دمای انجین موتور سیکلت چند درجه است؟

دمای انجین موتور سیکلت چند درجه است؟

داغ شدن انجین موتور سیکلت باعث ایجاد مشکل بزرگی برای موتورسواران در طول سواری های طولانی و یا در هنگام گیرکردن در ترافیک های سنگین می شود. دلایلی وجود دارد که باعث می شود انجین موتور سیکلت بیش از حد گرم شود و شما را به دردسر بیاندازد. بیایید ابتدا به بررسی علل داغ شدن بیش از حد موتورسیکلت ها بپردازیم.

آموزش تعمیرات موتور سیکلت

شناخت کامل و عیب یابی موتور، همچنین تعمیر آن در  آموزش تعمیرات موتور سیکلت آموزشگاه پایتخت فناوری تدریس می شود. علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره، با شماره 02191009543 تماس بگیرند.

انجین موتور سیکلت چیست؟

انجین موتورسیکلت یکی از قطعه‌های مهم در موتورسیکلت است که وظیفه تبدیل انرژی شیمیایی به حرکتی را دارد. این انرژی از احتراق داخلی ناشی می‌شود که به دلیل مخلوط شدن هوا و سوخت در انجین رخ می‌دهد.

دمای انجین موتور موتورسیکلت به طور کلی بین 65 درجه سانتیگراد تا 110 درجه سانتیگراد (150 تا 230 درجه فارنهایت) متغیر است.  دمای انجین موتور سیکلت بستگی به نوع و مدل موتورسیکلت، دمای محیط بیرون، وضعیت جاده، ترافیک و دنده‌ای که شما رانندگی می‌کنید دارد.

دلایل داغ شدن انجین موتور سیکلت چیست؟

استارت اولیه:

وقتی که موتور را هندل می زنید، لطفا در جا موتور را گاز ندهید و شتاب نگیرید. موتور را چند دقیقه در حالت آرام قرار داده و اجازه دهید روغن موتور کار خود را انجام دهد. این فرآیند گرم کردن موتور نامیده می شود و انجام این کار انجین موتور سیکلت را سالم نگه می دارد.

بررسی روغن موتور:

همیشه روغن موتور را کنترل کنید تا بر گرمای بیش از حد موتور غلبه کنید. روغن موتور کم باعث می شود موتور به اندازه کافی خنک نشود.  یکی از کارهای ضروری در سرویس انجین موتور سیکلت ، تعویض روغن موتور در فواصل زمانی مشخص است. برای موتوری که با هوا خنک می شود (موتور هوا خنک) ، روغن موتور باید در هر 3000 کیلومتر تعویض شود تا سالم کار کند.

گرم شدن انجین موتور سیکلت

همچنین باید در نظر داشته داشت که کیفیت روغن موتور هم در عملکرد بهتر موتور و سلامت آن نقش زیادی دارد. کیفیت پایین روغن دقیقا همان کاری را می کند که پایین بودن سطح روغن موجب می شود؛ خوب انجام نشدن پروسه خنک شدن انجین.

تنظیم کاربراتور:

در مخلوط وارد شده به سیلندر موتور، نسبت هوا و سوخت باید صحیح باشد تا از گرمای بیش از حد موتورسیکلت جلوگیری کند. اگر مخلوط هوا/سوخت وارد موتور ضعیف باشد، احتمال داغ شدن انجین موتور سیکلت وجود دارد. بنابراین تنظیم کاربراتور برای ایجاد یک ترکیب کامل بسیار مهم است.

همچنین بخوانید: علت ریپ زدن موتور سیکلت انژکتوری

بررسی مایع خنک ‌کننده:

موتورسیکلت‌های خنک ‌شونده با مایع دارای یک رادیاتور هستند که مایع خنک‌کننده را در داخل موتور به گردش در می‌آورد تا موتور به طور موثر خنک شود. ظرفیت مناسب خنک کننده و ترکیب کامل مایع خنک کننده با آب مقطر، راهی برای خنک شدن صحیح موتور است.

رادیاتور و فن رادیاتور معیوب:

رادیاتور بخشی است که مایع خنک کننده را به داخل موتور به گردش در می آورد. مایع خنک کننده در هنگام گردش، تمام گرما را حمل می کند. اگر رادیاتور با گرد و غبار و ذرات زائد پوشانده شود، گرما به صورت کامل خاج نشده و مایع خنک کننده آنقدر خنک نمی شود که دوباره وارد موتور شود.

تمیز نگه داشتن پره های رادیاتور بخش بسیار مهمی برای کمک به خنک سازی بهتر است. از فن های رادیاتور برای خنک کردن مایع خنک کننده در رادیاتور در زمانی که موتورسیکلت ساکن است و دمای مایع خنک کننده بیشتر است استفاده می شود. عملکرد نامناسب فن منجر به عواقب بدی می شود.

نشت مایع خنک کننده:

مطمئن شوید که سطح مایع خنک کننده همیشه در حالت خوبی است. اگر مقدار آن کمتر از حد توصیه شده باشد، بلافاصله آن را با اضافه کردن آب مقطر پر کنید تا از مشکلات گرمایشی جلوگیری کنید. در صورت وجود نشتی را برطرف کنید و به سواری ادامه دهید.

گرمای بیش از حد انجین موتور سیکلت

سواری طولانی مدت با سرعت بالا:

سواری طولانی مدت با سرعت بالا به معنای بالا نگه داشتن دور موتور است. بالا بردن دور موتور برای مدت طولانی باعث حرکت پیستون ها شده و احتراق سوخت بدون وقفه انجام می شود. بهتر است موتور را خاموش کنید و بگذارید حدود 10-15 دقیقه خنک شود و پس از آن در فواصل زمانی نیز به موتور استراحت ادامه دهید.

گرم شدن بیش از حد موتور در موتورسیکلت ها و خودروها ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد. مواقعی وجود دارد که در صورت عدم مراقبت صحیح از خنک کننده، موتور شما ممکن است دچار مشکل شود. بررسی های منظم مکانیک موتور موجب می شود موتور بدون به هم ریختگی کار می کند.

در ادامه مبحث مهم دیگری که علائم داغ شدن انجین موتور سیکلت را در برمی گیرد برای شما خواننده عزیز آورده شده است.

علائم داغ شدن بیش از حد انجین موتور سیکلت

به عنوان یک قاعده، فلش سنجش دمای موتور نشان دهنده گرمای بیش از حد موتور است، اما وضعیت بحرانی را نیز می توان با علائم غیر مستقیم هم تعیین کرد. موتورسواران باتجربه می توانند بلافاصله متوجه شوند که موتور یا بقول خودشان “اسب آهنین” آن ها گرمای قوی تری نسبت به معمول ایجاد می کند یا قدرت به شدت و بدون دلیل واضحی کاهش یافته است.

در این صورت، باید در اسرع وقت متوقف شده و استفاده از موتورسیکلت را متوقف کنید، زیرا این امر می تواند منجر به عواقب جدی شود.

درجه حرارت بالا

مهندسان موتورها را به گونه ای طراحی کرده اند که گرمای تولید شده در حین کار، کل موتور را بیش از حد گرم نکند. در حین سواری، موتور سوار ممکن است احساس کند که گرمای موتور بسیار بیشتر از حد معمول است. اگر به این موضوع دقت کنید که موتور در هنگام سواری سنگین چقدر گرم است و در ترافیک چگونه رفتار می کند، می توانید از داغ شدن انجین موتور سیکلت جلوگیری کنید.

علائم داغ شدن انجین موتور سیکلت

گرمای زیاد بیرون یا سبک موتورسواری شما، نقص های جدی در موتور مثل ضعف سیستم خنک کننده و مشکلاتی از این دست، همه و همه دلایل منطقی برای داغ شدن موتور هستند و می توانند مشکلاتی را به دنبال داشته باشند.

از دست دادن قدرت

یک موتور داغ شده بدون دلیل خاصی علائمی مانند کاهش قدرت یا صدای اضافی را نشان می دهد. اگر موتور در آستانه گرمای بیش از حد باشد، متوجه خواهید شد که حتی با تمام تلاش های احتمالی شما، قدرت موتور زیاد نمی شود.

اگر در هنگام کم شدن قدرت، ناگهان صداهایی از موتور شنیدید و هوای گرم را در پاهای خود احساس کردید، فورا موتور را نگه دارید. به طور کلی، وقتی موتور بیش از حد گرم می شود، باید موتورسوار از آن پیاده شود و برای رفع مشکل اقدام کند.

بوی روغن سوخته

مشکلات انجین موتورسیکلت را می توان دید، شنید و همچنین بو کرد. بوی نامطبوع به شما می گوید که چیزی در جایی نشت کرده است، اگر هنوز گودال روغن زیر موتور تشکیل نشده باشد. اما اگر در نزدیکی موتور بوی روغن سوزی به مشام می رسد، این یک علامت بسیار نگران کننده است.

در حالت عادی موتور، مایعات فنی نشتی ندارند و البته نمی سوزند. اما اگر گرمای موتور باعث سوختن روغن شود، باید خیلی سریع در اولین جای امن موتور را خاموش کنید و پیاده شوید.

رادیاتور پر سر و صدا

اگر ناگهان صدای غرغر بلندی در رادیاتور شروع شود، به این معنی است که موتور یا به دلیل مشکلی خنک نمی شود یا زمانی برای خنک شدن ندارد. در هر صورت، صدای بلند ناگهانی رادیاتور دلیل منطقی برای توقف است.

عواقب گرمای بیش از حد انجین

آسیب موتور در اثر گرمای بیش از حد می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اگر موتورسوار به موقع متوجه مشکلی شد و استفاده از موتورسیکلت را متوقف کرد، می توانید با تعمیرات ساده دوباره موتور خود را داشته باشید. با این حال، با داغ شدن طولانی مدت، عواقب آن می تواند خطرناک باشد:

 • ذوب پیستون
 • تغییر هندسه سر سیلندر
 • فرسودگی سوپاپ
 • موتور گیر کرده

در صورت مواجه با مشکل داغی موتور، باید فوراً به دنبال مکانی برای توقف، ترجیحاً در سایه باشید. موتور باید بدون تغییر ناگهانی دما خنک شود. نیازی به خنک کردن اجباری فلز گرم شده نیست، بگذارید به تدریج خودش خنک شود.

نکاتی برای خنک کردن موتور

 • در عمل، اکثر موتورسواران به محض مشاهده افزایش دما، موتورسیکلت خود را در اسرع وقت خاموش می کنند. این یک راه حل منطقی در بیشتر مواردی است که یک سیگنال هشدار روی داشبورد خود دریافت می کنید.
 • برای موتورهای خنک شونده با مایع، اگر داغ شدن انجین موتر سیکلت اتفاق بیفتد، اما دما به حد بحرانی نرسیده باشد (که در این صورت سیگنال هشداری روی داشبورد نمایش داده نمی شود)، بهتر است بلافاصله موتور را خاموش نکنید. ایده آل است که بلافاصله سرعت را کاهش دهید، سپس آن را متوقف کنید و اجازه دهید موتور برای چند دقیقه دیگر کار کند.
 • با این حال، در مورد موتور هوا خنک، توقف کامل مشکل را حل نمی کند. زیرا رادیاتور گرمای موتور را از هوای جاری دفع می کند. بنابراین در مواردی مانند این، که موتور بیش از حد گرم می شود و گیج دما به حد بحرانی نرسیده است، سرعت را کم کنید و برای چند دقیقه به حرکت خود ادامه دهید تا جریان هوا موتور را خنک کند. این روش به جلوگیری از تغییر شکل و ترک خوردن قطعات بسیار گرم پس از سرد شدن کمک می کند.
 • وقتی موتور داغ است درب مخزن مایع خنک کننده را باز نکنید. زیرا باعث سوختگی می شود. فقط زمانی که مطمئن شدید موتور کاملا خنک شده است مایع خنک کننده بریزید. اختلاف دما بین قسمت های گرم شده موتور و مایعی که ریخته می شود نیز می تواند باعث تغییر شکل شود.

در کنار بررسی های اساسی، بررسی عملکرد پمپ، وضعیت زنجیر و سنسور دما نیز مهم است.

معرفی مجتمع آموزشی پایتخت فناوری

آموزشگاه پایتخت فناوری یک آموزشگاه زیرنظر فنی و حرفه ای است که آموزش برق خودرو، آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش تابلو برق، آموزش تعمیرات برد و آموزش طراحی برد را با بهترین و مناسب ترین قیمت شهریه برگزار می کند.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • شهاب گفت :

  سلام
  بابت داغ شدنه موتور وبعدازداغ شدن
  ریپ زدن وغیره…
  رادیات روبایدتعویض کنم؟
  یابامایع مخصوص خنک کننده کارحل میشه؟
  ولازم بذکراست که نمیدونم ازکجا ولی دوره موتوربالای۷ آب رادیات بافشارزیاد میریزه روی زانوم.
  درب رادیات نو وفابریم خودشوهم گرفتم ولی مشکلم حل نشد.
  رادیات فابریکم گیرنمیومد یکی دادم ساختن برام.
  ممکنه رادیات فابریک مشکلمو حل کنه؟
  سی اف ۲۵۰ nk
  یعنی این موضوع پیرم کرد بخدا.
  هیچکس هم سردرنمیاره وفقط قطعه تعویض میکنن وپول میگیرن ولی مشکلم سره جاشه.
  توروخدا کمکم کنید ویه جور جوابشو بهم برسونید
  متشکرم

  • پشتیبان گفت :

   سلام دوست عزیز وقت بخیر. اگر موتور شما داغ شده و ریپ می زند، ممکن است نیاز به تعویض رادیاتور باشد. با این حال، قبل از تعویض آن، باید علت دقیق داغ شدن موتور را بررسی کنید. موارد زیر را چک کنید:

   1- بررسی فشار آب در رزروار موتور و مشاهده چک لایت های اطلاعاتی راننده می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید آیا مشکل از رادیاتور است یا خیر.

   2- در مورد مایع خنک کننده نیز، اگر سطح مایع کافی نیست، می توانید مایع خنک کننده جدید اضافه کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل می شود یا خیر.

   اما اگر با این همه تلاش ها مشکل شما حل نشد، نیاز به تعویض رادیاتور است. البته توجه داشته باشید که در بعضی موارد، مشکل احتمالی ممکن است در سیستم پمپ آب، ترموستات یا فن های خنک کننده باشد.

   در مورد آب‌ هایی که از بالای رادیاتور می‌ چکد، این احتمال وجود دارد که رادیاتور شما سوراخ شده باشد و باید تعویض شود. اما بهتر است با یک تعمیرکار حرفه‌ ای مشورت کنید و نظر او را در این مورد جویا شوید. در مورد تعویض رادیاتور، رادیاتور فابریک ممکن است مشکل شما را حل کند اما باید مطمئن شوید که
   رادیاتوری که قصد تعویض آن را دارید دقیقاً با مدل موتور سیکلت شما سازگار است. همچنین، بهتر است تعویض رادیاتور را تنها با تعمیرکاران ماهر و متخصص انجام دهید.

02191009543
02191009543