دلایل نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت چیست؟

دلایل نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت چیست؟

هیچ چیزی آزاردهنده تر از این نیست که خود را برای یک موتورسواری جذاب و هیجان انگیز آماده کرده باشید اما موتورسیکلت شما روشن نشود. عوامل مختلفی باعث روشن نشدن موتورسیکلت می شوند که یکی از مهمترین آنها بروز مشکل در سیستم برقی است. برق نداشتن موتور سیکلت یا نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت می تواند به خاطر دلایل متفاوتی باشد، زیرا سیستم برقی این وسیله نقلیه محبوب از اجزای مختلفی تشکیل شده و معیوب شدن هرکدام تاثیر منفی می گذارد. اگر شما هم به دنبال یادگیری علت نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت و روشن نشدن آن هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه پایتخت فناوری باشید.

آموزش تعمیرات موتور سیکلت

مهمترین دلایل برق نداشتن موتور سیکلت

شمع یکی از اصلی ترین اجزای موتور سیکلت محسوب می شود و وظیفه ایجاد جرقه الکتریکی و روشن شدن وسیله را برعهده دارد. زمانی که هوا و سوخت با یکدیگر ترکیب می شوند، شمع با تولید جرقه موجب انفجار شده و درنتیجه تکرار این انفجار در سیکل مشخص پیستون موتور به حرکت در می آید.

مهمترین دلایل برق نداشتن موتور سیکلت

عوامل مختلفی باعث می شوند که شمع وظیفه خود را انجام ندهد. درواقع زمانی که سر شمع موتور سیکلت برق نداشته باشد جرقه لازم تولید نشده و موتور روشن نمی شود. از مهمترین دلایل برق نداشتن موتور سیکلت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- خراب بودن شمع

یکی از دلایل اصلی برق نداشتن موتور سیکلت خراب بودن شمع است. همانطور که می دانید شمع ها اجزای ضروری برای احتراق موتور محسوب می شوند و بروز هرگونه ایراد در آنها به معنی عدم تولید جرقه لازم برای احتراق و روشدن شدن موتور است. عوامل مختلفی باعث خرابی شمع و نیامدن برق به این قطعه برای روشن شدن موتور می شوند.

خراب بودن شمع موتور سیکلت

مهمترین آنها فرسودگی یا همان اتمام طول عمر شمع است. معمولا بعد از کارکرد ۱۵۰۰۰ الی ۲۰ هزار کیلومتر بهتر است از شمع نو در موتورسیکلت استفاده‌ کنیم. شمع قبلی ممکن است چندین برابر این مقدار کار کند اما قدرت آن ضعیف شده است.

2- وجود رسوبات روغنی سر شمع

وجود رسوبات روغنی یا به اصطلاح روغن زدن سر شمع یکی از مهمترین دلایل عدم تولید جرقه و روشن نشدن موتور سیکلت محسوب می شود. زمانی که موتور به خاطر عیب در رینگ پیستون ها دچار نشتی روغن شده باشد، مقداری روغن وارد محفظه احتراق شده و بر روی الکترودهای شمع جمع می شود.

رسوب روغن باعث می شود برق مورد نیاز به سر شمع و محل ایجاد جرقه نرسد و درنتیجه احتراق به درستی صورت نمی گیرد. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید عیب یابی دقیق از محل نشتی روغن صورت گرفته و برطرف شود. سپس سر شمع پاکسازی شده و یا در صورت حاد بودن مشکل شمع تعویض گردد.

3- دوده زدن شمع

گاهی اوقات ممکن است علت نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت به خاطر وجود دوده ها بر روی قسمت های مختلف شمع مانند سر، الکترودها، دهانه و پوسته باشد. این دوده زدن زمانی پیش می آید که وضعیت سوخت و ساز موتور مناسب نباشد. یعنی نسبت هوا و بنزین برای ترکیب با یکدیگر و احتراق رعایت نشود.

دوده زدن شمع موتور سیکلت

اگر مقدار هوای کافی وارد محفظه احتراق نشده و یا هوای وارد شده آلوده باشد نسبت هوا به سوخت کم می شود. همچنین اگر بنزین کیفیت مناسب نداشته و از غلظت بالایی برخوردار باشد، نسبت آن با هوا برهم می خورد. در نتیجه احتراق به خوبی صورت نگرفته و موجب ایجاد دوده در شمع می شود.

4- سوختن بوبین

بوبین که با نام سیم پیچ نیز شناخته می شود از دیگر قطعات اصلی سیستم برق موتور سیکلت است. درواقع بوبین قطعه ای شامل یک هسته آهنی و تعداد مشخصی سیم پیچیده به دور این هسته است که با استفاده از یک آهنربا به میل لنگ متصل شده است. با هندل زدن این قطعه به کار افتاده و برق درون آن به جریان می افتد و سپس به ترانزیستور منتقل می گردد.

در صورت خراب شدن بوبین، برق مورد نیاز روشن شدن موتور تولید نمی شود. اگر علت برق نداشتن موتور سیکلت خرابی بوبین باشد باید آن را تعمیر یا تعویض نمود. در برخی از مواقع به خاطر حاد بودن مشکل امکان تعمیر نیز وجود ندارد و باید این قطعه را با بوبین جدید جایگزین نمود.

5- خرابی کویل

کویل یکی دیگر از اجزای سیستم برق در موتور سیکلت های کاربراتوری است که اهمیت زیادی دارد. این قطعه باعث تقویت برق موتور سیکلت و روشن شدن آن می شود. اگر کویل دچار خرابی گردد، برق لازم برای بالا بردن توان موتور به سر شمع نیامده و درنتیجه موتور سیکلت روشن نمی شود.

خرابی کویل موتور سیکلت

6- معیوب بودن سیم کشی ها

یکی از رایج ترین علت های نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت خراب بودن سیم کشی ها است. اگر سیم هایی که از قطعات مختلف مانند کویل، بوبین، باتری و … به شمع متصل می شوند دچار عیب گردند، برق به سر شمع نیامده و عملیات تولید جرقه و احتراق صورت نمی گیرد.

7- باتری خراب

یکی دیگر از علت ها را می توان خرابی باتری را نام برد. منبع اصلی تامین انرژی سیستم برقی موتور سیکلت باتری است. زمانی که باتری انرژی لازم را نتواند ذخیره و منتقل کند، سیستم برقی دچار مشکل می شود.

خرابی باتری موتور سیکلت

درصورتی که باتری خراب شده باشد و عملکرد اولیه خود را نداشته باشد باید با یک باتری جدید تعویض گردد. اما گاهی اوقات ممکن است مشکل از سیم کشی های مختلف سیستم برقی یا اتصالات و پایانه های باتری باشد اما افراد به اشتباه تصور کنند باتری خراب است. اگر علت برق نداشتن موتور سیکلت بروز مشکل در باتری باشد، توصیه می کنیم همه جوانب را بررسی کنید. برای مثال شاید اتصال باتری به دینام دچار عیب شده که در این صورت باتری شارژ نمی شود.

همچنین این امکان وجود دارد که به خاطر سیم کشی های نامناسب برق دزدی صورت بگیرد. در نتیجه زمانی که موتور خاموش است از میزان برق و انرژی ذخیره شده باتری کاسته می شود تا در نهایت باتری خالی می گردد. سپس زمانی که شما قصد استارت زدن و روشن کردن موتور سیکلت را دارید برق لازم به سر شمع نیامده و شاید تصور کنید باتری خراب شده است؛ که در واقع باتری سالم بوده اما انرژی آن به خاطر برق دزدی تمام شده است.

8- خراب بودن سوئیچ

سوئیچ درواقع یک کلید چند وضعیتی است که برق باتری را به اجزای الکتریکی موتور سیکلت متصل می کند. زمانی که سوئیچ خراب باشد این امکان وجود دارد که این اتصال به درستی برقرار نشود و موجب نرسیدن برق به سر شمع گردد.

9- معیوب بودن کامپیوتر (ECU)

در موتورهای نسل جدید کامپیوتر یکی از مهمترین و اصلی ترین اجزا محسوب می شود که همه فعالیت های الکترونیکی و سیستم برق را کنترل و مدیریت می کند. این کامپیوتر که با نام ECU شناخته می شود، در صورت خراب شدن نمی تواند اطلاعات لازم را دریافت و دستورها را صادر کند. در نتیجه این امکان وجود دارد که به خاطر معیوب بودن کامپیوتر برق سر شمع موتور نیاید و عملیات جرقه زنی و احتراق صورت نگیرد.

نحوه بررسی وضعیت برق سر شمع موتور سیکلت

برای چک کردن برق داشتن سر شمع موتور سیکلت در گام اول شمع را از سیم آن جدا می کنیم. سپس سیم خروجی کوئل را نزدیک بدنه موتور یا نزدیک شمع گرفته و استارت یا هندل می زنیم. اگر جرقه ایجاد شود نشان دهنده وجود برق در سر شمع می باشد. البته امکان دارد این جرقه کیفیت خوب یا بدی داشته باشد. اما اگر طی استارت یا هندل زدن هیچگونه جرقه ای تولید نشود به این معنی است که سر شمع دارای برق نیست. در این صورت باید به دنبال عیب یابی و پیدا کردن محل ایراد بود و پس از مشخص شدن علت، با استفاده از راهکار و راه حل درست، مشکل را برطرف کرد.

نحوه بررسی وضعیت برق سر شمع موتور سیکلت

نتیجه گیری

هماطور که گفته شد نیامدن برق سر شمع را می توان اصلی ترین دلیل روشن نشدن موتور سیکلت در نظر گرفت؛ زیرا شمع با جرقه زدن باعث شروع عملیات احتراق می شود. عوامل زیادی باعث خراب شدن شمع می شوند و دلایل زیادی نیز وجود دارد که حتی اگر شمع سالم باشد باز هم برق لازم به آن نمی رسد. اطلاع از این علت ها و همچنین نشانه های نیامدن برق سر شمع می تواند به عیب یابی و برطرف کردن سریعتر مشکل کمک کند. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شده و در صورت بروز مشکل بتوانید با استفاده از آنها مشکل را رفع کنید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628