فرق قهوه ترک و اسپرسو و فرانسه چیست؟

فرق قهوه ترک و اسپرسو و فرانسه چیست؟

شناخت انواع قهوه برای دوستداران این نوشیدنی پرطرفدار یکی از واجبات است. قهوه انواع بسیار زیادی دارد اما قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو بیشتر از انواع دیگر در کافه ها سرو می شود. به همین دلیل، در این مطلب قصد داریم تفاوت قهوه ترک، اسپرسو و فرانسه را به طور مفصل و از جنبه های مختلف با هم بررسی کنیم. اما قبل از آن بهتر است بدانید که این سه قهوه از نظر نوع قهوه‌ استفاده شده در آنها کاملا شبیه یکدیگر هستند و تنها شیوه‌ی درست کردن آنها با هم فرق دارد.

فرق قهوه ترک و اسپرسو و فرانسه

ما در این بخش به تفاوت قهوه ترک و اسپرسو و فرانسه پرداخته ایم . با ما همراه باشید:

1- مقایسه بر اساس رست دانه های قهوه

رست به معنی برشته کردن و تف دادن دانه های قهوه است. دانه های سبز قهوه به روش های مختلفی رست می شوند. لایت، مدیوم لایت، مدیوم، مدیوم دارک و دارک انواع مختلف رست کردن هستند.

مقایسه بر اساس رست دانه های قهوه

در روش استاندارد، برای درست کردن قهوه ترک و فرانسه از رست لایت و مدیوم لایت استفاده می شود. اما دانه های قهوه اسپرسو با درجه مدیوم و مدیوم دارک رست می شوند. البته رست کردن قاعده خاصی ندارد و شما می توانید دانه های قهوه را مطابق ذائقه خود رست کنید.

نحوه طراحی منو کافی شاپ جذاب و کاربردی
ادامه مطلب

2- مقایسه بر اساس آسیاب کردن دانه های قهوه

دانه های قهوه بعد از برشته شدن، آسیاب می شوند تا به صورت پودر درآمده و آماده تهیه کردن قهوه شوند. نحوه آسیاب کردن دانه های قهوه در قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو یکی از تفاوت های آشکار این سه نوع قهوه است. قهوه ترک باید کاملا آسیاب شود تا پودر بسیار ریزی که تقریبا شبیه آرد گندم است بدست آید. به این مدل آسیاب کردن آسیاب پودری یا آردی می گویند.

مقایسه بر اساس آسیاب کردن دانه های قهوه

پودر قهوه اسپرسو کمی درشتر و تقریبا به اندازه دانه‌های نمک است. در رابطه با قهوه فرانسه، پودر این نوع قهوه مانند شکر است و ذرات پودر به راحتی دیده می شوند. آسیاب کردن انواع قهوه نیز مانند رست کردن کاملا سلیقه ای است و شما می توانید با در نظر گرفتن وسیله ای که برای تهیه قهوه از آن استفاده می کنید، درجه آسیاب دانه های قهوه را تنظیم کنید.

3- مقایسه بر اساس دستگاه آماده سازی قهوه

دستگاه و تجهیزاتی که با آن قهوه درست می کنیم یکی دیگر از تفاوت های قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو است. بدون شک نوع دستگاه تاثیر زیادی در طعم و مزه قهوه خواهد داشت. برای درست کردن قهوه ترک از قهوه جوش (جذوه) استفاده می شود. اما برای تهیه قهوه فرانسه از فرنچ پرس و دستگاه قهوه ساز استفاده می شود. ابزار تهیه قهوه اسپرسو اسپرسوساز یا موکاپات است.

مقایسه بر اساس دستگاه آماده سازی قهوه

توجه داشته باشید که به هنگام درست کردن قهوه فرانسه با فرنچ پرس، پودر قهوه باید درشت باشد. این موضوع در مورد درست کردن قهوه اسپرسو با موکاپات نیز صادق است.

4- مقایسه بر اساس طرز تهیه قهوه

قهوه ترک به روش دم کردن تهیه می شود. ابتدا پودر قهوه را به همراه آب داخل قهوه جوش می ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم. به محض اینکه قهوه از کنار ظرف جوشید، نوشیدنی شما آماده است.

مقایسه بر اساس طرز تهیه قهوه

تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس بسیار راحت است. اهرم فرنچ پرس را پایین آورید، پودر قهوه را به داخل آن بریزید، سپس آب جوش را به قهوه اضافه کنید. بعد از چند دقیقه، اهرم را بالا آورید تا عصاره قهوه به داخل فنجان ریخته شود.

برای تهیه قوه اسپرسو با دستگاه اسپرسو تنها کاری که باید انجام دهید این است که پودر قهوه را در داخل پرتافیلتر بریزید و سطح آن را صاف کنید. سپس دسته پروپ را به هد گروپ متصل کرد و دستگاه را روشن کنید.

راهنمای جامع راه اندازی کافی شاپ از صفر تا صد
ادامه مطلب

5- مقایسه قهوه بر اساس مدل سرو کردن

یک قاعده کلی برای سرو قهوه در جهان وجود دارد: هر چه غلظت و میزان کافئین قهوه بیشتر باشد، فنجان های سرو اندازه کوچکتری دارند. از آنجا که قهوه فرانسه به نسبت دو قهوه دیگر، رقیق تر است و کافئین کمتری دارد، آن را با فنجان هایی با حجم 200 تا 400 سی سی سرو می کنند.

مقایسه قهوه بر اساس مدل سرو کردن

قهوه ترک و اسپرسو به دلیل غلظت بیشتر، در حجم بسیار کم سرو می شوند. حجم فنجانی که برای سرو قهوه ترک و اسپرسو استفاده می شود اغلب بین 80 تا 100 سی سی است.

6- مقایسه بر اساس طعم و مزه قهوه

همانطور که در بالا اشاره شد، قهوه اسپرسو و قهوه ترک غلظت و کافئین بیشتری دارند. بنابراین دارای طعم تلخ تر و سنگین تری نیز هستند. قهوه فرانسه به دلیل رقیق بودن، طعم سبک تری دارد. شاید به همین دلیل است که بسیاری از افراد از قهوه فرانسه به عنوان نوشیدنی صبح خود استفاده می کنند. قهوه فرانسه را می توانید با شیر نیز سرو کنید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید.

مقایسه بر اساس طرز تهیه قهوه

طعم قهوه ترک به دلیل وجود ذرات معلق در آن کمی خاص است و با دو قهوه دیگر تفاوت دارد. در واقع، دوستداران قهوه ترک به دلیل همین طعم خاص طرفدار آن هستند. در صورت تمایل می توانید قهوه ترک را با شیر دم کنید که به آن قهوه یونانی نیز می گویند.

اگر قصد دارید قهوه اسپرسو را با شیر میل کنید، نباید آن را با قهوه دم کنید. بلکه باید شیر و فوم شیر را مستقیما به قهوه اضافه کنید.

7- مقایسه بر اساس هزینه قهوه

مهم ترین فاکتور در تعین هزینه قهوه ترک، اسپرسو و فرانسه نوع قهوه ای است که نوشیدنی با آن تهیه می شود. با توجه به اینکه قهوه استفاده شده در قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو کاملا یکسان است، می توان نتیجه گرفت که هزینه تهیه این سه نوشیدنی پرطرفدار تقریبا تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

تنها تفاوت قیمت آنها مربوط به دستگاه و تجهیزاتی است که قهوه با آن درست می شود. قهوه جوش و موکاپات ساده ترین تجهیزات درست کردن قهوه هستند و قیمت کمی دارند. اما اگر قصد دارید یک قهوه اسپرسو تاثیرگذار درست کنید، نیاز به یک دستگاه اسپرسوساز برقی دارید که طبیعتا قیمت بالاتری دارد.

سوالات متداول

1- نحوه رست کردن استاندارد قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو چگونه است؟

برای درست کردن قهوه ترک و فرانسه از رست لایت و مدیوم لایت استفاده می شود. اما دانه های قهوه اسپرسو با درجه مدیوم و مدیوم دارک رست می شوند.

2- برای درست کردن هر یک از سه قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو به چه تجهیزاتی نیاز است؟

برای درست کردن قهوه ترک به قهوه جوش، برای قهوه فرانسه به فرنچ پرس یا دستگاه قهوه ساز و برای اسپرسو به موکاپات یا اسپرسوساز برقی نیاز است.

 

توجه داشته باشید که علاوه بر دوره های کافی شاپ آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش کلید سازی و آموزش کابینت سازی نیز در این آموزشگاه صورت می گیرد.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166577378
02166577378