بهترین و پردرآمدترین شغل های فنی و مهارتی ایران

بهترین و پردرآمدترین شغل های فنی در ایران

مهارت خاصی که به درآمد بالا منجر شود آرزوی همه است و اگر در این شرایط به سر می برید باید گفت که شرایط خوبی دارید. اما این موضوع نوشته ی امروز ما نیست، در این نوشته قصد داریم به بهترین و پردرآمدترین مشاغل آزاد، مهارتی و فنی بازار ایران بپردازیم. مشاغلی که درآمدزایی خوبی دارند و جزو برترین شغل های بازار آزاد ایران هستند. در این مطلب به پردرآمدترین شغل های فنی و مهارتی ایران می پردازیم.

بهترین و پردرآمدترین شغل های فنی و مهارتی ایران

شغل انتخابی مطابق با نیاز روز جامعه

بر اساس فهرستی که موسسه ی کریر در سال گذشته منتشر کرد، فهرستی از مشاغل پردرآمد که در جامعه تقاضای بالایی داشتند عموما در حوزه ی آی تی، صنعت و فروش و بازاریابی هستند. از این جمله می توان به مسئول بازاریابی، توسعه دهنده ی نرم افزار ها و اپ ها، مهندسان حوزه ی صنعت و الکترونیک و البته اتوماسیون و تعمیرات موبایل اشاره کرد. میزان تقاضا برای این مشاغل در ایران نیز مانند دنیا بالاست و میتوان گفت که تقریبا شغل های حوزه ی کامپیوتر جز مشاغل با سرمایه ی کم و درآمد بالا هستند.

به شغل دوم یا شغل آزاد دوباره فکر کنید

معمولا زندگی افراد از مسیری میگذرد که علیرغم داشتن شغل ثابت و گرفتن حقوق ماهیانه، از پس کنترل دخل با خرج خود برنمی آیند. توصیه ی ما این است که بدون خارج شدن از شغل اولتان، شغل دومی برای خود دست و پا کنید. این شغل در ایران می تواند از میان یکی از کارهای نویسندگی، مترجمی، بازاریابی در فضای مجازی، عکاسی و مشاغل حوزه ی سئو و بهینه سازی انتخاب شود.

مشاغل پردرآمد در بازار آزاد امروز ایران

بر اساس تحقیقات مجله ی فوربز شغل تعمیرات موبایل در سال 2017 یکی از مشاغل پردرآمد در کل دنیا است. در ایران نیز این شغل یکی از شغل های پربازده در سالهای اخیر است.

شاید بپرسید چرا شغل تعمیرات موبایل زودبازده و پرسود است؟ بسیاری از مشکلاتی که برای گوشی های همراه پیش می آید بسیار ساده هستند و در زمان کوتاهی انجام می شوند. مثلا شما باتری یک موبایل را در زمانی کمتر از نیم ساعت تعویض می کنید و یا نهایتا صفحه نمایش آن را طی یک ساعت تعمیر میکنید. اما در همین مدت های کوتاه می توانید در آمدهای بالا داشته باشید. نموداری که در ادامه آمده است میزان خرابی گوشی ها را به تفکیک مشکلات آنها بیان می کند.

همانطور که می بینید بیش از 50 درصد خرابی ها ناشی از موارد ساده ای مانند تعویض باتری یا خرابی صفحه نمایش هستند. 40 درصد خرابی ها در دسته ی متوسط و کمتر از 10 درصد آن از خرابی های دشوار به حساب می آیند.

تسلط بر همه ی این موارد با گذراندن یک دوره ی آموزش تعمیرات موبایل به صورت اصولی قابل دستیابی است. دوره های معتبر عملی و کارگاهی باعث می شوند که در کمتر از 3 ماه و با صرف هزینه ای بسیار کم شغل مناسبی پیدا کنید. باید بدانید که اندازه ی بازار تعمیرات موبایل در ایران حدود 100 میلیارد دلار به صورت سالانه است.

بهترین و پردرآمدترین شغل های ایران

شغل تعمیرات لوازم خانگی

لوازم خانگی تنوع بالایی دارند و همه ی آنها باید به صورت ادواری مراقبت و سرویس شوند. در خانه همه افراد از هر قشری وسایلی مانند ماشین لباسشویی، یخچال، اتو و جاروبرقی پیدا می شود. این وسایل به وفور خریداری می شوند و به همین اندازه هم نیاز به تعمیرات پیدا می کنند. با وجود نوسانات اقتصادی در ایران و چندین برابر شدن قیمت دلار و به تبع آن اجناسی که به دلار نوسان پیدا می کنند، قدرت خرید مردم در خرید اجناس نو به شدت کاهش پیدا کرده است. همین موضوع افراد را به سمت تعمیرات سوق داده است. این تغییر رفتار مردم به مشاغل حوزه ی تعمیرات لوازم خانگی رونقی تازه بخشید.  یادگیری مهارت تعمیر لوازم خانگی می تواند به شغلی برای شما تبدیل شود که سرمایه ی کمی لازم دارد، ریسک کمی دارد و همواره مشتری های خود را دارد و نهایتا درآمد آن برای شما بالاست.پس اگر به این زمینه علاقه دارید به شغل “تعمیرکاری لوازم خانگی” به چشم یک شغل پردرآمد از نو نگاه کنید.

برخلاف گذشته ها که شغل تعمرات به صورت تجربی و با شاگردی در کنار یک استادکار میسر بود امروزه انجام این کار نیاز به کسب تخصص و مهارت و حتی تحصیلات مربوطه دارد. تعمیرکاران امروزه باید دوره های مهارتی آموزش تعمیرات لوازم خانگی را بگذرانند و با حضور در آموزشگاه های معتبر نسبت به کسب این مهارت ها اقدام کنند. مرحله ی بعدی نیز گذراندن دوره کارآموزی برای کسب تجربه و تبحر به صورت عملی است.

شغل نصب دوربین های مداربسته

در ادامه لیست پردرآمدترین شغل های فنی در ایران میرسیم به شغل نصب دوربین های مداربسته، در پی اجباری شدن نصب دوربین های مداربسته در ادارات و فروشگاه ها از سمت اداره ی اماکن،‌ تقاضا برای نصب دوربین های مدار بسته تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است. از همین رو شغل نصب دوربین های مداربسته یکی از مشاغل پرطرفدار در بازار است. این روزها افراد حتی تمایل به نصب دوربین مداربسته در منزل خود دارند و از این روز می توانید به این شغل به چشم یک شغل نسبتا پردرآمد نگاه کنید.

لازم به ذکر است اگر کمی پیگیر باشید می توانید فروشگاه هایی که محصولات و تجهیرات مداربسته را به قیمت کمتری میفروشند پیدا کنید و این تجهیزات را خودتان خریداری کنید. با این کار اجرت نصب و سود خرید و فروش توامان نصیب شما می شود و میتوانید ماهیانه به درآمد های بالایی برسید. دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته در آموزشگاه پایتخت فناوری ارائه می شود.

شغل های مربوط به نصب و تعمیرات پکیج دیواری

مکانیزم و عملکرد پکیج های دیواری بسیار حساس است. از آنجایی که این سیستم با گاز کار می کند یک تعمیرکار پکیج باید مهارت و تخصص کافی داشته باشد.هر گونه سهل انگاری در این زمینه ممکن است تبعات جبران ناپذیری مانند آتش سوزی داشته باشد. گستره کاربرد و استفاده از پکیج های دیواری هر روز در حال افزایش است.

برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله “بازار کار شغل تعمیرات پکیج” را مطالعه نمایید.

برای تعمیرکاران پکیج های گرمایشی آینده ی روشنی می توان متصور بود چرا که کاربرد این پکیج ها روز بروز در حال افزایش است و به دلیل به صرفه بودن در هر نوع مکانی اعم از خانه، اداره و ساختمان سازی مورد استفاده ی وسیع قرار گرفته است. این موضوع نشان از آن دارد که به زودی به تعمیرکاران پکیج های دیواری بسیار نیاز خواهد بود. این شغل جز مشاغلی است که با صرف هزینه ای اندک برای یادگیری مهارت و تخصص می تواند درآمدهای بالایی برای شما به ارمغان بیاورد.خبر خوب اینکه بازار کار این شغل هنوز پتانسیل ورود و کسب درآمدهای بالا را دارد و از این بابت جای نگرانی نیست. پس اگر به کارهای فنی علاقه دارید به این شغل نیز می توانید با نگاه دیگری بنگرید.

پیشنهاد ویژه: دوره تعمیرات پکیج ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری ارائه می شود.

شغل نصب و تعمیرات کولرگازی

برای آغاز کسب درآمد از تعمیرات کولرگازی تنها نیاز به گذراندن دوره ی تعمیرات در مراکز فنی حرفه ای و اخذ مدرک از اتحادیه ی صنایع برودتی دارید. شغل تعمیرات کولرگاری از آنجا که سرمایه ی کمی نیاز دارد، درآمد بالایی برای تعمیرکار بهمراه دارد. روبه روز بر تعداد ساختمان ها و برج ها در شهرها افزوده می شود و به همین نسبت نیاز به سیستم های سرمایشی و گرمایشی در فصول مختلف افزایش پیدا می کند.

کولرگازی ها امروزه معمولا دوکاره هستند و در فصل سرما، گرما تولید می کنند و در فصل گرما بعنوان خنک کننده به کار می روند. از این جهت دامنه ی کاربرد این وسیله ها زیاد است و نیاز به تعمیرکارانی حرفه ای در زمینه ی تعمیرات و نصب این وسیله بیش از پیش احساس می شود.

تعمیرات کولرگازی به یک زمینه ی خاص منحصر نمی شود: تعویض کمپرسور کولرگازی، رفع مشکل بادگرم کولرگازی، رفع مشکلات مربوط به اتصالی برق، برطرف کردن صدای زیاد کولر، تعویض خازن کولر و تعمیرات مربوط به برد اسپیلت ها همگی جز تعمیرات کولرگازی محسوب می شوند.شما بعنوان تعمیرکار نیاز دارید که در این زمینه ها تجربه کسب کنید. این کار را می توانید با حضور در کلاسهای آموزش تعمیرات کولرگازی که در سراسر کشور برگزار می شود کسب کنید. این کار به همه دلایلی که گفته شد آینده ی خوبی دارد و می توانید بعنوان یک منبع اقتصادی خوب روی آن حساب کنید.

پیشنهاد ویژه: دوره نصب و تعمیرات کولرگازی در آموزشگاه پایتخت فناوری در کارگاه مجهز برگزار می شود.

کسب و کار تعمیر بردهای الکترونیکی

برد مهمترین قطعه از قطعات موجود در لوازم الکترونیکی است. لوازم الکترونیکی نیز جز جدانشدنی زندگی است و مردم زیادی از آنها در کارهای روزمره استفاده می کنند.از این جهت نیاز به تعمیرکاری متخصص تعمیر بردهای الکترونیکی باشد از گذشته بسیار بیشتر است. بدیهی است که تعمیر برد موجود در این لوازم نیاز به تخصص و تبحر یک تعمیرکار حرفه ای دارد. میزان درآمد حاصل از تعمیرات برد به نسبت افزایش پیچیدگی برد، افزایش پیدا می کند. البته برای این کار تعرفه خاصی وجود ندارد و هزینه تعمیر متناسب با میزان خرابی برد تعیین می شود. اما اگر تعمیرکار برد مجرب و متعد شناخته شود ماهانه تا 15 میلیون تومان درآمد از محل تعمیر بردهای الکترونیکی قابل کسب است.

پیشنهاد ویژه: آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری تشکیل می شود.

سیم پیچی موتورهای برقی بعنوان یک شغل

از دیگر پردرآمدترین شغل های فنی می توان به سیم پیچی موتورهای برقی اشاره کرد. تعمیرات موتورهایی که مجتمع های صنعتی به ویژه پتروشیمی ها وجود دارند بسیار حائز اهمیت است چرا که این موتورهای الکتریکی از پرکاربردترین تجهیزات برقی هستند که در محیط های صنعتی یافت می شوند. البته در این میان مهم است که موتور توانایی سیم پیچی مجدد را داشته باشد اما اگر این امکان فراهم باشد و از لحاظ ایمنی نیز مشکلی وجود نداشته باشد هزینه ی حاصل از سیم پیچی به دور موتور بستگی زیادی دارد.
از جمله مهمترین موتورهایی که در بین سفارش های سیم پیچی دیده می شود، موتورهای مربوط به آسانسور و بالابر است. از جمله خدماتی که توسط متخصصان الکتروموتورها به سازندگان و تعمیرکاران بالابر و آسانسور ارائه می شود سیم پیچی مگنت ترمز است. هزینه این سیم پیچی بر اساس توان موتور بر حسب کیلووات محاسبه می شود. الکتروموتورها در صنعت آسانسورسازی و بالابرسازی استفاده های زیادی دارند، یک نفر با شغل سیم پیچی باید نسبت تعمیر انواع خنک کننده موتور گیربکس آسانسور نیز مهارت داشته باشد.

پیشنهاد ویژه: آموزش سیم پیچی موتور ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می شود.

برقکاری ساختمان

برقکاری به دو دسته ی عمده تقسیم می شود: برقکاری صنعتی و برقکاری عمومی. برقکارهای عمومی معمولا در ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری فعالیت می کنند. محل کار برقکارهای تخصصی اما بیشتر محیط کارخانه ها و مکان های صنعتی است. در مجموع برقکارها باید نسبت به انجام تمامی امور مرتبط با سیم کشی و برق منازل، اداره ها و سازمان ها و همچنین مراکز صنعتی تسلط داشته باشند. به میزانی که این مهارت بالاتر باشد فرصت های شغلی و پروژه های بزرگتری برای برقکارها بیشتر فراهم می شود و یک برقکار می تواند با توجه به حوزه ی تخصصی خود در کلیه کارخانه ها و مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری و مسکونی کار کند.بسیاری از برقکارها امروزه به صورت مستقل فعالیت می کنند و از طریق همین کسب و کاری که راه انداخته اند کسب درآمد می کنند.

البته علاوه بر این موارد داشتن مهارت های جانبی مانند مانند مهارت های ارتباطی، انصاف و مشتری مداری در کنار تخصص و مهارت در برقکاری فارغ از زمینه ی آن، زمینه ی خوبی برای کسب در آمد های بالا را برای برقکاران صنعتی و عمومی در کشور ما فراهم آورده است.

پیشنهاد ویژه: آموزش برق ساختمان ویژه بازار کار در آموزشگاه پایتخت فناوری برگزار می شود.

منبع

یک دیدگاه در “بهترین و پردرآمدترین شغل های فنی و مهارتی ایران

 1. امیر حسین می گوید:

  سلام
  من رشته ام برق قدرته دارم لیسانس میگیرم یعنی
  فنیم خوندم
  الانم دنبال ی کار تخصصیم نمیدونم باید چی کار کنم
  برق ساختمون جک کرکره اسپلیت اینا هم انجام دادم
  ولی دوست ندارم
  زیاد کاره تخصصی نیست همه تو ی مدت کوتاه میتونن یاد بگیرن
  دستم تو اینارا زیاده
  نمیدونم باید چی کار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟