معرفی جامع قطعات ماشین ظرفشویی و وظایف شان

معرفی جامع قطعات ماشین ظرفشویی و وظایف شان

امروزه ماشین ظرفشویی یکی از ضروری ترین لوازم برقی در خانه ها شده است که ممکن است به مرور خرابی هایی در آن به وجود بیاید. اگر شما با قطعات و اجزای ماشین ظرفشویی و عملکردشان آشنا باشید، در صورتی که کوچکترین نقصی در دستگاه پیش بیاید به راحتی می توانید عیب یابی و تعمیر کنید. در این مقاله، پایتخت فناوری به صورت کامل تمامی قطعات ماشین ظرفشویی و وظایف هر کدام را برای شما توضیح می دهد. با شناخت این قطعات اگر برنامه شست و شوی ظروف تان دچار اختلال شد، می دانید که کدام قطعه خراب شده و سریعا جهت تعمیر آن اقدام می کنید.

آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی

لیست قطعات و اجزای ماشین ظرفشویی

در هر ماشین ظرفشویی قطعاتی وجود دارد که دست به دست هم می دهند تا کار شست و شوی ظروف به درستی انجام شود. اگر هر کدام از این قطعات دچار اختلال شود، کار بقیه اجزا نیز با مشکل رو به رو می شود. به طور کلی، هر مدل ماشین ظرفشویی در هر برندی که داشته باشید دارای قطعات زیر است که در ادامه هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه معرفی می کنیم و توضیحاتی در خصوص وظیفه و کاری که انجام می دهد، می دهیم.

 • برد الکترونیکی
 • درخت سیم کشی
 • موتور شستشو
 • پمپ تخلیه
 • هیتر لوله ای و ترموستات
 • تایمر
 • سنسور
 • هیدروستات
 • شیر برقی
 • جت پمپ
 • کیت تنظیم کننده
 • میکرو سوئیچ فلوتر
 • المنت کف
 • فیلتر یا صافی
 • میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی
 • دستگیره درب ماشین ظرفشویی
 • غلطک قفسه ظروف و محور ها
 • محفظه تزریق مواد شوینده
 • نوار تنظیمات
 • سیستم تصفیه آب

1- برد الکترونیکی

می توان مهم ترین قطعه در ماشین ظرفشویی را برد الکترونیکی دستگاه نام برد که تمام اجزای ماشین ظرفشویی بر روی برد قرار داشته و از طریق برد به یکدیگر متصل بوده و در ارتباط هستند. برد الکترونیکی مغز دستگاه بوده و با صادر کردن فرمان به تک تک قطعات، تمامی عملیات شستشو را بر عهده دارد. در صورت اتصالی در سیم کشی ماشین ظرفشویی، برد الکترونیکی آسیب دیده و یا می سوزد. اختلال در برد الکترونیکی باعث می شود قطعات ماشین ظرفشویی کار نکنند. به منظور عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی از یک تکنسین با تجربه کمک بگیرید.

برد الکترونیکی

2- درخت سیم کشی

درخت سیم کشی وظیفه انتقال فرمان های صادر شده از برد الکترونیکی به بخش های مختلف دستگاه و بالعکس را بر عهده دارد. این بخش به دلیل گستردگی اتصالات بین قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی، درخت سیم کشی نامیده شده است.

3- موتور شستشو

موتور شستشو در ماشین ظرفشویی وظیفه پایش یکنواخت آب و محلول شوینده بر روی ظروف را بر عهده دارد. موتور شستشو از اجزای تاثیر گذار در کارکرد صحیح ماشین ظرفشویی بوده که در صورت خرابی یا سوختن قطعه، ماشین ظرفشویی توانایی کارکرد صحیح خود را از دست می دهد و باید توسط متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی تعمیر و تعویض شود.

موتور شستشو در ماشین ظرفشویی

4- پمپ تخلیه

پمپ تخلیه مسئولیت خروج مواد شوینده از طریق شیلنگ مخصوص پس از تمام شدن عملیات شستشو را بر عهده دارد. پس از رسیدن جریان برق به سیم پیچ پمپ تخلیه، با تشکیل میدان مغناطیسی و ایجاد ولتاژ القایی در حلقه های اتصال کوتاه مسی، تخلیه آب توسط واتر پمپ شروع می شود. در اثر ایجاد ولتاژ القایی جریان برق جاری شده و میدان مغناطیسی جدیدی تشکیل می شود. عملیات تخلیه آب بعد از به چرخش درآمدن روتور و پروانه همزن انجام می شود.

پمپ تخلیه

از دلایل عدم تخلیه آب کثیف ماشین ظرفشویی می توان به ورود اجسام سخت به پروانه همزن پمپ، نیم سوز یا سوختن کامل سیم پیچ و خرابی پمپ تخلیه اشاره کرد. در این موارد با جدا کردن پمپ از بدنه به عیب یابی و تعمیر آن توسط تعمیرکار با تجربه ماشین ظرفشویی بپردازید.

5- هیتر لوله ای و ترموستات

یکی از قطعات حساس در ماشین ظرفشویی هیتر لوله ای و ترموستات بوده که وظیفه گرم کردن آب ماشین ظرفشویی را برعهده دارد. هیتر و المنت در کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته اند و با توجه به وظیفه مهم آن ها در صورت معیوب شدن آن ها باید فورا به تعویض آن ها اقدام نمود. این قطعه آب ماشین ظرفشویی را گرم می‌کند. یعنی در صورت خراب شدن این قطعه آب گرم نمی‌‌شود. هیتر لوله‌ای ‌و ترموستات گرم شدن آب ماشین ظرفشویی را توسط المنت کف انجام می‌دهند.

هیتر لوله ای و ترموستات

6- تایمر

تایمر ماشین ظرفشویی با تنظیم زمان لازم برای شستشو موجب کارکرد قطعات دیگر از جمله هیدروستات، پمپ تخلیه، موتور و المنت در زمان مناسب خود شوند. این قطعه از دو بخش موتو تایمر و جعبه اتصالات تشکیل شده است. موتور تایمر وظیفه تامین میدان مغناطیسی لازم توسط برق 220 ولت برای به چرخش درآوردن چرخ دنده ها و شافت اصلی به عهده دارد. در ادامه گشتاور لازم برای چرخیدن توپی تایمر در بین کنتاکت های مربوطه توسط بوبین و چرخ دنده ها تامین می شود. فیش های متصل به تایمر و توپی در حال چرخش در جعبه اتصالات تایمر قرار گرفته است.

تایمر ماشین ظرفشویی

7- سنسور دما

سنسور دما از قطعات اصلی به کار رفته در ماشین ظرفشویی بوده که با تشخیص دمای آب به بهتر شسته شدن ظروف کمک می کند. این قطعه با اندازه گیری دما و انتقال اطلاعات به برد الکترونیکی، درجه آب را تنظیم نموده و در ادامه با استفاده از اطلاعات دمای آب دستور قطع و وصل شدن المنت حرارتی ماشین ظرفشویی را صادر می کند.

8- هیدروستات

هیدروستات با تنظیم و کنترل سطح آب ورودی دستگاه نقش مهمی در عملکرد صحیح ماشین ظرفشویی بر عهده دارد. این قطعه با اندازه گیری آب داخل دستگاه از نشت آب و سرازیر شدن آن جلوگیری می کند. هیدروستات به صورت جفت در دستگاه قرار گرفته و میزان آب ماشین ظرفشویی را در سه مرحله خالی بودن ماشین ظرفشویی، زمانی که دستگاه در حال پر شدن آب است و هنگامی که ماشین ظرفشویی کاملا از آب پر شده است بررسی می کند.

هیدروستات ماشین ظرفشویی

9- شیر برقی

یکی از قطعات مهم و تاثیر گذار در عملکرد صحیح ماشین ظرفشویی، شیر برقی بوده که از اجزای مختلفی مانند خروجی آب، سیم پیچ مقاومت، هسته فلزی متحرک، ممبران، صافی آب ورودی، اتصال آب ورودی، لاستیک فشار شکن، بدنه شیر برقی، فنر و لاستیک سر هسته تشکیل شده است.

شیر برقی ظرفشویی

وظیفه کنترل مقدار آب ورودی به ماشین ظرفشویی بر عهده شیر برقی می باشد. پس از متصل شدن جریان برق به بوبین شیر برقی و ایجاد نیروی مغناطیسی در آن، اهرم فلزی به سمت داخل شیر برقی رفته و با جدا شدن لاستیک سر اهرم از منفذ شیطانک، عملیات انتقال آب از داخل شیر برقی به جاپودری انجام می شود. با قطع شدن جریان برق توسط کلید داخل هیدروستات و مسدود شدن مسیر، شیر برقی متوقف شده و آب در پشت شیر برقی جمع می شود و وظیفه کنترل مقدار آب ورودی به دستگاه به خوبی اجرا می شود.

شیر برقی در انواع مختلف متناسب با مدل های مختلف ماشین ظرفشویی طراحی و ساخته شده اند. مدل های مختلف از یک یا دو بوبین برای خروج آب استفاده می کنند. هم چنین زاویه ورودی آب بسته به نوع طراحی 90 درجه یا 180 درجه می باشد.

مشکلات رایج ظرفشویی: نحوه عیب یابی و حل آن
ادامه مطلب

11- جت پمپ

یکی از قطعات اصلی و کاربردی در ماشین ظرفشویی جت پمپ بوده که به منظور کاهش مصرف انرژی، آب ورودی و گردش آب را کنترل و تنظیم می کند. نمونه های جدیدتر جت پمپ به اینورتر مجهز بوده و باعث دقت بیشتر در چرخش و فشار آب می شود. معیوب شدن جت پمپ باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل تمیز شسته نشدن ظروف شده که باید به نعمیر و تعویض آن توسط تعمیر کار ماشین ظرفشویی پرداخت.

جت پمپ ماشین ظرفشویی

12- کیت تنظیم کننده

کیت تنظیم کننده ماشین ظرفشویی به قفسه متصل بوده و برای تنظیم ارتفاع قفسه کاربرد دارد.

کیت تنظیم کننده ماشین ظرفشویی

13- میکروسوئیچ فلوتر

سوئیچ فلوتر ماشین ظرفشویی از قطعات مهم در بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی بوده مه در کف دستگاه قرار دارد. اگر ماشین ظرفشویی دچار نشت آب و آبریزی شود، آب خارج شده در قسمت پایین و کف ماشین ظرفشویی جمع شده و شناور یونولیتی را به سمت بالا می برد. در این هنگام میکروسوئیچ فلوتر وارد عمل شده و با ارسال فرمان مبنی بر تخلیه آب دستگاه به برد الکترونیکی، آب خارج شده و به قطعات دیگر ماشین ظرفشویی آسیبی وارد نخواهد شد.

میکروسوئیچ فلوتر

14- المنت کف

المنت کف ماشین ظرفشویی وظیفه گرم کردن آب داخل پمپ شستشو را بر عهده دارد. المنت کف در انواع مختلف المنت مارپیچ، المنت گرد، المنت حلزونی، المنت L شکل و المنت U شکل وجود دارد.

المنت کف ماشین ظرفشویی

15- فیلتر یا صافی

یکی از قطعات کاربردی در ماشین ظرفشویی فیلتر یا صافی بوده که از ورود مواد غذایی جای مانده بر روی ظروف و مواد تخلیه شده به پمپ تخلیه و مسدود شدن مسیر جریان آب و سایر قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر یا صافی ماشین ظرفشویی در دو نوع فیلتر کف و فیلتر لوله ای وجود دارد. همان طور که از نام فیلتر کف پیدا است در قسمت کف و انتهایی ماشین ظرفشویی قرار گرفته و فیلتر لوله ای در مرکز فیلتر کف واقع شده است.

فیلتر یا صافی ظرفشویی

16- میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی

میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی به عنوان یک قفل محافظتی به منظور باز نشدن درب ماشین لباسشویی حین کار عمل می کند. میکروسوئیچ یکی از مهم ترین قطعات ماشین ظرفشویی بوده که پس از تنظیم تایمر و شروع به کار دستگاه، در صورت بسته شدن درب، با فشار زبانه های قفل به محور میکروسوئیچ و متصل شدن کنتاکت های داخل میکروسوئیچ، از باز شدن درب ماشین لباسشویی حین عملیات شستشو جلوگیری می کند.

میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی

میکروسوئیچ پشت درب ماشین ظرفشویی و در مجاورت لاستیک درب قرار گرفته شده است. در صورتی که درب ماشین ظرفشویی به طور کامل بسته نشده باشد، میکروسوئیچ خطای عدم بسته شدن درب را به برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی گزارش داده و مانع از شروع فعالیت ماشین ظرفشویی می شود. توجه داشته باشید که خرابی میکروسوئیچ بر روی عملکرد قطعات دیگر تاثیر می گذارد، به همین دلیل در صورت معیوب شدن این قطعه به عیب یابی و تعمیر میکروسوئیچ توسط تکنسین های حرفه ای بپردازید.

17- دستگیره درب ماشین ظرفشویی

وظیفه دستگیره درب، روشن و خاموش کردن دستگاه در زمان باز و بست درب ماشین ظرفشویی می باشد.

دستگیره درب ماشین ظرفشویی

18- غلطک قفسه ظروف و محور ها

غلطک قفسه ظروف و محور ها با هدف چرخش سریع و آسان قفسه های ماشین ظرفشویی به داخل و خارج از دستگاه در کنار قفسه ظروف قرار گرفته است. غلطک قفسه ها ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت خراب شده و موجب ایجاد مشکلاتی از قبیل بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی، عدم تخلیه صحیح آب، نشت آب از ماشین ظرفشویی و هم چنین شسته نشدن خوب ظرف ها شود. بنابراین پس از هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی، غلطک ها را بررسی نموده و در صورت صدمه دیدن غلطک باید آن را با یک نمونه غلطک سالم و با کیفیت جایگزین نمایید.

غلطک قفسه ظروف و محور ها

19- محفظه تزریق مواد شوینده

یکی از قسمت های مهم ماشین ظرفشویی محفظه تزریق مواد شوینده بوده که برای تمیز شدن بهتر البسه از دو بخش مخزن مایع جلا دهنده و جا پودری تشکیل شده است. مخزن مایع جلا دهنده درکنار محفظه قرص ماشین ظرفشویی قرار داشته و به منظور بهبود عملکرد شستشو استفاده می شود. مخزن شوینده با در اختیار گذاشتن قرص یا پودر ماشین ظرفشویی در زمان مشخص به عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی کمک می کند. جا پودری بر روی درب ماشین ظرفشویی قرار گرفته و از پلاستیک با کیفیت ساخته شده است.

محفظه تزریق مواد شوینده

20- نوار تنظیمات

با استفاده از نوار تنظیمات می توان تنظیمات مربوط به شستشو را انتخاب کرده و پیام های خطا را مشاهده کرد. محل قرار گیری نوار تنظیمات در قسمت بالا یا روی درب ماشین ظرفشویی می باشد.

نوار تنظیمات

21- سیستم تصفیه آب

یکی از قطعات مهم در ماشین ظرفشویی سیستم تصفیه آب بوده که وظیفه آن جلوگیری از گرفتگی لوله های پمپ و تصفیه آب کثیف می باشد. سیستم تصفیه آب در گوشه پایین محفظه ماشین ظرفشویی قرار گرفته است. در صورتی که پس از اتمام عملیات شستشو آب محفظه کامل تخلیه نشود ایراد از سیستم تصفیه آب بوده که باید تعویض گردد.

نتیجه گیری

آشنایی با قطعات و اجزای ماشین ظرفشویی به شما کمک می کند که راحت تر بتوانید متوجه خرابی های دستگاه تان شوید و سریع تر آن را عیب یابی و تعمیر کنید. حتما قطعات را از نزدیک خودتان ببینید و عملکرد هرکدام را به صورت دقیق بررسی کنید.

امتیاز دهید


بهترین دوره های تعمیرات و تاسیسات پایتخت فناوری

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628