8 علت خاموش شدن و روشن نشدن پکیج دیواری و راه حل های آن

خاموش شدن و روشن نشدن پکیج دیواری

پکیج یکی از سیستم های مهم خانه است و درست کار کردن آن اهمیت زیادی دارد زیرا در فصول گرم آب گرم مورد نیاز افراد را فراهم می کند و در فصول سرد علاوه بر آب گرم وظیفه گرم کردن خانه را نیز بر عهده دارد. در این مقاله 8 علت خاموش شدن و روشن نشدن پکیج دیواری به همراه راه حل های آن بررسی کنیم.

با این حال اگر به طور ناگهانی برای پکیج اتفاقی بیفتد این مسئله به هیچ وجه ایده آل نخواهد بود. پکیج ها از لوله ها و قطعات مختلفی تشکیل شده اند که همگی در کنار هم کار می کنند تا عملکرد کلی پکیج ایده آل باشد با این وجود گاهی اوقات در اثر گذشت زمان و فرسوده شدن قطعات عملکرد پکیج دچار اختلال می شود.روشن نشدن پکیج دیواری

رایج ترین مشکلات پکیج عبارتند از چکه کردن آب از پکیج، کار کردن سیستم گرمایشی و نبودن آب گرم، تأمین آب گرم و عدم فعالیت سیستم گرمایشی، یخ زدن لوله کندانس، روشن نشدن پکیج، خاموش شدن مداوم پکیج و غیره. در این مقاله می خواهیم در رابطه با خاموش شدن ناگهانی پکیج و روشن نشدن آن صحبت کنیم.

برای حل کردن این مشکل راه حل هایی نیز وجود دارد که آن ها را نیز بررسی خواهیم کرد. با توجه به این که نحوه عملکرد و قطعات تشکیل دهنده پکیج های مختلف شبیه یکدیگر است این راهکارها می تواند برای انواع پکیج های بوتان، ایران رادیاتور، ایساتیس، گلدیران و غیره مؤثر باشد.

دلایل روشن نشدن پکیج دیواری

در حقیقت این مشکل شکل های مختلفی دارد که هر کدام دلایل خاص خود را دارد. گاهی اوقات پکیج به صورت ناگهانی خاموش می شود و پس از بررسی سیستم و روشن کردن مجدد آن می بینیم که پکیج به عملکرد عادی خود ادامه می دهد.

اما گاهی اوقات بعد از این که پکیج را روشن کردیم متوجه می شویم که دوباره خاموش شده است و این عمل همینطور تکرار می شود. نوع سوم مشکل به این صورت است که پکیج به طور ناگهانی خاموش می شود اما هرچه تلاش می کنید دیگر روشن نمی شود.

یعنی باید دلایل روشن نشدن پکیج دیواری را بررسی کنیم. هر کدام از این مشکل ها وجود داشته باشد عاملی باعث خاموش شدن پکیج می شود یا اجازه نمی دهد که پکیج روشن شود. این عوامل در هر سه نوع مشکل مشترک هستند.

معمولاً زمانی که در سیستم پکیج مشکلی وجود دارد این مشکل از طریق پیام خطا به شما نشان داده می شود و دستگاه شما را از وجود قطعه معیوب باخبر می کند. تعداد کدهای خطا  زیاد است و معمولاً معنای هر یک از آن ها در داخل دفترچه راهنمای پکیج دیواری شما نوشته شده است و با مراجعه به آن می توانید مشکل پکیج را حل کرده و کد خطا را از بین ببرید.

اکنون می خواهیم تمام دلایلی که موجب خاموش شدن پکیج یا روشن نشدن آن می شوند را بررسی کنیم. با توجه به این که پکیج یک سیستم برقی است و برای کار کردن به جریان برق احتیاج دارد قبل از این که تعمیرات و عیب یابی تخصصی را آغاز کنیم بهتر است از عدم قطع برق مطمئن شوید و بررسی کنید که شیر گاز متصل به پکیج به صورت تصادفی بسته نشده باشد.

  1. آب کافی در پکیج جریان ندارد

پکیج برای این که بتواند درست کار کند به میزان معینی آب احتیاج دارد. آب داخل پکیج توسط شیر پرکن تأمین می شود پس خراب بودن شیر پرکن یا وجود نشتی در سیستم می توانند باعث کاهش یافتن میزان آب داخل پکیج شوند.آب کافی در پکیج جریان ندارد

در زیر پکیج های دیواری یک فشار سنج وجود دارد که عقربه آن باید بین عدد یک و دو باشد در غیر این صورت فشار آب دستگاه بیش از حد پایین است و به همین علت پکیج روشن نمی شود و شروع به کار نمی کند. برای حل این مشکل می توان شیر پرکن را باز کرد تا فشار آب به حد مطلوب برسد.

  1. فشار گاز کم است

همان طور که می دانید برای این که شعله داخل پکیج روشن شود دستگاه به گاز احتیاج دارد. حال اگر فشار گاز بیش از حد کم باشد یا گاز متصل به پکیج قطع شده باشد شمعک نمی تواند روشن شود و روشن بماند.

در چنین مواقعی چراغ پکیج هم به رنگ قرمز روشن می شود پس اگر متوجه شدید که چراغ پکیج روشن است گاز ورودی به پکیج را بررسی کنید. زمانی که فشار گاز پکیج کم باشد هم شمعک روشن می شود اما نمی تواند روشن بماند و در اثر افت فشار گاز به صورت مکرر خاموش می شود. اگر اتصال پکیج با لوله گاز مشکلی ندارد ممکن است کم بودن فشار گاز مربوط به کل ساختمان یا منطقه تان باشد.

  1. وجود هوا در داخل لوله های پکیج

زمانی که در داخل لوله های آب هوا وجود داشته باشد پمپ آب این هوا را پمپاژ می کند و این مسئله سبب می شود که برد پکیج تصور کند فشار آب پکیج کم است و دستگاه را خاموش کند. حتی برد می تواند مانع از روشن شدن مجدد پکیج شود.برای حل این مشکل باید رادیاتورها و لوله ها را هواگیری کرد تا پکیج به عملکرد عادی خود ادامه دهد.وجود هوا در داخل لوله های پکیج

  1. انسداد سیستم گرمایشی

زمانی که لوله ها و رادیاتورهای سیستم گرمایشی دچار انسداد شوند در داخل پکیج تغییر فشار ایجاد می شود و همین موجب می شود که فرمان خاموش شدن پکیج صادر گردد.

وجود رسوبات و ذرات خارجی در داخل رادیاتورها و لوله ها می تواند باعث ایجاد انسداد شود. برای حل این مشکل لازم است که یک سرویس کار متخصص پکیج و سیستم گرمایشی را رسوب زدایی کند.

  1. خراب بودن پمپ آب

همان طور که گفته شد درست بودن فشار آب نقش مهمی در عملکرد صحیح پکیج دارد در نتیجه اگر پمپ آب درست کار نکند و آب را در داخل پکیج به گردش در نیاورد برد تشخیص می دهد که آب کافی در سیستم وجود ندارد و فرمان خاموش شدن پکیج را صادر می کند، حتی از روشن شدن مجدد پکیج جلوگیری می کند.

اگر پکیج دائماً خاموش و روشن می شود این احتمال وجود دارد که پمپ نیم سوز شده است و درست کار نمی کند. برای حل مشکل لازم است از یک تعمیرکار بخواهید که پمپ را به دقت بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کند.

  1. وجود مشکل در دودکش

دودکش قسمت مهمی از پکیج است که گازهای تولید شده در اثر سوختن شعله را به طرف بیرون هدایت می کند. اگر این دودکش به صورت اصولی نصب نشده باشد یا مسدود شده باشد دود و گاز سمی به بیرون نمی رود و سنسورهای مربوطه این مسئله را تشخیص می دهند.

زمانی که سنسور تشخیص دهد دودکش کار نمی کند سیگنال هایی ارسال می کنند تا فرمان خاموش شدن پکیج صادر شود. برای حل مشکل بیرون رفته و سر دودکش را بررسی کنید که چیزی دریچه آن را نپوشانده باشد سپس از یک تعمیرکار بخواهید که نصب صحیح دودکش پکیج را بررسی کند.

  1. خراب بودن شمعک پکیج

شمعک پکیج قطعه ای است که به کمک جرقه زن روشن می شود تا در زمان لازم کل شعله را روشن کند و آب گرم مورد نیاز را تأمین کند. برای این که بفهمید مشکل از شمعک است یا نه باید بعد از باز کردن شیر آب گرم به صورت دستی شمعک را روشن کنید.

اگر پکیج روشن شود یعنی شمعک مشکل پیدا کرده است و باید تعویض شود. از یک تعمیرکار بخواهید تا شمعک را برایتان تعویض کند.

  1. خراب بودن برد پکیج دیواری

برد پکیج همانند مغز آن است و تمامی فرمان های مربوط به خاموش یا روشن شدن پکیج را صادر می کند. اگر برد خراب باشد این احتمال وجود دارد که فرمان خاموش شدن پکیج را صادر کند یا مانع از روشن شدن دستگاه شود. برای حل این مشکل از یک تعمیرکار متخصص بخواهید که برد را بررسی کند و در صورت نیاز آن را تعویض نماید.خراب بودن برد پکیج دیواری

پیشنهاد ویژه: در این مقاله دلایل روشن نشدن پکیج دیواری را با هم بررسی کردیم. آموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج را در آموزشگاه پایتخت فناوری با ارائه مدرک فنی و حرفه ای را از دست ندهید.ز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید پاسخگوی شما عزیزان بصورت 24 ساعته هستیم
سلام ، چطور میتونم کمکتون کنم ؟