علت دود ابی هنگام سرد بودن موتور و نحوه برطرف کردن آن

علت دود ابی هنگام سرد بودن موتور و نحوه برطرف کردن آن

یکی از مشکلات رایج موتور دود کردن غیرعادی و بیش از اندازه است. این مشکل در اثر عوامل مختلفی رخ می دهد که اطلاع داشتن از آن ها می تواند در برطرف کردن مشکل کمک بزرگی کند. دود خارج شده از اگزوز موتور می تواند به رنگ های مختلف سیاه، آبی، سفید یا خاکستری باشد که هر کدام نشانه خرابی یک قسمت از وسیله نقلیه شماست. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل دود کردن موتور و معرفی انواع رنگ دود آن بپردازیم. با آموزشگاه پایتخت فناوری همراه باشید.

چرا موتور سیکلت دود می کند؟

دود کردن موتور سیکلت امری طبیعی است زیرا سیستم اگزوز موتور همانند ماشین دارای کاتالیزور و اجزای تصفیه کننده آلاینده های ناشی از احتراق نیست. بنابراین، مقداری از گازهای حاصل از ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق از طریق اگزوز به بیرون هدایت می شوند.

چرا موتور دود می کند؟

اما اگر مقدار این دود بیش از حد تعیین شده و با رنگ غیر عادی باشد، نشان دهنده خراب شدن بخشی از موتور و اجزای آن است. در صورت مشاهده دود کردن زیاد موتور باید با بررسی مواردی که در ادامه گفته می شود، عیب یابی دقیقی انجام داده و منشا مشکل را بیابید. سپس با توجه به نوع مشکل بهترین راهکار را برای برطرف کردن آن انتخاب کنید. البته در بسیاری از موارد شما می توانید با رعایت یکسری نکات و موارد از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

دوره پیشنهادی: آموزش تعمیرات دوچرخه

از مهمترین علت های دود کردن موتور  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نشت روغن در موتور

به طور کلی، ترکیب روغن با هوا و سوخت موجب اختلال در عملکرد موتور می شود. اگر روغن موتور به هر طریقی وارد محفظه احتراق سیلندر شود و به همراه هوا و سوخت (بنزین) بسوزد، به اصطلاح روغن سوزی موتور سیکلت اتفاق می افتد و از اگزوز آن دود زیاد و غیر طبیعی خارج می شود.

نشت روغن در موتور

2- خرابی رینگ و پیستون

رینگ ها یا همان حلقه های فلزی پیستون از مهمترین قطعات موتور محسوب می شوند که وظیفه جداسازی دیواره سیلندر از پیستون را برعهده دارند. این رینگ ها مانع از ورود روغن به داخل محفظه احتراق می شوند. در صورت خرابی آنها روغن به داخل سیلندر نشت می کند و با هوا و سوخت ترکیب می شود و می سوزد.

پیشنهاد دوره: آموزش نقاشی خودرو

در نتیجه، موتور به صورت غیر عادی دود می کند. برای برطرف کردن این مشکل باید رینگ و پیستون ها توسط تعمیرکار حرفه ای و مجرب تعویض شوند. البته در مواردی نیز می توان با تراش دادن سیلندر و متناسب کردن آن با حلقه های فلزی پیستون این مشکل را رفع کرد. این روش مستلزم این است که سیلندر قبلا تراش نخورده باشد. اگر چندین بار سیلندر تراشکاری شده باشد دیگر چاره ای جز تعویض رینگ و پیستون باقی نمی ماند.

3- ایراد در سیلندر و سر سیلندر

خرابی سیلندر و سر سیلندر دیگر علت دود کردن موتور است. گاهی اوقات رینگ و پیستون ها سالم هستند اما خود سیلندر یا سر سیلندر دچار فرسودگی و عیب و ایراد شده است. در نتیجه معیوب بودن این قطعات، روغن به داخل محفظه احتراق نشت پیدا می کند و در ترکیب با هوا و سوخت دود زیادی از اگزوز خارج می شود.

ایراد در سیلندر و سر سیلندر موتور

4- خرابی سوپاپ هوا

زمانی که سوپاپ هوای موتور خراب می شود، مقداری روغن از این ناحیه به محفظه احتراق نشت می کند. ترکیب روغن با سوخت و هوا نیز همانطور که می دانید باعث تولید دود غیر عادی می شود. در مواردی نیز سوپاپ هوا سالم است اما قطعات متصل به آن مانند لاستیک مخصوص خراب می شود و این مشکل به وجود می آید که برای برطرف کردن آن باید لاستیک را تعویض کرد.

پیشنهاد دوره: آموزش تعمیر گیربکس خودرو

5- خرابی سوپاپ دود

در موتور یک سوپاپ مخصوص به نام سوپاپ دود تعبیه شده است که وظیفه آن جلوگیری از نشت روغن به اگزوز می باشد. اگر این سوپاپ دچار عیب و ایرادی شود و نتواند به وظیفه خود عمل کند، روغن نشت پیدا کرده در محفظه اگزوز می سوزد و دود ایجاد می شود. در واقع این مشکل ارتباطی به موتور ندارد و به خاطر نشت روغن به داخل محفظه احتراق رخ نمی دهد.

خرابی سوپاپ دود موتور

6- اتصالی سیم ها

دیگر دلیل دود کردن موتور که ارتباطی به روغن سوزی و نشت روغن در موتور ندارد، اتصالی سیم ها است. ضعف در سیم کشی موتور و بروز اختلال در سیستم برقی می تواند باعث ایجاد دود غیر عادی شود. این مشکل خطر زیادی دارد زیرا ممکن است در اثر اتصالی و بروز کوچکترین جرقه، آتش سوزی اتفاق بیفتد. اگر از موتور شما دود غیر عادی منتشر می شود که همراه با بوی سوختگی مانند لاستیک سوخته است، باید سریعا آن را خاموش کنید و نسبت به عیب یابی و برطرف کردن آن اقدام نمایید.

علت دود آبی بعد از تعمیر موتور

دود آبی اصلی ترین نشانه روغن سوزی در موتور است. زمانی که روغن به داخل محفظه احتراق نشت می کند و در ترکیب با هوا و سوخت می سوزد، گازهای آلاینده و دود زیادی منتشر شده که هنگام خروج از اگزوز به رنگ آبی دیده می شود.

انواع رنگ دود موتور

یکی از روش های پیدا کردن علت دود کردن موتور ، توجه به رنگ دود است. دود غیر عادی خروجی از اگزوز می تواند به رنگ های متفاوت باشد که هر کدام نشانه خرابی بخشی از موتور  است. اگر اطلاعات کافی درباره انواع رنگ دود موتور داشته باشید می توانید در زمان بروز مشکل به راحتی عیب یابی را انجام دهید.

انواع رنگ دود موتور

1- دود آبی

دود آبی اصلی ترین نشانه روغن سوزی در موتور است. زمانی که روغن به داخل محفظه احتراق نشت می کند و در ترکیب با هوا و سوخت می سوزد، گازهای آلاینده و دود زیادی منتشر شده که هنگام خروج از اگزوز به رنگ آبی دیده می شود.

خروج دود آبی از موتور

حتی بوی دود حاصل از نشت روغن به خاطر خرابی سیلندر و سرسیلندر یا ایراد در رینگ و پیستون ها یا خرابی سوپاپ هوا، کمی متفاوت است. بنابراین، اگر هنگام استفاده از موتور  با دود آبی مواجه شدید، سریعا به تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری شود.

دوره پیشنهادی: آموزش جلوبندی سازی

2- علت دود سیاه هنگام گاز دادن موتور

یکی دیگر از انواع رنگ دود موتور ، دود سیاه است که از اگزوز خارج نمی شود. این دود معمولا به خاطر مشکلات مربوط به سیم کشی تولید می شود. زمانی که اتصالی در سیستم برقی و سیم کشی موتور به وجود می آید، سیم ها می سوزند. در اثر سوختن روکش پلاستیکی سیم ها دود سیاهی تولید می شود که به همراه بوی لاستیک سوخته است و همین مشکل علت دود سیاه هنگام گاز دادن موتور است. برای رفع دود سیاه موتور سیکلت، باید موتور را خاموش کنید و با بررسی تمام سیم ها، محل بروز مشکل را پیدا کنید.

دود سیاه موتور

البته نوعی از دود سیاه نیز وجود دارد که از اگزوز خارج می شود. این دود به خاطر مشکلات مربوط به نسبت سوخت به هوا است. اگر سوخت داخل محفظه احتراق بیشتر از حد تعیین شده باشد، مقدار سوخت اضافی و نسوخته به محفظه اگزوز هدایت می شود و در نتیجه گرمای زیاد اگزوز باعث سوختن سوخت که همان بنزین است می شود و دود سیاه تولید می گردد.

 رفع دود سیاه موتور سیکلت

 • برای رفع دود سیاه موتور، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:
 •  چک کنید که سوخت مورد استفاده تمیز و خالی از آلودگی است.
 •  مطمئن شوید که روغن موتور به میزان صحیح و مناسب استفاده می شود.
 • بررسی کنید که فیلتر هوا تمیز و سالم است و در صورت نیاز تمیز و یا تعویض شود.
 •  تنظیمات سوخت‌رسانی را چک کرده و در صورت نیاز تنظیم کنید.
 • در صورت استمرار مشکل، بهتر است به یک مکانیک موتور متخصص مراجعه کنید.

3- دود سفید

دود سفید موتور ناشی از نشتی روغن خارجی است. یعنی اگر روغن در بخش هایی به جز محفظه احتراق نشت کند و بسوزد، دود با رنگ سفید تولید می شود. برای مثال اگر روغن به داخل لوله های اگزوز نشت کند، به خاطر گرمای این بخش می سوزد و دود سفید تولید می شود.

خروج دود سفید موتور

البته دلیل دیگری برای دود سفید موتور نیز وجود دارد. هنگام راه اندازی موتور بعد از یک مدت طولانی خروج مقداری دود سفید (در حد پنج دقیقه) امری طبیعی است. این دود ناشی از تغییرات حرارتی سیستم اگزوز و ایجاد بخار آب است. اما اگر پس از مدت کوتاهی انتشار دود سفید قطع نشود نشان دهنده بروز یک مشکل است.

اگر پس از گرم شدن موتور همچنان دود سفید از اگزوز خارج می شود، نشان دهنده نشت مایع خنک کننده به محفظه احتراق است که باید سریعا برطرف گردد. خرابی واشر سرسیلندر یکی از مهمترین و اصلی ترین دلایل ورود مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق و ترکیب آن با سوخت و هوا و در نتیجه تولید دود سفید محسوب می شود.

علت دود آبی هنگام سرد بودن موتور

 • نشست روغن در موتور
 • خرابی سوپاپ ها
 • شت مایع خنک‌کننده
 • فرسودگی قطعات موتور مانند رینگ‌های پیستون، درزگیر سوپاپ‌ها یا دریچه PCV

نشت روغن در موتور

دود آبی معمولاً نشانه این است که موتور سیکلت در جایی از موتور نشتی روغن دارد. فرسودگی قطعات موتور مانند رینگ‌های پیستون، درزگیر سوپاپ‌ها یا دریچه PCV (تهویه مثبت میل لنگ) می‌تواند به خروج دود آبی از اگزوز منجر شود.

خرابی سوپاپ‌ها

مشکل در مهر و موم سوپاپ‌ها نیز می‌تواند دود آبی را ایجاد کند. وقتی روغن به داخل محفظه احتراق جریان پیدا می‌کند، همراه با بنزین، سوزانده می‌شود و دود آبی ایجاد می‌شود.

نشت مایع خنک‌کننده

این اتفاق معمولاً زمانی می‌افتد که موتور سیکلت را تازه روشن کرده‌اید. مایع خنک‌کننده به قسمتی از موتور نشت می‌کند، همراه با هوا و سوخت می‌سوزد و دود آبی ایجاد می‌کند.

2/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • محمد گفت :

  سلام من موتور ۲۰۰تازه صفر کیلومتر خریدم انژکتور وقتی موتور سرد میباشد هنگام روشن کردن به مدت ۳دیقه دود سفید میکند مشکل یا ایرادی دارد

 • مجیدی گفت :

  سلام خسته نباشید من دو هفته هست که موتور ۲۰۰ همتاز صفر گرفتم صبح که موتور روشن میکنم به مدت ۵دقیقه دود میکنه بعد گرم شدن دود قطع میشه هر وقت که موتور سرد میشه هنگام روشن شدن همین دود میکنه دود آبی

 • علی گفت :

  سلام تو شهرمون تعمیر کار موتور آپاچی نداریم بعد از اینکه روغن عوض کردم ی هفته ای وقتی موتور سرد دود آبی یا سفید میده بعد از گرم کردن دود قطع میشه

 • آریا گفت :

  سلام خسته نباشید من موتورم مشکلی نداشت ولی امروز رفتم کارواش موتورمو شستم وقتی تموم شد استارت زدم در حد دو ثانیه دود آبی از اگزوز زد بیرون مشکل چی هست

 • علی امیری گفت :

  سلام و ادب موتور من تا ۳ماه پیش خوب بود جدیدا از موتور کم استفاده میکنم وقتی روشن میکنم دود میکنه وقتی راه میرم دود کمتر میشه وقتی گاز میدم دود میکنه وقتی ایست میکنم موتور خودش کار میکنه از اگزوز دود میده دودش سیاه است مشکلش چیه ممنون

 • علی گفت :

  سلام موتورم زمستون خواب بوده الان که روشن کردم یک کم دودمیکنه علت ازچیه ممنون

 • سجاد گفت :

  سلام من وقتی میخام موتور روشن کنم دود ابی میده بعد از ایکه موتور کار میکنه دود ابی قط میشه دود سفید میده دوباره مشکل از چیه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. دود آبی در هنگام استارت زدن موتور سیکلت معمولاً ناشی از سوختن روغن موتور است. این اتفاق می‌تواند به دلیل خرابی رینگ‌های پیستون، سوپاپ‌ها، یا خرابی واشر سرسیلندر رخ دهد. دود سفید در هنگام کارکرد موتور سیکلت نیز معمولاً ناشی از سوختن روغن موتور است. این اتفاق می‌ تواند به دلیل نشتی روغن از موتور، یا خرابی رینگ‌ های پیستون رخ دهد. بنابراین، با توجه به توضیحات شما، احتمال دارد که مشکل موتور سیکلت شما ناشی از خرابی رینگ‌ های پیستون باشد. در این حالت، روغن موتور به داخل محفظه احتراق نشت کرده و با سوخت ترکیب می‌ شود و در هنگام استارت زدن، دود آبی تولید می‌ کند. پس از گرم شدن موتور، روغن موتور به دلیل افزایش فشار در محفظه احتراق، به سمت بالا هدایت شده و از طریق سوپاپ‌ ها به بیرون نشت می‌ کند و در هنگام کارکرد موتور، دود سفید تولید می‌ کند. برای تشخیص دقیق مشکل، باید موتور سیکلت را توسط یک تعمیرکار موتورسیکلت حرفه‌ ای بررسی کنید.

 • محمد اسکندری گفت :

  وقتی که کاتاف میخوره دود سیاه میده بیرون اما وقتی تو حالت عادی کار میکنه دود نمیده بیرون

 • محمد اسکندری گفت :

  سلام من وقتی گاز زیاد به موتور میدم و موتور دیگه میخواد کاتاف بخوره دود سیاه از اگزوز میاد بیرون مشکل چیه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. خروج دود سیاه از اگزوز هنگام گاز دادن می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد. شایع‌ ترین دلایل عبارتند از: کثیفی فیلتر هوا، خرابی سنسور اکسیژن، خرابی انژکتور و رسوب موتور. در مورد مشکل شما، احتمال اینکه علت آن کثیفی فیلتر هوا یا خرابی سنسور اکسیژن باشد، بیشتر است.

 • علیرضا گفت :

  من موتورم روغن سوزی داشت تعمیرش کردم وحالا گاهی اوقات دود سفید میکنه مثلا وقتی ساساتو میزنم بالا

 • ابوالفضل گفت :

  من موتورم گاهی مواقع دود سفید میکنه مثلا وقتی که ساساتو میزنم بالا دود سفید میکنه مشکل ازچیه

 • پویان گفت :

  سلام عرض ادب و خسته نباشید موتور من صبح ۲۰ثاینه دود می کنه من سوپاپ موتور و گیت و واشر رو تعویض کردم بازهم دود داره اگزوز موتور من شکست بعد اگزوز واسه کسی دیگه بود بستم رو موتور البته موتور طرف روغن سوزی شدید داشت صبح یه دود میزنه از اگزوز بیرون و بوی روغن سوزی میده نمیدونم چکار کنم ممنون میشم توضیح بدید

  • پشتیبان گفت :

   سلام و عرض ادب. با توجه به توضیحاتی که دادید، احتمال دارد که مشکل از موارد زیر باشد:
   1. روغن سوزی: اگر موتور طرف مقابل روغن سوزی شدید داشت، ممکن است این مشکل به موتور شما نیز منتقل شده باشد. در این صورت، باید به دنبال نشتی روغن از موتور باشید. نشتی روغن می تواند از واشر سرسیلندر، واشر کارتل، پیستون ها، رینگ ها، سوپاپ ها و سایر قسمت های موتور باشد. برای بررسی نشتی روغن، باید موتور را از نظر روغن ریزی بررسی کنید. همچنین، می توانید از یک دستگاه دیاگ برای بررسی میزان روغن سوزی استفاده کنید.
   2. سوخت رسانی نامناسب: اگر تنظیمات موتور به درستی انجام نشده باشد، ممکن است سوخت رسانی نامناسبی داشته باشد. این امر می تواند باعث احتراق ناقص سوخت و تولید دود شود. برای بررسی سوخت رسانی، باید از یک دستگاه دیاگ استفاده کنید.
   3. مشکل در سیستم هوارسانی: اگر سیستم هوارسانی موتور دچار مشکل باشد، ممکن است هوای کافی برای احتراق سوخت به موتور نرسد. این امر نیز می تواند باعث احتراق ناقص سوخت و تولید دود شود. برای بررسی سیستم هوارسانی، باید فیلتر هوا، لوله های هوا و دریچه گاز را بررسی کنید.

 • امیرمهدی گفت :

  سلام من وقتی موتور سرد موتور روشن میکنم تا یه ۱ دقیقه تا ۲ دقیقه وقتی گاز میدم یه زره دود سفید میده بیرون باز میکم وقتی که موتورم سرده و یهو گاز میدم اینجوری میشه ولی بعداز اینکه موتور گرم میشه دیگه دود نمیده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. اگر دود سفید اگزوز همراه با بوی شیرین ضدیخ باشد، احتمالاً مشکل از نشتی مایع خنک‌ کننده است. در این حالت، مایع خنک‌کننده به محفظه احتراق نشت کرده و با سوخت مخلوط می‌ شود. این مخلوط سوخته و دود سفید تولید می‌ کند. اگر دود سفید اگزوز همراه با بوی سوختن نباشد، احتمالاً مشکل از سوخت ناقص است. در این حالت، مخلوط سوخت و هوا به درستی احتراق نمی‌ شود و سوخت خام از اگزوز خارج می‌ شود. خرابی واشر سرسیلندر نیز می‌ تواند باعث دود سفید اگزوز شود. در این حالت، واشر سرسیلندر به درستی آب‌ بندی نمی‌ کند و مایع خنک‌ کننده از محفظه سیلندر به محفظه احتراق نشت می‌ کند. این مشکل می‌ تواند باعث آسیب جدی به موتور شود.

 • سلمان گفت :

  سلام من موتورم سرد ک هست دود سفید میاد بیرون ازش ولی وقتی گرم میشه دود دیگ نمیاد علت از چیه چند نفر گفتن بخاطر روغن بی کیفیت هست آیا جای نگرانی داره یا نه؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. با توجه به اینکه شما می‌ گویید دود سفید اگزوز فقط موتور که سرد هست وجود دارد و پس از گرم شدن موتور، دود از بین می‌ رود، احتمال اینکه مشکل از نشتی مایع خنک‌ کننده باشد، بیشتر است. البته برای اطمینان از این موضوع، بهتر است موتورسیکلت خود را به یک تعمیرکار موتورسیکلت نشان دهید. در مورد اینکه آیا جای نگرانی دارد یا نه، باید گفت که اگر مشکل از نشتی مایع خنک‌ کننده باشد، باید هرچه سریع‌ تر مشکل برطرف شود؛ زیرا نشتی مایع خنک‌ کننده می‌ تواند باعث آسیب جدی به موتور شود.

 • محمد رضا گفت :

  سلام وقتی موتورم سرده روشن میکنم دود سفیده میده بعد 5دقیقه دود قطع میشه جریان چیه رینگ و پیستون و گاید هم براش عوض کردم موتور وقت گرم میشه اصلا دود نمیکنه وقتی وقتی سرد میشه روشن میکنم به مردت 5دقیقه دود زیاد میکنه بعد کم کم میشه و قطع میشه جریانش چیه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. دود سفید در موتور سرد معمولاً به دلیل سوختن مایع خنک کننده در محفظه احتراق است. این می تواند به دلیل نشتی واشر سرسیلندر، ترک خوردگی سرسیلندر یا بلوک موتور، یا خرابی کاسه نمد میل سوپاپ باشد. با توجه به اینکه شما رینگ و پیستون و گاید را تعویض کرده اید، احتمال بیشتری وجود دارد که مشکل از واشر سرسیلندر، ترک خوردگی سرسیلندر یا بلوک موتور باشد.

 • حسین گفت :

  سلام وقت بخیر من یه موتور هندا 125 مدل1400 دارم وقتی بعد چندساعت خاموش بودن روشن میکنم در حد 30 ثانیه دود سفید میده بعد که موتور کار میکنه قطع میشه و کلا دود سفید نمیده فقط فقط موقع هاای که موتور سه ساعت به بالا خاموشه روشن میکنم این مشکل داره هرجا هم بردم گفتن مشکلی نداره لطفا میشه کمکم کنید…

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. دود سفید خروجی از موتورسیکلت معمولاً ناشی از سوختن روغن است. بنابراین، احتمال اینکه موتورسیکلت شما روغن سوزی داشته باشد، زیاد است. روغن سوزی می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله: رینگ‌های پیستون فرسوده یا شکسته، لقی پیستون یا شاتون و
   سایش یا شکستگی بوش‌ های سیلندر.

 • شاهین گفت :

  سلام موتورویو۱۵۰دارم لوازم سوزن کارابراتورعوض کردم بازم دوسیاه داره بعداینکه مصرف بالاست

 • زانیار گفت :

  سلام موتورم ۲۰۰ مدل ۹۷ یه بار اتفاقی استارت زدم از اگزوز موتور دود ابی زد در حد ۵ ثانیه مشکلش چیه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. به احتمالزیاد مشکل از خرابی واشر سر سیلندر، رینگ پیستون و یا سوپاپ می باشد.

 • سیوان گفت :

  سلام موتورم تعمیر کردم شمع همه چیز ولی موتور از لحاظ قدرت سرعت خیلی فرق کرده ولی دود می کنه حتی سوپاپ ها هم حوض کردم ولی بازم مشکل دود آبی حل نشد .

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر. این مشکل میتونه به دلیل خرابی رینگ پیستون، واشر سرسیلندر و همچنین مهر و موم سوپاپ باشد. برای عیب یابی دقیق حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

 • جعفر گفت :

  سلام موتور اپاچی علت چیه دودسیاه از اگزوز میاد بیرون

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. علت خروج دود سیاه از اگزوز موتور شما به دلیل تنظیم نادرست کاربراتور، کثیف بودن فیلتر هوا، خرابی سوپاپ‌ ها و یا خرابی رینگ ‌های پیستون می باشد. به دقت هر کدام از این موارد را بررسی کرده و ببینید مشکل از کدام مورد است.

 • احمد گفت :

  سلام من رفتم بنزین بزنم، بعد از اینکه باک رو پر کردم، دو ترکه رفتم بالا پل، گاز زیاد دادم، بعد موتورم شروع به دود سفید کرد. معنیش چیه؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. این مشکل احتمالا به دلیل نشتی واشر سرسیلندر باشه چرا که به موتور گاز زیادی دادید و همین موجب افزایش دمای این قطعه و نشتی آن شده است. علاوه بر این، این مشکل امکان دارد به دلیل نشتی در واشر منیفولد ورودی نیز باشد. حتما موتور سیکلت رو به یک تعمیرکار نشان دهید تا مشکل را دقیق بررسی کند.

 • امیر گفت :

  سلام خسته نباشید من موتور ام سیلندر اش رو عوض کردم نو گذاشتم ولی باز دود سفید میکرد دوباره سر سیلندر رو تعمیر کردم و سوپاپ ها رو عوض کردم ولی دوباره دود میکنه وقتی موتور گرم میشه و روغن کم میکنه بنظرتون مشکل از چی هست؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقتتون بخیر. این مشکل احتمالا برای خراب شدن یا فرسوده شدن واشر سرسیلندر، رینگ پیستون و کاسه نمد ساق سوپاپ است. این قطعات رو چک کنید و در صورتی که مشکل حل نشد حتما به تعمیرکار مراجعه کنید.

 • ابوالفضل گفت :

  سلام من ی ۲۰۰ دارم پیستونش ۲۵۰ ایی هست الان ۳ بار موتور رینگ و پیستون عوض میکنم سیلندر و سر سیلندر میبرم تراشکاری
  ولی هنوز دید میکنه مشکل از چیه لطفا بگید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. اصلی ترین دلیل این مشکل می تواند خرابی رینگ ها یا سیلندر باشد که اگر کاملا خراب یا فرسوده شده باشند حتی با تعویض شان مشکل دود کردن موتور سیکلت برطرف نمی شود. از دیگر دلایل ایجاد این مشکل می توان به خراب شدن سوپاپ و همچنین خراب شدن سیستم سوخت رسانی اشاره کرد.

 • قاسم عبدالحی گفت :

  سلام.من یکدستگاه موتور اونجر مودناس دارم.تعمیر اساسی کردم ولی دود آبی میکنه،احتمال داره که لوله های مربوط به کنیستر دچار گرفتگی شده باشن،چون الان توی دنده ۵ هم انگار یکی موتورو میگیره

  • پشتیبان گفت :

   سلام. وقت بخیر دوست عزیز
   اینکه اگزوز موتور شما دود آبی می دهد نشان دهنده سوزاندن روغن است که به دلایل سوپاپ های سوخته، نشت روغن، واشر سر سیلندر فرسوده و حلقه های پیستون فرسوده اتفاق می افتد. این احتمال نیز وجود دارد که لوله های کنیستر مسدود شده باشد که این مشکل هم به دلیل افزایش مصرف سوخت و کاهش عملکرد و توان موتور اتفاق می افتد. حتما به یک مکانیکی مراجعه کنید تا مشکل تان برطرف شود.

 • amireza گفت :

  سلا اگه آب به داخل باک بنزین برود و وارد کاربراتور بشود هم دوده سفید از اگزوز بیرون می آید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر. بله اگر مقدار آب زیاد باشد، دود سفید از اگزوز خارج می شود.

02191009543
02191009543