آموزش جمع کردن گاز کولر گازی (پمپ داون کردن)

آموزش جمع کردن گاز کولر گازی (پمپ داون کردن)

جمع کردن گاز کولر گازی : استفاده از انواع سیستم های سرمایشی در فصول گرم سال می تواند باعث ایجاد آسایش و آرامش در ساختمان شده و به احساس راحتی در گرما کمک نماید. وسایل سرمایشی بسیاری وجود دارند که با توجه به مکان مورد نظر و همچنین سلیقه شخصی می توانند در ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرند. کولرهای آبی، پنکه های سقفی و رومیزی، چیلر، اسپیلت و غیره انواعی از این سیستم های سرمایشی می باشند.

مجتمع پایتخت فناوری برگزار کننده دوره های آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با شماره 02166477628 تماس بگیرید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

همانطور که مشاهده کرده اید در بسیاری از ساختمان ها از کولرهای گازی استفاده می شود و به علت مزایایی که این دستگاه نسبت به سایر سیستم های سرمایشی دارد استفاده از آن با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است. سرمایی که کولرهای گازی تولید می کنند بسیار طبیعی بوده و به علت عدم ایجاد رطوبت منجر به بدن درد و بیماری هایی مانند رماتیسم نمی گردد.

علاوه بر آن این دستگاه از ورود گرد و غبار و ذرات آلوده از فضای بیرون به داخل ساختمان جلوگیری می کند.گاهی نیاز است تا در هنگام جا به جایی، کولر گازی نیز به مکان جدید جا به جا شده و برای این کار نیاز به حمل دستگاه به مکانی دیگر باشد. این کار نیازمند مهارت بالایی بوده و در صورت عدم داشتن مهارت کافی در این کار می تواند منجر به صدمه رسیدن به دستگاه گردد. بنابراین در این مطلب به آموزش جمع کردن گاز کولر گازی و در واقع پمپ داون کردن کولر گازی پرداخته شده است.آموزش جمع کردن گاز کولر گازی

آشنایی با کولر گازی و نحوه عملکرد آن

کولر گازی که معروف ترین و پرطرفدارترین نوع آن اسپیلت می باشد از جمله سیستم های سرمایشی محبوب در میان افراد می باشد که مکانیسم عمل آن بر اساس سیستم تبرید می باشد. علاوه بر کولر گازی سایر وسایل خنک کننده و تهویه مطبوع نیز از این مکانیسم استفاده می کنند که از آن میان می توان به یخچال اشاره کرد.

در ابتدا نیاز است تا به اجزای مختلفی که در کولر گازی به کار رفته است اشاره نمود و پس از آن نحوه کارکرد این اجزا در کنار یکدیگر و فرآیند خنک سازی را بیان کرد.

کولر گازی از دو بخش پنل داخلی و پنل خارجی تشکیل شده است که هر یک از این بخش ها دارای اجزای مختلفی می باشند. پنل خارجی کولر گازی از اجزایی مانند کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط یا لوله موئین و فن تشکیل شده است. در کنار آن پنل داخلی که در فضای داخلی ساختمان قرار می گیرد شامل اجزایی مانند فن خنک کننده، اواپراتور یا تبخیر کننده، فیلتر هوا، لوله تخلیه و دریچه می گردد.

برای کار کردن کولر گازی نیاز به ماده ای به نام مبرد نیز می باشد که این ماده ترکیبی می باشد که به حالت مایع و گاز در اجزای مختلف کولر گازی وجود دارد. مبرد قادر به جذب گرما از محیط اطراف بوده و در هنگام ورود به اجزای مختلف کولر گازی می تواند به ایجاد باد خنک کمک بسیاری نماید.

نحوه عملکرد کولر گازی به این صورت است که پس از جمع شدن گاز مبرد درون کمپرسور، با فشار زیاد وارد کندانسور می گردد و در آنجا به مایع تبدیل می گردد. کندانسور گرمای این گاز را جذب نموده و به سمت بیرون منتقل می کند. درب های آلومینیومی که کندانسور را می پوشاند باعث می شود تا گرما با سرعت بیشتری انتقال پیدا کند. چرخش پره های فن دستگاه موجب می شود تا هوای اطراف جذب شده و کمپرسور و کندانسور را خنک نماید.

مایعی که در کندانسور تولید شده از شیر انبساط دستگاه و لوله مویی خارج شده و در آنجا به علت افت فشاری که وجود دارد به حالت دو فازی گاز، مایع در می آید. این محلول دوفازی  در انتها به طرف ورودی اواپراتور پنل داخلی هدایت می گردد. این محلول در اواپراتور به علت تحت تاثیر قرار گرفتن دمای محیط مجددا به بخار یا گاز تبدیل شده و سرمای خود را به محیط اطراف می دهد.

در نهایت هوایی که در محیط قرار دارد با استفاده از چرخیدن فن داخلی دستگاه وارد کولر گازی شده و از میان لوله های اواپراتور عبور می کند. در هنگام عبور از این لوله ها این هوا سرد شده و وارد فضا می گردد. گاز مبردی که در اواپراتور تبخیر شده است نیز با استفاده از کمپرسور مکش می گردد. این چرخه همچنین ادامه می یابد به گونه ای که چند دقیقه پس از روشن کردن کولر گازی محیط اطراف به صورت کامل و یکنواخت خنک می گردد.

سیکل کاری کولر گازی اسپلیت
ادامه مطلب

جا به جا کردن کولر گازی

آموزش جمع کردن گاز کولر

ممکن است افراد برای جا به جا شدن و نقل انتقال به ساختمانی دیگر قصد داشته باشند تا کولر گازی یا اسپیلت خود را نیز به همراه خود به ساختمان جدید ببرند. شاید بدانید که جا به جا کردن کولر گازی کمی پیچیده بوده و نیاز به مهارت های خاصی دارد. در مرحله اول باید پنل های نصب شده از محل باز گردند و در ادامه به صورت ایمن به مقصد حمل گشته و این دستگاه در محل جدید نصب و راه اندازی گردد.

این کار را در صورتی که کولر گازی خراب شده و نیاز به تعمیرات داشته باشد باید انجام داد. در هنگام جا به جایی کولر گازی یکی از کارهایی که حتما باید صورت گیرد جمع کردن گاز آن و یا پمپ داون کردن کولر گازی می باشد که نیاز به تخصص بالایی در این کار می باشد.

چگونه Freon را در يك واحد AC به كار ببریم؟
ادامه مطلب

جمع کردن گاز کولر گازی (پمپ داون کردن)

زمانی که تمامی گاز مبردی که در کمپرسور و کندانسور و لوله های اواپراتور موجود می باشد، تخلیه و جمع آوری گردد گفته می شود که گاز کولر گازی جمع شده و یا پمپ داون صورت گرفته است. اما دلیل پمپ داون کردن کولر گازی چیست و چرا این کار باید صورت گیرد؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که در صورتی که در هنگام جا به جایی کولر گازی گاز درون آن تخلیه نگردد باعث می شود تا در صورتی که دستگاه دچار ضربه ای گردد، این گاز تخلیه شده و به کولر گازی آسیب وارد نماید. در این صورت پس از نصب مجدد کولر گازی نیاز است تا گاز جدید خریداری نموده و وارد دستگاه نمایید که این کار می تواند هزینه گزافی را برای شما به دنبال داشته باشد.

پس بهتر است در هنگام جا به جایی کولر گازی از یک تعمیرکار متخصص استفاده نموده تا نسبت به جمع کردن گاز و پمپ داون کردن دستگاه اقدام نماید.

نحوه جمع کردن گاز کولر اسپلیت

همانطور که گفته شد برای جمع نمودن گاز کولر گازی باید اقداماتی به صورت تخصصی انجام شود و در صورتی که این کار توسط فرد غیر متخصص انجام گیرد احتمال آسیب به دستگاه و عدم موفقیت در پمپ داون کردن وجود خواهد داشت. در ادامه به مراحلی که برای جمع کردن کولر گازی باید به ترتیب انجام گیرد پرداخته شده است.

  • روشن کردن کولر گازی: اولین گام برای پمپ داون کردن کولر گازی روشن نمودن آن می باشد. پس از روشن کردن کولر باید حدود 15 دقیقه صبر کرد تا چرخه تبرید به صورت کامل انجام گیرد. در هنگام روشن نمودن کولر گازی باید به این نکته توجه داشت که دستگاه بر روی حالت سرمایشی باشد. چرا که کولرهای گازی دارای گزینه گرمایشی نیز می باشند و برای جمع کردن گاز کولر گازی زمانی که دستگاه بر روی حالت سرمایشی قرار گرفته باشد سیکل تبرید کامل انجام شده و پمپ داون کردن دستگاه بهتر صورت می گیرد.
  • باز کردن درپوش کولر گازی: پس از این که کولر گازی را در حالت سرمایشی روشن نمودید و 15 دقیقه نیز صبر کردید نیاز است تا درپوشی که بر روی شیر سرویس قرار دارد را باز نمایید. محل قرارگیری شیر سرویس بر روی پنل بیرونی کولر گازی و در کندانسور دستگاه قرار گرفته است.
  • وصل نمودن شیلنگ گیج به شیر: پس از این که درپوش شیر سرویس باز گردید، باید شیلنگ گیج را به قسمت شیر سوزنی لوله برگشت متصل نمود. برای این کار حتما باید شیلنگ گیج بسته باشد. شیر سوزنی لوله برگشت در واقع همان لوله ضخیم شیر سرویس می باشد. برای وصل کردن شیلنگ گیج به شیر باید دقت و توجه زیادی را به کار گرفت چرا که بی توجهی در این کار می تواند باعث شود تا انتقال گاز در دستگاه به درستی انجام نگیرد.

روش جمع کردن گاز کولر گازی

  • بستن لوله رفت: در مرحله بعد برای جمع آوری گاز کولر گازی باید لوله رفت بسته شود. لوله رفت در واقع به شیر نازک کولر گازی گفته می شود. برای این کار نیاز است تا از آچار آلن استفاده گردد. این آچار یکی ابزار کار ضروری برای سرویس و تعمیر انواع کولرهای گازی می باشد. زمانی که لوله رفت در حال بسته شدن با استفاده از آچار آلن می باشد باید عقربه گیج مورد توجه قرار گیرد و زمانی که این عقربه بر روی 10 psi قرار گرفت بستن لوله متوقف گردد.
  • بستن شیر برگشت: یکی دیگر از لوله های کولر گازی لوله ضخیم می باشد که به آن لوله برگشت گفته می شود. پس از این که لوله رفت توسط آچار آلن بسته شد نوبت به بستن لوله برگشت می رسد و این بسته شدن را باید تا زمانی که عقربه فشار گیج به میزان کمتر از صفر رسید این بسته شدن لوله باید ادامه داد. در پایان و هنگامی که شیر برگشت نیز بسته شد بایستی کولر گازی را خاموش نموده و در این جا کار به اتمام خواهد رسید.

پس از پایان جمع آوری گاز کولر گازی و یا پمپ داون کردن آن می توانید به سراغ مراحل بعدی جهت جا به جایی دستگاه مانند باز کردن لوله کندانسور و اواپراتور نمایید. در هنگام انجام این عملیات نیز باید دقت و ظرافت کافی را به خرج داد زیرا بی احتیاطی در این مورد می تواند سبب آسیب رسیدن به کولر گازی و تخلیه گاز آن گردد.

نحوه حل مشکلات لوله­ های رفت و برگشت پکیج
ادامه مطلب

جمع کردن گاز کولر اسپلیت – با و بدون ابزار

راه مطمئن و تخصصی برای جمع کردن گاز کولر گازی استفاده از گیج فشار می باشد که در بالا روش کار کردن با آن و پمپ داون کردن کولر گازی گفته شد. اما ممکن است برخی افراد که دارای مقداری تخصص و فن جهت جمع آوری گاز کولر گازی می باشند، از ابزار کار آن مانند پیج فشار برخوردار نباشند.

در این صورت این افراد می توانند از آچار آلن استفاده نموده و با استفاده از آن اقدام به پمپ داون کردن دستگاه نمایند. البته پیش از آن که به معرفی این روش بپردازیم باید گفت که این شیوه روشی غیر اصولی بوده و به هیچ عنوان پیشنهاد نمی گردد.

جمع کردن گاز کولر اسپلیت

برای این کار در ابتدا نیاز است تا کولر گازی را روشن نموده و آن را در حالت سرمایش قرار داد. در ادامه و پس از 15 دقیقه انتظار برای روشن ماندن و کار کردن کولر گازی، باید درپوش شیر سرویس که در بالا گفته شد برداشته شود. پس از آن بایستی شیر رفت بسته شده و پس از کمی منتظر ماندن اقدام به بستن شیر برگشت نمایید.

در نهایت و پس از بسته شدن لوله رفت و برگشت می توانید کولر گازی را خاموش نموده و شما عمل جمع آوری گاز کولر گازی را تنها با استفاده از آچار آلن انجام داده اید. اگر پس از بستن شیر رفت و برگشت فراموش کردید کولر گازی را خاموش نمایید ممکن است قطعات مختلف کولر گازی دچار آسیب های جدی شده و برای دستگاه مشکلات متعددی ایجاد شود.

دلایل آب ریزش کولر گازی چیست و چه کنیم که این مشکل رفع شود ؟
ادامه مطلب

در صورتی که این آسیب ها به کمپرسور دستگاه که از قطعات اصلی کولر گازی می باشد وارد گردد باید هزینه زیادی را جهت تعمیر آن در نظر بگیرید.

اما تعمیرکاران کولر گازی این روش را برای پمپ داون کردن دستگاه پیشنهاد نمی کنند و خطراتی را برای آن پیش بینی می نمایند. بهترین روش برای جمع آوری گاز کولر گازی استفاده از گیج فشار می باشد که روش کار کردن با آن تنها از افرادی که دارای تخصص در نصب و تعمیرات کولر گازی می باشند برمی آید.

استفاده از تعمیرکار حرفه ای برای این کار می تواند از خطرات و خساراتی که ممکن است به وجود آید جلوگیری نموده و با مقدار اندکی هزینه عمل جمع آوری گاز دستگاه در ایمنی کامل انجام گیرد.

آموزشگاه برق پایتخت فناوری دوره های تخصصی در این رشته مانند آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش PLC ،  آموزش برق ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و … را نیز برگزار می کند.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02166477628
02166477628