نحوه بالانس کردن رادیاتور پکیج دیواری – چرا باید رادیاتور را بالانس کرد؟

بالانس کردن رادیاتور

چگونه می­ توان رادیاتورها را بالانس کرد؟

                          بالانس کردن رادیاتور

اگر از نامتعادل بودن رادیاتورها که باعث می­ شود بخشی از خانه سرد و بخشی دیگر گرم باشد رنج می ­برید بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

ما به شما توضیح می­ دهیم که برای بالانس کردن رادیاتورها دقیقاً باید چه کارهایی انجام دهید، این کار به شما چه کمکی می­ کند، و این که چگونه خودتان می­ توانید آن را انجام دهید.

فرض کنید فصل سرد سال است و افراد دوست دارند که با خیالی آسوده در خانه بمانند و از گرمای خانه لذت ببرند. بنابراین، هیچ چیز بدتر از این نیست که بفهمید بعضی از رادیاتورها و در نتیجه بعضی از اتاق­ های خانه­ تان گرم تر از اتاق­ های دیگر هستند.

این یک مشکل شایع از و برای کسانی که نمی ­دانند چگونه باید آن را برطرف کنند بسیار آزار دهنده خواهد بود. اما خوشبختانه باید بگوییم که حل کردن این مشکل کار نسبتاً آسانی است و توسط افرادی که در انجام کارهای فنی نیمه ماهر هستند نیز می­ تواند انجام شود.

در چنین شرایطی راه حل متداول این است که رادیاتورهای شما به بالانس شدن (متعادل سازی) احتیاج دارند. اگر تاکنون این اصطلاح به گوشتان نخورده است نگران نباشید.

ما در این مقاله توضیح می­ دهیم که بالانس کردن رادیاتور چیست و چه تأثیری دارد، و از همه مهم تر چگونه باید انجام شود.

 

چرا باید رادیاتورها را بالانس کنیم؟

در ماه ­های سرد زمستان وجود رادیاتورهای گرم ضروری است و معمولاً در همین ایام سال هم با مشکل نامتعادل بودن رادیاتورها مواجه می ­شوید.

رادیاتورهای نامتعادل به یک اندازه گرم نمی­ شوند و این سبب می­ شود که بعضی از قسمت­ های خانه سردتر از قسمت­ های دیگر باشد. اگر فوراً به این مشکل رسیدگی نشود تبدیل به مشکلات بزرگتری خواهد شد که می ­توانند آسایش شما را مختل کنند.

این مشکل می­ تواند هم به این شکل باشد که یک رادیاتور به سرعت گرم می ­شود در حالی که رادیاتور دیگر به زمان بیشتری برای گرم شدن نیاز دارد، و هم به این شکل باشد که چندین رادیاتور خانه درگیر مشکل شوند.

راه حل همه­ ی این­ ها بالانس کردن (متعادل سازی) رادیاتورها است. این کار باعث می­ شود سرعت گرم شدن رادیاتورهای مختلف خانه با هم تناسب پیدا کنند.

 

چرا هواگیری کردن رادیاتورها به تنهایی کافی نیست؟

یکی از روش ­های حل مشکلات رادیاتورها که بسیاری از افراد آن را شنیده ­اند هواگیری کردن آن­ ها است.

برای بسیاری از شما پیش آمده است که کلید هواگیری رادیاتورها را در دست بگیرید و با یک سطل و حوله به سراغ رادیاتورهای خانه بروید و کلید را در تمام رادیاتورها بچرخانید تا مقداری از مایع داخل آن­ ها تخلیه شود.

این یک روش عالی برای بیرون راندن هوای محبوس شده در داخل سیستم گرمایشی است. اگر در داخل رادیاتور هوا جمع شده باشد، آب گرمی که رادیاتور شما را گرم می­ کند نمی­ تواند سرتاسر رادیاتور را در بر گیرد و در نتیجه رادیاتور گرم نخواهد شد.

هواگیری رادیاتورها مشکلات آن­ ها را حل می­ کند اما این کار تنها بخشی از راه حل  متعادل ساختن دمای سیستم گرمایشی را تشکیل می­ دهد. اگر رادیاتورهای شما نامتعادل شده اند، هواگیری آن­ ها به تنهایی قادر به حل مشکلشان نخواهد بود.

برای حل این مشکل باید رادیاتورها را بالانس کنید و در ادامه کارهایی که باید انجام داده شوند مرحله به مرحله توضیح داده شده اند.

 

راهنمای مرحله به مرحله­ ی بالانس کردن رادیاتورها

برای انجام این کار به ابزارهایی از قبیل کلید هواگیری رادیاتور، سَری شیر رادیاتور، پیچ گوشتی، یک دماسنج دیجیتالی یا مولتی متر دارای دماسنج، احتیاج دارید. پس از تهیه ­ی این ابزارها برای شروع کار آماده هستید:

مرحله ­ی اول: سیستم گرمایشی خانه را خاموش کنید

برای این که با موفقیت رادیاتورها را بالانس کنید باید همه­ ی اقدامات را وقتی انجام دهید که آن­ ها به طور کامل خنک شده اند. این بدان معناست که اولین مرحله ­ی بالانس کردن، خاموش کردن سیستم گرمایشی و صبر کردن برای خنک شدن رادیاتورها است.

 

مرحله­ ی دوم: آب داخل رادیاتورها را خالی کنید

برای این که بتوانید به صورت دقیق دمای رادیاتورهای خود را اندازه بگیرید بهتر است قبل از شروع به کار مایع داخل آن ­ها را تخلیه کنید.

اگر به تازگی رادیاتورهای خود را هواگیری کرده اید می توانید از این مرحله عبور کنید، اما اگر مطمئن نیستید بهتر است که به سراغ تک تک رادیاتورها بروید و آب داخل آن­ ها را تخلیه کرده و آن­ ها را هواگیری کنید.

 

مرحله­ ی سوم: آماده کردن شیرهای رادیاتورها

برای بالانس کردن رادیاتورها لازم است که به همه­ ی شیرهای رادیاتورها دسترسی داشته باشید. شما باید درپوش همه­ ی شیرها را باز کنید.

بعضی از آن ­ها با کشیدن و بعضی با پیچاندن باز می­ شوند. برای باز کردن بعضی از درپوش­ها هم ممکن است لازم باشد از پیچ گوشتی استفاده کنید.

در بیشتر سیستم­ های گرمایشی درپوش همه ­ی شیرها به یک شکل است اما اگر به تازگی تعدادی از رادیاتورها را عوض کرده ­اید ممکن است نوع درپوش آن­ ها متفاوت باشد.

در این مرحله شما باید بفهمید که رادیاتور شما دارای شیر ترموستاتیک است یا نه. بیشتر رادیاتورهای جدید این شیر را دارا هستند اما بعضی از مدل های قدیمی این شیر را ندارند.

 

مرحله­ ی چهارم: شیر رادیاتورها را باز کنید

در این مرحله باید شیر رادیاتورها را باز کنید. برای این کار باید آن­ ها را خلاف جهت عقربه­ های ساعت بچرخانید (به طرف چپ). معمولاً می­ توان این کار را با دست انجام داد اما اگر شیر شما کمی سفت است به جای آن از سَری شیر استفاده کنید.

 

مرحله­ ی پنچم: سیستم گرمایشی را دوباره روشن کنید

در حالی که همه ی شیرها باز هستند باید سیستم گرمایشی را روشن کنید. در حین آن که رادیاتورها شروع به گرم شدن می­ کنند شما به سرعت گرم شدن هر رادیاتور توجه کنید.

چون خودتان نمی­ توانید همزمان گرم شدن رادیاتورهای همه­ ی اتاق­ ها را زیر نظر بگیرید، برای این مرحله لازم است که از دوستان یا خانواده ­ی خود کمک بگیرید. این که رادیاتورهایی که به پکیج نزدیک تر هستند زودتر گرم شوند امری طبیعی است.

تا زمانی که رادیاتورها به طور کامل گرم شوند شما باید لیستی تهیه کنید که در آن رادیاتورها از سریع ­ترین تا کندترین رتبه بندی شده باشند.

 

مرحله ­ی ششم: رادیاتوری که سریع ­تر از همه گرم می­ شود

اولین رادیاتوری که کار می­ کند رادیاتوری است که زودتر از همه گرم شده است. شیر آن را در جهت عقربه­ های ساعت (راست) بچرخانید تا بسته شود. پس از این که کامل بسته شد آن را دوباره به اندازه ­ی یک چهارم یا یک دور باز کنید.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری به صورت عملی در آموزشگاه پایتخت فناوری

مرحله ­ی هفتم: اندازه گیری درجه حرارت

اکنون باید درجه حرارت قسمت­ هایی از سریع ترین رادیاتور را اندازه بگیرید. با استفاده از دماسنج دیجیتالی (یا مولتی متر دارای دماسنج) دمای لوله­ ای که در کنار رادیاتور قرار دارد را اندازه بگیرید.

اکنون دمای لوله ­ای که در سمت دیگر رادیاتور قرار دارد را اندازه بگیرید. اگر رادیاتور شما جدید باشد، این لوله در کنار شیر ترموستاتیک قرار دارد.

این اندازه گیری را ادامه دهید تا زمانی که اختلاف دمای بین دو لوله دقیقاً به 12 درجه­ ی سانتیگراد برسد. زمانی که اختلاف دما به این درجه رسید، دوباره شیر ورودی رادیاتور را کامل ببندید.

به خاطر داشته باشید که انجام این فرآیند به چند دقیقه زمان نیاز دارد بنابراین لازم است که صبور باشید.

 

مرحله­ ی هشتم: همین فرآیند را برای رادیاتورهای دیگر هم تکرار کنید

اکنون باید همین کارها را به ترتیب لیست، از سریع ترین رادیاتور به کندترین تکرار کنید. هر چه به طرف پایین لیست حرکت می­ کنید فرآیند کندتر پیش می­ رود و حتی در صورت لزوم می­ توانید برای تنظیم دما، شیر رادیاتورها را اندکی بیشتر باز کنید.

نتیجه: یک سیستم گرمایشی متعادل

پس از تمام شدن رادیاتورها کار شما به پایان رسیده است. اکنون رادیاتورهای شما متعادل هستند و آب گرمی که از پکیج شما خارج می­ شود به میزان برابر به نزدیک­ ترین و دورترین رادیاتور می­ رسد.

در بسیاری از مواقع متعادل سازی سیستم گرمایشی می ­تواند مشکل سرد بودن بعضی از اتاق ­ها نسبت به اتاق ­های دیگر را حل کند اما بعضی از مواقع هم ممکن است مؤثر واقع نشود.

اگر شما از افرادی هستید که متعادل سازی مشکلتان را حل نکرده است بهتر است با یک مهندس تأسیسات حرارتی یا لوله کش تماس بگیرید تا مشکل را به صورت حرفه ­ای­ تر بررسی و حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟