طراحی منو کافی شاپ: جذاب و کاربردی

طراحی منو کافی شاپ: جذاب و کاربردی

هر شخصی که قصد دارد کافه یا کافی شاپ تاسس کند احتما طراحی منو کافی شاپ را باید در اولویت خود قرار دهد.. زمانیکه مشتری وارد کافی شاپ می شود در مرحله اول به سراغ منو کافی شاپ برای سفارش میرود. پس مهمترین بخش منو کافی شاپ است. در واقع منو کافی شاپ یک نوع ستون پایه است.

اگر شما بدنبال راه اندازی کافه یا کافی شاپ هستید و در مرحله طراحی منو قرار دارید این مقاله را تا پایان بخوانید تا با قوانین طراحی منو بصورت صفر تا صد آشنا شوید.

نکات قابل توجه در طراحی منو کافی شاپ

  • منو با سبک کافی شاپ همخوانی داشته باشد
  • از رنگ های مناسب استفاده کنید
  • فونت های ساده و بزرگ انتخاب کنید
  • استفاده از تصاویر را در نظر بگیرید
  • منو را بخش بندی کنید
  • از استراتژی قیمت گذاری مناسبی استفاده کنید
  • قالب درستی برای منو انتخاب کنید
  • از به روز رسانی به موقع غافل نشوید
  • منو آنلاین را فراموش نکنید
  • اطلاعات مفید در منو قرار دهید

نکات لازم جهت طراحی منو کافی شاپ

طراحی منو کافی شاپ یکی از مراحل اصلی و مهم راه اندازی کافی شاپ محسوب می شود. از این رو باید با نهایت دقت به آن پرداخت. منو درواقع به نوعی تبلیغ برای کافی شاپ تان به شمار می رود و باید به گونه ای طراحی شود که معرفی برند مجموعه را به خوبی انجام دهد. برای اینکه یک منوی خیلی خوب داشته باشید باید به مسائل روانشناختی که باعث جذب مشتریان و جلب رضایت آنها می شود توجه ویژه ای گردد. رعایت یکسری نکات که در ادامه ذکر می کنیم به شما کمک می کند بتوانید بهترین منو را برای کافی شاپ خود طراحی کنید.

همچنین بخوانید: هزینه راه اندازی کافه

نکات قابل توجه در طراحی منو کافی شاپ

1- منو با سبک کافی شاپ همخوانی داشته باشد

یکی از مهمترین نکات، همخوان بودن منو با سبک کافه است. شما باید با توجه به سبک کافه خود که می تواند مدرن، سنتی، کلاسیک، روستیک و … باشد، یک منو مناسب طراحی کنید. قطعا در کافی شاپ های مدرن یک منو سنتی نمی تواند آنچنان جذاب و گیرا باشد زیرا مشتریان در نگاه اول سازگاری و همخوانی بین محیط و منو را احساس نمی کنند.

2- از رنگ های مناسب استفاده کنید

رنگ ها تاثیر زیادی بر افراد و ذهن آنها می گذارند، از این رو انتخاب یک رنگ مناسب برای منو می تواند باعث تاثیرگذاری مثبت بر ذهن مشتریان شود. رنگ هایی که برای منو انتخاب می کنید باید با سبک، برند و مفهوم کافی شاپ شما مطابقت داشته باشد. رنگ های منو شامل رنگ کلی، رنگ متون، رنگ قاب، رنگ تصاویر و … می شود؛ این رنگ ها باید به یکدیگر نزدیک بوده و ارتباطی بین آنها وجود داشته باشد.

از رنگ های مناسب استفاده کنید

سعی کنید از تعداد رنگ زیادی استفاده نکنید زیرا چشم ها را آزار می دهد و احساس ناخوشایندی در مشتریان ایجاد می کند؛ در نتیجه مشتریان را از انتخاب کردن مایوس می کنند. استفاده از رنگ های خنثی مانند مشکی، سفید، خاکستری، قهوه ای به همراه سایه های نرم می تواند جذابیت منو کافی شاپ شما را بیشتر کند.

3- فونت های ساده و بزرگ انتخاب کنید

از مهمترین اصول طراحی منو کافی شاپ، استفاده از فونت های خوانا است. برای اینکه مشتریان کار راحتی در انتخاب و سفارش داشته باشند، باید از فونت های ساده و بزرگ استفاده کنید. فونت باید به اندازه ای بزرگ باشد که افراد به راحتی بتوانند متن را بخوانند. البته این اندازه نباید خیلی بزرگ باشد زیرا ممکن است تمامی آیتم ها به خوبی در منو قرار نگیرند.

فونت باید ساده، آراسته و با جزئیات باشد و به وضوح خوانده شود. فونت های فانتزی و طرح دار شاید زیبا به نر برسند اما خواندن آنها مشکل است و این امر باعث می شود مشتریان احساس راحتی هنگام انتخاب سفارش نداشته باشند و یا حتی برایشان برخی از آیتم ها و گزینه ها ناخوانا باشد.

4- استفاده از تصاویر را در نظر بگیرید

اگر می خواهید منو کافی شاپ شما جذاب تر باشد می توانید از تعدادی عکس استفاده کنید. به کار بردن تصاویر باعث جلب توجه مشتریان می شود. البته نباید تعداد تصاویر بیش از حد باشد و همچنین این عکس ها باید در اندازه مناسب بر روی منو قرار بگیرند. توصیه می شود با توجه به اندازه و سایز منو به جز تصویر لوگو، یک یا دو عکس مرتبط در منو طراحی گردد.

استفاده از تصاویر را در نظر بگیرید

5- منو را بخش بندی کنید

یکی دیگر از مهمترین و اصلی ترین اصول طراحی منو کافی شاپ، بخش بندی کردن است. منو کافی شاپ باید از چند قسمت تشکیل شود که در هر کدام آیتم های مرتبط و نزدیک به یکدیگر قرار بگیرند. این کار انتخاب را برای مشتریان راحت تر خواهد کرد.

برای مثال می توانید منو کافی شاپ خود را به چند بخش نوشیدنی های گرم، نوشیدنی های سرد، دسرها، نوشیدنی های ویژه، غذاها، پیش غذاها و … تقسیم بندی کنید. البته به این نکته دقت داشته باشید که آیتم های شما بیش از اندازه نباشد. زیرا شما به دنبال تصمیم گیری سریعتر و موثر مشتریان بدون تردید کمتر هستید.

6- از استراتژی قیمت گذاری مناسبی استفاده کنید

قیمت گذاری بخش مهم طراحی منو کافی شاپ محسوب می شود. علاوه بر اینکه قیمت ها باید منطقی باشند، نحوه قرار دادن آنها در کنار هر آیتم نیز اهمیت دارد. استراتژی مناسب قیمت گذاری باعث می شود مجموعه شما به موفقیت دست پیدا کند. تعیین قیمت به عوامل مختلفی مانند نرخنامه اتحادیه، منطقه فعالیت، نوع مشتریان، هزینه های جانبی و … بستگی دارد که باید همه آنها را به خوبی در نظر بگیرید.

شما باید انتظارات مشتریان از قیمت ها را برآورده کنید. قیمت بسیار بالا باعث می شود فروش کمتری داشته باشید و قیمت کم علاوه بر سود کمتر باعث می شود مشتریان به اشتباه تصور کنند کیفیت کار شما پایین است. شناخت بازار هدف و همچنین آشنایی با رقبا به شما کمک بزرگی در انتخاب قیمت ها می کند.

7- قالب درستی برای منو انتخاب کنید

طراحی منو کافی شاپ باید با توجه به قالبی که قرار است توسط آن منو ارائه شود، صورت بگیرد. قالب های متنوعی وجود دارند که می توان به تابلوهای دیجیتال، قالب های کاغذی، برد یا همان تخته، قالب مجله و … اشاره کرد.

قالب درستی برای منو انتخاب کنید

منو کاغذی بهترین گزینه برای کافی شاپ محسوب می شود. زیرا مشتریان می توانند به راحتی با استفاده از این منو آیتم مورد نظر را انتخاب کنند. البته استفاده از منو تخته نیز که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است می تواند باعث جذابیت بیشتر کافی شاپ شما شود. شما می توانید از یک تخته سیاه استفاده کرده و آن را در جای مناسبی از محیط کافی شاپ مانند بالای پیشخوان قرار دهید و با فونت های جذاب و ایده های خلاقانه آیتم های گوناگون را بر روی آن بنویسید.

با اینکه قراردادن برد منو در بالای پیشخوان بسیار رایج است، اما انتخاب‌‌ های بسیار متنوع دیگری نیز وجود دارد. بسیاری از کافی شاپ ‌ها برای جذب مشتری یک برد منو را جلوی درب ورودی قرار داده و تعدادی از محبوب ‌ترین آیتم ‌های منو را بر روی آن می‌ نویسند.

همچنین بخوانید: مدرک بین المللی کافی شاپ برای مهاجرت

8- از به روز رسانی به موقع غافل نشوید

شما باید با توجه به تغییرات مهم به وجود آمده منو کافی شاپ خود را به روز رسانی کنید. گاهی اوقات این به روز رسانی به خاطر افزایش قیمت های مواد اولیه و در نتیجه بالا رفتن قیمت آیتم ها می باشد و در برخی موارد ممکن است به خاطر ارائه یک محصول جدید نیاز به آپدیت منو داشته باشید.

نکته مهم این است که به روز رسانی منو نباید در بازه های زمانی کوتاه مدت اتفاق بیفتد زیرا اعتماد مشتریان و تعامل آنها را کم می کند. بنابراین در بروز رسانی زیاده روی نکنید و سعی داشته باشید این کار را خلاقانه انجام دهید.

9- منو آنلاین را فراموش نکنید

دنیای امروز دنیای ارتباطات است و اکثر افراد بسیاری از کارهای خود را از طریق بستر اینترنت و فضای مجازی انجام می دهند. طراحی یک منو مناسب برای فضای مجازی برای موفقیت کافی شاپ شما بسیار حیاتی است. برخی از مشتریان دوست دارند قبل از مراجعه به یک کافه از منوی آن باخبر باشند تا بتوانند بهتر تصمیم گیری کنند.

طراحی منو آنلاین برای کافی شاپ

10- اطلاعات مفید در منو قرار دهید

شما می توانید برای جذاب تر کردن منو کافی شاپ خود، اطلاعات مفید مختلفی را در آن قرار دهید. مواردی همچون خواص تغذیه ای آیتم ها، مواد تشکیل دهنده آیتم ها، توصیف مزه ها با استفاده از جملات مختصر و جذاب، تخفیفات و … می تواند برای مشتریان جالب باشد.

سوالات متداول

1- اصول طراحی منو کافی شاپ کدامند؟

از مهمترین اصول طراحی منو کافی شاپ می توان به انتخاب فونت با اندازه و خوانایی مناسب، رنگ بندی جذاب، قالب درست، تصاویر واضح و مرتبط و قیمت گذاری اصولی اشاره کرد.

2- بهترین نوع منو کافی شاپ کدام است؟

مدل های مختلفی از منو کافی شاپ را می توان طراحی کرد که در حال حاضر منو های کاغذی تک برگی یا دو برگی، بروشوری، منو بر روی تخته برد و منو دیجیتال رایج ترین مدل ها محسوب می شوند.

در مجتمع آموزشی پایتخت فناوری علاوه بر آموزشهای کافی شاپی آموزش برق خودرو، آموزش نقاشی خودرو، آموزش کابینت سازی و آموزش تعمیرات لوازم خانگی نیز برگزار می شود.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543