بررسی دلایل داغ شدن بیش از حد مانیتور – چرا مانیتور بیش از حد داغ می شود؟

بررسی دلایل داغ شدن بیش از حد مانیتور – چرا مانیتور بیش از حد داغ می شود؟

مانیتور کامپیوتر شما هرگز نباید آنقدر داغ باشد که نتوانید به آن دست بزنید. داغ کردن بیش از اندازه می­تواند به اجزای داخلی کامپیوتر شما صدمه بزند و عوامل مختلفی وجود دارند که می­توانند باعث به وجود آمدن این مشکل شوند از قبیل آسیب دیدن کابل VGA، تهویه­ ی هوای ضعیف، و کثیف بودن دریچه­ های گردش هوا.به دلیل آن که همه­ ی عواملی که باعث داغ کردن مانیتور می­شوند خارجی هستند، معمولاً به راحتی با تمیز کردن مانیتور و اطمینان یافتن از درست به گردش درآمدن هوا از بین می­روند و به این شکل می­توان به خنک کردن مانیتور تا حدی ایمن کمک کرد. در ان مطلب به بررسی داغ شدن بیش از حد ماتینور مورد بررسی قرار دهیم.

داغ شدن بیش از حد مانیتور

مرحله­ ی 1

قبل از تمیز کردن، هم مانیتور و هم کامپیوتر را خاموش کنید تا دمای هر دوی آن­ها کاهش پیدا کند. این بهترین زمان است که کامپیوتر خود را هم تمیز کنید تا گردش هوا را بهبود ببخشید و باعث شوید که دمای کامپیوتر هنگام فعالیت و پردازش پایین تر باشد.

مرحله­ ی 2

محل قرار گرفتن دریچه ­های گردش هوا را روی مانیتور خود پیدا کنید. معمولاً این دریچه ­ها در دو طرف مانیتور قرار دارند اما دریچه­ های بعضی از مدل ­ها هم در بالای مانیتور قرار گرفته اند.

محل قرار گرفتن دریچه ­های هواگیری کیس کامپیوتر بسته به نوع و مدل کامپیوتر متفاوت است اما بیشتر این دریچه ­ها به شکل منافذ ریزی روی پوشش کیس هستند.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار و صفر تا صد در آموزشگاه پایتخت فناوری توسط اساتید مجرب برگزار می شود.

مرحله­ ی 3

نازل یک قوطی هوای فشرده شده را در فاصله­ ی 25 الی 40 سانتی متری از بالای دریچه­ ها قرار دهید و آن را اسپری کنید. هرگز هوا را مستقیم و با فشار زیاد وارد دریچه ­ها نکنید زیرا این کار باعث می­شود که جرم­ ها به داخل مانیتور رانده شوند و مشکل بدتر شود.

به جای این کار، هوا را به طرف کناره­ ها اسپری کنید تا گرد و غبار و خاک روی سطح مانیتور را تمیز کنید و از شر کثیفی­ های روی دریچه­ ها خلاص شوید.

مرحله­ ی 4

برای تمیز کردن دریچه ­های کیس از دستگاه وکیوم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از دستگاه وکیوم برای کامپیوتر باعث ایجاد استاتیک در مانیتور نمی­شود، اما اگر به طور مرتب این کار تکرار شود باعث ایجاد آن می­شود.

دریچه­ی دستگاه وکیوم را مستقیماً به طرف دریچه ­ها بگیرید تا همه ­ی غبارها و کثیفی­ ها خارج شوند.

مرحله­ ی 5

رویه­ ی مانیتور را با یک دستمال نرم به طور کامل تمیز کنید، مانیتور و کامپیوتر خود را روشن کنید، سپس هنگامی که ر حال استفاده از کامپیوتر هستید دمای مانیتور را ارزیابی کنید.

اگر هنوز هم مانیتور بیش از اندازه داغ می­شود، تعویض کردن کابل VGA را امتحان کنید. این همان کابلی است که مانیتور را به کارت گرافیک کامپیوتر شما متصل می­کند. اگر کابل خراب باشد می­تواند باعث داغ شدن مانیتور، کابل یا پورت شود.

مرحله­ ی 6

تنظیمات برق رسانی کامپیوتر خود را تغییر دهید به گونه ­ای که زمانی که کامپیوتر خاموش است مانیتور هم کاملاً خاموش شود و به این ترتیب هم در مصرف برق صرفه جویی شود و هم از داغ کردن مانیتور جلوگیری شود.

برای انجام این تنظیمات روی لوگوی ویندوز موجود در گوشه­ ی پایینی سمت چپ صفحه نمایش کلیک کنید و بعد گزینه­ ی Control panel را انتخاب کنید.

به ترتیب گزینه ­های Power options و Change plan settings را انتخاب کنید. انتخاب کنید که دوست دارید چه مدت پس از استفاده نشدن از کامپیوتر صفحه نمایش خاموش شود و بعد Save changes را انتخاب کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • رضا حسینی گفت:

    مطالب بسیار خوبی بود مرسی.. فقط اگه میشه یه فیلم آموزشی کوتاه در باره بررسی دلایل داغ شدن بیش از حد مانیتور هم بگذارید خیلی کمک میکنه.با تشکر از سایت خوبتون

تماس با آموزشگاه
تماس با آموزشگاه