی ترین دلایل روغن سوزی موتور خراب شدن سیلندر و اجزای آن مانند رینگ ها و پیستون ها است. در اثر فرسودگی و معیوب شدن این موارد روغن به داخل محفظه احتراق نشت پیدا می کند و در اثر ترکیب با سوخت و هوا می سوزد.

خرابی رینگ ها و پیستون ها

حلقه های فلزی پیستون یا همان رینگ ها وظیفه جداسازی دیواره سیلندر از پیستون را برعهده دارند. پیستون نیز گازهای ناشی از احتراق را به بیرون از محفظه سیلندر هدایت می کند. در نتیجه، با فرسوده شدن حلقه ها، پیستون عملکرد درستی نداشته و روغن به بخش میل لنگ وارد می گردد و به درون محفظه سوخت می ریزد.

پیشنهاد دوره: آموزش صافکاری

راه حل: در صورتی که رینگ ها و پیستون ها خراب شده باشند، باید آنها را کاملا عوض کنید. گاهی اوقات نیز می توان با تراش دادن سیلندر و متناسب کردن آن با اندازه رینگ و پیستون مشکل روغن سوزی موتور را برطرف کرد. اما اگر چندین بار سیلندر را تراشکاری کرده باشید چاره ای جز تعویض رینگ و پیستون باقی نمی ماند.

2- معیوب بودن سیلندر و سرسیلندر

سیلندر و سرسیلندر به گونه ای طراحی و عایق بندی شده اند که از هرگونه نشتی روغن و آب و ترکیب این دو با یکدیگر و یا ترکیب آنها با سوخت و هوا جلوگیری کنند. اگر آنها دچار مشکل شوند این امکان وجود دارد که روغن به درون محفظه آن نشت کرده و شروع به سوختن کند. همچنین، امکان ترکیب آب و روغن نیز با یکدیگر وجود دارد که می تواند باعث بروز مشکلات دیگری در کنار روغن سوزی شود.

معیوب بودن سیلندر و سرسیلندر

راه حل: برای برطرف کردن این مشکل نیز بهترین کار تهیه یک سیلندر یا سرسیلندر جدید است. البته می توان با تراشکاری و عایق بندی دوباره تاحدی مشکل نشتی روغن را تعمیر نمود اما ممکن است پس از مدتی دوباره روغن سوزی موتور اتفاق بیفتد.

همچنین بخوانید: علت دود ابی هنگام سرد بودن موتور و نحوه برطرف کردن آن

3- خرابی سوپاپ هوا از دلایل روغن سوزی موتور سیکلت

از دیگر دلایل می توان به خرابی سوپاپ هوا اشاره کرد. زمانی که گاید سوپاپ هوا فرسوده یا معیوب می شود، روغن از قسمت سرسیلندر وارد بخش هوا و سوخت می شود و همراه با آنها می سوزد. گاهی اوقات نیز گاید سوپاپ سالم بوده اما لاستیک گاید خراب می شود که بازهم مشکل روغن سوزی به وجود می آید.

خرابی سوپاپ هوا

راه حل: به طور کلی، اگر گاید سوپاپ هوا یا لاستیک آن خراب باشد، نمی توان مانند موارد قبل با تراشکاری مشکل را حل نمود و باید با تهیه قطعه جدید نشتی روغن را برطرف کرد.

4- خرابی سوپاپ دود

یکی دیگر از علت های روغن سوزی در موتور ، خراب شدن سوپاپ دود یا لاستیک گاید سوپاپ دود است. درواقع این سوپاپ مانع از ورود روغن به اگزوز می شود. در نتیجه، زمانی که این قطعه معیوب شود روغن وارد بخش اگزوز شده و می سوزد. به عبارتی روغن سوزی در این مورد ربطی به موتور ندارد و نشتی روغن داخل سیلندر و محفظه احتراق اتفاق نمی افتد.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیرات دوچرخه

راه حل: این مشکل را می توان با تعویض گاید سوپاپ دود به راحتی برطرف کرد.

از کجا بفهمیم موتور روغن سوزی دارد؟

 • خروج دود آبی رنگ و غلیظ از اگزوز
 • کم شدن دائمی سطح روغن
 • روغن گرفتگی و چرب شدن سر شمع ها
 • چرب و روغنی شدن لوله اگزوز
 • انتشار بوی سوختن روغن از محفظه موتور
 • کاهش قدرت موتور

رفع روغن سوزی موتور سیکلت با روغن ترمز

استفاده از روغن ترمز برای روغن‌گذاری موتور سیکلت یک روش نادرست و خطرناک است. روغن ترمز از جنس مواد شیمیایی مختلفی تشکیل شده است که منجر به عملکرد نادرست و ضرر به قطعات موتور می‌شود. روش صحیح برای روغن‌گذاری موتور سیکلت استفاده از روغن مخصوص موتور انجام دهید. در صورتی که موتور خود را به روغن ترمز وصل کرده اید، بهتر است فوراً روغن ترمز را خارج کرده و روغن موتور موردنیاز را بریزید تا از آسیب به موتور جلوگیری شود.

علائم روغن سوزی موتور

همچنین بخوانید: دمای انجین موتور سیکلت چند درجه است؟

سوالات متداول

1- نشتی روغن در موتور و روغن سوزی چگونه اتفاق می افتد؟

نشت روغن به داخل محفظه احتراق و ترکیب آن با سوخت و هوا موجب روغن سوزی می شود. نشت روغن می تواند بر اثرعوامل مختلف بروز کند که یکی از مهمترین آنها خرابی سیلندر و سر سیلندر است. اگر عایق بندی سیلندر از بین برود روغن به بخش های داخلی آن نفوذ کرده و مشکلاتی را به بار می آورد. همچنین خرابی رینگ ها و پیستون ها نیز جزو دلایل نشت روغن در موتور و روغن سوزی موتور محسوب می شوند.

2- برای برطرف کردن روغن سوزی موتور چه باید کرد؟

برای برطرف کردن مشکل روغن سوزی موتور ابتدا باید دلیل آن مشخص شود. به عبارتی در گام اول باید عیب یابی به طور دقیق صورت بگیرد تا بتوان با توجه به نوع و شدت خرابی راه حل مناسب را به کار گرفت. اگر ایراد از رینگ ها، پیستون ها و یا سیلندر باشد می توان با تراشکاری یا تعویض این قطعات و جایگزین کردن آنها با قطعات جدید روغن سوزی را برطرف کرد. اگر علت روغن سوزی نشتی روغن به خاطر خرابی سوپاپ هوا یا سوپاپ دود باشد نیز باید این قطعات را تعویض کرد.

2.6/5 - (5 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • شهریار گفت :

  سلام ببخشید بعد از تعمیر روغن سوزی موتورسیکلت چه موقع باید روغن موتورو تعویض کنیم

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقت بخیر. به طور کلی، روغن موتور را هر 2000 تا 3000 کیلومتر یک بار تعویض کنید. اما بعد از تعمیر روغن سوزی موتورسیکلت، باید روغن موتور را زودتر از موعد تعویض کنید.

 • محمد گفت :

  اگه شاتون موتور سیکلت ضربه بخوره ممکنه روغن سوزی داشته باشد؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. بله، اگر شاتون موتور سیکلت ضربه بخورد، ممکن است روغن سوزی داشته باشد. شاتون یکی از اجزای اصلی موتور است که میل لنگ را به پیستون متصل می کند. اگر شاتون ضربه بخورد، ممکن است به پیستون یا سیلندر آسیب برساند. این آسیب می تواند باعث نشتی روغن به داخل محفظه احتراق شود.
   علاوه بر این، ضربه زدن شاتون می تواند باعث ایجاد شکاف بین پیستون و سیلندر شود. این شکاف می تواند باعث ورود هوا به محفظه احتراق شود که می تواند باعث احتراق ناقص سوخت و روغن شود. این احتراق ناقص می تواند منجر به روغن سوزی شود.

 • محمد گفت :

  سلام موتور ۱۲۵ دارم تو روغن سوزی داشت بی روغن کار میکرد جام کرد اندل ش صفت شد باز کردیم پست

 • محمداسلام سرورانی گفت :

  سلام علیکم
  بنده با نظرات تان کاملا موافقم
  اما موتورم را دو هفته قبل رینگ وپستون و سوپاپ زده ام الان دود میکنه روغن سوز شده نمیدونم علتش چیه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. دود کردن موتور بعد از تعویض رینگ و پیستون می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهمترین شان عبارتند از: درست نصب نشدن رینگ ها، درست تنظیم نشدن سوپاپ ها و یا ترک خوردن سیلندر. این موارد را چک کنید و در صورت حل نشدن مشکل مجدد سوال تان را از کارشناسان ما بپرسید.

02191009543
02191009543