علت خروج دود از موتور سیکلت و نحوه برطرف کردن آن

علت خروج دود از موتور سیکلت و نحوه برطرف کردن آن

یکی از مشکلات رایج موتور سیکلت دود کردن غیرعادی و بیش از اندازه است. این مشکل در اثر عوامل مختلفی رخ می دهد که اطلاع داشتن از آن ها می تواند در برطرف کردن مشکل کمک بزرگی کند. دود خارج شده از اگزوز موتور سیکلت می تواند به رنگ های مختلف سیاه، آبی، سفید یا خاکستری باشد که هر کدام نشانه خرابی یک قسمت از وسیله نقلیه شماست. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل دود کردن موتور سیکلت و معرفی انواع رنگ دود آن بپردازیم. با آموزشگاه پایتخت فناوری همراه باشید.

چرا موتور سیکلت دود می کند؟

دود کردن موتور سیکلت امری طبیعی است زیرا سیستم اگزوز موتور سیکلت همانند ماشین دارای کاتالیزور و اجزای تصفیه کننده آلاینده های ناشی از احتراق نیست. بنابراین، مقداری از گازهای حاصل از ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق از طریق اگزوز به بیرون هدایت می شوند.

چرا موتور سیکلت دود می کند؟

اما اگر مقدار این دود بیش از حد تعیین شده و با رنگ غیر عادی باشد، نشان دهنده خراب شدن بخشی از موتور و اجزای آن است. در صورت مشاهده دود کردن زیاد موتور سیکلت باید با بررسی مواردی که در ادامه گفته می شود، عیب یابی دقیقی انجام داده و منشا مشکل را بیابید. سپس با توجه به نوع مشکل بهترین راهکار را برای برطرف کردن آن انتخاب کنید. البته در بسیاری از موارد شما می توانید با رعایت یکسری نکات و موارد از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

از مهمترین علت های دود کردن موتور سیکلت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نشت روغن در موتور

به طور کلی، ترکیب روغن با هوا و سوخت موجب اختلال در عملکرد موتور می شود. اگر روغن موتور به هر طریقی وارد محفظه احتراق سیلندر شود و به همراه هوا و سوخت (بنزین) بسوزد، به اصطلاح روغن سوزی موتور سیکلت اتفاق می افتد و از اگزوز آن دود زیاد و غیر طبیعی خارج می شود.

نشت روغن در موتور

2- خرابی رینگ و پیستون

رینگ ها یا همان حلقه های فلزی پیستون از مهمترین قطعات موتور محسوب می شوند که وظیفه جداسازی دیواره سیلندر از پیستون را برعهده دارند. این رینگ ها مانع از ورود روغن به داخل محفظه احتراق می شوند. در صورت خرابی آنها روغن به داخل سیلندر نشت می کند و با هوا و سوخت ترکیب می شود و می سوزد.

در نتیجه، موتور سیکلت به صورت غیر عادی دود می کند. برای برطرف کردن این مشکل باید رینگ و پیستون ها توسط تعمیرکار حرفه ای و مجرب تعویض شوند. البته در مواردی نیز می توان با تراش دادن سیلندر و متناسب کردن آن با حلقه های فلزی پیستون این مشکل را رفع کرد. این روش مستلزم این است که سیلندر قبلا تراش نخورده باشد. اگر چندین بار سیلندر تراشکاری شده باشد دیگر چاره ای جز تعویض رینگ و پیستون باقی نمی ماند.

3- ایراد در سیلندر و سر سیلندر

خرابی سیلندر و سر سیلندر دیگر علت دود کردن موتور سیکلت است. گاهی اوقات رینگ و پیستون ها سالم هستند اما خود سیلندر یا سر سیلندر دچار فرسودگی و عیب و ایراد شده است. در نتیجه معیوب بودن این قطعات، روغن به داخل محفظه احتراق نشت پیدا می کند و در ترکیب با هوا و سوخت دود زیادی از اگزوز خارج می شود.

ایراد در سیلندر و سر سیلندر موتور سیکلت

4- خرابی سوپاپ هوا

زمانی که سوپاپ هوای موتور خراب می شود، مقداری روغن از این ناحیه به محفظه احتراق نشت می کند. ترکیب روغن با سوخت و هوا نیز همانطور که می دانید باعث تولید دود غیر عادی می شود. در مواردی نیز سوپاپ هوا سالم است اما قطعات متصل به آن مانند لاستیک مخصوص خراب می شود و این مشکل به وجود می آید که برای برطرف کردن آن باید لاستیک را تعویض کرد.

5- خرابی سوپاپ دود

در موتور سیکلت یک سوپاپ مخصوص به نام سوپاپ دود تعبیه شده است که وظیفه آن جلوگیری از نشت روغن به اگزوز می باشد. اگر این سوپاپ دچار عیب و ایرادی شود و نتواند به وظیفه خود عمل کند، روغن نشت پیدا کرده در محفظه اگزوز می سوزد و دود ایجاد می شود. در واقع این مشکل ارتباطی به موتور ندارد و به خاطر نشت روغن به داخل محفظه احتراق رخ نمی دهد.

خرابی سوپاپ دود موتور سیکلت

6- اتصالی سیم ها

دیگر دلیل دود کردن موتور سیکلت که ارتباطی به روغن سوزی و نشت روغن در موتور ندارد، اتصالی سیم ها است. ضعف در سیم کشی موتور سیکلت و بروز اختلال در سیستم برقی می تواند باعث ایجاد دود غیر عادی شود. این مشکل خطر زیادی دارد زیرا ممکن است در اثر اتصالی و بروز کوچکترین جرقه، آتش سوزی اتفاق بیفتد. اگر از موتور سیکلت شما دود غیر عادی منتشر می شود که همراه با بوی سوختگی مانند لاستیک سوخته است، باید سریعا آن را خاموش کنید و نسبت به عیب یابی و برطرف کردن آن اقدام نمایید.

انواع رنگ دود موتورسیکلت

یکی از روش های پیدا کردن علت دود کردن موتور سیکلت، توجه به رنگ دود است. دود غیر عادی خروجی از اگزوز می تواند به رنگ های متفاوت باشد که هر کدام نشانه خرابی بخشی از موتور سیکلت است. اگر اطلاعات کافی درباره انواع رنگ دود موتور سیکلت داشته باشید می توانید در زمان بروز مشکل به راحتی عیب یابی را انجام دهید.

انواع رنگ دود موتورسیکلت

1- دود آبی

دود آبی اصلی ترین نشانه روغن سوزی در موتور است. زمانی که روغن به داخل محفظه احتراق نشت می کند و در ترکیب با هوا و سوخت می سوزد، گازهای آلاینده و دود زیادی منتشر شده که هنگام خروج از اگزوز به رنگ آبی دیده می شود.

خروج دود آبی از موتور سیکلت

حتی بوی دود حاصل از نشت روغن به خاطر خرابی سیلندر و سرسیلندر یا ایراد در رینگ و پیستون ها یا خرابی سوپاپ هوا، کمی متفاوت است. بنابراین، اگر هنگام استفاده از موتور سیکلت با دود آبی مواجه شدید، سریعا به تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری شود.

2- دود سیاه

یکی دیگر از انواع رنگ دود موتور سیکلت، دود سیاه است که از اگزوز خارج نمی شود. این دود معمولا به خاطر مشکلات مربوط به سیم کشی تولید می شود. زمانی که اتصالی در سیستم برقی و سیم کشی موتور به وجود می آید، سیم ها می سوزند. در اثر سوختن روکش پلاستیکی سیم ها دود سیاهی تولید می شود که به همراه بوی لاستیک سوخته است. در نتیجه، باید موتور سیکلت را خاموش کنید و با بررسی تمام سیم ها، محل بروز مشکل را پیدا کنید.

دود سیاه موتور سیکلت

البته نوعی از دود سیاه نیز وجود دارد که از اگزوز خارج می شود. این دود به خاطر مشکلات مربوط به نسبت سوخت به هوا است. اگر سوخت داخل محفظه احتراق بیشتر از حد تعیین شده باشد، مقدار سوخت اضافی و نسوخته به محفظه اگزوز هدایت می شود و در نتیجه گرمای زیاد اگزوز باعث سوختن سوخت که همان بنزین است می شود و دود سیاه تولید می گردد.

3- دود سفید

دود سفید موتور سیکلت ناشی از نشتی روغن خارجی است. یعنی اگر روغن در بخش هایی به جز محفظه احتراق نشت کند و بسوزد، دود با رنگ سفید تولید می شود. برای مثال اگر روغن به داخل لوله های اگزوز نشت کند، به خاطر گرمای این بخش می سوزد و دود سفید تولید می شود.

خروج دود سفید موتور سیکلت

البته دلیل دیگری برای دود سفید موتور سیکلت نیز وجود دارد. هنگام راه اندازی موتور سیکلت بعد از یک مدت طولانی خروج مقداری دود سفید (در حد پنج دقیقه) امری طبیعی است. این دود ناشی از تغییرات حرارتی سیستم اگزوز و ایجاد بخار آب است. اما اگر پس از مدت کوتاهی انتشار دود سفید قطع نشود نشان دهنده بروز یک مشکل است.

اگر پس از گرم شدن موتور سیکلت همچنان دود سفید از اگزوز خارج می شود، نشان دهنده نشت مایع خنک کننده به محفظه احتراق است که باید سریعا برطرف گردد. خرابی واشر سرسیلندر یکی از مهمترین و اصلی ترین دلایل ورود مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق و ترکیب آن با سوخت و هوا و در نتیجه تولید دود سفید محسوب می شود.

نتیجه گیری

عوامل مختلفی باعث دود کردن موتور سیکلت می شوند که باید با داشتن اطلاعات کافی درباره آن ها از بروز این مشکل جلوگیری کرد. زیرا خروج دود غیر عادی با رنگ های متفاوت علاوه بر اینکه نشان دهنده خرابی بخشی از موتور سیکلت و آسیب رسیدن به قطعات و اجزای آن است، برای محیط زیست نیز ضرر دارد. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شوند و بتوانید با استفاده از آن ها در صورت بروز مشکلات مربوط به دود کردن موتور سیکلت خود به راحتی عیب یابی و برطرف کردن آن را انجام دهید.

3/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • امیر گفت :

  سلام خسته نباشید من موتور ام سیلندر اش رو عوض کردم نو گذاشتم ولی باز دود سفید میکرد دوباره سر سیلندر رو تعمیر کردم و سوپاپ ها رو عوض کردم ولی دوباره دود میکنه وقتی موتور گرم میشه و روغن کم میکنه بنظرتون مشکل از چی هست؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقتتون بخیر. این مشکل احتمالا برای خراب شدن یا فرسوده شدن واشر سرسیلندر، رینگ پیستون و کاسه نمد ساق سوپاپ است. این قطعات رو چک کنید و در صورتی که مشکل حل نشد حتما به تعمیرکار مراجعه کنید.

 • ابوالفضل گفت :

  سلام من ی ۲۰۰ دارم پیستونش ۲۵۰ ایی هست الان ۳ بار موتور رینگ و پیستون عوض میکنم سیلندر و سر سیلندر میبرم تراشکاری
  ولی هنوز دید میکنه مشکل از چیه لطفا بگید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. اصلی ترین دلیل این مشکل می تواند خرابی رینگ ها یا سیلندر باشد که اگر کاملا خراب یا فرسوده شده باشند حتی با تعویض شان مشکل دود کردن موتور سیکلت برطرف نمی شود. از دیگر دلایل ایجاد این مشکل می توان به خراب شدن سوپاپ و همچنین خراب شدن سیستم سوخت رسانی اشاره کرد.

 • قاسم عبدالحی گفت :

  سلام.من یکدستگاه موتور اونجر مودناس دارم.تعمیر اساسی کردم ولی دود آبی میکنه،احتمال داره که لوله های مربوط به کنیستر دچار گرفتگی شده باشن،چون الان توی دنده ۵ هم انگار یکی موتورو میگیره

  • پشتیبان گفت :

   سلام. وقت بخیر دوست عزیز
   اینکه اگزوز موتور شما دود آبی می دهد نشان دهنده سوزاندن روغن است که به دلایل سوپاپ های سوخته، نشت روغن، واشر سر سیلندر فرسوده و حلقه های پیستون فرسوده اتفاق می افتد. این احتمال نیز وجود دارد که لوله های کنیستر مسدود شده باشد که این مشکل هم به دلیل افزایش مصرف سوخت و کاهش عملکرد و توان موتور اتفاق می افتد. حتما به یک مکانیکی مراجعه کنید تا مشکل تان برطرف شود.

 • amireza گفت :

  سلا اگه آب به داخل باک بنزین برود و وارد کاربراتور بشود هم دوده سفید از اگزوز بیرون می آید

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر. بله اگر مقدار آب زیاد باشد، دود سفید از اگزوز خارج می شود.

  02166477628
  02166477628