راهنمای جامع ارورهای ماشین ظرفشویی ال جی

راهنمای جامع ارورهای ماشین ظرفشویی ال جی

ماشین های ظرفشویی، در دسته لوازم خانگی بزرگ یا سفید قرار می گیرند. می توان گفت این وسیله ها نسبتا گران هستند، بنابراین نگهداری درست از آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد. طی این مقاله نیز ما می خواهیم به بررسی برخی از کد خطاهای ماشین ظرف شویی ال جی اشاره کنیم، و راه حل های ساده ای را برای بر طرف کردنشان، پیش روی شما بگذاریم.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

معرفی کد خطاهای ماشین ظرف شویی ال جی

ماشین های ظرفشویی نیز درست مثل تمامی لوازم خانگی دیگر، گاهی دچار مشکلات و خرابی هایی می شود که می توانند علل مختلفی داشته باشند. اکثر افراد هنگامی که با عدم کار کردن درست یا اصلا کار نکردن ماشین ظرفشویی شان مواجه می شوند، ماشین ظرفشویی را برای تعمیر به تعمیر کار می سپارند. البته، هرگز نمی توان گفت این اقدام، اقدام خوبی نیست. بهتر است شخص هنگامی که از مهارت و آگاهی کافی برخوردار نیست، خود اقدام به تعمیر وسیله نکند و از متخصص کمک بگیرد.

اما نکته ای خوب است بدانید، این است که برخی از ایرادات و اشکالاتی که در عملکرد ماشین های ظرفشویی ایجاد می شوند، به راحتی قابل حل هستند، و شما با استفاده از راه حل های ساده می توانید به بر طرف کردن آن ها بپردازید. البته، نکته ای که در این میان خوب است به آن توجه نید این است که این نکات و کد ها، مربوط به ماشین های ظرفشویی برند ال جی هستند، و ممکن است برای سایر مدل ها و برند ها کارساز نباشند.

راهنمای جامع ارورهای ماشین ظرفشویی سامسونگ
ادامه مطلب

کد خطای اول: ارور IE در ماشین ظرفشویی LG

زمانی می توانید بگویید ماشین ظرفشویی تان با این کد خطا درگیر شده است که متوجه شوید به کل آب نمی تواند وارد ماشین ظرفشویی شما شود. این مشکل، می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و راه حل های ساده ای نیز برای بر طرف کردنش وجود دارد.

ارور IE در ماشین ظرفشویی LG

بدیهی است که اگر پس از آن که شما این راه حل های ساده را در پیش گرفتید، و همچنان مشکل وارد نشدن آب به دستگاه باقی مانده بود، لازم است از یک متخصص کمک بگیرید تا به عیب یابی دستگاه اقدام نماید و سپس آن را برطرف کند.

یکی از راه حل ها برای این مشکل این است که شما مسیر ورودی آب به دستگاه را بررسی نمایید. در برخی موارد پیش آمده که مشکلات ساده ای مثل پیچ خوردگی شلنگ آب ورودی، مانع وارد شدن آب به دستگاه شده باشند. بنابراین، آب محل را بررسی نمایید، وودی آب را بررسی نمایید، و سعی کنید هر موردی که ممکن است مانع وارد شدن آب به دستگاه شود را شناسایی نموده و به بر طرف کردن آن اقدام نمایید.

کد خطای دوم: ارور AE یا ارور EI

دقت داشته باشید، کف ماشین های ظرفشویی ال جی، سنسور های بخصوصی تعبیه شده اند، که وظیفه دارند اگر نشتی آب را تشخیص دادند، اعلام نمایند. این کد خطا، به همین مورد مربوط می شود. در واقع این کد خطا برای زمانی است که این سنسور ها، اعلام تشخیص نشتی کنند. بنابراین، بدیهی است هنگامی که ماشین ظرفشویی شما دچار نشتی شده باشد، با این کد خطا سر و کار دارید و باید به راه حل های مربوط به این کد خطا رجوع کنید. ما در این بخش، برخی راه حل های ساده برای رفع این مشکل را ارائه می دهیم.

ارور AE یا ارور EI

  1. اتصالات شلنگ ها را بررسی نمایید. اگر این اتصالات شل شده باشند و یا از جای درست خود خارج شده باشند، ممکن است باعث نشتی آب شود، و این کد خطا فعال گردد.
  2. چیدمان ظروف را داخل ماشین ظرفشویی تان اصلاح نمایید. گاهی اوقات، چیدمان نادرست ظروف داخل ماشین ظرفشویی می تواند سبب فعال شدن این کد خطا گردد و آب نشتی کند. با توجه به دفترچه های راهنما و سایر روش ها، اطلاعات کسب کنید که چطور باید ظروف را در ماشین ظرفشویی قرار دهید که از بروز این گونه موارد جلوگیری به عمل آید.
  3. قطعات داخلی ماشین ظرفشویی نیز ممکن است مشکل داشته باشند. البته، این مورد نسبتا از موارد قبلی حساس تر است، و برای حل آن، خوب است از یک متخصص با تجربه و با مهارت کمک بگیرید. چرا که اگر خودتان اقدام به حل این مشکل کنید، ممکن است اشتباها به قطعات دستگاه آسیب وارد نمایید و هزینه های بیشتری برای تعمیر آن ایجاد نمایید.
  4. محل تخلیه ماشین ظرفشویی را بررسی نمایید. در برخی موارد پیش آمده که محل تخلیه ماشین ظرفشویی دچار گرفتگی گردد و همین امر باعث شود آب به خوبی از نتواند از دستگاه خارج شود و در نهایت نشتی آب رخ دهد.
  5. ظروف پر از آب درون ماشین ظرفشویی قرار ندهید. اگر ظرفی که می خواهید آن را بشویید درونش آب دارد، بهتر است ابتدا آب را تخلیه نمایید و سپس درون ماشین ظرفشویی قرار دهید. چرا که این آب با ریختن کف ماشین ظرفشویی می تواند باعث فعال شدن این کد خطا گردد.
  6. ممکن است شما کف آشپزخانه را شسته باشید! اگر شما کف آشپزخانه را شسته باشید و آب بر زمین پخش شده باشد، و زیر ماشین ظرفشویی هم برود، دستگاه این کد خطا را فعال می کند. کمی صبر کنید، شاید با خشک شدن کف زمین این کد نیز غیر فعال شود.

کد خطای سوم: ارور OE

هنگامی که این کد خطا فعال شود، شما باید بدانید که ماشین ظرفشویی برای تخلیه آب به مشکل برخورده است! یعنی ممکن است محل تخلیه آب دچار مشکل شده باشد. این مورد نیز درست مثل موارد قبلی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و بدیهی است که راه حل های مختلفی نیز برای بر طرف کردنش وجود دارد که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم.

ارور OE

  1. شلنگ تخلیه را بررسی کنید. گاهی موارد ساده و پیش پا افتاده ای مثل پیچ خوردن این شلنگ می تواند مانع از تخلیه درست آب شود و در نهایت این کد فعال گردد. بنابراین، حتما بررسی کنید که شلنگ تخلیه در وضعیت مناسبی باشد. به علاوه، لازم است بررسی کنید که این شلنگ دچار گرفتگی نشده باشد و آب به راحتی بتواند از آن عبور نماید. اگر تمامی این موارد را بررسی کردید و متوجه شدید که مشکل از این بخش ها نمی باشد، باید سراغ سایر نکات و راه حل هایی که ذکر خواهیم کرد بروید.
  2. فیلتر های ماشین ظرفشویی تمیز نیستند! در صورت عدم تمیز بودن آن ها، فیلتر ها قادر نخواهند بود به درستی به انجام وظایف خود بپردازند. این موضوع سبب می گردد آب نتواند به خوبی از دستگاه تخلیه گردد و در نهایت این کد خطا فعال خواهد شد. فیلتر ها را می توانید از ماشین ظرفشویی خارج نمایید و به ارامی و با استفاده از آب گرم به شستشوی آن ها بپردازید. این مورد را حتما امتحان کنید، چرا که به احتمال زیاد پاسخ گو خواهد بود.
  3. پمپ تخلیه ممکن است مشکل داشته باشد. گاهی اوقات قطعات داخلی ماشین ظرفشویی دچار اشکال می شوند و ان طور که باید کار نمی کنند. ایبن وضعیت سبب می شود ماشین ظرفشویی نتواند امور مختلف را به درستی انجام دهد که از جمله این امور می توانیم به تخلیه آب اشاره نماییم. بنابراین، حتما در ظر داشته باشید که اگر تمامی راه های ممکن را بررسی کردید و همچنان منبع مشکل را پیدا نکردید، از یک متخصص با مهارت کمک بگیرید تا به عیب یابی دستگاه بپردازد و آن را بر طرف نماید.
  4. این مورد مجددا به شلنگ تخلیه مربوط می شود، اما درباره وضعیت قرار گیری آن نمی باشد. شما باید دقت داشته باشید که شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی قواعد خاصی دارد، فرضا این که حداقل باید 77 سانتی متر باشد، و یا یک متر از زمین فاصله داشته باشد. درباره این موارد آگاهی کسب کنید و سپس به تنظیم درست شلنگ تخلیه بپردازید تا مشکل تخلیه دستگاه برطرف گردد.

کد خطای چهارم: ارور PF در ماشین ظرفشویی LG

از کد خطاهای ماشین ظرف شویی ال جی که نسبتا جدی است ، ارور PF است که زمانی فعال می شود که سیستم ورودی برق ماشین ظرف شویی به درستی کار نکند و برق دستگاه دچار اشکال باشد. معمولا این کد خطا زمانی فعال می شود که جریان برق منزلتان مدام قطع و وصل شود. البته، ناگفته نماند که در برخی موارد این مشکل، به دلایل پیش پا افتاده ای، مثل خرابی سه راهی ایجاد شده است.

ارور PF در ماشین ظرفشویی LG

پیشنهاد ما این است که اگر با این کد خطا مواجه شدید، قبل از هر کاری، ابتدا اگر ماشین ظرفشویی تان مستقیما به پریز وصل است، پریز را تغییر دهید تا متوجه شوید مشکل از پریز است یا خیر، و یا اگر ماشین ظرفشویی به سه راهی متصل می باشد، یا سه راهی را به کل حذف نمایید و یا آن را با یک سه راهی سالم تعویض نمایید تا بفهمید مشکل از سه راهی بوده است یا خیر.

اگر همچنان با استفاده از این راه حل مشکل برق دستگاه شما باقی بود، باید بدانید که ممکن است مشکل اصلی از خود دستگاه باشد. خرابی تعداد خاصی از قطعات و یا بهم ریختن تنظیمات دستگاه، می تواغند سبب فعال شدن این کد گردد. می توانید از یک متخصص با مهارت برای رفع این مشکل کمک بگیرید. البته، خوب است بدانید در برخی موارد این کد زمانی فعال شده است که حین کار دستگاه، جریان برق به هر دلیلی قطع شده باشد. فرضا برق رفته باشد.

هنگامی که جریان برق دوباره وارد دستگاه شود، دستگاه این ارور را برای شما نمایش خواهد داد. در چنین شرایطی دستگاه مشکلی ندارد، و نیازی به جدی گرفتن این کد خطا نمی باشد.

بنابراین، اگر بخواهیم راه حل های رفع این کد خطا را به شکل خلاصه بیان کنیم، می توانیم بگوییم ابتدا باید پریز را تعویض کنید تا از ستالم بودن پریز مطمئن گردید. سپس، باید در صورت استفاده از سه راهی، به تعویض آن بپردازید تا از خراب بودن یا نبودن آن مطلع شوید.

اگر شما همه این راه ها را امتحان کردی و این کد خطا همچنان باقی بود، ممکن است مشکلات داخلی در دستگاه وجود داشته باشد که مانع از ورود جریان برق به درستی گردد. بنابراین، در این شرایط حتما از یک متخصص ماهر کمک بگیرید تا عیب یابی نماید و مشکل را برطرف کند.

معرفی جامع قطعات ماشین ظرفشویی و وظایف شان
ادامه مطلب

کد خطای پنجم: ارور CL

کد خطای CL ماشین ظرف شویی ال جی  زمانی فعال می شود که قفل کودک ماشین ظرفشویی شما روشن شود. این کد نشان از فعال بودن قفل کودک دارد و مشکل جدی ای برای دستگاه شما ایجاد نمی کند. قفل کودک، هنگامی که فعال است، سبب می شود تنظیمات دستگاه تغییر کند، و روش استفاده از آن قوانین جدیدی بیابد که برای کودکان امن باشد و آن ها به راحتی نتوانند از سر کنجکاوی دستگاه را راه اندازی نمایند و مشکلی ایجاد نمایند.

ارور CL

به همین علت است که زمان فعال بودن این کد، برخی دکمه های ماشین ظرفشویی از کار می افتند تا دسترسی کودکان به آن ها از بین برود. راه حل این مشکل بسیار بسیار ساده است و تنها کافیست دستتان را روی دکمه قفل کودک به مدت 3 الی 5 ثانیه نگاه دارید.

این کار باعث غیر فعال شدن قفل کودک می شود، و مجددا تمامی دکمه های ماشین ظرفشویی به روال قبل کار خواهند کرد. روش فعال نمودن قفل کودک نیز بسیار سادست، کافیست شما مجددا این دکمه را نگه دارید، تا قفل کودک فعال گردد.

کد خطای ششم: ارور bE

زمانی که این کد خطا فعال شود، شما باید بدانید که ماشین ظرفشویی تان به احتمال زیاد تراز نیست. اغلبته از عوامل دیگری که باعث فعال شدن این کد خطا می گردد، زیاد و بیش از حد شدن کف در داخل ماشین ظرفشویی می باشد.

ارور bE

در بسیار از موارد، علت رخ دادن این اتفاق این است که افراد از مواد شویند مخصونص ماشین های ظرفشویی استفاده نکرده اند و به جای آن ها از مواد شوینده دستی استفاده کرده اند که باعث شده است کف درون دستگاه زیاد گردد و این کد خطا فعال شود. بنابراین، هرگز فراموش نکنید که برای ماشین ظرفشویی تان از شوینده مخخصوص استفاده کنید تا از رخ دادن این گونه موارد جلوگیری شود.

همان طور که پیش تر نیز گفتیم، از دلایل دیگر فعال شدن این کد خطا، تراز نبودن ماشین ظرفشویی می باشد. اگر خودتان اطلاعات کافی دارید، بررسی کنید تا متوجه شوید ماشین ظرفشویی تراز هست یا نه و اگر نبود به تراز کردن آن اقدام نمایید. اگر هم خودتان به اندازه کافی در این زمینه مهارت ندارید، می توانید به یک متخصص مراجعه کنید و به رفع مشکل اقدام نمایید.

کد خطای هفتم: ارور F

این کد اصلا ارور و یا کد خطا محسوب نمی شود. چرا که یک کد بسیار عادی در عملکرد دستگاه می باشد. هنگامی کحه شما تنظیمات ماشین ظرفشویی تان را روی آتو یا همان خودکار تنظیم می نمایید، دستگاه سعی می کند با سنجین میزان تمیزی آب از تمیز شدن کامل ظروف اطمینان یابد. این مسئله باعث فعال شدن این کد می گردد. فعال بودن این کد می تواند چند دقیقه به طول بینجامد تا زمانی که دستگاه، وظیفه اش را به طور کامل انجام دهد و از تمیز بودن ظروف اطمینان یابد.

کد خطای هشتم: ارور St

یکی از کد خطاهای ماشین ظرف شویی ال جی ، خطای ST است. این کد زمانی فعال می شود که قابلیت و سیستم یو وی در ماشین ظرفشویی روشن شود و آغاز به کار کند. روشن شدن یو وی در ماشین طرفشویی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که از جمله آن ها می توانیم به وجود رطوبت زیاد و به وجود آمدن باکتری و رشد آن ها در فضای ماشین ظرفشویی اشاره کنیم.

یو وی در این شرایط فعال می شود تا بتواند باکتری های موجود را از بین ببرد و فضای دستگاه را پاکیزه گرداند. خوب است بدانید، به طور معمول این کد زمانی فعال می شود که کار دستگاه به تازگی به اتمام رسیده است و می تواند تا چهار ساعت نیز فعال باشد.

کد خطای نهم: ارور Cd

این مورد نیز تحت هیچ عنوان ایراد محسوب نمی شود و روند طبیعی کار دستگاه می باشد. این قابلیت بعد از اتمام کار دستگاه فعال می گردد و تا چهار ساعت نیز فعال می ماند. وظیفه اصلی این کد این است که پس از اتمام شستشو به خشک کردن فضای داخلی ماشین ظرفشویی بپردازد تا از تجمع و رشد باکتری ها به علت رطوبت جلوگیری کند.

کد خطای دهم: ارور FE

این کد خطا به ما نشان می دهد حجم و مقدار آب وردی به دستگاه بیش از حد مجاز است! این کد، می تواند نمایانگر ایرادات جدی ای باشد، برای مثال، هنگامی که این کد فعال گردد می توانیم به خراب بودن برد ماشین ظرفشویی و یا شیر برقی آن شک کنیم. برای حل این مورد، نیاز به نخصص و مهارت زیادی است. بنابراین، اگر با این کد مواجه شدید، بهترین و مطمئن ترین روش برای حل آن این است که از متخصص کمک بگیرید.

ارور FE

4.7/5 - (4 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628