چگونه متوجه خرابی ECU خودرو شویم

چگونه متوجه خرابی ECU خودرو شویم

گسترش تکنولوژی و وجود آپشن های مختلف در خودروها نیازمند یک واحد مرکز کنترل الکترونیکی می باشد که در واقع نقش یک کامپیوتر را در اتومبیل ایفا می کند و ECU نام دارد. در واقع ECU خرابی هایی که در قسمت های مختلف ماشین رخ می دهد را توسط علائمی به راننده اطلاع می دهد. در واقع کنترل قسمت های پیشرانه و قسمت انتقال خودرو بر عهده ECU می باشد. هر چه که میزان آپشن ها و امکانات خودرو بیشتر شود نیاز به ECU های پیشرفته تری می باشد. ممکن است ECU اتومبیل دچار خرابی شود. اما این که چگونه متوجه خرابی ECU خودرو شویم موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

ECU خودرو چیست و چه عملکردی دارد؟

بسیاری از افراد ECU را با نام کامپیوتر اتومبیل می شناسند و اطلاعات کاملی در رابطه با آن ندارند. ECU در واقع کوتاه شده عبارت Electronic Control Unit است که به معنای واحد کنترل الکترونیک خودرو می باشد. قطعاتی مانند ریزپردازنده ها و چیپ های مختلف در ساخت ECU به کار رفته اند. این قطعه عملکردهای مختلفی را در اتومبیل بر عهده دارد که از آن میان می توان به کنترل کردن میزان مصرف سوخت یا کنترل کردن دریچه هوا اشاره کرد.

برای این که قطعه ECU بتواند کار کند نیاز به سنسورهای مختلفی در خودرو می باشد که وظیفه این سنسورها اطلاع دادن خرابی به این قطعه می باشد. سنسور دور موتور، سنسور دریچه گاز، سنسور دمای آب، سنسور اکسیژن، سنسور ضربه و … از انواع سنسورهایی است که در سراسر خودرو قرار می گیرند و مشکلات مربوط به قسمت مورد نظر را به ECU منتقل می کنند.

پیشنهاد ویژه: آموزش تعمیرات ایسیو خودرو

خراب شدن ECU

 همانطور که گفته شد ECU وظیفه دارد تا خرابی هایی که در قسمت های مختلف اتومبیل اتفاق می افتد را به راننده گزارش دهد. اما گاهی اوقات ممکن است خود قطعه ECU دچار مشکل شده و خراب گردد. خراب شدن ECU می تواند مشکلات بسیاری را در خودرو به وجود آورد و حتی موجب حرکت نکردن خودرو نیز می گردد. خرابی های ECU می تواند در اثر عوامل متنوعی مانند رطوبت، ضربات مختلف و یا مشکلاتی که در الکترونیک خودرو به وجود می آیند حاصل شود. این که چگونه متوجه خرابی ECU خودرو شویم موضوع بسیار مهمی است که در ادامه به آن اشاره شده است.

چگونه متوجه خرابی ECU خودرو شویم

نشانه ها و علائم مختلفی وجود دارد که نشان دهنده خراب شدن ECU خودرو می باشد و در صورت مشاهده این نشانه ها نیاز است تا به یک متخصص و تعمیرکار در این زمینه مراجعه کرد و نسبت به درست کردن این قطعه مهم اقدام نمود.

روشن شدن چراغ موتور؛ مهمترین علامت خرابی ECU

زمانی که سنسورهای مختلف در خودرو دچار مشکل گردند و یا کار نکنند، چراغ موتور خودرو روشن خواهد شد. با مراجعه به تعمیرگاه و استفاده از دستگاه دیاگ که به آن عیب یاب کامپیوتری نیز گفته می شود، ایراد خودرو را پیدا کرده و خطایی که در ECU داده می شود را می خوانند.

روشن نشدن موتور

زمان هایی پیش آمده که ماشین استارت زده می شود اما موتور یا پیشرانه روشن نمی شود. این روشن نشدن پیشرانه خودرو می تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد که یکی از آنها از کار افتادن ECU می باشد. در صورتی که ECU خودرو از کار بیفتد دستور لازم برای جرقه زدن شمع داده نمی شود و در نتیجه پیشرانه روشن نخواهد شد. برای این که متوجه شویم خرابی ناشی از ECU است یا خرابی دیگر، لازم است تا از دستگاه دیاگ استفاده شود.

لرزش پیشرانه

زمانی که پیشرانه دچار لرزش می شود و توان آن کاهش می یابد می توان این مشکل را در نتیجه خرابی ECU دانست. زمانی که ECU  خراب شود در چند سیلندر جرقه زنی صورت نمی گیرد و پیشرانه شروع به لرزیدن می کند. با استفاده از دستگاه عیب یاب کامپیوتری می توان منشا این لرزش را پیدا کرد و به رفع این مشکل پرداخت.

کم شدن قدرت موتور

با ایجاد مشکل در ECU امکان محاسبه دقیق زمان پاشش سوخت وجود نخواهد داشت و در نتیجه قدرت پیشرانه یا موتور خودذو بسیار کم می گردد. همچنین زمانی که ECU خودرو خراب شود امکان محاسبه مصرف سوخت وجود ندارد و اتومبیل میزان بالاتری از سوخت را مصرف می کند که حنتما نیازمند تعمیر این قطعه می باشد.

تعمیر و تعویض قطعه ECU ممکن است هزینه زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. اما با توجه به این که این قطعه، قطعه ای ضروری در خودرو می باشد سالم بودن آن از ضروریات می باشد و برای تعمیر و یا تعویض آن باید به تعمیرکار مطمئن و حرفه ای مراجعه کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه