هر آنچه باید درباره شستی اعلام حریق بدانید

هر آنچه باید درباره شستی اعلام حریق بدانید

شستی اعلام حریق یکی از اجزای مهم سیستم اعلام حریق ساختمان های مختلف است که جهت اعلام آتش سوزی به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلفی از شستی اعلام حریق وجود دارد که از نظر ساختار با یکدیگر متفاوت بوده اما کاربرد همه آن ها یکسان است. این قطعه به عنوان یک هشدار دهنده باید در محل مناسب و به شکلی استاندارد و اصولی نصب شود تا کارایی لازم را داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی شستی اعلام حریق، انواع و محل و چگونگی نصب آن بپردازیم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات جامع و کامل درباره شاسی اعلام آتش سوزی هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه آموزشگاه فنی حرفه ای پایتخت فناوری باشید.

شستی اعلام حریق چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه در ساختمان های مختلف جهت جلوگیری از آتش سوزی و خطرات و خسارات جانی و مالی آن، از سیستم های پیشرفته اعلام حریق استفاده می شود. این سیستم دارای اجزای مختلفی است که هر کدام نقشی را در جهت اعلام حریق ایفا می کنند.

شستی اعلام حریق چیست و چه کاربردی دارد؟

شستی اعلام حریق یک نوع هشدار دهنده است که به صورت دستی فعال می شود. برخلاف سنسورها و دتکتورهای سیستم اعلام حریق که به صورت خودکار با مشاهده نشانه های آتش سوزی مانند دود، حرارت بالا و …، زنگ خطر را به صدا در می آورند؛ شاسی اعلام حریق باید توسط افراد فشار داده شود.

از این شستی برای مواقعی که امکان اعلام خطر آتش سوزی توسط سنسورها وجود ندارد یا افراد زودتر متوجه حریق می شوند، استفاده می گردد. استفاده از این قطعه موجب می شود آتش سوزی زودتر کشف شده و در نتیجه گسترش آن و میزان خسارت ها کاهش یابد.

نحوه عملکرد شستی اعلام حریق

شستی اعلام حریق دارای یک میکروسوئیچ است که در حالت عادی قطع و در حالت هشدار فعال می شود. در ساختار شاسی اعلام حریق ممکن است از تیغه های باز و بسته اضافی برای صدور فرمان اعلام خطر استفاده شده باشد.

نحوه عملکرد شستی اعلام حریق

در واقع در حالت عادی، کنتاکت شستی اعلام حریق باز (ON) و در حالت اعلام حریق، کنتاکت بسته (OFF) است. زمانی که شاسی فشار داده می شود یا از طریق ضربه فعال می گردد، یک مقاومت سری شده با سوئیچ داخل شاسی در مسیر زون و تجهیزات زون و مقاومت انتهای خط به طور موازی قرار می گیرد. در این حالت پنل مرکزی متوجه حریق شده و در کمتر از چند ثانیه اعلام حریق را به دیگر سیستم های هشدار دهنده مانند آژیر و چراغ های چشمک زدن منتقل می کند.

معرفی انواع شستی اعلام حریق و کاربردشان

مدل های مختلفی از شستی اعلام حریق وجود دارد که از نظر ساختار ظاهری و نحوه عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند. اما هدف اصلی این شاسی ها یکسان است که همان اعلام حریق می باشد.

معرفی انواع شستی اعلام حریق و کاربردشان

1- شستی اعلام حریق شیشه ای

شستی شکستنی شیشه ای را می توان متداول ترین نوع شستی اعلام حریق در نظر گرفت که در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای فعال کردن این شاسی باید شیشه روی آن شکسته شود. به محض شکستن این شیشه، سیگنال لازم به سیستم مرکزی فرستاده می شود.

2- شستی اعلام حریق فشاری

برخلاف شستی اعلام حریق شیشه ای، برای فعال کردن این نوع شاسی نیاز به ضربه نیست. فقط کافیست افراد به محض متوجه شدن آتش سوزی، دکمه این شاسی را فشار داده تا پیام به پنل کنترلی ارسال شود. از این نوع شاسی نیز در سیستم اعلام حریق مکان های مختلف به ویژه محیط های صنعتی و کارخانه ای استفاده می شود.

3- شستی اعلام حریق ضد انفجار

در مکان هایی که احتمال انفجار در صورت گسترش حریق وجود دارد و ممکن است تجهیزات سیستم اعلام حریق مانند شاسی آسیب ببینند و از کار بیفتند، از شاسی با مقاومت بسیار بالا به نام شستی اعلام حریق ضد انفجار استفاده می شود. این شاسی نیز نوع فشاری بوده و تنها با فشردن دکمه آن می توان خطر آتش سوزی را اعلام کرد.

4- شستی اعلام حریق ضد آب

از این نوع شاسی اعلام حریق در مکان های مرطوب مانند استخر، گلخانه ها، کارخانه های مختلف و … استفاده می شود. شستی ضد آب به گونه ای طراحی و تولید شده که امکان نفوذ رطوبت به آن وجود ندارد و بدین ترتیب از کار نمی افتد و می تواند در شرایط مختلف در حضور آب و رطوبت به خوبی عمل کند.

5- شستی اعلام حریق آدرس پذیر

در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر از شستی های مخصوصی استفاده می شود که در صورت فعال کردن آن ها، منطقه مورد نظر مشخص می شود. برای مثال اگر افراد پس از متوجه شدن بروز آتش سوزی در انبار یک مجموعه صنعتی، شاسی اعلام حریق را فشار داده یا ضربه بزنند، پنل مرکزی متوجه می شود که حریق در کدام منطقه از مکان و کدام انبار صورت گرفته و خطر را اعلام می کند.

6- شستی اعلام حریق بی سیم

این شستی بدون نیاز به سیم کشی نصب می شود و از طریق امواج رادیویی سیگنال های لازم را به پنل مرکزی ارسال می کند.

محل و نحوه نصب شستی اعلام حریق

شاسی های اعلام حریق باید براساس یکسری از قوانین و استانداردها نصب شوند. در یک سیستم اعلام حریق با توجه به نوع ساختمان تعداد شستی های مورد نظر و محل نصب آن ها مشخص می شود. به طور کلی، این قطعه باید در محلی نصب شود که دسترسی به آن راحت و سریع صورت بگیرد.

محل و نحوه نصب شستی اعلام حریق

از مهمترین نکات نصب شستی اعلام حریق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در تمامی زون ها حداقل یک شستی باید نصب شود.
  • در کنار همه درب ها و راه های خروجی باید حداقل یک شستی نصب شود.
  • فاصله بین دو شستی اعلام حریق در راهروهای باریک یا پرخطر 15 الی متر و در راهروهای عریض 30 الی 45 متر است
  • ارتفاع نصب شستی اعلام حریق باید 110 الی 140 سانتی متر از سطح زمین باشد
  • محل نصب باید به گونه ای مشخص شود که افراد مجبور به طی مسافت بیشتر از 20 متر برای فعال کردن آن نباشند.
  • محل نصب دارای نور کافی برای بهتر دیده شدن شستی در روز و شب باشد.
  • در راه پله ها با توجه به تعداد طبقات و فاصله آن ها، تعداد مناسبی از شستی اعلام حریق نصب شود.

باید این نکته را بدانید که شستی اعلام حریق به غیر از مدل بیسیم از نحوه نصب مخصوصی برخوردار است که باید توسط افراد حرفه ای و با تجربه این کار صورت بگیرد. شستی ها دارای دو سیم ورودی و دو سیم خروجی هستند که سیم منفی و مثبت جداگانه وارد یک کانال مجزا می شوند.

سوالات متداول

1- انواع شستی اعلام حریق کدامند؟

از مهمترین انواع شستی اعلام حریق می توان ضد انفجار، فشاری، شکستنی، فشاری، ضد آب، بیسیم، آدرس پذیر و … را نام برد.

2- منظور از شاسی اعلام حریق چیست؟

شاسی یا شستی اعلام حریق یکی از اجزای سیستم اعلام حریق است که برای اعلام خطر آتش سوزی به صورت دستی توسط افراد، مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد شستی اعلام حریق از اهمیت زیادی برخوردار است به ویژه در مکان هایی که امکان بروز خطا برای سنسورهای خودکار وجود دارد. آشنایی با ساختار و نحوه نصب و چگونگی عملکرد این شاسی یکی از ملزومات نصب سیستم اعلام حریق است. افرادی که علاقمند به فعالیت در  این بازار کار هستند، باید اطلاعات کاملی درباره این قطعه داشته باشند. امیدواریم مطالب فوق مفید واقع شده باشند و بتوانید از آنها به خوبی استفاده کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628