نحوه باتری به باتری ماشین

نحوه باتری به باتری ماشین

شاید برای شما هم پیش آمده که هنگام استارت زدن خودرو با روشن نشدن آن مواجه شوید. گاهی اوقات به خاطر مشکلات باتری برق لازم برای استارت خوردن و روشن شدن ماشین تامین نمی شود. در این صورت، اگر با روش صحیح باتری به باتری کردن خودرو آشنا باشید می توانید به راحتی ماشین خود را روشن کرده و سپس برای رفع مشکل به تعمیرگاه مراجعه کنید.

باتری به باتری ماشین یک راه حل موقت و کاربردی برای روشن کردن خودرویی است که به خاطر باتری خالی از شارژ روشن نمی شود. این کار نیاز به طی کردن مراحل مختلفی دارد که در این مقاله قصد داریم به طور جامع و کامل آنها را بررسی کنیم. با پایتخت فناوری همراه باشید.

مراحل باتری به باتری ماشین

باتری به باتری ماشین  روشی است که با استفاده از آن مدت زمان اندکی باتری مختل شده خودرو احیا می شود و ماشین روشن می گردد. البته نباید این نکته را فراموش کنید که این کار صرفا برای روشن کردن ماشین کاربرد دارد و برای شارژ شدن کامل باتری نیاز به حرکت کردن خودرو و فعالیت دینام است. بنابراین، باید پس از روشن شدن ماشین در اسرع وقت برای بررسی وضعیت باتری و برطرف کردن مشکل آن به تعمیرگاه و فروشگاه باتری مجاز و معتبر مراجعه کنید و در صورت نیاز باتری جدید تهیه نمایید.

مراحل باتری به باتری کردن خودرو

مهمترین مراحل آموزش باتری به باتری کردن خودرو شامل موارد زیر می شوند:

1- رعایت نکات ایمنی

اولین گام رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از آسیب ها و خسارت های جانی و مالی است. قبل از شروع هر کاری اطمینان حاصل کنید هیچگونه وسیله فلزی در نزدیکی باتری خودروها نباشد. همچنین، توصیه می شود حدالامکان از دستکش ایمنی و عینک محافظ نیز استفاده کنید تا از خطر اتفاقاتی نظیر جرقه زدن در امان باشید.

2- بررسی صحت کابل ها و تمیز بودن قطب های باتری ها

ابتدا وضعیت کابل های باتری به باتری را بررسی کنید. کابل ها باید کاملا سالم و بدون خوردگی و فرسودگی باشند. گیره های کابل ها نیز باید سالم و تمیز بوده و قابلیت اتصال محکم را داشته باشند. سپس، قطب های باتری ها را چک کرده و در صورت وجود سولفاته یا همان رسوبات آنها را تمیز کنید.

بررسی صحت کابل ها

3- پارک کردن خودروها در جای مناسب

برای باطری به باطری کردن باید خودروها در نزدیکی یکدیگر قرار بگیرند. با توجه به طول کابل ها باید به نحوی خودروی سالم را پارک کنید که در نزدیک ترین فاصله با خودروی خراب باشد تا اتصال کابل ها با مشکل مواجه نشود. همچنین، هنگام پارک کردن از عدم حرکت خودروها اطمینان حاصل کنید.

پارک کردن خودروها در جای مناسب

4- اتصال کابل ها

مهمترین بخش این کار به اتصال کابل ها اختصاص دارد. باید از نحوه صحیح متصل کردن کابل ها مطلع باشید وگرنه علاوه بر اینکه ماشین با باتری خراب روشن نمی شود، ممکن است آسیب و خرابی هایی برای هر دو خودرو رخ دهد.

کابل های باتری به باتری به دو رنگ مشکی و قرمز طراحی و تولید می شوند که هر کدام برای یکی از قطب های مثبت و منفی باتری است. ابتدا هر دو خودرو را خاموش کرده و کابل قرمز رنگ را متصل می کنیم. توجه داشته باشید که یک سر کابل قرمز رنگ باید به قطب مثبت باتری خودرو سالم و سر دیگر آن به قطب مثبت باتری خوابیده یا همان خودروی خراب متصل شود.

اتصال کابل قرمز رنگ

سپس، یک طرف کابل مشکی رنگ را به قطب منفی باتری خودرو سالم و طرف دیگر آن را به قسمتی فلزی از بدنه ماشین معیوب متصل می کنید. این کار به منظور خنثی شدن میزان بارها و جلوگیری از جرقه زدن است. حتما اتصالات کابل ها به باتری ها را دوباره چک کنید تا گیره ها محکم به سر باتری ها وصل شده باشند.

اتصال کابل مشکی رنگ

5- روشن کردن خودرو با باتری سالم

در مرحله بعد خودرو سالم را روشن کنید و به آرامی دور موتور را افزایش دهید و در ادامه پا را از روی گاز برداشته و اجازه دهید ماشین به حال خود و به صورت ساکن کار کند. این کار به احیا شدن بهتر و سریع تر باتری ماشین خراب کمک زیادی می کند.

روشن کردن خودرو با باتری سالم

6- استارت زدن ماشین با باتری بدون شارژ

سپس، ماشین خاموش را استارت بزنید تا روشن شود. اگر خودرو با باتری خوابیده روشن شد، اتصال کابل مشکی از بدنه را قطع کنید و طرف دیگر آن را نیز از قطب منفی باتری خودرو سالم خارج کنید. سپس اتصال کابل قرمز باتری خودرو سالم را قطع کرده و در نهایت گیره کابل قرمز از باتری خوابیده را باز کنید.

استارت زدن ماشین با باتری بدون شارژ

پس از جدا کردن کابل ها اجازه دهید ماشین چند دقیقه به صورت ساکن کار کند و سپس برای شارژ شدن باتری توسط دینام به مدت 10 الی 15 دقیقه با آن حرکت کنید و به نزد تعمیرکار بروید.

توجه کنید که اگر در صورت باتری به باتری کردن، ماشین روشن نشد برای امتحان کردن شانس خود برای بار دوم لازم است 5 دقیقه صبر کنید. سپس از ابتدا تمامی مراحل بالا را انجام دهید. اگر باز هم روشن نشد به احتمال بسیار زیاد باتری کاملا خالی و از کار افتاده شده است. یا ممکن است مشکل از سیستم برقی خودرو باشد که در این صورت باتری به باتری کردن مجدد نیز فایده ای ندارد و ممکن است به بخش های دیگر مانند استارت و … صدمه ای وارد شود.

سوالات متداول

1- چه زمانی باید از باتری باتری کردن خودرو استفاده کنیم؟

در مواقعی که میزان شارژ باتری خودرو برای روشن کردن آن کافی نباشد می توان از این روش استفاده کرد. معمولا در این مواقع هنگام پشت فرمان نشستن متوجه خواهید شد که برق پشت آمپر وجود دارد اما استارت زده نمی شود. در این صورت، باید از باتری یک خودرو سالم برای روشن کردن خودرو خود کمک بگیرید.

2- تفاوت کابل های باتری به باتری خودرو چیست؟

برای تشخیص راحت کابل ها که هر کدام باید به قطب خاصی از باتری خودرو متصل شوند، رنگ آن ها را مشکی و قرمز در نظر گرفته اند. این مهمترین تفاوت این کابل ها محسوب می شود. علاوه بر این معمولا ضخامت کابل قرمز بیشتر از کابل مشکی است.

توجه: مجتمع آموزش پایتخت فناوری یک آموزشگاه فنی و حرفه ای است که آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش کابینت سازی ، آموزش کلید سازی را ویژه بازار کار برگزار می کند.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166577378
02166577378