علت وجود خطوط افقی روی ویدیو دوربین مدار بسته

علت وجود خطوط افقی روی ویدیو دوربین مدار بسته

اگر دوربین مدار بسته دارید، حتما فید ها و ویدئو های دوربین مدار بسته را دیده اید. یکی از مشکلات متداول دوربین مدار بسته این است که ویدئوی شما خیلی واضح نباشد و دارای خطوط افقی روی مانیتور باشد. این خطوط که به دلیل تداخل ظاهر می شوند، می توانند مشاهده ویدیو را برای شما بسیار دشوار کنند. دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد این خطوط افقی در فیلم دوربین مدار بسته شود و اگر می خواهید آن ها را برطرف کنید باید این دلایل را نیز بدانید. در این مقاله دلایل وجود خطوط افقی روی ویدئو دوربین مدار بسته را مورد بررسی قرار داده و برای برطرف کردن آن ها، راه حل هایی ارائه شده است.

1- وجود مشکل در منبع نور دوربین مدار بسته

یکی از علل اصلی ایجاد خطوط افقی در فیلم های دوربین مداربسته، ورود مستقیم منبع نور به دوربین است. اگر نور مستقیماً روی دوربین بیفتد، ممکن است ویدیویی که توسط فید به شما ارسال می شود، واضح نباشد و شاهد وجود خطوط افقی روی فیلم و عکس ها باشید. اکثر دوربین های امنیتی از تک تراشه ای با سنسور CCD ساخته شده اند. اگر این سنسور ها با نور روشن اضافی مواجه شوند، پیکسل ها دچار اختلال می شوند. خطوط افقی که می بینید اساساً تداخل الکتریکی حسگر نور هستند.

وجود مشکل در منبع نور دوربین مدار بسته

راه حل برطرف کردن وجود مشکل در منبع نور دوربین مدار بسته

اولین راه حل برای به دست آوردن یک تصویر یا فیلم واضح در دوربین مدار بسته، حل مشکل منبع نور است. ممکن است منبع نور در جهت اشتباه به دوربین شما بتابد و با تغییر زاویه بتوانید به راحتی مشکل را برطرف نمایید. به علاوه امکان دارد این اتفاق زمانی بیفتد که نور لامپ شما در شب روی دوربین مدار بسته می افتد. در این حالت با نصب پوسته ای تیره رنگ روی دوربین می توانید تابش نور را به طور موثری کاهش داده و ویدئو های دوربین مدار بسته را بدون وجود خطوط افقی مشاهده کنید.

نصب پوسته ای تیره رنگ روی دوربین مدار بسته

2- منبع تغذیه ناکافی

یکی از رایج ترین دلایل مشاهده خطوط افقی در دوربین های امنیتی، عدم تامین جریان مناسب است. تولید کنندگان محصول معمولاً شارژ مورد نیاز برای عملکرد دوربین را ذکر می کنند. هم چنین بررسی کنید که آیا به جریان AC یا DC نیاز دارد. جریان AC معمولاً توسط منبع اصلی تامین می شود در حالی که جریان DC توسط باتری ها برای دوربین ها ارائه می شود. این موضوع کاملا به دوربین مداربسته ای که استفاده می کنید بستگی دارد.

منبع تغذیه ناکافی

اگر این سیم ها به درستی وصل نشوند یا آسیب دیده باشند، تداخل می تواند به ویدیوی ضبط شده نیز منتقل شود. در برخی موارد، خطوط افقی در فید ویدیوی دوربین مداربسته نشان می دهد که یک قطعه AC 60 هرتز در فیلم وجود دارد. این بدان معنی است که منبع تغذیه دریافتی توسط آن نامناسب است و نیاز به تغییر دارد.

راه حل برطرف کردن منبع تغذیه ناکافی

اگر پس از بررسی، متوجه شدید که منبع تغذیه مناسب برای دوربین انتخاب نشده است، می توانید منبع تغذیه را تغییر دهید تا مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود. شما می ‌توانید با تماس با اپراتور دوربین یا متخصص نصب آن، با توجه به مدل دوربین مدار بسته یک منبع تغذیه متناسب را انتخاب کنید. توصیه می شود یک منبع تغذیه بالا با فرکانس بیشتر از 64 هرتز را استفاده کنید.

3- معیوب بودن سیم و محافظ کابل دوربین مدار بسته

سیم و کابل ها، دوربین های امنیتی را به DVR یا NVR در یک سیستم POE سیمی متصل می کنند. اگر این سیم ها معیوب باشند و دچار آسیب دیدگی باشند ممکن است شاهد اختلال در فایل های دریافتی و وجود خط های افقی روی ویدئو دوربین مدار بسته باشید. کابل های کواکسیال برای انتقال ویدئو دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها که از چندین لایه تشکیل شده اند به محافظت از هادی داخلی و هسته مسی در برابر آسیب رساندن و توقف انتقال تصویر و فیلم دوربین مدار بسته کمک می کنند. در نتیجه، اگر محافظ های کابل آسیب دیده باشند، یک عامل خارجی در مسیر انتقال وجود داشته باشد یا اتصال سیم ها به طور صحیح برقرار نباشد، تداخل وارد فیلم های دوربین مدار بسته می شود.

معیوب بودن سیم و محافظ کابل دوربین مدار بسته

راه حل برطرف کردن معیوب بودن سیم و محافظ کابل دوربین مدار بسته

کابل های CAT5 اخیراً به محبوب ترین حالت انتقال از دوربین به سیستم DVR تبدیل شده اند. با این حال، اگر سیم کشی اشتباه انجام شود، باز هم شاهد کیفیت پایین فلیم های خروجی دوربین مدار بسته خواهید بود. بنابراین، برای حل این مشکل مطمئن شوید که کابل ها با هم تماس نداشته باشند و اتصال به زمین به درستی برقرار شده باشد. می توانید از دستگاه تست کابل استفاده کرده و سیم کشی خود را تست کنید تا ببینید کدام کابل معیوب است. توصیه می شود پس از پیدا کردن کابل های خراب، آن ها را با نمونه های جدید تعویض نمایید.

4- قرار گرفتن موانع فیزیکی در برابر دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته ای که روی باند 5 گیگاهرتز کار می کنند، برد بسیار کوتاه تری دارند. موانع فیزیکی می توانند به شدت بر توانایی سیگنال برای رسیدن به مقصد تأثیر بگذارند. موانع فیزیکی زیادی مانند دیوار، سنگ، تلویزیون، ستون و غیره وجود دارد که ممکن است باعث تداخل در دوربین شما شود. اگر این موارد در اطراف خانه شما باشند، از دست دادن سیگنال مشکل نسبتاً رایجی است. به همین دلیل است که سیگنال ها هنگام عبور از این موارد ضعیف می شوند و در نتیجه فیلم های ضبط شده دوربین کیفیت قابل قبولی نداشته و خط های افقی روی آن می افتد.

قرار گرفتن موانع فیزیکی در برابر دوربین مدار بسته

راه حل برطرف کردن قرار گرفتن موانع فیزیکی در برابر دوربین مدار بسته

به حداقل رساندن موانع فیزیکی می تواند مشکل را به راحتی برطرف کند. اگر می خواهید دوربینی را در یک منطقه مسکونی در حال ساخت نصب کنید، بهتر است صبر کنید تا تمام مصالح ساختمانی متراکم جابجا شود. اما به حداقل رساندن موانع فیزیکی در محل سکونت خود به راحتی انجام نمی شود. به همین دلیل اولین گزینه برای شما این است که روتر را دور کنید. آن را از دستگاه‌ ها، لوازم خانگی و برقی دور کنید. در نهایت سعی کنید سیستم عامل روتر مورد نظر خود را ارتقا دهید. سازندگان دستگاه های شبکه از چنین مسائلی آگاه هستند و به روز رسانی ها و آپدیت های جدید را به طور مداوم منتشر می کنند. ارتقاء سخت ‌افزار ممکن است برای شما مفید باشد و تداخل را کاهش دهد.

5- انتخاب کانال های بی سیم نادرست

اگر دوربین مدار بسته بی سیم دارید و متوجه شده اید که فیلم های خروجی کیفیت قابل قبولی ندارند، اولین شرط این است که کانال بی سیم دوربین را تغییر دهید. این دوربین ها در محدوده فرکانسی کار می کنند که توسط انواع دستگاه های خانگی مانند مایکروویو، تلفن و غیره استفاده می شود. هم فرکانس بودن با سایر دستگاه ها باعث ایجاد تداخل می شود، به خصوص زمانی که این وسایل به برق متصل بوده و در حال استفاده هستند.

راه حل برطرف کردن انتخاب کانال های بی سیم نادرست

انتخاب کانال بی سیم مناسب، راه حل برطرف کردن مشکل است. به راحتی می توان کانال بی سیم را به کانال دیگری تغییر داد. دفترچه راهنمای دوربین خود را بررسی کنید تا ببینید آیا دوربین مدار بسته بی سیم گزینه تعویض کانال بی سیم را دارد یا خیر. هنگامی که باند 2.4 گیگا هرتز اشباع شده است، بهتر است آن را به باند 5 گیگا هرتز منتقل کرده و تداخل بسیار کمتری با سیگنال های دستگاه دیگر ایجاد کنید.

6- عدم نصب صحیح دوربین مدار بسته

نصب نادرست دوربین مدار بسته نیز می تواند باعث تداخل شود. مهم است که تمام اجزای مورد نیاز را به درستی وصل کنید. برای این کار باید منبع تغذیه را به همراه اتصال پورت BNC برای انتقال ویدئو بررسی کنید. زمان کافی را صرف انجام نصب کنید. قرار دادن نادرست سیم یا خواندن نادرست دفترچه راهنما می ‌تواند بعداً به مشکلات تداخل منجر شود.

عدم نصب صحیح دوربین مدار بسته

راه حل برطرف کردن عدم نصب صحیح دوربین مدار بسته

به منظور جلوگیری از ایجاد تداخل و ظاهر شدن خطوط افقی روی فیلم دوربین ها امنیتی به علت نصب نادرست آن ها لازم است از یک تکنسین ماهر و با تجربه دوربین مدار بسته کمک بگیرید که توانایی نصب و راه اندازی انواع برند های دوربین را داشته باشد.

7- بی کیفیت بودن دوربین مدار بسته

در نهایت، ممکن است این خود دوربین باشد که باعث دیده شدن خطوط افقی روی ویدئو شده است. اگر موارد دیگر این لیست را بررسی کرده اید و مشکلی نداشته اند، امکان دارد علت این مشکل کیفیت پایین دوربین مدار بسته شما باشد. ارتقاء دوربین می تواند به حل مشکل شما کمک کند. این موضوع بیشتر در مورد دوربین های مدار بسته قدیمی، صادق است. قبل از سرمایه گذاری روی یک دوربین جدید، مطمئن شوید که همه گزینه های دیگر به طور کامل تست و بررسی شده اند.

بی کیفیت بودن دوربین مدار بسته

راه حل برطرف کردن بی کیفیت بودن دوربین مدار بسته

هزاران برند دوربین مدار بسته در انواع مختلف در بازار موجود است. در این شرایط هنگام داشتن خطوط افقی در فیلم دوربین مدار بسته، یافتن دوربین درجه یک با معیار های دقیق مورد نظر دشوار است. در این مورد توصیه می کنیم از دوربینی استفاده کنید که بتواند خواسته های شما را برآورده کند و کیفیت بالایی از فیلم ارائه دهد. یکی از رایج ترین دلایل عدم نمایش واضح تصاویر و فیلم ها در دوربین های بی کیفیت، رزولوشن پایین و پیکسل دوربین شما باشد. هم چنین می توانید دوربین سنسور CMOS را امتحان کنید زیرا چنین دستگاهی با مشکل خطوط افقی روبرو نیست.

نتیجه گیری

در این مقاله، به بررسی دلایل ایجاد خطوط افقی روی ویدیو دوربین مدار بسته پرداختیم و تمامی راه های برطرف کردن این مشکل را به شما توضیح دادیم. در صورتی که با انجام موارد بالا باز هم مشکل برطرف نشد، می توانید از کارشناسان ما سوال کنید.

امتیاز دهید


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628