دلایل آب ریزش کولر گازی چیست و چه کنیم که این مشکل رفع شود ؟

دلایل آب ریزش کولر گازی چیست و چه کنیم که این مشکل رفع شود ؟

به طور کلی ، مسادل فنی ، نصب اشتباه یا بی کیفیت و شرایط محیطی از جمله عواملیست که باعث می شود متوجه آبریزش از کولر های گازی خود شویم . هر آن چه که دلیل ابریزش است ، باید بدانیم که مشکل بسیار جدی است چرا که اگر ابریزش ادامه پیدا کند خرابی های دیگری به دنبال خود می آورد و این روزها با این هزینه های بالا  هر خرابی ای را اگر از ابتدا تعمیر کنیم  انگار  از خرابی های بدتر جلوگیری کردیم و حجم زیادی از  هزینه هایی  که قرار بود در آینده صرف تعمیر وسیله شود را کاهش داده ایم . در هر صورت اگر متوجه هر گونه مشکلی در کولر گازی خود شدید باید با متخصص مربوطه یا در صورت امکان و ارائه ی خدمات از سوی سازنده ی کولر گازی با نمایندگی آن ها تماس گرفته و از آن ها برای رفع مشکل کمک بگیرید .در این مقاله به بررسی علت آب ریزش کولر گازی می پردازیم .

چرا از کولر گازی آب میریزد و علت این مشکل چیست ؟

ابتدا نگاهی به ساختار کولر گازی می اندازیم تا ببینیم آب از چه قسمتی وارد کولر گازی میشود و در واقع منشا و منبع آن کجاست .

رطوبت هوا یکی از  مواردی است که میتواند باعث ابریزش کولر گازی شود . این که چه مقدار رطوبت در کولر ایجاد شده و به بدنه ی کولر برخورد کرده و باعث ابریزش شده است به شرایط محیطی منطقه ای که کولر در آن قرار دارد بستگی دارد . مثلا در مناطق گرم و خشک  کمترین میزان رطوبت را دارند و این مشکل کمتر در این مناطق دیده می شود و برعکس مناطق سالی به علت شرجی بودن داای بیشترین حجم رطوبت هستند و بدون شک میتوان یکی از علت های ابریزش کولر در این مناطق را به علت رطوبت هوا دانست .

اگر رطوبت هوا زیاد باشد خطر بیشتری میتواند کولر را تهدید کند . این موضوع به مانند بدن انسان می باشد که هر چه رطوبت در بدن و اطراف بدن بیشتر باشد ، فرد احساس گرمای بیشتری می کند و درنتیجه براساس واکنش طبیعی بدن ، فرد عرق میکند تا بدن را خنک کند و در عین حال بدن خنک نمی شود و بدن املاح و آب زیادی را صرف این فرایند بی نتیجه کرده است .

پس میتوان این مصداق را برای کولر گازی نیز به کار گرفت و علت خطرناک بودن رطوبت را برای کولر گازی درک کر د .

اسپیلت ها نیز با توجه به نوع ساختشان  شبیه  یک  لیوان آب در فصل تابستان عمل می کنند. یعنی  به این علت که فین ها یا کویل ها سرد می شوند ، رطوبت یا بخار آب موجود در هوا با فین ها برخورد می کند و تغییر حالت می دهد و میعان می شود  .  سپس به شکل آب مایع  از کولر  خارج می شود . البته با توجه به تنظیمات کولر می توان حد این رطوبت را کم یا زیاد کرد .

کولر گازی بای از بین بردن رطوبت یا بخار هوا هه ی رطوبت های جمع شده روی فین های سرد و خنک را به شکل قطرات مایع درآمده اند داخل ناودانی اش میریزد و به واسطه ی لوله درین یا همان لوله تخلیه ان را به بیرون می فرستد .حال با وجود این سیستم چرا آب کولر گازی تخلیه نمیشود و برعکس از کولر سرازیر می شود ؟

تخلیه آب با ناودان کولر

سیکل کاری کولر گازی اسپلیت
ادامه مطلب

بسته شدن مسیر خروجی سینی تخلیه آب با ناودان کولر

یکی از دلایل سرازیر شدن آب بسته شدن مسر لوله یا ناودانی کولر است . ممکن است آب داخل لوله جمع شود یا توسط رد و خاک و لجن پر شود و مسدود گردد در این صورت اب از ناودانی کولر بیرون میریزد .

همچنین گاهی ریخته شدن آب از پنل داخلی کولر دو تیکه یا کولر اسپیلت میتواند اشتباه بستن لوله ها یا به قول معروف سر هم بندی کردن اتصالات کولر باشد و به این شکل که ممکن است شما لوله تخلیه آب را داخل سطل میریزید و بعد از پر شدن آب به لبه ی شلنگ می رسد و از کولر سرازیر می شود .

قبل از اینکه لوله درین را باز کنیم باید بتوانیم این لوله که در پشت کولر رار دارد را پیدا کنیم .

برای این کار دو روش موجود است :

روش اول : پنل داخلی کولر گازی رابلند کنید :

1 – زیر خارهای زیرین پنل باز شود .

2 – پنل داخلی کولر  از ست پایین به شکل 70 درجه به سمت بالا بلند شود .

3 – در اینجا از یک انبردست یا کاسه یا هر شی دیگری به عوان اهرم استفاده شود .

4 – اهرم ا ثابت نگه داشته و لوله  تخلیه و سپس به حالت اول برگدانده شود .

( پنل را زیاد بالا نگیرید چون ممکن است بشکند یا بیافتد )

روش دوم : قاب پنل داخلی کولر را باز کنید :

در این روش می خواهیم با باز کردن  قاب جلویی پنل داخلی کولر به قسمت زیرین آن دسترسی پیدا کنیم . البته با این روش می توانیم بگوییم عملا کاری از عهده ی شما برنمی اید چرا که فقط قاب پنل را باز میکنید و میتوانید بخش جلویی ان را مشاهده کنید و برای تخلیه آب جمع شده کار خاصی نمیتوانید بکنید . ضمنا اگر دقت بالایی نداشته باشید ممکن است باعث شکست قاب نیز بشوید و مشکل ب وجود آمده را تشدید کنید  .

جایگذاری لوله درین در جای نامناسب

مسدود شدن لوله درین یکی از دلایل بسته شدن مسیر لوله و جمع شدن آب است . در این صورت اگر لوله مسدود شود اگر هر مانعی سر راه آن قرار  بگیرد آب داخل آن جمع شده و سپس پس زده میشود .

آبریزش کولر گازی

چه دلایلی باعث بسته شدن مسیر آن میشود

تاخوردگی : اگر لوله درین یا شلنگ تخلیه آب تا بخورد .

بسته شدن لوله درین ک لجن و گل و لای و گرد و خاک می تواند باعث مسدود شدن راه درین شود .

جمع شدگی آب در سطل : اگر اب کولر را در یک ظرف جمع میکنید  حواستان باشد که اب درون ظرف انقدر زیاد نشود که به لبه شلنگ برسد در این صورت دیگر آب  ریخته نمیشود و به داخل کولر برمیگردد .

رعایت نکردن شیب شلنگ تخلیه : شیب  تخلیه باید شیب ملایمی داشته باشد . حال اگر این شیب رعایت نشود یا بعد ها از بین برود با مشکل تخلیه آب مواجه میشویم .

اگر لوله کولر گازی عایق نباشد از کولر آب بیرون میریزد

اگر لوله های کولر مخصوصا قسمت زیر یونیت داخلی به خوبی عایق نشده باشد اب ریزش از کولر اتفاق می افتد .

لوله های کولر گازی ، لوله برگشت  در عین حل که ضخیم هستند بسیار خنک نیز هستند  پس باید با عایق کاملا پوشانده شوند  وگرنه رطوبت بخار شده ی آن ها به شکل قطره قطره از آن بیرون میریزد .

نکته : بهترین راه برای تخلیه آب لوله ، استفاده از لوله مرکزی تخلیه آب کولر گازی است . البته منظور لوله ی فاضلاب نیست . چرا که بوی نامطبوعی را با خود به داخل منزل می آورد . از این رو باید یک لوله جدا مخصوص کولر گازی تهییه کرد و آن را به داخل کولر کشید  و بدین ترتیب آب داخل آن نیز تخلیه میشود .

مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی
ادامه مطلب

مسدود شدن فیلتر هوا

میتوان گفت شایع ترین علت آبریزش از کولر فیلترهوای مسدود شده است . با این مسدود شدن گردش هوا در داخل کولر سخت میشود ، هوا دون آن  یخ می زند  و زمانی که کولر خاموش می شود هوای گرم اطراف باعث ذوب شدن یخ و ریختن آن روی فیلتر میکند ، فیلتر هوا به این شکل مسدود شده و کولر شروع به اب ریزش میکند .

رفع آبریزش کولر گازی

فیلتر هوای کثیف

هدایت جریان هوا به اپراتور کولر با کثیف شدن یا مسدود شدن یا بسته شدن یا قرار گرفتن اجسام خارجی در مسیر فیلتر هوا انجام  سخت میشود . یخ های موجود در کویل ( اگر حیلی سرد باشد بخار اب اطراف آن یخ میزند ) بعد از خاموش شدن کولر ذوب شده و در مسیر فیلتر قرار میگیرند و راه خروجی آن  را میبندند و از کولر سرازیر میشوند .

خرابی در پمپ تخلیه آب کولر

پرواضح است که با خراب شدن پمپ تخلیه که می تواند ناشی از ضربه ، مسدود شدن ، کثیف شدن ، یا هر دلیل دیگری باشد نمیتواند اب را به درستی تخلیه کند و در نتیجه آب از کولر خارج شود  و کولر دچار ابریزش شود .

علت باد گرم کولر گازی چیست و چگونه آن را برطرف کنیم
ادامه مطلب

عدم نگهداری صحیح

هر وسیله ای که میخریم که به هر شکل با تکنولوژی و برق و سیستم های پیچیده ای که جز سازنده اش ما قادر به شناخت دنیای درون نیستیم کار میکند نیاز به مراقبت و نگه داری دارد . کولر گازی نیز از این قاعده مستثنی نیست . باید در برنامه ی نگهداری از آن به طور مداوم کولر سرویس شود و کارشناس مربوطه کولر را بررسی و معاینه کند و هر تخریب و مشکلی که در کولر ایجاد شده است را قبل از این که شدت بگیرد تعمیر کند .

بهترین و مفید ترین راه برای جلوگیری از آبریزش کولر میتواند سرویس کردن مداوم و بررسی مشکلات کوچکی باشد که در کولر ایجاد شده است . در این صورت هرگز خرابی ها بیشتر نمیشوند و منجر به ابریزش کولر نخواهند شد .

آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد .برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها
02166477628
02166477628