علت نیامدن برق سر شمع موتور | علت برق نداشتن کویل

علت نیامدن برق سر شمع موتور | علت برق نداشتن کویل

هیچ چیزی آزاردهنده تر از این نیست که خود را برای یک موتورسواری جذاب و هیجان انگیز آماده کرده باشید اما موتور شما روشن نشود. عوامل مختلفی باعث روشن نشدن موتور می شوند که یکی از مهمترین آنها بروز مشکل در سیستم برقی است. برق نداشتن موتور یا نیامدن برق سر شمع موتور می تواند به خاطر دلایل متفاوتی باشد، زیرا سیستم برقی این وسیله نقلیه محبوب از اجزای مختلفی تشکیل شده و معیوب شدن هرکدام تاثیر منفی می گذارد. اگر شما هم به دنبال یادگیری علت نیامدن برق سر شمع موتور  و روشن نشدن آن هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه پایتخت فناوری باشید.

آموزش تعمیرات موتور سیکلت

ما در این بخش به علت نرسیدن برق به کویل اشاره کردیم تا به جواب خود برسید.

مهمترین علت نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت

 • خراب بودن شمع
 • وجود رسوبات روغنی سر شمع
 • دوده زدن شمع
 • سوختن بوبین
 • خرابی کویل
 • معیوب بودن سیم کشی ها
 • باتری خراب
 • خراب بودن سوئیچ
 • معیوب بودن کامپیوتر

شمع یکی از اصلی ترین اجزای موتور  محسوب می شود و وظیفه ایجاد جرقه الکتریکی و روشن شدن وسیله را برعهده دارد. زمانی که هوا و سوخت با یکدیگر ترکیب می شوند، شمع با تولید جرقه موجب انفجار شده و درنتیجه تکرار این انفجار در سیکل مشخص پیستون موتور به حرکت در می آید.

مهمترین دلایل برق نداشتن موتور

عوامل مختلفی باعث می شوند که شمع وظیفه خود را انجام ندهد. درواقع زمانی که سر شمع موتور برق نداشته باشد جرقه لازم تولید نشده و موتور روشن نمی شود. از مهمترین دلایل برق نداشتن موتور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- خراب بودن شمع، علت نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت

یکی از دلایل اصلی برق نداشتن موتور خراب بودن شمع است. همانطور که می دانید شمع ها اجزای ضروری برای احتراق موتور محسوب می شوند و بروز هرگونه ایراد در آنها به معنی عدم تولید جرقه لازم برای احتراق و روشدن شدن موتور است. عوامل مختلفی باعث خرابی شمع و نیامدن برق به این قطعه برای روشن شدن موتور می شوند.

خراب بودن شمع موتور

مهمترین آنها فرسودگی یا همان اتمام طول عمر شمع است. معمولا بعد از کارکرد ۱۵۰۰۰ الی ۲۰ هزار کیلومتر بهتر است از شمع نو در موتورسیکلت استفاده‌ کنیم. شمع قبلی ممکن است چندین برابر این مقدار کار کند اما قدرت آن ضعیف شده است.

2- وجود رسوبات روغنی سر شمع، علت نیامدن برق سر شمع موتور سیکلت

وجود رسوبات روغنی یا به اصطلاح روغن زدن سر شمع یکی از مهمترین دلایل عدم تولید جرقه و روشن نشدن موتور محسوب می شود. زمانی که موتور به خاطر عیب در رینگ پیستون ها دچار نشتی روغن شده باشد، مقداری روغن وارد محفظه احتراق شده و بر روی الکترودهای شمع جمع می شود.

رسوب روغن باعث می شود برق مورد نیاز به سر شمع و محل ایجاد جرقه نرسد و درنتیجه احتراق به درستی صورت نمی گیرد. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید عیب یابی دقیق از محل نشتی روغن صورت گرفته و برطرف شود. سپس سر شمع پاکسازی شده و یا در صورت حاد بودن مشکل شمع تعویض گردد.

3- دوده زدن شمع

گاهی اوقات ممکن است علت نیامدن برق سر شمع موتور به خاطر وجود دوده ها بر روی قسمت های مختلف شمع مانند سر، الکترودها، دهانه و پوسته باشد. این دوده زدن زمانی پیش می آید که وضعیت سوخت و ساز موتور مناسب نباشد. یعنی نسبت هوا و بنزین برای ترکیب با یکدیگر و احتراق رعایت نشود.

دوده زدن شمع موتور

اگر مقدار هوای کافی وارد محفظه احتراق نشده و یا هوای وارد شده آلوده باشد نسبت هوا به سوخت کم می شود. همچنین اگر بنزین کیفیت مناسب نداشته و از غلظت بالایی برخوردار باشد، نسبت آن با هوا برهم می خورد. در نتیجه احتراق به خوبی صورت نگرفته و موجب ایجاد دوده در شمع می شود.

4- سوختن بوبین

بوبین که با نام سیم پیچ نیز شناخته می شود از دیگر قطعات اصلی سیستم برق موتور  است. درواقع بوبین قطعه ای شامل یک هسته آهنی و تعداد مشخصی سیم پیچیده به دور این هسته است که با استفاده از یک آهنربا به میل لنگ متصل شده است. با هندل زدن این قطعه به کار افتاده و برق درون آن به جریان می افتد و سپس به ترانزیستور منتقل می گردد.

در صورت خراب شدن بوبین، برق مورد نیاز روشن شدن موتور تولید نمی شود. اگر علت برق نداشتن موتور خرابی بوبین باشد باید آن را تعمیر یا تعویض نمود. در برخی از مواقع به خاطر حاد بودن مشکل امکان تعمیر نیز وجود ندارد و باید این قطعه را با بوبین جدید جایگزین نمود.

5- خرابی کویل

کویل یکی دیگر از اجزای سیستم برق در موتور های کاربراتوری است که اهمیت زیادی دارد. این قطعه باعث تقویت برق موتور و روشن شدن آن می شود. اگر کویل دچار خرابی گردد، برق لازم برای بالا بردن توان موتور به سر شمع نیامده و درنتیجه موتور روشن نمی شود.

خرابی کویل موتور

6- معیوب بودن سیم کشی ها

یکی از رایج ترین علت های نیامدن برق سر شمع موتور خراب بودن سیم کشی ها است. اگر سیم هایی که از قطعات مختلف مانند کویل، بوبین، باتری و … به شمع متصل می شوند دچار عیب گردند، برق به سر شمع نیامده و عملیات تولید جرقه و احتراق صورت نمی گیرد.

7- باتری خراب

یکی دیگر از علت ها را می توان خرابی باتری را نام برد. منبع اصلی تامین انرژی سیستم برقی موتور باتری است. زمانی که باتری انرژی لازم را نتواند ذخیره و منتقل کند، سیستم برقی دچار مشکل می شود.

خرابی باتری موتور

درصورتی که باتری خراب شده باشد و عملکرد اولیه خود را نداشته باشد باید با یک باتری جدید تعویض گردد. اما گاهی اوقات ممکن است مشکل از سیم کشی های مختلف سیستم برقی یا اتصالات و پایانه های باتری باشد اما افراد به اشتباه تصور کنند باتری خراب است. اگر علت برق نداشتن موتور بروز مشکل در باتری باشد، توصیه می کنیم همه جوانب را بررسی کنید. برای مثال شاید اتصال باتری به دینام دچار عیب شده که در این صورت باتری شارژ نمی شود.

همچنین این امکان وجود دارد که به خاطر سیم کشی های نامناسب برق دزدی صورت بگیرد. در نتیجه زمانی که موتور خاموش است از میزان برق و انرژی ذخیره شده باتری کاسته می شود تا در نهایت باتری خالی می گردد. سپس زمانی که شما قصد استارت زدن و روشن کردن موتور را دارید برق لازم به سر شمع نیامده و شاید تصور کنید باتری خراب شده است؛ که در واقع باتری سالم بوده اما انرژی آن به خاطر برق دزدی تمام شده است.

8- خراب بودن سوئیچ

سوئیچ درواقع یک کلید چند وضعیتی است که برق باتری را به اجزای الکتریکی سیکلت متصل می کند. زمانی که سوئیچ خراب باشد این امکان وجود دارد که این اتصال به درستی برقرار نشود و موجب نرسیدن برق به سر شمع گردد.

9- معیوب بودن کامپیوتر (ECU)

در موتورهای نسل جدید کامپیوتر یکی از مهمترین و اصلی ترین اجزا محسوب می شود که همه فعالیت های الکترونیکی و سیستم برق را کنترل و مدیریت می کند. این کامپیوتر که با نام ECU شناخته می شود، در صورت خراب شدن نمی تواند اطلاعات لازم را دریافت و دستورها را صادر کند. در نتیجه این امکان وجود دارد که به خاطر معیوب بودن کامپیوتر برق سر شمع موتور نیاید و عملیات جرقه زنی و احتراق صورت نگیرد.

نحوه بررسی وضعیت برق سر شمع موتور

برای چک کردن برق داشتن سر شمع موتور در گام اول شمع را از سیم آن جدا می کنیم. سپس سیم خروجی کوئل را نزدیک بدنه موتور یا نزدیک شمع گرفته و استارت یا هندل می زنیم. اگر جرقه ایجاد شود نشان دهنده وجود برق در سر شمع می باشد. البته امکان دارد این جرقه کیفیت خوب یا بدی داشته باشد. اما اگر طی استارت یا هندل زدن هیچگونه جرقه ای تولید نشود به این معنی است که سر شمع دارای برق نیست. در این صورت باید به دنبال عیب یابی و پیدا کردن محل ایراد بود و پس از مشخص شدن علت، با استفاده از راهکار و راه حل درست، مشکل را برطرف کرد.

دوره پیشنهادی: آموزش برق خودرو        

علت ضعیف شدن برق موتور سیکلت

 • باتری ضعیف یا خراب
 • سیستم شارژ باتری ناسالم است
 • کابل‌ها یا اتصالات برق خراب یا کاهش یافته
 • مشکل در سیستم الکتریکی موتور
2.7/5 - (4 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • روح الله گفت :

  سلام موتور۲۵۰کویرt2صفر خریدم برق روپمپ بنزینش قطع شد رو باتری براش گرفتم الان برق رو شمعش هم قطع شده روشن نمیشه لطف کنید راهنماییم کنید

 • علیرضا گفت :

  سلام خسته نباشید من موترم برق نمیاره پشت کیلومتر اخرین بار که خاموش شد بوق میزدم صفحه الیدیم میرفت علتش چیه ؟؟؟؟

 • فرهاد علیمردانی گفت :

  سلام ویو ۱۲۵ دارم بوبین ترانس راعوض کردم سر بوبین و کوئل برق داری از ببین وخروج ترانس برق داره ولی از کوئل به سر شمع در حالت استارت و هندل برق نمیاد

 • حسذینی گفت :

  سلام استادجان موتور۱۵۰ دارم بعدازتعویض دنده ۳گخگیربکس حالاروشن نمیشه سوپاپهارانوزدم برقم دار سرشمعذِ.هندل هم کمی نرم شد.ممنوع راهنمایی کن

 • ایمان گفت :

  دلیل قطق بودن برق یک کویل پالس 180

 • ابراهیم گفت :

  دلیل قطق بودن برق یک کویل پالس 180

 • سیا رحیمی گفت :

  سلام موتورم یه صدای ترقه ای داد خاموش شد شمع ش عوض کردم برق نمیاره دلیلش

 • بنی گفت :

  سلام موتور من کلیکع برق به سرم شمع نمی رسد چند دقیقه موتور روشن میزارم بعد استارت میزنم خیلی زیاد بعد برق به سر شمع می‌رسد مشکل از چی هست

 • بنیامین گفت :

  سلام موتور من کلیکع برق به سرم شمع نمی رسد بعد از چند و استارت زدن برق به سر شمع میرسناد

 • رامین گفت :

  سلام موتورم برق تو وایر و پمپ بنزینش نمیاد باید چه کرد
  مشگل چیه

 • Mohammadi گفت :

  سلام وقتتون بخیر
  وقتی که چراغ میگیرم، یا بوق یا راهنما میزنم یا بست باتری رو وصل میکنم موتورم خاموش میشه
  مشکلش از کدوم قطعه میتونه باشه؟

 • امیر گفت :

  سلام موتور صفر دارم بیشتر از 140تا گاز نمیخوره مشکل چیه تیزپر هست موتورم

  • پشتیبان گفت :

   سلام وقتتون بخیر. مشکل از این موارد است: 1- سیستم سوخت رسانی که باید فیلتر بنزین، پمپ بنزین، انژکتورها و رگولاتور فشار بنزین را چک کنید. 2- سیستم جرقه زنی که باید شمع ها، کویل ها و سیم کشی را بررسی کنید. 3- سیستم اگزوز که باید سیلندر ها و سرسیلندر ها، میل لنگ و شاتون ها، منیفولد اگزوز را بررسی کنید. 4- ایسیو

 • دوست محمد گفت :

  با سلام من موتور سیکلت آپاچی دارم که برق به سر شمع نمی آید باید چیکار کنم

  • پشتیبان گفت :

   با سلام. برای عیب یابی و رفع مشکل نیامدن برق به سر شمع موتور سیکلت آپاچی، مراحل زیر را دنبال کنید:

   1- باتری را بررسی کنید. مطمئن شوید که باتری سالم است و ولتاژ کافی برای تأمین برق سیستم جرقه زنی را دارد. می توانید با استفاده از یک ولت متر، ولتاژ باتری را اندازه گیری کنید. ولتاژ باتری باید حداقل 12.5 ولت باشد. اگر ولتاژ باتری کمتر از این مقدار باشد، باتری را تعویض کنید.
   2- شمع را بررسی کنید. شمع را از موتور خارج کنید و آن را با یک چشمی یا میکروسکوپ بررسی کنید. اگر شمع سوخته، شکسته یا خورده شده باشد، آن را تعویض کنید. همچنینT می توانید مقاومت شمع را با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید. مقاومت شمع باید بین 5 تا 10 کیلو اهم باشد. اگر مقاومت شمع خارج از این محدوده باشد، شمع را تعویض کنید.
   3- سیم کشی را بررسی کنید. سیم کشی سیستم جرقه زنی را از نظر وجود هرگونه قطعی یا اتصال کوتاه بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که سیم های سر شمع به درستی به شمع متصل شده اند.
   4- قطعات برقی را بررسی کنید. قطعات برقی سیستم جرقه زنی مانند بوبین، ترانزیستور و رله را بررسی کنید. اگر این قطعات خراب باشند، باید تعویض شوند.

   اگر پس از بررسی موارد فوق، مشکل همچنان پابرجا بود، موتور سیکلت را برای عیب یابی دقیق تر به یک تعمیرکار موتور سیکلت مجاز ببرید.

 • ارسلان نیکنام گفت :

  سلام موتور هندا مدل کاربرات93دارم موتور روشن بود ایستادم کارداشیان ناگهان یکباره خاموش شد بعد متوجه شدم برق سر شمع نمیاد شمع موتور روهم عوض کردم بازم راه نیفتاد چه راه حلی پیشنهادمیکنید

  • پشتیبان گفت :

   سلام و عرض ادب. با توجه به توضیحات شما، احتمالات زیر وجود دارد: خرابی باتری، خرابی سیم‌کشی، خرابی کویل و خرابی شمع. با توجه به اینکه شما شمع را تعویض کرده‌اید و مشکل همچنان وجود دارد، احتمال خرابی باتری، سیم‌کشی یا کویل بیشتر است. پیشنهاد می‌کنم ابتدا باتری را تست کنید. اگر باتری سالم بود، سیم‌کشی و کویل را بررسی کنید.

 • Piroz گفت :

  سلام خسته نباشید. یک هندای ۹۵ دارم تازه خریدم. موتور را تا آخر گاز میکنی و ول میکنی، اگزوز صدای تق تق میده. بعد وقتی که موتور داغ میشه، موتور انگار خفه می کنه و خاموش میشه. مجدد هندل میزنم جرقه نمیده خنک که میشه روشن میشه باز. مشکل از چیه؟

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر. مشکل شما از بوبین است که باید آن را بررسی کنید. اگر مشکل از بوبین نبود، احتمالاً ناشی از یکی از موارد زیر است:
   • سفت شدن سوپاپ‌ ها
   • خرابی واشر سرسیلندر
   • مشکل در سیستم جرقه

 • سید جواد گفت :

  سلام دوست عزیز. ایراد ۹۹/”▪︎ از بوبین دستگاه برق هست. داغ میشه قطع میکنه، سرد میشه وصل میکنه.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر. ممنون از راهنماییتون

 • اسماعیل گفت :

  سلام. موتور سیکلت اپاچی ۱۶۰ مدل ۹۵ دارم. برق موتور سیکلت قطع هست وهرچه استارت میزنم روشن نمیشه و بعد چند ساعت با اولین استارت روشن میشه. ممنونم راهنمایی کنید. سیم کشی و استارت باتری رو چک کردم و درسته. چراغ ها و بوق و استارت همه کاره میکنه و نمیدونم این قطعی برق از کجاست که بعد یه چند ساعتی وصل میشه.

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقت بخیر. برای حل این مشکل موارد زیر را انجام دهید:
   1- بررسی سوکت باتری: ابتدا ببینید که سوکت باتری به درستی وصل شده است و اتصالی ندارد. سپس، آن را تمیز کنید.
   2- بررسی کلید استارت: باید کلید استارت به درستی وصل شده باشد و عملکرد آن دچار مشکل نشده باشد.
   3- بررسی رله استارت و فیوز: ببینید که این دو قطعه خراب نشده باشند که برای این کار می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید.
   4- بررسی کلید سوئیچ: این قطعه در زیر صندلی موتور سیکلت قرار دارد و باید ببینید که به درستی کار می کند. به این منظور کلید سوئیچ را از موتور جدا کنید و سیم های آن را به یک مولتی متر وصل کنید.
   در صورت حل نشدن، برای عیب یابی برق موتور سیکلت حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

 • اسماعیل گفت :

  قسطی برق گاهی خوبه وگاهی هرچه استارت میزنم رو شن نمیشه موندم مشکل کجاست باطری وشما خوبن

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز. وقتتون بخیر
   این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی مانند باتری ضعیف، سرشمع کثیف یا خراب، رله استارت معیوب، سیم کشی معیوب، فیلتر هوای مشدود، سوپاپ های تنظیم نشده و … رخ دهد. حتما باید یک تعمیرکار موتور سیکلت تان را بررسی کند.

 • اسماعیل گفت :

  سلام من اپاچی دارم تاچراغها وبوق همه کار مکنن ولی برق به سرجمع نمیاد گاهی بانیش استارت روشن وبعضی وقت‌ها روشن نمیشه باطری سالمه گاهی قسطی وبعد دوباره وصل میشه مشکل چیه

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر.
   نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که حتی اگر باتری موتور سیکلت شما سالم باشد، احتمال استارت نخوردن وجود دارد. دلیل به وجود آمدن این مشکل می تواند کثیف یا شل بودن سوکت های باتری، مشکل در سیم کشی موتور، معیوب بودن رله استارت و یا خرب بودن استارتر موتور سیکلت تان باشد.

02191009543
02191009543