علت افت فشار پکیج چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

علت افت فشار پکیج چیست

پکیج دیواری یکی از سیستم های گرمایشی محبوب در میان افراد می باشد که از آن جهت گرم کردن آب مصرفی و همچنین گرم کردن فضای ساختمان استفاده می شود. در این مطلب به علت های افت فشار پکیج و راه های برطرف نمودن آن به طور کامل پرداخته شده است.

مزایای بی شماری که پکیج دیواری دارد مانند ظاهر زیبا، اشغال فضای اندک، مستقل بودن، استفاده راحت و نصب آسان،  باعث شده تا بسیاری از افراد آن را نسبت به سیستم های دیگر مانند موتورخانه ترجیح دهند.

معمولا موتورخانه ها برای راه اندازی نیازمند هزینه ای بالا بوده و نیازمند فضایی بزرگ می باشند. مشکلات و خرابی های بسیاری ممکن است در پکیج های دیواری به وجود آید که بسیاری از این مشکلات رایج بوده و به راحتی قابل برطرف کردن می باشند.

یکی از مشکلات رایجی که پکیج های دیواری در برندهای مختلف ایرانی و خارجی با آن مواجه هستند افت فشار می باشد. افت فشار پکیج به دلایل متفاوتی اتفاق می افتد و با استفاده از راه حل هایی می توان این مشکل را برطرف نمود.

علت افت فشار پکیج
علت افت فشار پکیج

علت افت فشار پکیج چیست؟

معمولا پکیج هایی که به تازگی خریداری و نصب گردیده اند تقریبا ماهی یک بار دچار افت فشار می گردند. پکیج هایی که مدت زمانی از کار کردن آنها گذشته است در بازه زمانی کوتاه تری و حدودا دو هفته ای یک بار دچار این مشکل می شوند.

این افت فشار مسئله ای طبیعی بوده و ممکن است به صورت خود به خود برطرف شده و یا به راحتی توسط خود فرد رفع می گردد. اما گاهی اوقات مشکل افت فشار مداوم بوده و در این صورت نیاز به تعمیرات جدی تر توسط تعمیرکار پکیج می باشد.

افت فشار می تواند در عملکرد پکیج تاثیر گذاشته و کارکرد آن را مختل نماید. فشار طبیعی پکیج باید بر روی 1.5 تنظیم بوده و در صورتی که این مقدار بالا یا پایین رود نیاز است تا به حالت طبیعی بازگردانده شود. در ادامه به دلایلی که سبب افت فشار پکیج می گردند اشاره شده است:

  • خراب شدن شیر پرکن پکیج: شیر پرکن قطعه ای در پکیج های دیواری می باشد که وظیفه آن تنظیم کردن فشار آب مدار گرمایش و رادیاتورها می باشد. این قطعه در مسیر انشعابی از ورود آب سرد به مکش پمپ قرار گرفته است. شیر پرکن را به صورت دستی در پکیج نصب می کنند اما شیر پرکن های اتوماتیک نیز وجود دارند که نیازی به باز و بسته کردن نداشته و آب را به صورت خودکار تنظیم می نمایند. در صورتی که قطعه شیر پرکن دچار مشکل و خرابی گردد، پکیج با مشکل کم یا زیاد شدن فشار مواجه شده و نیاز است تا این قطعه توسط تعمیرکار پکیج تعویض گردد.

 

  • باز ماندن شیر پرکن پکیج: برای این که فشار پکیج تنظیم گردد نیاز است شیر پرکن را باز کرده و زمانی که فشار به میزان مناسب رسید آن را بست. گاهی اوقات ممکن است فراموش شود شیر پرکن بسته شود و در نتیجه در هنگام باز کردن آب گرم، فشار کافی نداشته باشد. همچنین باز ماندن شیر پرکن باعث می شود تا در صورت کاهش فشار آب شهری، پکیج نیز دچار افت فشار شدیدی گردد. باید توجه کرد که شیر پرکن در حالت پاد ساعت گرد باز بوده و در حالت ساعت گرد بسته می شود.باز ماندن شیر پرکن پکیج

 

  • خرابی منبع انبساط پکیج: منبع انبساط قطعه ای دیگر در پکیج های دیواری می باشد که وظیفه دارد تا فشار آب داخل سیستم گرمایش در پکیج را ثابت نگه دارد. در منبع انبساط بالشتک های هوایی وجود دارد که باعث می شود افزایش دمای آب منجر به افزایش فشار پکیج نگردد. در صورتی که منبع انبساط پکیج دچار مشکلاتی مانند سوراخ شدن یا باد نداشتن گردد، فشار پکیج کم یا زیاد می گردد و نیاز به تعمیر و یا تعویض این قطعه می باشد.

 

  • نشتی آب از پکیج: نشتی آب یکی از مشکلات رایجی است که در پکیج های دیواری به دلایل مختلفی مانند خراب بودن شیر تخلیه، پارگی لوله ها، خراب بودن پمپ و … رخ می دهد و این مشکل می تواند سبب افت فشار در پکیج گردد. نشتی آب در رادیاتور و لوله های گرمایی می تواند منجر به افت فشار در پکیج دیواری گردد که این مشکل باید توسط تعمیرکار به دقت بررسی و برطرف گردد.

 

  • خرابی مبدل حرارتی: به لوله های مارپیچی که در مقابل شعله مشعل پکیج قرار گرفته و گرمای آب را به درون خود انتقال می دهند مبدل حرارتی گفته می شود. این مبدل ها باعث تبادل انرژی با استفاده از یک سطح واسط شده و تعادل گرمایی را ایجاد می نمایند.
    برخی از پکیج ها دو مبدله و برخی دیگر تک مبدله می باشند. در صورتی که پکیج تک مبدله باشد امکان سوراخ شدن آن از داخل وجود داشته و باعث افت فشار زیادی در پکیج شده و با کم شدن فشار آب شهری، فشار آب گرم پکیج نیز بسیار کم خواهد شد. در صورتی که تعمیرکار پس از عیب یابی تشخیص دهد که مبدل حرارتی سوراخ شده است نیاز است تا این قطعه تعویض گردد. در صورت دو مبدله بودن پکیج امکان سوراخ شدن آن به ندرت وجود دارد.خرابی مبدل حرارتی

 

  • نشتی لوله های کف زمین: لوله هایی که در کف زمین برای لوله کشی آب پکیج و یا سیستم گرمایش از کف نصب شده اند ممکن است به علت نصب اشتباه دچار نشتی شوند. این نشتی آب از لوله ها می تواند سبب افت فشار پکیج گردد. در صورتی که تعمیرکار پکیج پس از بررسی های لازم به این اطمینان رسید که لوله های کف دچار نشتی شده اند نیاز است تا این لوله ها به دقت بررسی شده و در صورتی که اتصالات آنها به اندازه کافی محکم نیست، آنها را محکم نموده و نشتی را برطرف نمایند.

 

  • هوا داشتن پکیج: هوای قرار گرفته در لوله های پکیج می تواند سبب بروز مشکلاتی از جمله افت فشار پکیج گردد. معمولا نیاز است تا پکیج ها سالی یک مرتبه توسط تکنسین متخصص پکیج هواگیری شوند تا مشکلات ناشی از هوا داشتن برطرف گردد. می توان این کار را با استفاده از پیچی که در انتهای پکیج یا رادیاتور قرار دارد به راحتی انجام داد.هوا داشتن پکیج

 

چگونگی برطرف کردن افت فشار پکیج

در صورتی که با مشکل افت فشار در پکیج دیواری خود مواجه شدید نیاز است تا به تعمیرکار متخصص این کار مراجعه کرده و از وی راهنمایی بگیرید. ممکن است مشکل افت فشار با راه حل هایی ساده مانند بستن شیر پرکن پکیج و یا باز کردن پیچ هواگیری پکیج برطرف گردد. اما گاهی اوقات مشکل پیچیده تر از این حرف ها بوده و نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعه ای خاص در پکیج می باشد که این کار باید حتما توسط تعمیرکار انجام گیرد.

یک شیر کوچک در قسمت زیرین پکیج وجود دارد که با استفاده از آن می توان فشار پکیج را تنظیم کرده و آن را به حالت طبیعی برگرداند. این شیر به رنگ آبی یا سیاه می باشد و به راحتی توسط افراد قابل تشخیص می باشد. برای تنظیم فشار نیاز است تا شیر زیر پکیج بر خلاف عقربه های ساعت چرخیده و پس از ای که فشار به حالت متعادل تنظیم گشت آن را در جهت عقربه های ساعت چرخاند. عقربه فشار پکیج باید بین عدد 1 و 2 قرار گیرد.

اما روش دیگری نیز برای افزایش فشار پکیج وجود دارد و آن روشن کردن پمپ دستگاه زمانی که شیر پرکن پکیج باز است می باشد. این کار می تواند تا حد زیادی به بالا بردن فشار پکیج کمک نماید.

پکیج های دیواری با برندهای مختلف ممکن است در هنگام افت فشار ارورهای مختلفی را در دستگاه نمایش دهند. به عنوان مثال در صورتی که پکیج ایران رادیاتور دچار مشکل افت فشار گردد کد خطای 7040 در نمایشگر پکیج نشان داده می شود. پکیج های دیگر مانند پکیج بوتان، پکیج بوش، پکیج تاچی، پکیج لورچ و … کدهایی مختلف دیگری را در هنگام بروز این مشکل نمایش خواهند داد.

پایتخت فناوری یکی از آموزشگاه های پیشرو در زمینه آموزش تعمیرات پکیج و آموزش نصب پکیج در کشور محسوب می‌شود، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟