راهنمای جامع کلید تک پل (انواع + کاربرد ها + روش سیم کشی)

راهنمای جامع کلید تک پل (انواع + کاربرد ها + روش سیم کشی)

کلید تک پل یکی از کلید های اصلی رایج در برق ساختمان است که به منظور کنترل جریان برق در مدارات الکترونیکی کاربرد دارد. این کلید ها در محیط داخلی منزل خود برای قطع و وصل لامپ ها در آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حمام کاربرد دارند. در این مقاله، آموزشگاه پایتخت فناوری، ضمن تعریف کلید تک پل و آشنایی با کاربرد های آن، طرز کار آن و انواع کلید تک پل را مورد بررسی قرار داده و در نهایت راهکاری برای نصب کلید تک پل به صورت عملی و سیم کشی آن ارائه می دهد.

کلید تک پل چیست؟

کلید تک پل (Single Pole Switch) یکی از انواع کلید برق است که برای کنترل روشنایی و قطع جریان برق در سیستم های برقی استفاده می ‌شود. این کلید به صورت نواری عمل می‌ کند و قادر است جریان برق را در یک مسیر واحد قطع و وصل کند. وظیفه این کلید ها به طور کلی مدیریت و کنترل تجهیزات برقی ساده در برق ساختمان است. از مزایای استفاده از آن می توان به سیم کشی کم، کنترل همزمان ادوات برقی و آسان بودن نصب آن اشاره کرد.

کلید تک پل چیست؟

معرفی کاربرد های کلید تک پل

کاربرد های کلید تک پل بسیار گسترده است و می ‌توان آن را در خانه ها، دفاتر کار، فضا های تجاری و صنعتی و حتی در خودرو ها یافت. کاربرد اصلی این کلید در روشنایی است، به طور معمول به عنوان یک کلید روشن و خاموش برای چراغ ها استفاده می ‌شود. با حرکت دادن کلید به وضعیت روشن، مدار بسته شده و جریان برق از طریق کلید به چراغ رسیده و آن را روشن می‌ کند. وقتی که کلید به وضعیت خاموش منتقل می ‌شود، مدار باز شده و جریان برق قطع می‌ شود و چراغ خاموش می ‌شود.

کاربرد های کلید تک پل

در ادامه تعدادی از کاربرد های اصلی کلید های تک پل را ذکر می‌کنیم:

  1. کاربرد های خانگی: کلید های تک پل در سیستم های روشنایی خانگی، ماشین لباسشویی، یخچال، تلویزیون و سایر دستگاه های خانگی استفاده می ‌شوند. با کمک این کلید ها می‌توان جریان برق را روشن یا خاموش کرد.
  2. کاربرد های صنعتی: در صنعت، کلید های تک پل عمدتا در مدار های قدرتی و کنترلی استفاده می ‌شوند. آن ها به عنوان کلید های روشن-خاموش در مدار های الکتریکی بزرگ مانند تابلو های برق، ماشین آلات صنعتی، پمپ ‌ها و موتور ها عمل می ‌کنند.
  3. کاربرد های خودرو: در صنعت خودرو سازی، کلیدهای تک پل برای کنترل روشنایی، فن ‌ها، شیشه‌ های برقی، رادیو و سیستم های صوتی خودرو استفاده می ‌شوند.
  4. کاربرد های امنیتی: در سیستم های امنیتی مانند آژیر ها، دزدگیر ها و دستگاه های کنترل دسترسی، کلید های تک پل برای روشن و خاموش کردن سیستم ها استفاده می ‌شوند.

طرز کار کلید تک پل

طرز کار کلید تک پل به سادگی قابل فهم است. این کلید دارای دو وضعیت روشن و خاموش است. کلید به صورت فیزیکی در حالت خاموش قرار دارد و با حرکت دادن کلید به وضعیت روشن، مدار بسته می‌ شود و جریان برق از طریق آن عبور می‌ کند. این جریان برق به منبع تغذیه (مثلا شبکه برق) و سپس به بار (مثلا چراغ) منتقل می‌ شود تا آن را روشن کند. در وضعیت خاموش، کلید باز شده است و مدار قطع می ‌شود و جریان برق نمی ‌تواند به بار برسد، بنابراین چراغ خاموش می ‌شود.

آشنایی با انواع کلید تک پل

با توجه به این که کلید تک پل از اجزای ضروری در برق ساختمان است، امروزه با تنوع بالایی از کلید تک پل از نظر ساختار و عملکرد روبرو هستیم. با وجود این که وظیفه این نوع کلید به طور کلی یکسان است، می توان آن ها را در دسته بندی های مختلف از جهت جنس، مدل، رنگ، برند و غیره معرفی کرد.

انواع کلید تک پل از نظر ساختار

اگر بخواهیم کلید تک پل از نظر ساختار را طبقه بندی کنیم، با دو نمونه کلید یک پل یک راهه و کلید تک پل دو خانه روبرو هستیم که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

کلید یک پل یک راهه

کاربرد کلید تک پل یک راهه در قطع و وصل همزمان دو مدار می باشد. به طوری که وجود دو خانه در جعبه داخلی این کلید ها موجب می شود تا بتواند یک جفت فاز و نول را به طور همزمان در مدار قطع و وصل کنید.

کلید تک پل دو خانه

این نوع کلید با داشتن ویژگی های مشابه با کلید تک پل دو راهه، می تواند روشن و خاموش کردن چراغ ها را در دو مدار به طور مستقل و جدا از هم انجام دهد.

انواع کلید تک پل از نظر نوع عملکرد

با پیشرفت تکنولوژی شاهد وجود نمونه های گوناگونی از کلید های تک پل در بازار هستیم. مدل های مختلف کلید یک پل از نظر عملکرد عبارتند از:

  • کلید تک پل دستی
  • کلید تک پل خودکار
  • کلید تک پل لمسی
  • کلید تک پل با تایمر
  • کلید تک پل فشاری
  • کلید تک پل با سنسور حرارتی

نقشه سیم کشی کلید تک پل

برای درک بهتر نحوه کار کلید تک پل لازم است در ابتدا نقشه سیم کشی کلید تک پل را بررسی کنید. در ادامه نقشه لوله گذاری و سیم کشی کلید تک پل با یک عدد لامپ آورده شده است.

نقشه سیم کشی کلید تک پل

نحوه نصب و سیم کشی کلید تک پل

بطور کلی، نصب و سیم ‌کشی کلید تک پل در یک مدار الکتریکی شامل اتصال کابل‌ های برق به کلید و سپس اتصال کابل ‌ها به منبع برق می ‌باشد. قبل از شروع سیم کشی، اطمینان حاصل کنید که برق مربوط به مدار قطع شده است. این کار را با خاموش کردن برق در جعبه رولر، تخلیه کردن قطعه توزیع یا خاموش کردن مدار های مرتبط انجام دهید.

سپس ابزار های لازم برای نصب و سیم ‌کشی کلید تک پل شامل کلید تک پل، کابل، سیم لخت کن، انبردست، پیچ گوشتی و چسب برق را تهیه کنید. در مرحله بعد مکان مناسب برای نصب کلید تک پل را تعیین کنید. از جمله مواردی که در این مرحله باید در نظر گرفته شود، ارتفاع و موقعیت فیزیکی کلید در دیوار، دسترسی آسان به کلید برای استفاده ‌کننده و رعایت مقررات ملی ساختمان است. به طور مثال ارتفاع استاندارد برای نصب کلید تک پل برای روشنایی در حمام، سرویس بهداشتی، اتاق خواب و حیاط بین 110 الی 120 سانتی متر از کف، برای آشپزخانه بین 60 الی 120 سانتی متر و برای حمام 120 سانتی متر است.

در مرحله بعد با استفاده از گیره کابل، یک سوراخ در دیوار در مکان مورد نظر برای نصب صفحه دیواری کلید تک پل بگیرید. سپس، صفحه را در سوراخ قرار داده و با استفاده از پیچ‌ ها یا روکش ‌های مناسب ثابت کنید. اطمینان حاصل کنید که اتصال صفحه به استحکام کافی دارد.

نحوه سیم کشی کلید تک پل با یک چراغ

به طور کلی سه سیم فاز، نول و ارت در سیم کشی کلید تک پل وجود دارد. لازم است این کلید ها از تابلو اصلی برق به جعبه فیوز متصل کنید. سیم نول معمولا به رنگ آبی بوده و بعنوان عایق عمل می کند و برای فراهم سازی مسیر برگشت جریان به نام سیم خنثی عمل می کند. به همین دلیل آن را از کنتور برق به محافظ نشتی وصل کنید. سپس، سیم فاز را که با رنگ قرمز وجود دارد به محافظ نشتی وصل کنید و در ادامه آن را به فیوز مینیاتوری وصل کنید. این فیوز می تواند تجهیز را در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه محافظت می کند. در نهایت سیم ارت را از کنتور برق به تابلو مشترک ساختمان وصل کنید و در آخر آن را مستقیم به ترمینال ارت وصل کنید.

نحوه سیم کشی کلید تک پل با یک چراغ

در ساختمان کلید یک پل دو پیچ طلایی و نقره ای رنگ وجود دارد. بعد از این که قاب داخلی کلید را باز کردید، سیم فاز ورودی را به پیچ طلایی رنگ که در قیمت پایینی کلید وجود دارد وصل کرده و سیم فازی که از یک طرف به لامپ رسیده است را به پیچ بالایی که به رنگ نقره ای می باشد، متصل کنید.

نحوه سیم کشی کلید تک پل با دو چراغ

یکی از مزایای استفاده از کلید تک پل، امکان اتصال چندین لامپ به آن و کنترل روشنایی آن می باشد. در این قسمت روش نصب کلید تک پل را با 2 لامپ توضیح می دهیم. برای افزودن تعداد چراغ های متصل به این کلید، باید همین روش را گسترش داد. موقعیت قرار گیری لامپ ها بسته به نوع مدار الکتریکی می تواند تقاوت داشته باشد. برای متصل کردن لامپ ها به یکدیگر سر پیچ اول را با 3 رشته سیم به سرپیچ دوم متصل کنید. سپس، سیم های فاز و نول را به لامپ دوم وصل کنید.

نحوه سیم کشی کلید تک پل با دو چراغ

نتیجه گیری

در این مقاله درباره کلید تک پل، نحوه عملکرد و طرز کار آن، انواع کلید تک پل و کاربردهای شان، نقشه و نحوه سیم کشی آن صحبت کردیم. در صورتی که سوالی داشتید می توانید از اساتید ما بپرسید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628