بازار کار شغل تعمیرات پکیج و سرویس کاری

بازارکار شغل نصب و تعمیر پکیج

در این نوشته قصد داریم شغل تعمیرات پکیج را به طور کامل بررسی کنیم. گستره ی کاربرد و میزان استفاده از پکیج های دیواری بیش از پیش شده است. به همین علت نیاز به تعمیرکاران متخصصی که با مهارت کافی به تعمیرات این پکیج ها بپردازند هر روز بیشتر می شود. عدم دقت کافی به این مساله ممکن است خطرات جبران ناپذیری مانند آتش سوزی بهمراه داشته باشد. پس اگر قصد دارید ورودی حرفه ای به این شغل داشته باشید لطفا تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

اگر مایلید در مورد دیگر رشته های پردرآمد فنی اطلاعات کسب کنید مقاله “بهترین و پردرآمدترین شغل های فنی و مهارتی ایران” را مشاهده نمایید.

تعمیرات پکیج بعنوان یک شغل

برای تعمیرات پکیج بسیار مهم است که از تعمیرکاران حرفه ای و متخصص در این زمینه کمک بگیرید. دقت کنید که به هیچ عنوان خودتان دست به کار نشوید. هر گونه اهمال کاری در این زمینه ضررهای جبران ناپذیری وارد می کند و ایمنی در بحث تعمیرات پکیج حرف اول را می زند. تعمیرکاران اعزامی به محل تعمیر ابزارهای مهم و تخصصی به همراه دارند. وجود این ابزار برای انجام تعمیرات به صورت حرفه ای و تخصصی لازم است. چرا که علاوه بر تعمیر درست پکیج، سلامت تعمیرکار و سایر افراد نیز اهمیت زیادی دارد.
شما می توانید با گذراندن دوره های آموزش تعمیرات پکیج در این زمینه صاحب تخصص شوید. این شغل از جمله مشاغلی است که می توانید با صرف هزینه ی کمی دانش فنی و مهارت مورد نیاز آن را فرا گرفته و به درآمدهای بالا دست پیدا کنید.

بازار کار شغل تعمیرات پکیج به چه صورت است؟

اگر به انجام کارهای فنی در حوزه ی تعمیرات علاقه دارید، به شغل تعمیرات پکیج نگاه دوباره ای داشته باشید. خبر خوب اینکه بازار کار برای این شغل اشباع نشده است و روند استفاده ی مردم از این پکیج ها روزبه روز در حال افزایش است. در حوزه های ساختمان سازی و اداره ها از این وسیله ی گرمایشی به دلیل صرفه ی اقتصادی بالا، بسیار استفاده می شود. همین موضوع نیاز مبرم به تعمیرکاران حرفه ای در آینده را نشان میدهد.

درآمد حاصل از شغل تعمیرات پکیج چگونه است؟

احتمالا میدانید که میزان درآمد در مشاغل فنی بستگی زیادی به پشتکار و توانایی شما بعنوان تعمیرکار دارد. یعنی به میزانی که سطح و اعتبار مدرک شما، میزان مهارتتان در کار، میزان ساعت کاری شما بالاتر باشد، درآمد شما بالاتر خواهد رفت. تعرفه ی تعمیرات پکیج توسط اتحادیه مربوطه به طور دقیق و بر طبق قوانین مشخص شده است. اجرتی که بابت تعمیرات دریافت می کنید علاوه بر تعرفه ی مذکور به مورادی دیگر نیز وابسته است. با این همه در شرایط فعلی میانگین درآمد تعمیرکار پکیج به نرخ های سال 98، ده تا 20 میلیون ماهیانه تخمین زده می شود.

یک تعمیرکار پکیج چه ویژگی هایی دارد؟

همین اول به شما بگوییم که ورود به حرفه ی تعمیرات پکیج نیازمند هوش سرشار و توانایی جسمی بالاست. فعالیت در شغل تعمیرات پکیج فرد را در مواجه با دستگاه های گازسوز قرار می دهد که حساسیت بالایی دارند. هرگونه سهل انگاری در این زمینه همانطور که گفته شد خسارات جبران ناپذیری بهمراه می آورد. علاوه بر این موارد داشتن مدرک معتبر تعمیرات پکیج و تسلط بر مهارت های عمومی لازم برای نصب و تعمیر پکیج های سرمایشی و گرمایشی و تسلط بر نحوه ی کار با ابزارهای مورد نیاز از پیش نیاز های ورود به این حرفه است.

آموزش تعمیرات و نصب پکیج

هنرجویانی که آموزش تعمیرات و نصب پکیج ها را با آموزشگاه فن آموزان دنبال می کنند از آموزش اساتید با تجربه و متخصص در این زمینه بهره مند می شوند. دوره های برگزار شده در این مرکز به فراگیری مهارت های فنی شما کمک زیادی می کند. هدف ما بالابردن سطح دانش فنی و مهارت های تعمیرکاران جوان آینده است. حساسیت ما در انتخاب اساتید مجرب نیز در راستای همین هدف بوده است. آنچه که شما بعنوان متقاضی طی این دوره فرا می گیرید، آموزش مبانی راه اندازی و نصب، روش های عیب بابی درست و تعمیر صحیح این پکیج ها خواهد بود.

پیشنهاد ویژه: دوره های آموزش تعمیرات و نصب پکیج دیواری ویژه بازارکار در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می شود.

معرفی شغل نصب کننده و تعمیرکار پکیج

زمینه ی شغلی تعمیرکار و نصب کننده ی پکیج با نصب کننده ی سایر تجهیزات ساختمانی از جمله کولر، ماشین لباسشویی و غیره تا حدود زیادی متفاوت است. نصب و تعمیر پکیج های گرمایشی مانند پکیج های دیواری زیرمجموعه شغل تاسیسات به حساب می آید که بسیار فعالیت گسترده تری نسبت به انجام لوله کشی های آب و فاضلاب موجود در ساختمان ها دارد. تعمیرکاری پکیج ها تخصص بسیار بیشتری می طلبد. در ادامه دلیل این تفاوت ها را به صورت مشروح بررسی میکنیم.

معرفی تعمیرکار پکیج

آموزش های لازم در زمینه تعمیرات پکیج در حوزه ی تاسیسات شامل نحوه ی عیب یابی و تعمیر پکیج است. این دو موضوع توامان آموزش داده می شوند. فرد علاقمند به تعمیرات پکیج بدیهی است که باید نسبت به نصب آن نیز اطلاعاتی داشته باشد. علاوه بر این ها به فردی که قصد دارد در این حوزه ی کاری وارد شود آموزش های زیر نیز به طور کامل ارائه خواهد شد:

• فلزکاری
• جوشکاری
• نصب پکیج
• عیب یابی پکیج
• نحوه رسوب گیری
• لوله کشی آب سرد و گرم
• نصب و تست کیفیت دودکش
• نحوه تست و تشخیص عملکرد اجزای پکیج شوفاژ

یک تعمیرکار باید قادر باشد تمامی کارهای زیر را در حیطه ی شغل خود اجرا کند:
• نصب و راه اندازی پکیج شوفاژ گازی
• آشنایی با کدهای خطای انواع پکیج
• تست میزان کیفیت و کارایی دودکش
• عیب یابی قطعات پکیج
• اجرای سیستم لوله کشی پکیج

شغل تعمیرکار و نصب کننده پکیج به چه صورت است؟

ورود به شغل تعمیرات پکیج شرایط سنی به خصوصی ندارد، اما همانطور که گفته شد تعمیرکار پکیج باید توانایی جسمی بالا و مناسبی داشته باشد.مهارت های لازم برای ورود به این شغل با تحصیل در دانشکده های فنی و حرفه ای قابل کسب هستند. روش دیگر کسب مهارت در این زمینه گذراندن دوره های آموزشی تجربه زیر نظر اساتید حرفه ای و با تخصص است. پکیج ها سیستم های پیچیده ای هستند و کار کردن با چنین سیستمی که آب و برق و مهم تر از آن گاز را با هم درگیر می کند بسیار حساس و حیاتی است. در نهایت هر گونه سهل انگاری در این زمینه جان افراد در خطر خواهد بود. فرد تاسیساتی یا متخصص در لوله کشی می تواند با گذراندن دوره هایی که شرح جزئیات آن در قسمت های قبلی گذشت، وارد شغل تعمیرات پکیج شود. به همین دلایل است که امروزه صرفا افرادی می توانند وارد این حوزه ی کاری شوند که به صورت قانونی سازمان فنی و حرفه ای کشور مدرک معتبر دریافت کرده باشند.در غیر اینصورت فعالیت در این زمینه پیگرد قانونی خواهد داشت.

یک نصب کننده پکیج چه وظایفی دارد؟

وظایف نصب کننده ی پکیج و تعمیرکار آن در یک راستا است. آگاهی و دانش این دو شخص باید در یک اندازه باشد یعنی فرد نصب کننده باید در مورد قسمت های مختلف پکیج، نحوه جوشکاری برق و گاز دستگاه، نحوه لوله کشی آب سرد و آب گرم، تسلط بر قوانین مربوط به ارتفاع، جنس و قطر دودکش آشنایی کامل داشته باشد.
وظایف نصاب پکیج به اختصار به شرح زیر است:
• ارائه ی مشاوره های لازم به صاحب ملک برای تهیه ی مناسب ترین پکیج متناسب با شرایط ساختمان مثل متراژ آن، مصالح به کار رفته در ساخت آن، میزان استفاده از پکیج و نفرات ساکن در آن
• نصب دودکش پکیج متناسب با استانداردهای تصویب شده ی روز
• انجام لوله کشی آب سرد و گرم به بهترین شکل
• انتخاب مناسب ترین محل برای نصب پکیج
• اتصال گاز پکیج به گاز شهری
• اتصال درست برق پکیج

سرویسکار پکیج به چه کسی گفته می شود؟

به فردی که بعنوان هنرجوی فنی و حرفه ای وارد رشته ی تاسیسات می شود و در ادامه در زمینه تعمیر و نصب پکیج تبحر و تخصص کافی کسب می کنند و می توانند به انجام سرویس پکیج نیز اقدام کنند. اهمیت سرویس کار ها از آنجایی مشخص می شود که هر وسیله های که با آب، برق یا گاز کار می کند با برخورد با اولین ایراد نیاز به سرویس پیدا می کند. سرویسکاری بعد از عیب یابی از توانایی هایی است که یک سرویسکار پکیج باید به آن مسلط باشد. هدف آن است که وقتی وسیله ای با یک عیب مواجه شد با برطرف کردن این مشکل با از هر گونه ایراد بزرگتر جلوگیری شود.

یک سرویسکار پکیج چه وظایفی دارد؟

پکیج ها معمولا در دو حالت تابستانه و زمستانه قابلیت تنظیم دارند. از این روز این وسایل سالانه حداقل یکبار نیاز به سرویس پیدا می کنند. یک سرویسکار باید کارهای مختلفی در زمان سرویس این وسایل انجام دهد که از آن جمله می توان به تعمیر، تعویض و تست قطعات پکیج اشاره کرد. در ادامه فهرستی از وظایف سرویسکار را با توضیحات مکفی ارائه می دهیم:

رسوب زدایی از پکیج:

یکی از مهمترین وظایفی که سرویسکاران برعهده دارند رسوب گیری پکیج در مواقع ضروری است. منظور از این مواقع زمانی است پکیج به دلایلی از جمله جمع شدن رسوبات در مبدل اصلی پکیج و مدار گرمایشی آن توانایی گرم نمودن آب مصرفی را نداشته باشد و به درستی عمل نکند. یکی از راه های رفع این مشکل استفاده از رسوب گیرهای پلی فسفات و یا رسوب گیر الکترومغناطیسی برطرف کرد.

تست عملکرد و بررسی دودکش:

بسیار پیش می آید که مدتی بعد از استفاده از پکیج مسیر خروجی آن توسط گرد و خاک مسدود می شود. این مورد از جمله مهمترین مواردی است باید سالانه توسط سرویسکار چک شود. سرویسکار این کار را با قرار دادن تجهیزاتی که میزان خروجی گاز دی اکسید کربن را می سنجند انجام می دهند. این سنسور در نزدیکی پکیج نصب می شود و در صورت وجود گاز در ساختمان آن را هشدار می دهد. بعضا نیز ممکن است مسیرخروجی یا کلاهک دودکش پکیج با وجود مصالح ساختمانی یا خانه ی پرندگان مسدود شده باشد. سرویسکار موظف است تمامی این موارد را کنترل کند تا هیچگونه خطری جان افراد حاضر در ساختمان رابه خطر نیندازد.

سرویس مشعل پکیج:

یکی دیگر از وظایف مهم سرویسکار پکیج تنظیم شعله و سرویس مشعل پکیج  و گونه قطعه ای است که در این قسمت ها به کار رفته است. مشعل پکیج قطعات مهمی دارد. از جمله ی مهمترین این قطعات یون تشخیص مشعل است. اگر این بخش دچار خرابی باشد پکیج مدام روشن و خاموش شده و یا کلا روشن نمی شود. البته بعضا هم ممکن است که میزان حرارت شعله در حد استاندارد نباشد.

امتحان شیرپرکن پکیج:

در صورت مشاهده ی خرابی شیرپرکن توسط سرویسکار پکیج باید نسبت به تعویض آن اقدام کند. این بخش ممکن است بعد از مدتی خراب شده و دستگاه به صورت خود بخود شروع به آب گیری کند. همین موضوع باعث می شود که سطح آب در مبدل بالا رفته و نهایتا سطح فشار پکیج بالا برود.

انجام هواگیری در پکیج:

وجود هوا در پکیج سبب پایین آمدن بازده ی پکیج می شود. همچنین این موضوع باعث می شود که فشار مضاعفی به دستگاه وارد شود و مصرف انرژی بسیار بالا برود. البته وجود هوادر سیستم های هیدرولیکی که با آب کار می کنند طبیعی است و از جمله وظایف سرویسکار کنترل هواگیری در پکیج، رادیاتورها و سیستم لوله کشی آن است.

از جمله علائمی که نشان دهنده ی لزوم هواگیری در پکیج است مشاهده ی علائمی از جمله سردشدن رادیاتورها، کم شدن دمای آب گرم مصرفی و وجود سر و صداهای غیرمعمولی در سیستم است. همه ی این موارد نشان از وجود هوا در سیستم است.

از کسی که دوره ی آموزش تعمیرات پکیج را گذرانده است توقع می رود که بتواند همه ی خدمات مورد نیاز در شاحه ی تعمیرکاری، نصب و سرویسکاری پکیج را انجام دهد. امروزه در ساختمان سازی استفاده از موتورخانه های بزرگ و استفاده از پکیج ها به جای بخاری هر روز در حال گسترش است. همین موضوع باعث شده که بازار کار این رشته برای تعمیرکارانی که وارد بازار می شوند از گذشته بسیار بهتر شده باشد. در مقالات آینده در خصوص مراحل یادگیری سرویس و تعمیرپکیج اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می دهیم چرا که ما به طور شبانه روزی با گروه تاسیسات و سرویس و تعمیر پکیج در ارتباط هستیم.

یک دیدگاه در “بازار کار شغل تعمیرات پکیج و سرویس کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟