چگونه کولر گازی باد گرم میزند به همراه راه حل

چگونه کولر گازی باد گرم میزند به همراه راه حل

یکی از مشکلات رایج کولرهای گازی، انتشار باد گرم به جای باد سرد است. شاید برای شما هم پیش آمده که در روزهای گرم سال به ویژه فصل تابستان با روشن کردن اسپلیت منزل یا محل کار خود متوجه گرمای باد آن شوید. موارد مختلفی را می توان به عنوان علت باد گرم اسپلیت معرف کرد. این دستگاه همانند دیگر لوازم خانگی دچار عیب و ایراداتی می شود که نتیجه آن ها عدم خنک کردن محیط و باد گرم زدن است. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه پایتخت فناوری باشید.

چگونه کولر گازی باد گرم میزند؟

 • گرفتگی فیلتر هوا
 • تنظیم نامناسب ترموستات
 • کمبود گاز مبرد
 • کثیف شدن پنل خارجی
 • خرابی موتور فن
 • ایراد در کمپرسور
 • معیوب شدن لوله ها
 • خرابی برد الکترونیک
 • پوشاندن پنل خارجی
 • ظرفیت پایین کولر
 • تابش مستقیم آفتاب روی پنل خارجی
 • برهم خوردن تنظیمات ریموت
 • عدم سرویس و نگهداری مناسب

اسپلیت یکی از وسایل سرمایشی بسیار کاربردی و از نیازهای اصلی هر خانه ای برای روزهای گرم سال محسوب می شود. این نوع کولر از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند و در صورت خراب شدن یا بروز هرگونه عیب و ایراد در آن ها، مشکلات مختلفی مانند گرم شدن باد رخ می دهد. در ادامه به این موضوع که چرا باد کولر گازی گرم است پرداخته ایم.

چرا باد اسپلیت گرم است؟

گاهی اوقات ممکن است اسپلیت در سلامت کامل باشد اما تنظیمات مخصوص آن برهم خورده باشد و دیگر نتواند عملکرد درستی ارائه دهد و محیط را خنک نکند. در برخی موارد نیز امکان دارد اجزا و قطعات اسپلیت مانند فیلترهای هوا، کندانسور، فن، کمپرسور و … خراب شده باشند. در ادامه به بررسی دلایل اصلی باد گرم اسپلیت می پردازیم.

همچنین بخوانید: راهنمای دکمه های کنترل کولر گازی

1- گرفتگی فیلتر هوا

کثیف بودن فیلتر هوا رایج ترین علت باد گرم و خنک نکردن اسپلیت است. این فیلتر به مرور زمان به خاطر ورود ذرات مختلف و گرد و غبار موجود در هوا مسدود می شود. در نتیجه، جریان هوا در کولر دچار اختلال می گردد و مشکلات دیگری نیز به وجود می آید.

گرفتگی فیلتر هوای اسپلیت

در نتیجه گرفتگی فیلتر هوا، کویل های خنک کننده جریان هوا نیز برفک می زنند. این برفک ها در طول زمان مسیر هوا را بیشتر مسدود می کنند و هوا نمی تواند به راحتی در مسیر کویل ها حرکت کند و خنک کند. بنابراین، باد خروجی دستگاه به جای سرد بودن، کم کم گرم می شود.

راهکار برطرف کردن این مشکل فقط تعویض فیلتر هوا است. با اینکه می توان فیلتر را با استفاده از موادی شستشو داده و تمیز کرد اما توصیه می کنیم در این مواقع آن را با فیلتر جدید و با کیفیت تعویض کنید تا کیفیت هوای بهتر با دمای خنک تری داشته باشید.

2- تنظیم نامناسب ترموستات

ترموستات قطعه ای است که وظیفه تنظیم و کنترل دمای محیط را بر عهده دارد. زمانی که این قطعه خراب می شود، تشخیص دمای محیط به درستی صورت نمی گیرد و در نتیجه عملکرد اسپلیت نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

اگر اسپلیت دمای محیط را درست اندازه گیری نکند، نمی تواند دمای باد خروجی خود را تنظیم کند. در نتیجه کولر باد گرم می زند. ترموستات هم به صورت دستی و هم به صورت خودکار تنظیم می شود. توصیه می کنیم در زمان مشاهده باد گرم ابتدا تنظیمات آن را در حالت خودکار قرار دهید. اگر دمای باد خنک تر نشد، سپس باید از یک تعمیرکار ماهر برای تعمیر یا تعویض ترموستات کمک بگیرید.

3- کمبود گاز مبرد

وجود مایع مبرد در اسپلیت دلیل اصلی خنک شدن باد آن است. این مایع در سیستم اسپلیت به گردش در می آید و به گاز تبدیل می شود که نتیجه آن انتشار باد سرد است. کمبود گاز یا همان مایع مبرد از دیگر دلایل گرم شدن باد اسپلیت محسوب می شود.

کمبود گاز مبرد اسپلیت

عوامل مختلفی باعث کم شدن گاز اسپلیت می شوند که از مهمترین آن ها می توان به وجود نشتی در لوله های گاز، شارژ غیر اصولی، کیفیت پایین مبرد، عدم سرویس دوره ای منظم و به موقع و … اشاره کرد.

4- کثیف شدن پنل خارجی

کثیفی پنل خارجی یا همان کندانسور اسپلیت می تواند دیگر دلیل باد گرم باشد. این پنل باید در خارج از محیط داخلی ساختمان قرار بگیرد. همین امر موجب می شود به مرور زمان به خاطر آلودگی هوا، گرد و غبار و … کثیف شده و فیلترها و بخش های مختلف آن مسدود شود. از این رو عملکرد اسپلیت دچار اختلال شده و خنک سازی به درستی صورت نمی گیرد. با سرویس و نگهداری منظم و تمیز کردن به موقع می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

5- خرابی موتور فن

فن یکی از مهمترین اجزای اسپلیت است که با چرخش پره های خود هوا را تولید کرده و انتقال می دهد. اگر به هر دلیلی مانند سوختن موتور فن، قطع شدن اتصالات، گیر کردن اشیا ریز و درشت و … عملکرد فن مختل شود، هیچ بادی تولید نمی شود و کولر خنک نمی کند.

6- ایراد در کمپرسور

کمپرسور همانند قلب اسپلیت است که عملکرد سایر اجزا به عملکرد آن بستگی دارد. این قطعه کنترل کننده جریان مبرد بین تبخیر کننده و کندانسور است؛ در نتیجه اگر خراب شود، باد سردی تولید نمی شود و اسپلیت باد گرم می زند.

از آنجایی که کمپرسور از اهمیت بالایی برخوردار است، در صورت اینکه متوجه باد گرم کولر خود شدید، بلافاصله کولر را خاموش کنید تا آسیب بیشتری به کمپرسور وارد نشود.

7- معیوب شدن لوله ها

کندانسور و پنل داخلی اسپلیت به وسیله لوله های مسی به یکدیگر متصل شده اند. اگر این لوله ها دچار شکستگی، سوراخ شدن، فرسودگی یا له شدن بشوند، مسیر ورود هوا به مشکل می خورد. در نتیجه هوای لازم برای تولید باد سرد منتقل نشده و کولر باد گرم می زند.

معیوب شدن لوله های اسپلیت

وارد آمدن ضربه به لوله ها در اثر سقوط اجسام سنگین، جابجایی نادرست، تعمیرات ساختمانی و … می تواند باعث بروز ایراد در لوله های مسی هوا شود. بنابراین، در نگهداری از آن ها نهایت دقت را داشته باشید.

8- خرابی برد الکترونیک

برد الکترونیک اسپلیت نقش مهمی در عملکرد این دستگاه دارد. این قطعه همانند مغز انسان دریافت و پردازش اطلاعات و ارسال فرمان ها را انجام می دهد. اگر به هر دلیلی برد دچار مشکل شود در این روند اختلال ایجاد شده و فرمان صحیحی به اجزای مختلف صادر نمی شود. در نتیجه، مشکلات مختلفی مانند باد گرم زدن به وجود می آیند.

به عنوان مثال اگر ترموستات یا موتور فن فرمان مناسبی از برد الکترونیک دریافت نکنند، عمل خنک کردن با مشکل مواجه می شود. بنابراین، سعی کنید با نگهداری و سرویس دوره ای منظم همیشه از سلامت این قطعه مهم اطمینان حاصل نمایید.

9- پوشاندن پنل خارجی

برخی از افراد تصور می کنند پوشاندن کندانسور یا همان پنل خارجی اسپلیت مانع از خرابی آن می شود. اما باید بدانید که یکی از دلایل باد گرم اسپلیت پوشاندن این پنل است. اگر در فصل زمستان برای محافظت از کندانسور در برابر سرما، باد و باران آن را با پارچه ای می پوشانید، باید در فصل تابستان آن پوشش را بردارید.

باد گرم کولر گازی

در صورت وجود پوشش، گرمای تولید شده نمی تواند خارج شود و مسیر هوا گرفته می شود. در این صورت کمپرسور باید با ولتاژ و توان بالایی کار کند که همین امر موجب آسیب دیدن آن می شود.

10- ظرفیت پایین کولر

یکی از مواردی که هنگام خرید اسپلیت باید به آن دقت کنید، ظرفیت این دستگاه است. ظرفیت اسپلیت باید متناسب با متراژ و اندازه و ابعاد محیط مورد استفاده باشد. اگر در فضای بزرگی از یک اسپلیت با ظرفیت و توان کم استفاده کنید، حس خواهید کرد که کولر این محیط را خنک نمی کند و باد گرم می زند.

11- تابش مستقیم آفتاب روی پنل خارجی

یکی از دلایلی که موجب می شود باد اسپلیت گرم باشد، تابش نور خورشید به صورت مستقیم به کندانسور است. محل نصب پنل خارجی اسپلیت از اهمیت زیادی برخوردار است و باید در مکانی قرار بگیرد که به صورت مداوم در معرض نور خورشید نباشد. شما می توانید از سایبان برای کندانسور استفاده کنید یا آن را در محلی نصب کنید که کمتر نور آفتاب به آن بتابد.

12- برهم خوردن تنظیمات ریموت

همانطور که می دانید برخی از مدل های اسپلیت علاوه بر سرمایش، قابلیت گرمایشی نیز دارند. گاهی اوقات امکان دارد به خاطر تغییرات ایجاد شده در تنظیمات ریموت کنترل اسپلیت، حالت گرمایش را در فصل تابستان فعال کنید. در این صورت کولر باد گرم می زند. بنابراین، همیشه قبل از استفاده از اسپلیت از وضعیت کارکرد آن مطمئن شوید و تنظیمات ریموت را به درستی انتخاب کنید.

باد گرم اسپلیت

13- عدم سرویس و نگهداری مناسب

اسپلیت نیز همانند سایر دستگاه ها نیاز به نگهداری درست و اصولی و سرویس دوره ای منظم است. اگر به صورت مرتب وضعیت کولر و اجزا و قطعات آن بررسی شود، مشکلات مختلف مانند باد گرم زدن کمتر رخ می دهند. خرابی قطعات، نفوذ گرد و غبار و … موجب می شوند عملکرد کولر ضعیف شود؛ در نتیجه با سرویس به موقع پیش از رسیدن فصل گرما می توان از باد خنک این کولر در روزهای گرم سال نهایت بهره را برد.

معرفی آموزشگاه پایتخت فناوری

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543