فرق قهوه ترک و اسپرسو چیست؟

فرق قهوه ترک و اسپرسو چیست؟

شناخت انواع قهوه برای دوستداران این نوشیدنی پرطرفدار یکی از واجبات است. قهوه انواع بسیار زیادی دارد اما قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو بیشتر از انواع دیگر در کافه ها سرو می شود. به همین دلیل، در این مطلب قصد داریم تفاوت قهوه ترک، اسپرسو و فرانسه را به طور مفصل و از جنبه های مختلف با هم بررسی کنیم. اما قبل از آن بهتر است بدانید که این سه قهوه از نظر نوع قهوه‌ استفاده شده در آنها کاملا شبیه یکدیگر هستند و تنها شیوه‌ی درست کردن آنها با هم فرق دارد.

فرق قهوه ترک و اسپرسو

  • مقایسه بر اساس رست دانه های قهوه
  • مقایسه بر اساس آسیاب کردن دانه های قهوه
  • مقایسه بر اساس دستگاه آماده سازی قهوه
  • مقایسه بر اساس طرز تهیه قهوه
  • مقایسه قهوه بر اساس مدل سرو کردن
  • مقایسه بر اساس طعم و مزه قهوه
  • مقایسه بر اساس هزینه قهوه

1- مقایسه بر اساس رست دانه های قهوه

رست چیست؟ به تفت دادن دانه های قهوه و همچنین برشته کردن آن رست می گویند. تفاوت قهوه ترک و اسپرسو در نوع رست کردن آنها است. انواع رست شامل لایت، مدیوم، مدیوم لایت، مدیوم دارک و دارک هستند که دانه های قهوه ترک را لایت و مدیوم لایت رست می کنند اما دانه های اسپرسو را دارک و یا دارک مدیوم رست می کنند.

مقایسه بر اساس رست دانه های قهوه

2- مقایسه بر اساس آسیاب کردن دانه های قهوه

آسیاب قهوه ترک با آسیاب اسپرسو متفاوت است. پودر قهوه ترک را بقدری ریز آسیاب می کنند تا کلا شبیه آرد برنج می شود اما آسیاب کردن اسپرسو مانند نمک است.

 

مقایسه بر اساس آسیاب کردن دانه های قهوه

همچنین بخوانید: لاته چیست؟

3- مقایسه بر اساس دستگاه آماده سازی قهوه

برای درست کردن قهوه ترک از دستگاه قهوه ساز و قهوه جوش ( جذوه ) استفاده می شود و برای درست کردن اسپرسو از اسپرسوساز یا موکاپات استفاده می شود

مقایسه بر اساس دستگاه آماده سازی قهوه

توجه داشته باشید که به هنگام درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس، پودر قهوه باید درشت باشد. این موضوع در مورد درست کردن قهوه اسپرسو با موکاپات نیز صادق است.

همچنین بخوانید: مدرک بین المللی کافی شاپ برای مهاجرت

4- مقایسه بر اساس طرز تهیه قهوه

برای تهیه قهوه ترک ، باید آن را دم کنید. به این صورت که قهوه را داخل قهوه جوش ریخته و پس از گذاشتن روی حرارت و  جوشیدن ،قهوه ترک آماده است اما اسپرسو را با دستگاه اسپرسو تهیه می کنند. پس یکی دیگر از تفاوت های قهوه ترک و اسپرسو نحوه دم کردن آنها است.

مقایسه بر اساس طرز تهیه قهوه

 

5- مقایسه قهوه بر اساس مدل سرو کردن

قهوه ترک و اسپرسو را فراموش نکنید بدلیل غلظت زیاد نباید زیاد نوشید و فقط در حد چند 80 تا 100 سی می توانید بنوشید.

مقایسه قهوه بر اساس مدل سرو کردن

همچنین بخوانید: وسایل کافه

6- مقایسه بر اساس طعم و مزه قهوه

قهوه ترک بعلت داشتن کافئین زیاد و غلظت بیشتر نسبت به اسپرسو، متخصصان توصیه کرده اند که این قهوه را  در صبح ننوشید. طعم قهه ترک نسبت به اسپرسو بدلیل داشتن ذرات معلق کاملا متفاوت است و قهوه ترک نسبتا طرفداران بیشتری را به خود جذب کرده است. توجه کنید که برخی از افراد قهوه ترک را با شیر تست می کنند در این صورت اسم قهوه ترک تغییر میکند به قهوه یونانی

همچنین بخوانید: هزینه راه اندازی کافه

مقایسه بر اساس طرز تهیه قهوه

 

7- مقایسه بر اساس هزینه قهوه

اگر به کافی شاپ و یا کافه رفته باشید متوجه این موضوع که قیمت قهوه ترک با اسپرسو تفاوتی ندارد تنها تفاوت قیمتی در این دو قهوه، تفاوت در نوع دستگاه هایی است که استفاده می‌شوند.  دستگاه اسپرسو ساز قیمت بسیار بالاتری نسبت به موکاپات و قهوه جوش دارد.

همچنین بخوانید: مجوز کافه

سوالات متداول

1- نحوه رست کردن استاندارد قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو چگونه است؟

برای درست کردن قهوه ترک و فرانسه از رست لایت و مدیوم لایت استفاده می شود. اما دانه های قهوه اسپرسو با درجه مدیوم و مدیوم دارک رست می شوند.

2- برای درست کردن هر یک از سه قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو به چه تجهیزاتی نیاز است؟

برای درست کردن قهوه ترک به قهوه جوش، برای قهوه فرانسه به فرنچ پرس یا دستگاه قهوه ساز و برای اسپرسو به موکاپات یا اسپرسوساز برقی نیاز است.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543