آشنایی با قطعات تشکیل دهنده پکیج و نحوه تست هر کدام

آشنایی با قطعات تشکیل دهنده پکیج و نحوه تست هر کدام

در حال حاضر یکی از مهم ترین نیاز های انسان آب گرم مصرفی و گرمایش منازل و محل کار است که در گذشته با استفاده از کرسی ذغالی و بخاری های برقی و نفتی فراهم می شد. اما امروزه پکیج ها جای آن ها را گرفته اند و به صورت مستقل برای هر واحد نصب می شوند، فضای کمی را اشغال می کنند و استفاده از آن ها آسان است.

پکیج مجموعه ای از قطعات و تجهیزات است که اب گرم مورد نیاز شوفاژ و آب گرم مورد نیاز مصارف خانگی را تامین می کند و به دو صورت زمینی و دیواری در حالت های تک مبدل و دو مبدل وجود دارند. در این مقاله قصد داریم قطعات تشکیل دهنده پکیج ها و نحوه تست آن ها را ذکر کنیم. که این مقاله برای کسانی که میخواهند دوره آموزش نصب و راه اندازی پکیج را بگذرانند بسیار مفید میباشد.

همچنین علاقه مندان به حرفه تعمیرات پکیج، می توانند در دوره آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه پایتخت فناوری شرکت کنند. با استفاده از آموزه های این دوره که ویژه بازار کار طراحی شده است، شما می توانید انواع مهارت های ضروری در این شغل را فرا بگیرید.

آموزش تعمیرات پکیج

انواع قطعات تشکیل دهنده پکیج

در ادامه مطلب همراه ما باشید تا توضیح قطعات پکیج را بخوانید و با نحوه تست هر کدام آشنا شوید.

پکیج دیواری چیست؟ پکیج دیواری چگونه کار می کند؟
ادامه مطلب

پرشر سوئیچ آب پکیج

این قطعه در حقیقت فشار آب مدار گرمایش را کنترل می کند. یا به عبارت دیگر این قطعه باعث می شود هر گاه اب وجود داشته باشد و فشار آن بالاتر از 6.0  باشد پرشر سوئیچ بسته شده و پکیج روشن شود. در صورت عدم وجود اب پرشر سوئیچ باز می شود و پکیج روشن نمی شود. این قطعه در مسیر آب شوفاژ قبل یا بعد از مبدل قرار دارد.

نحوه تست پرشر سویچ آب پکیج

اگر فشار اب مدار طبیعی باشد و عدد 6.0 را نشان دهد در این صورت به کمک اهم متر مدار برق پرشر سوئیچ را تست می کنیم بسته بودن مدار به معنی سالم بودن این قطعه و باز بودن آن به معنی معیوب بودن این قطعه است.

اجزاء پکیج

فلوسوئیچ پکیج

این قطعه حساس به جریان آب است و در مسير آب سرد ورودي به شوفاژ قرار دارد هنگام  باز کردن شیر اب گرم مصرفی این قطعه به برد اطلاع می دهد و شعله روشن می شود. قطعات شناور زیادی داخل فلوسوئیچ قرار دارد.

نحوه تست فلوسوئیچ پکیج

ابتدا شیر اب گرم مصرفی را باز کرده و با استفاده از اهم متر چک کنید که مدار فلوسوئیچ بسته باشد. حال در صورتی که شیر اب گرم مصرفی بسته شود مدار فلوسوئیچ باید باز گردد در غیر این صورت این قطعه معیوب است.

پرشر سویچ هوا پکیج

این قطعه در حقیقت خروجی محصولات احتراق را کنترل می کند. پرشر سویچ هوا تنها قطعه ای در پکیج است که طی دو مرحله توسط برد کنترل می شود. برد قبل از روشن کردن فن از باز بودن پرشر سوئیچ اطمینان حاصل می کند و پس از روشن شدن فن مجدد کنترل می کند که مدار پرشر سویچ بسته شده باشد. پرشر سویچ فن در بالای محفظه احتراق و نزدیک به فن نصب می شود.

نحوه تست پرشر سویچ هوا پکیج

از آن جایی که پرشر سوئیچ ها طی دو مرحله کنترل می شوند برای تست نیز باید دو مرحله را شبیه سازی کرد. دو سیم به پرشر سوئیچ متصل است که آن ها را جدا کرده و دستگاه را روشن می کنیم هنگام روشن بودن فن این دو سیم را به یکدیگر متصل می کنیم و هنگام خاموش بودن فن دو سیم را جدا می کنیم تا جرقه بزند و دستگاه شروع به کار کند. حال اگر با این فرایند پکیج روشن شد پرشر سوئیچ خراب است در غیر این صورت سالم است.

تست قطعات پکیج

پمپ سیر کوله پکیج

این قطعه اب را در مدار گرمایش به حرکت در می آورد و معمولا در مسیر برگشت قرار می گیرد.  به این صورت که پمپ پس از مکش اب از رادیاتور آن را به سمت مبدل اولیه هدایت می کند اب در مبدل اولیه توسط مشعل گرم می شود و به مبدل ثانویه یا رادیاتور منتقل می شود و هنگامی که سرد شد مجدد وارد پمپ می شود و این مراحل طی می شود تا همیشه اب گرم در دسترس باشد.

نحوه تست پمپ سیر کوله پکیج

ابتدا پس از باز کردن پیچ های دو طرف پمپ با کمک پیچ گوشتی روان بودن روتر را امتحان کنید. در همین حالت دستگاه را روی حالت شوفاژ قرار داده و آن را روشن کنید تا از چرخش پمپ اطمینان حاصل کنید. البته هنگام روشن بودن پکیج در حالت شوفاژ باید برق ورودی به پمپ را با کمک اهم متر تست کنید که حتما 220 ولت یا 24 ولت داشته باشد چون ممکن است برق پمپ به دلیل خراب بودن برد قطع باشد.

شیر برقی یا شیر سه طرفه پکیج

این قطعه جهت گردش آب گرم از مدار شوفاژ به مدار اب گرم مصرفی را تغییر می دهد. این قطعه بیشتر در فصول سرد سال که سیستم گرمایشی پکیج نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد. شیر برقی یا شیر سه طرفه پکیج در برخی پکیج ها در مجاورت پمپ روی بلوک برگشت و در بعضی دیگر روی بلوک رفت قرار دارد.

ابزار مورد نیاز برای سرویس و تعمیر پکیج
ادامه مطلب

نحوه تست شیر برقی یا شیر سه طرفه پکیج

با کشیدن کلیپ نگهدارنده موتور شیر برقی را خارج می کنیم. حال باید پکیج را در حالت های اب گرم مصرفی و آب گرم شوفاز تغییر وضعیت دهیم اگر شافت موتور جا به جا شود احتمالا شیر برقی سالم است در غیر این صورت معیوب است و روی یک حالت ثابت می ماند. یعنی اگر رو حالت شوفاژ باشد در صورت نیاز به اب گرم مصرفی تغییر وضعیت نمی دهد و اب را گرم نمی کند و بالعکس اگر روی حالت اب گرم مصرفی باشد اب گرم شوفاز را تامین نمی کند.

قطعات پکیج دیواری

بای پس پکیج

این قطعه از کم ابی پمپ و سوختن ان جلوگیری می کند. به این صورت که ما بین بلوک رفت و برگشت قرار دارد و در حالت معمول بسته است اما اگر مجرا جریان به هر دلیلی بسته باشد این فنر عقب می رود و اب را از مسیر رفت به مسیر برگشت منتقل می کند تا اب با مکش به پمپ برسد و پمپ کم اب نشود.

نحوه تست بای پس پکیج

دستگاه را روی حالت شوفاز قرار می دهیم و آن را روشن می کنیم اگر شلنگ های رفت رادیاتور به دلیل وجود اب گرم در ان ها گرم شود بای پس سالم است در غیر صورت معیوب است یعنی با وجود روشن بودن شعله پکیج ،آب مصرفی رادیاتور ها گرم نمی شود.

ترانس جرقه زن پکیج

این قطعه برق 220 ولت را دریافت می کند و با استفاده از ان در اثر ایجاد جرقه شعله را روشن می کند. در حقیقت این قطعه با ایجاد جرقه باعث باز شدن مسیر گاز می شود و تا پایان روشن شدن شعله و تشخیص آن توسط الکترود تشخیص شعله فعال باقی می ماند. ترانس جرقه زن روی شیر برقی گاز و یا زیر محفظه احتراق به بدنه پکیچ وصل می شود.

نحوه تست ترانس جرقه زن پکیج

پس از باز کردن درب محفظه احتراق لازم است برق ورودی به ترانس جرقه زن را توسط اهم متر تست کنیم. این امر باید هنگام باز شدن مسیر شیر گاز انجام شود. در صورتی که با رسیدن برق 220 ولت به ترانس جرقه زن و ایجاد شعله دستی پکیج به طور کامل راه اندازی شود می توان نتیجه گرفت که ترانس جرقه زن پکیج خراب شده است.

بازار کار شغل تعمیرات پکیج و سرویس کاری
ادامه مطلب

منبع انبساط پکیج

حجم اب هنگام گرم شدن افزایش پیدا می کند یعنی مثلا 300 لیتر آب وقتی به دمای 80 درجه برسد 6 لیتر حجم ان بیشتر می شود. در مدار گرمایش پکیج این حجم اب اضافی داخل منبع انبساط قرار می گیرد. این قطعه معمولا در پشت پکیج و بعد از پمپ در مدار یا در کنار محفظه احتراق قرار دارد.

نحوه تست منبع انبساط پکیج

درون تیوپ منبع انبساط پکیج فشار هوا وجود دارد که باید بین 0.8 تا 1.2 بار باشد. حال برای تست منبع انبساط لازم است اب داخل منبع تخلیه شود و با استفاده از فشار سنج میزان فشار هوای داخل منبع را اندازه گیری کنید.

سنسور شوفاژ

سنسور شوفاژ پکیج

این قطعه دمای اب تنظیم شده توسط کاربر را به برد پکیج منتقل می کند تا به کمک آن با روشن و خاموش شدن شعله اب به دمای تنظیم شده برسد. این قطعه معمولا در مدار رفت آب گرم و مدار آب گرم مصرفی مونتاژ می شود. سنسور شوفاژ در دو مدل دیواری و غوطه ور در آب موجود است.

نحوه تست سنسور شوفاژ

در دمای 25 درجه محیطی که پکیج در آن قرار دارد مقاومت دو سر ان را با کمک اهم متر اندازه گیری می کنیم.  باید 10 کیلو اهم را نشان بدهد در غیر این صورت سنسور خراب است.

شیر برقی گاز پکیج

این قطعه جریان گاز را تنظیم می کند و آن را به شعله می رساند. به عبارت دیگر به طور پیوسته ماژوله کردن شعله یا کوتاه و بلند کردن شعله را به عهده دارد.  این قطعه زیر محفظه احتراق و قبل از منوفیلد گاز مونتاژ می شود تا شلنگ گاز پکیج به آن متصل شود.

نحوه تست شیر برقی گاز پکیج

ابتدا شلنگ گاز را از لوله گاز خانه جدا کرده و هنگام جرقه زدن پکیج درون شلنگ فوت کنید. اگر با فوت کردن متوجه شدید که مسیر گاز باز است یعنی شیر برقی گاز دستگاه سالم است در غیر این صورت خراب است. لازم به ذکر است که حتما ابتدا برق ورودی به شیر برقی گاز را توسط اهم متر تست کنید تا هنگام جرقه زدن مشکل از برق دستگاه نباشد.

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش PLC ، آموزش برق ساختمان و … می باشد. برای اطلاع دقیق از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

علت سر و صدای زیاد و انواع صدا دادن پکیج دیواری
ادامه مطلب

 

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها
 • حامد گفت :

  ممنون بابت توضیحات کامل و جامع.اگه ممکنه انواع خرابی احتمالی پکیج رو هم توضیح بدید.دمتون گرم

  • پشتیبان گفت :

   سلام. خیلی ممنون از انرژی مثبت شما. بله چشم حتماً در آینده موضوعات بیشتری درباره خرابی پکیج در سایت گذاشته میشه.

  02166477628
  02166477628