علت خاموش روشن شدن تلویزیون سامسونگ چیست؟

علت خاموش روشن شدن تلویزیون سامسونگ چیست؟

چند سال قبل برای ساخت بسیاری از مدل های تلویزیون های سامسونگ از خازن های ارزان قیمت استفاده می شد. نتیجه ی این امر این بود که بسیاری از این تلویزیون ها با مشکل روشن و خاموش شدن خود به خود تلویزیون یا شنیدن صدای تِق تِق نا مطلوبی هنگام روشن کردن تلویزیون مواجه شدند. در این جا به بررسی این مشکل و نحوه ی تعمیر آن پرداخته ایم. ابزار هایی که برای تعمیر نیاز دارید یک پیچ گوشتی، دستگاه لحیم و مقداری سیم لحیم هستند.

آموزش تعمیرات لوازم صوتی تصویری

علت خاموش روشن شدن تلویزیون سامسونگ

افزایش و کاهش جریان برق ( نوسان برق ) یکی از مهمترین عوامل بر خاموش روشن شدن تلویزیون سامسونگ است. این مشکل ممکن است به دلیل مشکلات در منابع برق مورد نیاز تلویزیون، مشکل در سیستم تغذیه داخلی تلویزیون، یا مشکلات در برد های الکترونیکی تلویزیون باشد.

تعمیر مشکل روشن/خاموش شدن تلویزیون سامسونگ

مرحله ی 1 : تلویزیون را باز کنید

بسته به مدل تلویزیونتان تعداد پیچ هایی که باید باز کنید متفاوت است. همه ی این پیچ ها در پشت تلویزیون قرار دارند و پیدا کردن آن ها آسان است. اگر پس از باز کردن پیچ ها هنوز پنل پشتی به را حتی جدا نمی شود به احتمال زیاد هنوز یک یا چند پیچ متصل هستند که آن ها را ندیده اید، پس با دقت نگاه کنید و تمام پیچ ها را باز کنید.

تلویزیون را باز کنید

مراقب باشید که این پیچ ها را گم نکنید زیرا برای بستن مجدد تلویزیون به آن ها احتیاج دارید.

مرحله ی 2 : اتصال برد قدرت را قطع کنید

شما باید به دنبال یک برد به رنگ قهوه ای یا بژ باشید. در بعضی از مدل ها این برد دارای یک محافظ فلزی است که ر صورت وجود باید ابتدا آن را باز کرده و جدا کنید. برد دیگری که مشاهده می کنید مسئولیت عملکرد های اصلی تلویزیون را برعهده دارد درحالی که بردی که ما با آن سروکار داریم مسئول تنظیم و توزیع برق در تلویزیون است. توصیه می شود که به هیچ وجه به برد اصلی دست نزنید.

قبل از این که به برد دست بزنید مطمئن شوید که تلویزیون را از برق کشیده اید. حتی پس از این که تلویزیون را از برق کشیدید در خازن های بزرگ مقداری انرژی باقی می ماند که برای تخلیه ی این نیرو باید دکمه ی پاور تلویزیون را چند ثانیه نگه دارید.

همچنین بخوانید: ارور لباسشویی سامسونگ

اتصال برد قدرت را قطع کنید

حتی پس از انجام این کار هم مراقب باشید که به چه قسمتی دست میزنید. مراقب نقاط داغ برد و قطعاتی که نمی شناسید و نمی دانید که وظیفه شان چیست باشید. اکنون به کار خود ادامه دهید و اتصال تمام سیم هایی که به برد قدرت وصل هستند را قطع کنید. هر گروه از سیم ها دارای سر های متفاوتی هستند که باید فقط به جایگاه مخصوص خود متصل شوند.

برای خودتان یادداشت کنید که کدام سیم را باید به کدام قسمت بازگردانید، در این صورت هنگام اتصال مجدد سیم ها اشتباه نمی کنید. پس از جدا کردن سیم ها پیچ های برد قدرت را باز کنید و آن را بیرون بیاورید. برد را روی یک سطح نارسانا قرار دهید و به بررسی آن بپردازید.

مرحله ی 3 : خازن های خراب را جدا کنید

تشخیص خازن های خراب نسبتاً راحت است. قسمت بالایی این خازن ها به شدت متورم است و بعضی از آن ها نوعی مایع الکترولیتی از خود ترشح می کنند. حالا باید این خازن ها را از مدار جدا کنیم تا خازن های سالمی را جایگزین آن ها کنیم. اگر نسبت به ایمنی بسیار حساس هستید بهتر است قبل از جدا کردن این خازن ها آن ها را تخلیه ی انرژی کنید.

برای این کار باید پایانه های مقاومتی را که بین دو سر هر خازن در کف برد وصل شده است لمس کنید. قبل از باز کردن هر خازن قطب ها و نحوه ی قرار گیری آن در مدار را به خاطر بسپارید. خازن دارای یک نوار سفید رنگ است که برای این که آن را دقیق در جای خود قرار دهید باید ببینید این نوار در کجا و به چه سمتی قرار داشته است.

همچنین بخوانید: علت روشن نشدن یخچال

خازن های خراب را جدا کنید

قبل از جدا کردن خازن ها ابتدا به یاد بسپارید که سیم های سربی آن ها به کجای برد متصل شده اند. دستگاه لحیم را گرم کرده و در حالی که به آرامی خازن را به طرف بیرون می کشید، آن را روی نقطه ی اتصال قرار دهید. خازن را با قدرت زیاد بیرون نکشید و دستگاه لحیم را هم به مدت طولانی روی نقطه ی اتصال نگه ندارید زیرا هر دوی این کار ها به تلویزیون شما آسیب می رساند.

فقط صبور باشید و آرام خازن را جدا کنید. همه ی خازن های خراب را با این روش جدا کنید.

مرحله ی 4 : جایگزین کردن خازن های خراب

هر خازن دارای درجه ی ظرفیت، درجه ی ولتاژ و درجه ی حرارتی مخصوص است که در هنگام تعویض باید توجه داشته باشید درجه ی حرارت و ظرفیت آن با خازن قبلی یکی باشد. اما در رابطه با ولتاژ اگر می خواهید خازن بهتر و قوی تری نسبت به خازن قبلی خود داشته باشید باید خازنی با درجه ولتاژ بالاتر انتخاب کنید. همچنین دقت کنید که قطر خازن جدید با خازن قبلی برابر باشد تا بتواند دقیقاً در جایگاه آن نصب شود.

جایگزین کردن خازن های خراب

خازن را در جهت درست قرار داده و سیم های سربی آن را به طرف بیرون خم کنید تا روی برد مستقر شود و بتوانید آن را لحیم کاری کنید. با دقت سیم ها را به برد لحیم کنید و دقت کنید که دستگاه لحیم به هیچ قسمت دیگری از برد برخورد نکند. این کار را برای نصب تمام خازن های جایگزین انجام دهید.

مرحله ی 5 : جمع کردن تلویزیون

اگر محل تمام اتصالات و پیچ ها را به خاطر داشته باشید جمع کردن تلویزیون کار راحتی خواهد بود. به محض این که دوباره برد قدرت را وصل کردید و پیچ های آن را بستید، تلویزیون را به برق وصل کرده و آن را روشن کنید.

جمع کردن تلویزیون

اکنون می بینید که بدون هیچ مشکلی تلویزیون روشن و خاموش می شود. اگر مشکل همچنان ادامه دارد احتمالاً همه ی خازن های خراب را شناسایی نکرده اید. تلویزیون را از برق بکشید و دوباره با دقت خازن ها را بررسی کنید. پس از اتمام کار پنل پشت تلویزیون را هم نصب کنید و از تماشای تلویزیون تعمیر شده ی خود لذت ببرید!

نتیجه گیری

در این مقاله درباره علت خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ و نحوه برطرف کردن آن صحبت کردیم. در صورتی که مشکل تلویزیون حل نشد، باید با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا به صورت تخصصی دستگاه را عیب یابی و تعمیر کند.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02191009543
02191009543